ελληνική μουσική
    1008 online   ·  210.856 μέλη

    Αναζήτηση πληροφοριών για το Pro tools

    koini_maria
    08.12.2006, 18:00
    Καλησπέρα σας !
    Με συγχωρείτε για την ερώτηση αλλά και για την άγνοιά μου , μα μήπως θα ήταν εύκολο σε κάποιον να μου ψιλοεξηγήσει σε απλά ελληνικά 2-3 πραγματάκια για τo μουσικό πρόγραμμα Pro tools:
    ιδιότητες , ικανότητες , προαπαιτούμενη τεχνογνωσία , τιμή κτλ ....

    Ευχαριστώ προκαταβολικά και πάλι συγγνώμη για το πρήξιμο ...
    alex3
    08.12.2006, 18:08
    Παράθεση:

    Το μέλος koini_maria στις 08-12-2006 στις 18:00 έγραψε...

    Καλησπέρα σας !
    Με συγχωρείτε για την ερώτηση αλλά και για την άγνοιά μου , μα μήπως θα ήταν εύκολο σε κάποιον να μου ψιλοεξηγήσει σε απλά ελληνικά 2-3 πραγματάκια για τo μουσικό πρόγραμμα Pro tools:
    ιδιότητες , ικανότητες , προαπαιτούμενη τεχνογνωσία , τιμή κτλ ....

    Ευχαριστώ προκαταβολικά και πάλι συγγνώμη για το πρήξιμο ...



    maria δεν εξηγουνται τα pro tools με 2-3 λογάκια. Μπές στο site της digi design και θα βρεις τα πάντα...
    koini_maria
    08.12.2006, 18:28
    Δηλαδή είχε δίκιο ο άνθρωπος που μου έλεγε οτι τον ζορίζουν ...
    Εγώ που δεν είμαι μουσικός , υπάρχει περίπτωση ως πληροφορικάρια - λέμε τώρα - να μπορώ να βοηθήσω κάποιον καθαρά από άποψης χειρισμού του συγκεκριμένου προγράμματος ;
    Θέλω να πω , σηκώνουν περεταίρω προγραμματισμό ή κανένα παρόμοιο τέχνασμα , τέλος πάντων ;

    P.S.: Μπήκα στο site της digi design και η αλήθεια είναι οτι δεν κατάλαβα και πολλά γι' αυτό συνεχίζω το πρήξιμο ...
    Συγγνώμη μα προσπαθώ να βγάλω μια άκρη ...
    alex3
    08.12.2006, 18:55
    δεν έχει να κάνει με το αν εισαι μουσικός...

    η αποδοτική χρηση των pro tools, απαιτεί γνωσεις ηχοληψίας...
    φαντάσου ότι ειναι σα να χειρίζεσαι μια τεράστια παλια αναλογική κονσόλα με σχεδον απεριόριστο αριθμο καναλιών- αναλογα με το συστημα βέβαια - σε συνδιασμο με ένα πρακτικά απεριόριστο αριθμό άλλων μηχανημάτων- πάλι ανάλογα με το σύστημα. εχω γνωρίσει ηχολήπτες μαθημένους στα αναλογικά να μη μπορούν ούτε να το ανάψουν...( καλά, υπερβάλλω...).πάντως έμπειροι και παλιοί επαγγελματίες, έκαναν αρκετό καιρό να το μάθουν και να το χειρίζονται αποτελεσματικά και γρήγορα, αν και στη βασική του αρχη, είναι απλο...
    koini_maria
    08.12.2006, 19:40
    Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες ...
    Έτσι και αλλιώς σκεφτόμουν να πάρω κάποια μαθήματα ηχοληψίας οπότε ίσως μετά από 2-3 χρόνια ( ) να μπορέσω να τον βοήθησω τον άνθρωπο ...

    Και πάλι ευχαριστώ ...

    P.S. 1 : Οποιαδήποτε περεταίρω ανάλυση από όποιον έχει αυτοκαταστροφικές τάσεις αφού θα θέλει να με βοηθήσει είναι ευπρόσδεκτη - για να μην πω αναγκαία ...

    P.S. 2 : Jorge , συγχώρεσέ με αν ξέφυγα λιγουλάκι μα έχω πελαγώσει με αυτό το άτιμο το πρόγραμμα ...
    Spipis
    12.12.2006, 13:43
    Έχεις να δουλέψεις κάπου με τα Pro Tools? Δηλαδή τα έχεις σε κάποιο PC? Αν ναι ποιά έκδοση? HD, Μ-Powered ή την άλλη? Εγώ τα ψιλοέμαθα διαβάζοντας και πειραματιζόμενος... Από την άλλη αν δεν τα χρειάζεσαι για κάποιο λόγο όπως δουλειά ή σχολή, για αρχή μπορείς να μάθεις τα βασικά σε κάποιο πιό φιλικό πρόγραμμα όπως το Ableton Live στο οποίο πλέον μου έχω δώσει Master...
    koini_maria
    13.12.2006, 18:23
    Χίλια συγγνώμη που άργησα τόσο να απαντήσω μα μόλις τώρα είδα το post σου .
    Η αλήθεια είναι πως θέλω να τα μάθω για να βοηθήσω ένα φίλο που τον δυσκολεύουν σε ορισμένα σημεία . Βασικά , δεν μου το ζήτησε ο άνθρωπος μα τον είδα λίγο προβληματισμένο και σκέφτηκα να αρχίσω να το ψάχνω μήπως τυχόν καταφέρω να τον διευκολύνω λιγουλάκι .
    Αυτό σημαίνει πως ενδιαφέρομαι να μάθω για να ... εξηγήσω , που είναι κάπως οξύμωρο ...
    Ούσα φοιτήτρια πληροφορικής θα έπρεπε όλο και κάτι να ήξερα μα δεν παίζει . Δεν έχω ιδέα .
    Τι διάβασες και τα έμαθες ;

    ΥΓ: Δεν τα έχω πάρει ακόμα μα έχω ακούσει πως είναι ακριβούτσικα , ισχύει ;