ελληνική μουσική
    861 online   ·  210.853 μέλη

    Ψάχνω δύο παρτιτούρες... Brahms και Beethoven

    Kal-EL
    03.12.2006, 19:48
    Λοιπόν: ψάχνω την παρτιτούρα της 5 Συμφωνίας του Μπετόβεν σε ντο ελλάσονα (Allegro con brio) - τη γνωστή τελοσπάντων, για πιάνο (από Franz Liszt - μεταγραφή). Για αυτή δε βιάζομαι αφού δεν πρόκειται να την παίξω μέχρι να συνεχίσω το πιάνο (μετά από κάτι χρόνια). Περίσσότερο θέλω την παρτιούρα του κομματιού που έχω επισυνάψει (είναι απόσπασμα μικρό με χαμηλή ποιότητα). Λογικά είναι Johannes Brahms αλλά δεν ξέρω τίτλο. Αμα μπορείτε να τη βρείτε θα χαρώ. Ή εστω τον τίτλο άμα ξέρατε, θα με βοηθούσατε...
    επισυναπτόμενα: Johannes-Brahms.mp3 
    vouliakis
    04.12.2006, 00:15
    Το κομμάτι που ζητάς -Brahms Waltz σε Λα ύφεση μείζονα Op.39, αριθμός 15- θα το βρεις εδώ...

    Την 5η του Μπετόβεν σε μεταγραφή Λιστ, εδώ.




    Kal-EL
    04.12.2006, 15:00
    Thenx! Είσαι τέλειος φίλε μου! Καλά πως το ανακάλυψες αυτό του Brahms οτι ήταν κομμάτι από άλλο έργο? Πρέπει να ξέρεις πολλά πράγματα στο πιάνο!
    vouliakis
    04.12.2006, 16:53





    Kal-EL
    05.12.2006, 18:37
    Τώρα τελευταία άκουσα την μεταφορα της 5η συμφωνίας σε πιάνο απ' τον Liszt! Δεν την είχα ακούσει! Είναι εκπληκτικό με πόση ακρίβεια έχει μεταφέρει ο άνθρωπος ολοκληρη ορχήστρα σε ένα όργανο (που για μένα είναι το μόνο όργανο με τέτοιες δυνατότητες). Χωρίς παρεξήγηση μ' αρέσει περισσότερο η μεταφορά του Liszt! Είναι αριστούργημα... Ελπίζω να μπορέσω κάποτε να την παίξω και εγώ...