ελληνική μουσική
    904 online   ·  210.869 μέλη

    Για όσους το έχουν ανάγκη

    jorge
    07.12.2006, 15:27
    Τα 2 τελευταία χρόνια, τέτοια εποχή, το MusicHeaven βοηθάει συνανθρώπους μας. Χωρίς φωνές και κραυγές. Ήσυχα κι ωραία, όποιος νιώθει οτι του περισσεόυν και η ψυχούλα του έχει ανάγκη από κάτι τέτοιο, προσφέρει. Πρόπερσι είχαν μαζευτεί χρήματα, ενώ πέρυσι ρούχα.

    Φέτος δεν είδα κάποιον να θέλει να επαναλάβουμε κάτι παρόμοιο, οπότε πήρα την πρωτοβουλία να ανοίξω το τόπικ.

    Προτείνω να κάνουμε ότι και πέρυσι, δηλαδή να μαζευτούμε ένα βράδυ στον Πειραιά ή στην Αθήνα, και να ρίξουμε τα ρούχα μας στα ειδικά κουτιά της Humana. Δεν ξέρω βέβαια αν υπάρχουν ακόμα. Κάποιος όμως από σας θα ξέρει ή θα μπορεί να περάσει να δει.

    Καταρχήν υπάρχει ενδιαφέρον;


    ΥΓ. Μην πει κανείς "δεν είναι σωστό να τους θυμόμαστε μόνο στις γιορτές" και άλλα θεωρητικά, γιατί και εννοείται αυτό, αλλά και δεν μπορούμε σαν MusicHeaven να το κάνουμε κάθε μήνα. Χριστούγεννα μπορούμε, Χριστούγεννα μαζευόμαστε, Χριστούγεννα προσφέρουμε τη βοήθεια. Τι να κάνουμε... Μη δω γκρίνια οκ;
    XeniaRodo
    07.12.2006, 15:33
    O κάδος στον Πειραιά που πήγαμε πέρσι υπάρχει.
    jorge
    07.12.2006, 15:36
    Ωραία. Στην Αθήνα υπάρχει τίποτα, ώστε να το συνδυάσουμε με τη συνάντηση στις 22 Δεκεμβρίου;
    lemonc
    07.12.2006, 15:42
    Γιά τους κατοίκους των νοτίων προαστείων, υπάρχει και στη Βούλα!
    semplice
    07.12.2006, 15:46
    Ναι υπάρχει ενδιαφέρον.Προτείνω εκτός από ρούχα και κάποια άλλη προσφορά φέτος.Ισως κάποια βοήθεια στο "Χαμόγελο του παιδιού".
    Θα σας πω σε δύο γραμμές εδώ και κάτι άλlo..
    Πριν από 1 ώρα έμαθα πως μας άφησε ένας φίλος με μηχανή γυρίζοντας από το Χαμόγελο ,του Παιδιού την Κυριακή όπου είχε πάει να προσφέρει εθελοντικά τεχνική βοήθεια εγκαθιστώντας Ασύρματο δίκτυο στην οργάνωση.Καθώς γυρνούσε στο σπίτι του τον παρέσυρε ένας ηλικιωμένος που έκανε αναστροφή με το αυτοκίνητο του.
    Για τον Στέλιο λοιπόν που είχε την θέληση να βοηθήσει το "Χαμογελο του παιδιού" δεν θα πήγαινε χαμένο το οιτιδήποτε θα θέλαμε να προσφέρουμε εμείς.


    ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ-KΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΦΙΛΕ ΣΤΕΛΙΟ



    Θέλω να κάνω έγχρωμη και ανεξίτηλη μουσική σαν και τον πίνακα του Θεόφιλου που είδαμε σ΄ένα καφενείο στο Βόλο.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 07-12-2006 15:56 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 07-12-2006 15:57 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 07-12-2006 17:13 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 07-12-2006 17:39 ]


    Tziamourani
    07.12.2006, 15:58
    ΝΑΙ...Υπάρχει ενδιαφέρον...Semplice ολύ καλή η ιδέα σου για το ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ!
    jorge
    07.12.2006, 16:09
    Σαν MusicHeaven μπορούμε νομίζω να προχωρήσουμε μόνο το θέμα με τα ρούχα.

    Απο κει και πέρα ο καθένας ατομικά μπορεί να καταθέσει χρήματα (μόνο χρήματα δεν δέχεται το Χαμόγελο ή κάνω λάθος;) μέσα από το site τους.

    Αν βέβαια έχετε να προτείνετε κάποια φόρμουλα ώστε να μπορέσουμε συλλογικά να προσφέρουμε στο Χαμόγελο, φυσικά δεν έχω κανένα πρόβλημα.
    Red-Rose
    07.12.2006, 16:16
    εμείς που είμαστε μακριά μπορούμε να βοηθήσουμε σε κάτι?
    semplice
    07.12.2006, 16:25
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 07-12-2006 στις 16:09 έγραψε...

    Σαν MusicHeaven μπορούμε νομίζω να προχωρήσουμε μόνο το θέμα με τα ρούχα.

    Απο κει και πέρα ο καθένας ατομικά μπορεί να καταθέσει χρήματα (μόνο χρήματα δεν δέχεται το Χαμόγελο ή κάνω λάθος;) μέσα από το site τους.

    Αν βέβαια έχετε να προτείνετε κάποια φόρμουλα ώστε να μπορέσουμε συλλογικά να προσφέρουμε στο Χαμόγελο, φυσικά δεν έχω κανένα πρόβλημα.



    Καλό ταξίδι φίλε Στέλιο


    "Ένας φίλος έφυγε πολύ γρήγορα από κοντά μας. Πριν από λίγο καιρό μπήκε ξαφνικά μέσα στην οικογένειά μας, στο Σύλλογο «Το Χαμόγελο του Παιδιού», ο Στέλιος. Ένας νέος άνθρωπος με μεγάλη ευαισθησία στα παιδιά και με έντονο το αίσθημα της προσφοράς. Ο Στέλιος ήταν ο άνθρωπος που ήρθε κοντά μας και μας εξέφρασε την επιθυμία του να δημιουργηθεί ασύρματο δίκτυο για την εξυπηρέτηση των σκοπών του συλλόγου μας. Την επιμονή του και το πάθος του γι' αυτό το μετέφερε και σε εμάς.

    Αμέσως κινητοποίησε κι άλλους. Οι επισκέψεις στους χώρους του συλλόγου μας ήταν συνεχείς για να πραγματοποιήσει την επιθυμία του που πραγματικά βρήκε μεγάλη ανταπόκριση και από άλλους. Τον γνωρίσαμε για λίγο. Όμως καταλάβαμε ότι ήταν ένα παιδί που γινόταν ακόμη πιο παιδί όταν βρισκόταν σε κάποιο σπίτι του συλλόγου μας και ερχόταν σε επικοινωνία με τα παιδιά. Ένα παιδί που είχε πείσμα και είχε βάλει στόχο να συνεισφέρει στο σύλλογό μας.

    Έφυγε όμως πολύ γρήγορα και ξαφνικά από κοντά μας χωρίς να δει την επιθυμία του να ολοκληρώνεται. Είδε μόνο την αρχή με το σπίτι μας στα Μελίσσια. Γνώρισε όμως την οικογένειά μας και το χαμόγελο των παιδιών μας.
    Ξέρουμε όμως ότι εκεί που πήγε, είναι μαζί με το δικό μας μικρό αστέρι, τον δικό μας άγγελο, τον μικρό Ανδρέα. Δυο αστέρια θα λάμπουν πλέον στον ουρανό και θα μας προστατεύουν. Θα μας γεμίζουν δύναμη για να συνεχίσουμε το δύσκολο έργο μας και αισιοδοξία για το μέλλον.
    Στέλιο, θα συνεχίσουμε να σε σκεπτόμαστε και θα τιμήσουμε το έργο που άρχισες για μας και που τόσο πολύ λαχταρούσες να ολοκληρώσεις. Σε ευχαριστούμε που μας έδωσες τη δυνατότητα να σε γνωρίσουμε. Σε ευχαριστούμε για την αγάπη που χάρισες σε μας και στα παιδιά μας.

    Καλό σου ταξίδι φίλε Στέλιο. "

    Θα πρότεινα να συγκεντρώσουμε ένα χρηματικό ποσό(να προσφερθούν από τον λογαριαμσό του musicheaven στον σύλλογο το "Χαμόγελο του Παιδιού "για να λειτουργήσει στον σύλλογο "Το Χαμόγελο του Παιδιού " το καλύτερο και το πιο γρήγορο και εύχρηστο ασύρματο δίκτυο.
    Η να αγοραστούν υπολογιστές αν ήδη μας έχουν προλάβει άλλοι σε αυτό.Υπάρχουν μεγάλες ανάγκες για τα παιδιά και η πρόσβαση τους στη γνώση σίγουρα ήταν κάτι που το ονειρευόταν ο Στέλιος.
    Ας τα βοηθήσουμε λοιπόν να μεγαλώσουν όπως όλα τα παιδιά,ας τους χαρίσουμε ένα ακόμα χαμόγελο.


    150 Ευρώ βάζω ως πρώτο ποσό.
    Να δώσουν οι υπέυθυνοι παρακαλώ αριθμο λογαριασμού τράπεζας για να μπορεί να γίνει η κατάθεση.


    jorge
    07.12.2006, 16:46
    Δεν μπορει το MusicHeaven να διαθέσει λογαριασμό για να γίνουν οι καταθέσεις.
    Γι' αυτό αν γίνει κάτι συλλογικά, αυτό θα πρέπει να είναι κάτι σε είδος.

    Όσοι θέλετε να δώσετε χρήματα στο Χαμόγελο για τον Στέλιο, μπορείτε να το κάνετε ατομικά είτε μέσα από το site τους, είτε μέσα από το ActClick.gr
    semplice
    07.12.2006, 17:20
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 07-12-2006 στις 15:27 έγραψε...

    Τα 2 τελευταία χρόνια, τέτοια εποχή, το MusicHeaven βοηθάει συνανθρώπους μας. Χωρίς φωνές και κραυγές. Ήσυχα κι ωραία, όποιος νιώθει οτι του περισσεόυν και η ψυχούλα του έχει ανάγκη από κάτι τέτοιο, προσφέρει. Πρόπερσι είχαν μαζευτεί χρήματα, ενώ πέρυσι ρούχα.




    Πρόπερσι μπορούσαμε να μαζέψουμε και χρήματα ,φέτος δεν μποροιύμε δηλαδή?Τι άλλαξε?
    Τι να πω .....
    Πάντως τα χρήματα δεν θα πήγαιναν "στον Χαμόγελο του Παιδιού για τον Στέλιο " όπως έγραψες Χόρχε.Ο Στελιος δεν ζει απο την Κυριακή.Στα παιδιά του Χαμόγελου θα πήγαιναν τα χρήματα.
    Και ως γνωστόν η συλλογική προσπάθεια πάντα έχει μεγαλύτερη δύναμη από την ατομική.

    Λυπάμαι.


    yokor
    07.12.2006, 17:26
    "Εγώ είμαι μέσα σε ό, τι αποφασιστεί, αρκεί να μπορώ να συμμετέχω.

    Έχω δύο ιδέες:
    1.Η πρώτη αφορά παιδιά.
    2.Η δεύτερη ηλικιωμένους.

    Θα μπορούσαμε π.χ. να συγκεντρώσουμε πράγματα για τα παιδικά χωριά SOS.
    Και μια μέρα να μαζευτούμε (όσοι θέλουμε και μπορούμε-εγώ είμαι μέσα για Θεσσαλονίκη τουλάχιστον) και να επισκεφτούμε ένα γηροκομείο.

    Τι λέτε; "

    Το είχα ξαναγράψει και σε άλλη συζήτηση. Το παραθέτω κι εδώ. Αν συμφωνεί και κάποιος άλλος, μπορούμε να το συζητήσουμε. Πάντως ό, τι κι αν αποφασιστεί, θα συμμετέχω με χαρά.


    uNick
    07.12.2006, 18:14
    Jorge, η ιδέα του Κωνσταντίνου πού ακριβώς "κολλάει"? Είναι δύσκολο "στα χαρτιά" (γραφειοκρατικό πρόβλημα)? Υπάρχει νομικό κόλλημα? Αν απλώς είναι θέμα έλλειψης χρόνου από μέρους σου για να ασχοληθείς, όλοι θα δείξουν κατανόηση, και ίσως κάποιο άλλο μέλος να μπορεί να αναλάβει το όλο εγχείρημα. Προσωπικά αν είχα τον χρόνο θα προσφερόμουν. Φαντάζομαι όμως ότι μέσα σε 30,000 μέλη, όλο και κάποιος θα μπορούσε να το αναλάβει για λογαριασμό του mh, να έρθει σε συνεννόηση με τα μέλη που θέλουν να προσφέρουν, κλπ...

    antreas_dr
    07.12.2006, 18:43
    Και εγώ είμαι της γνώμης πως το καλύτερο είναι η ιδέα με τα ρούχα.


    uNick
    07.12.2006, 19:00
    Κι εγώ είμαι μέσα για την ιδέα με τα ρούχα, Αντρέα... (όλο και σε κάποιον θα κάνουν!)
    Αν όμως μπορούμε να οργανώσουμε και κάτι σαν αυτό που πρότεινε ο Κωνσταντίνος... γιατί όχι?

    jorge
    07.12.2006, 19:21
    Semplice διάβασα πολύ καλά το περιστατικό. Είναι προφανές πως εννούσα "για την ψυχή του Στέλιου". Λες να προσπέρασα έτσι όσα παρέθεσες; Ή δεν ξέρω να διαβάζω; Τέλος πάντων, δε θα απολογούμαι αν έχεις χόμπυ το να με παρερμηνεύεις.

    Πραγματικά δεν έχω καμία όρεξη να συνεχίσω την προσπάθεια.

    Δε μ' αρέσει αυτό το κλίμα επίθεσης τον τελευταίο καιρό από τον Semplice. Νιώθω πως πρέπει να απολογούμαι διαρκώς για τις καλές μου προθέσεις και τις πρωτοβουλίες που αναλαμβάνω.

    Και για να απαντήσω στον uNick που ενδιαφέρθηκε και προβληματίστηκε χωρίς να ειρωνευθεί, ο λόγος που δε μπορει να διατεθεί λογαριασμός είναι το οτι πολύ απλά δεν υπάρχει ο χρόνος που υπήρχε πρόπερσι.

    Είναι χρονοβόρες οι διαδικασίες:

    α) να συντονίζεις το τόπικ
    β) να κοιτάς κάθε μέρα το λογαριασμό
    γ) να απαντάς σε όσους σε ρωτάνε αν μπήκαν τα χρήματα
    δ) να συντηρείς Excel με το πόσα έδωσε ο καθένας
    ε) να επιβεβαιώνεις την κατάθεση
    στ) να "μαντεύεις" ποιός μπορεί να είναι αυτός που ξέχασε να αναφέρει στην κατάθεση το ονοματεπώνυμό του
    ζ) να κινδυνεύεις μήπως σε καρφώσει κάποιος οτι έφαγες τα λεφτά (και είναι πολλοί οι κακοπροαίρετοι πιστέψτε με)
    η) χώρια η ταλαιπωρία μετά, όταν καθυστερούν να σου στείλουν οι οργανώσεις την απόδειξη και έχεις τον κόσμο να σε ρωτάει "τι έγινε, που είναι η απόδειξη;"

    Επίσης δε μπορεί το MusicHeaven να υποστηρίξει μια προσπάθεια αν τα χρήματα μπουν σε λογαριασμό άλλου. Όταν την οργάνωση την κάνει το MusicHeaven, ο λογαριασμός πρέπει να είναι του MusicHeaven. Δε θα μπω εγώ φυλακή αν ο τρίτος φάει τα λεφτά.

    Το τόπικ κλειδώνεται γιατί φέτος δε θα γίνει παρόμοια προσπάθεια από το MusicHeaven. Ανοίξτε αν θέλετε κάποιο άλλο που να λέτε επωνύμως ποιοί το διοργανώνετε και μαζέψτε χρήματα, φαγητά, ρούχα, ότι θέλετε. Ελεύθερα. Μην μπλέξετε μόνο το site. Το site επίσημα δε θα συμμετέχει.