ελληνική μουσική
    677 online   ·  210.857 μέλη
    koini_maria
    13.12.2006, 18:10
    Βιογραφικό

    Η Σοφία Παπάζογλου άρχισε το τραγούδι, έχοντας έντονες μνήμες παραδοσιακών και λαϊκών τραγουδιών από την παιδική της ηλικία.

    Έκανε σπουδές φωνητικής στο Σύγχρονο Ωδείο της Αθήνας με τη Μ. Ιασωνίδου και παρακολούθησε σεμινάρια στο Εργαστήρι Φωνητικής Τέχνης του Σπ. Σακκά. Έκανε επίσης μαθήματα κινησιολογίας με τη Μ. Τσούτη.

    Ξεκίνησε την επαγγελματική της ενασχόληση με το τραγούδι, συνεργαζόμενη με τον Ν. Μαμαγκάκη στο δίσκο Στεναγμός ανατολίτης (Lyra 1995). Ακολούθησε συνεργασία με τον Γ. Ζήκα (Πάμε νότια, Lyra 1998), ενώ το άλμπουμ της με τίτλο Όσα σου μοιάζουν (Universal Music, 2003) συμπεριλήφθηκε στα είκοσι πέντε καλύτερα της χρονιάς, σύμφωνα με το περιοδικό Δίφωνο. Το 2004 κυκλοφόρησε ο δίσκος Πέμπτη απόγευμα (Cantini), καρπός της συνεργασίας της με τον Π. Καλαντζόπουλο. Το άλμπουμ αυτό συμπεριλήφθηκε στα δέκα πρώτα LP του World Music Charts Europe.

    Έχει τραγουδήσει στο Ηρώδειο, τη Ρωμαϊκή Αγορά, το Μέγαρο Μουσικής Αθηνών, το Town Hall Theatre και το Central Park της Νέας Υόρκης, ενώ έχει κάνει περιοδείες στην Ελλάδα, την Κύπρο, την Ευρώπη, τις ΗΠΑ και την Αυστραλία.

    Το 2005 εμφανίστηκε στη Γρανάδα της Ισπανίας στο πλαίσιο μουσικής συνάντησης ρεμπέτικου-σμυρναίικου και φλαμένκο μαζί με τον κιθαρίστα Γκεράρδο Νούνιες.
    Συνεργάστηκε επίσης με την Εθνική Συμφωνική Ορχήστρα της ΕΡΤ και με την Καμεράτα-Ορχήστρα των Φίλων της Μουσικής.

    πηγή: portal.kithara.gr

    Κατά την άποψή μου η Σοφία Παπάζογλου τόσο με το ταλέντο της όσο και με την γενικότερη στάση της αποτελεί σοβαρή ελπίδα για το ελληνικό τραγούδι .
    Όλοι οι δίσκοι που φέρουν το όνομά της - ως τώρα - είναι συμπαθέστατοι κατά την άποψή μου .
    Έχω την χαρά να την έχω ακούσει να τραγουδά ζωντανά ουκ ολίγες φορές και δηλώνω φίλη του έργου της ...

    Δεν γνωρίζω ποιά η ''απήχησή'' της σε αυτό το φόρουμ μα θεώρησα καλό - ως ελάχιστο δείγμα ευγνωμοσύνης και εκτίμησης στο πρόσωπό της - να ανοιχθεί ένα νημάτιο για εκείνη .



    επισυναπτόμενα: BPapazoglouSofia.jpg 
    krios80
    13.12.2006, 18:38
    η Σοφία είναι μια πολύ καλή λαϊκή τραγουδίστρια της νέας γενιάς καθώς επίσης και πολύ καλό άτομο.!
    darbukaboy
    13.12.2006, 19:38
    Tη Σοφία Παπάζογλου την είχα πρωτοακούσει στο Θησείο σε μια συναυλία με έντεχνα.Μου είχε κάνει καλή εντύπωση.Φέτος την άκουσα στο cd εξορία σ'ενα ζεϊμπέκικο και έπαθα πλάκα!!!Η κοπέλα έχει πολύ γέματη και μεστή φωνή.
    qanun
    14.12.2006, 08:58
    Kατα τη γνωμη μου προκειται για την καλυτερη λαικη-ρεμπετικη αλλα και (νεο-) παραδοσιακη τραγουδιστρια της γενιας της. Εχει εκπληκτικη φωνη...Προσφατα αγορασα το ''Οσα σου μοιαζουν'' σε μουσικη του Μανωλη Παππου και στιχους Μ.Ελευθεριου, Ηλια Κατσουλη, Αλκινοου Ιωαννιδη κλπ. Επαθα την πλακα μου!
    Ο δισκος αυτος δεν ακουστηκε σχεδον καθολου, ακομα και στα ''ποιοτικα'' ραδιοφωνα και ομως περιεχει διαμαντια (οποτε βγαζει ομως ακομα και υποψια τραγουδιου ο...Φοιβος Δεληβοριας μας πρηζουνε) ! Ειναι να απορει κανεις πως τραγουδιστριες σαν την Παπαζογλου δεν ειναι πρωτες φιρμες. Για μενα εχει την ιδια δυναμικη με την Αλεξιου στα νιατα της...
    Να συμπληρωσω οτι εμφανιζεται Παρασκευοσαββατα στην Παλια Μαρκιζα σε ενα πολυ ενδιαφερον και πολυσυλλεκτικο προγραμμα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : qanun στις 14-12-2006 09:05 ]


    XeniaRodo
    14.12.2006, 09:13
    Δεν μου αρέσει καθόλου.

    Kαι όταν τραγουδάει ανοίγει τόσο το στόμα της πω πω Παναγιά μου....
    yiannisyiannis
    14.12.2006, 11:54
    Πάρα πολύ καλή φωνή για το συγκεκριμένο είδος που ερμηνεύει. Παλιά μου άρεσε περισσότερο, τώρα όμως έχει αλλάξει. Η σκηνική της παρουσία ειδικά, έγινε λίγο σκυλέ και δεν της πάει.
    qanun
    14.12.2006, 12:13
    Παράθεση:
    Παλιά μου άρεσε περισσότερο, τώρα όμως έχει αλλάξει. Η σκηνική της παρουσία ειδικά, έγινε λίγο σκυλέ και δεν της πάει


    Μπορεις σε παρακαλω να το αναλυσεις λιγο αυτο ? Σε ποια σκηνικη της παρουσια αναφερεσαι? Αλλα και ανεξαρτητα απο αυτο, για να ειναι μια σκηνικη παρουσια...''σκυλε'', νομιζω οτι πρεπει και τα τραγουδια που αποτελεσαν την αιτια αυτης της εμφανισης να ειναι σκυλοτραγουδα, και τα τραγουδια που λεει η Παπαζογλου ειναι ακριβως το αντιθετο!
    yiannisyiannis
    14.12.2006, 12:19
    Παράθεση:

    Το μέλος qanun στις 14-12-2006 στις 12:13 έγραψε...

    Παράθεση:
    Παλιά μου άρεσε περισσότερο, τώρα όμως έχει αλλάξει. Η σκηνική της παρουσία ειδικά, έγινε λίγο σκυλέ και δεν της πάει


    Μπορεις σε παρακαλω να το αναλυσεις λιγο αυτο ? Σε ποια σκηνικη της παρουσια αναφερεσαι? Αλλα και ανεξαρτητα απο αυτο, για να ειναι μια σκηνικη παρουσια...''σκυλε'', νομιζω οτι πρεπει και τα τραγουδια που αποτελεσαν την αιτια αυτης της εμφανισης να ειναι σκυλοτραγουδα, και τα τραγουδια που λεει η Παπαζογλου ειναι ακριβως το αντιθετο!



    Δεν είναι μόνο τα τραγούδια φίλε μου, αλλά και η γενικότερη αισθητική που εκπέμπει ένας καλλιτέχνης. Τελευταία φορά την είδα σε μια από αυτές τις τηλεοπτικές παρέες δεν θυμάμαι κανάλι, σπανίως βλέπω τηλεόραση, απλά έτυχε. Συμμετείχε, χόρευε και τραγουδούσε ζωντανά. Ο τρόπος που κουνιόταν, λυγιζόταν και φερόταν γενικά ήταν σκυλέ.
    qanun
    14.12.2006, 12:22
    Παράθεση:
    και φερόταν γενικά ήταν σκυλέ


    ...παντα κατα την αποψη σου
    katerina229
    14.12.2006, 14:49
    Και κατά την άποψή μου είναι σκυλέ πια, όπως το λέει ο γιαννηςγιάννης.
    Ενώ έχει πολύ καλή φωνή -δε θα την έλεγα βέβαια και φοβερή και τρομερή, απλώς έχει μια πολύ σωστή και γεμάτη φωνή που την ξεχωρίζεις- η σκηνική της παρουσία ταιριάζει περισσότερο σε λαϊκό ρεπερτόριο και όχι τόσο σε παραδοσιακά τραγούδια. Βέβαια, θα μου πει κανείς, δεν λέει πια και τόσα παραδοσιακά τραγούδια η κοπέλα. Το πολύ πολύ κανένα ποντιακό και αρκετά σμυρνέικα ρεμπέτικα, όπου πράγματι ειδικά στα τελευταία θα ταίριαζε πιθανώς μια πιο "κουνιστή" και "κεφάτη" σκηνική παρουσία... Τέλος πάντων, γούστα είναι αυτά. Πάντως γενικά κι εμένα ιδιαίτερα αυτό το "ξεχαρβάλωμα" και ο υπερβολικός "κινητικός ενθουσιασμός" επί σκηνής με ξενερώνει... Προτιμώ ας πούμε Σαβίνα Γιαννάτου, για παράδειγμα ως σκηνική παρουσία. Σεμνότατη και δίνοντας πάντα χώρο στους μουσικούς που την πλαισιώνουν... Αλλά βέβαια εκεί μιλάμε για ιδιαίτερα επίπεδα ποιότητας μουσικής...
    qanun
    14.12.2006, 15:00
    Ε, τωρα μη συγκρινουμε τα εντελως ανομοια! Τι σχεση εχει η Σαββινα Γιαννατου με τη Σοφια Παπαζογλου? Φυσικα και το ρεπερτοριο που λεει η καθεμια χαρακτηριζει και τη σκηνικη της παρουσια. Και δεν εχει καμια σχεση αυτο με ...''ιδιαιτερα επιπεδα ποιοτητας μουσικης''. Σου εχει περασει απο το μυαλο πως πολυ απλα να μην μπορει να υποστηριξει η Γιαννατου ενα πιο εξωστρεφες ρεπερτοριο? Ακου ομως και την Παπαζογλου στα χαμηλοφωνα της και θα καταλαβεις.Αν ειναι να εκφραζουμε προτιμησεις, ας το κανουμε συγκρινοντας μεταξυ ομοειδων πραγματων. Η Γιαννατου δε νομιζω οτι εχει αντιστοιχο στην ελληνικη μουσικη σκηνη...
    megaloserwtikos
    14.12.2006, 15:58
    Εγώ δεν έχω ασχοληθεί και πολύ με την συγκεκριμμένη τραγουδίστρια, αλλά την έχω σε ένα σι ντί, που λέγεται ''πικρό έπος για τον Ανδρέα Ροδινό'' που έγραψε και έβγαλε ο Νίκος Μαμαγκάκης το 99, τραγουδά μέσα και είναι πολύ καλή. Υπέροχη ερμηνεία. Κι αργότερα μπήκα στον πειρασμό να αγοράσω ένα προσωπικό της, αλλά είχα δισταγμούς να δώσω 16 ευρώ, χωρίς να έχω ακούσει έστω ένα τραγούδι- δείγμα, κάπου...
    Κι αυτό γιατί την έχω πατήσει κάποιες φορές, με αρκετά άλλα σιντάκια.

    Πάντως αυτοί οι τραγουδιστές έχουν σπουδαία φωνή, ερμηνεύουν με την ψυχούλα τους και το πλατύ κοινό τους αγνοεί, η δεν τους ξέρει καλά.
    Αυτό σε αυτή την χώρα είναι λυπηρό.

    Σήμερα η Βανδή δήλωσε, ότι νιώθει περήφανη που πούλησε 1.200.000 αντίτυπα, συνολικά βέβαια, όλα τα σιντί της, με τον Φοίβο. Δεν μας είπε όμως πόσες ώρες διαφήμισης της έχουν αφιερώσει μόνο τα δελτια ειδήσεων.
    Ας είμαστε λίγο ελαστικοί, όταν κρίνουμε αυτά τα παιδιά που προσπαθούν, αλλά δεν έχουν όλο το σύστημα στα πόδια τους.
    katerina229
    14.12.2006, 17:09
    Παράθεση:

    Το μέλος qanun στις 14-12-2006 στις 15:00 έγραψε...

    Ε, τωρα μη συγκρινουμε τα εντελως ανομοια! Τι σχεση εχει η Σαββινα Γιαννατου με τη Σοφια Παπαζογλου? Φυσικα και το ρεπερτοριο που λεει η καθεμια χαρακτηριζει και τη σκηνικη της παρουσια. Και δεν εχει καμια σχεση αυτο με ...''ιδιαιτερα επιπεδα ποιοτητας μουσικης''. Σου εχει περασει απο το μυαλο πως πολυ απλα να μην μπορει να υποστηριξει η Γιαννατου ενα πιο εξωστρεφες ρεπερτοριο? Ακου ομως και την Παπαζογλου στα χαμηλοφωνα της και θα καταλαβεις.Αν ειναι να εκφραζουμε προτιμησεις, ας το κανουμε συγκρινοντας μεταξυ ομοειδων πραγματων. Η Γιαννατου δε νομιζω οτι εχει αντιστοιχο στην ελληνικη μουσικη σκηνη...



    Δεν τις συγκρίνω ασφαλώς. Αναφέρω απλώς τι μ' αρέσει να βλέπω, παρότι οι μουσικές μου προτιμήσεις δεν περιορίζονται στο ρεπερτόριο της Σαβίνας αλλά επεκτείνονται και στο ρεπερτόριο της Παπάζογλου. Σίγουρα το ρεπερτόριο, όπως το λες, καθορίζει και την σκηνική παρουσία, αλλά να... η Γλυκερία ας πούμε που λέει παρόμοια με την Παπάζογλου τραγούδια συχνά, έχει μια πιο "με μέτρο" θα το έλεγα παρουσία στην σκηνή, σε σχέση με το υπερβολικό "μπρίο" της Παπάζογλου που δίκαια -κατά την γνώμη μου πάντα- κάποιος θα το χαρακτήριζε (όπως το έκανε και ο Γιάννης) σκυλέ... Αυτό εννοώ και τίποτα παραπάνω
    EffieKakaflika
    15.12.2006, 10:59
    Κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι υπέροχη, ζεστή, γεμάτη, φωνή, αλλά λίγο άψυχη. Δεν την έχω δει ζωντανά οπότε δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη. Πάντως μ'αρέσει η φωνή της και πιστεύω ότι έχει βελτιωθεί κιόλας από παλιότερα που είχε πολλή άχνα στη φωνή.
    Lefterissamson
    15.12.2006, 13:11
    Είχα κι εγώ την τύχη πριν από 3 χρόνια να περάσω ένα Σαββατοκύριακο στο Ναύπλιο με τη Σοφία Παπάζογλου ,για επαγγελματικούς λόγους.Αν και δεν εξετάζουμε την προσωπικότητα της ,ήταν ιδιαίτερα ζεστή και καλοσυνάτη.
    Τώρα ,όσον αφορά στο τραγούδι ,είχε πει κάποια παραδοσιακά τραγούδια με μοναδική συνοδεία ένα μπεντίρ και ομολογώ πως μου είχε κάνει εντύπωση πόσο γλυκά και μαλακά τραγουδούσε.
    Οταν την άκουσα σε δισκογραφημένες δουλειές ,διαπίστωσα ακριβώς το αντίθετο!
    Τραγουδάει-κατά τη γνώμη μου-λίγο σκληρά και άψυχα.
    Κατά τα άλλα-εγγονή του μεγάλου Βαγγέλη Παπάζογλου-''κουβαλά''την παράδοση μέσα της και αυτό επηρρεάζει κατά ένα μεγάλο ποσοσό την ερμηνεία της.Εστω και σκληρή ,χρειαζόμαστε τέτοιες φωνές στις μέρες μας...
    Μην παρεξηγηθώ ,δεν υποννοώ πως δεν υπάρχουν άλλες άξιες φωνές...
    panosa
    04.05.2009, 17:01

    Πολυ καλή! Μόλις ανακάλυψα το site της. www.sofiapapazoglou.gr

    Παράθεση:

    Το μέλος koini_maria στις 13-12-2006 στις 18:10 έγραψε...

    Βιογραφικό

    Η Σοφία Παπάζογλου άρχισε το τραγούδι, έχοντας έντονες μνήμες παραδοσιακών και λαϊκών τραγουδιών από την παιδική της ηλικία.

    Έκανε σπουδές φωνητικής στο Σύγχρονο Ωδείο της Αθήνας με τη Μ. Ιασωνίδου και παρακολούθησε σεμινάρια στο Εργαστήρι Φωνητικής Τέχνης του Σπ. Σακκά. Έκανε επίσης μαθήματα κινησιολογίας με τη Μ. Τσούτη.

    Ξεκίνησε την επαγγελματική της ενασχόληση με το τραγούδι, συνεργαζόμενη με τον Ν. Μαμαγκάκη στο δίσκο Στεναγμός ανατολίτης (Lyra 1995). Ακολούθησε συνεργασία με τον Γ. Ζήκα (Πάμε νότια, Lyra 1998), ενώ το άλμπουμ της με τίτλο Όσα σου μοιάζουν (Universal Music, 2003) συμπεριλήφθηκε στα είκοσι πέντε καλύτερα της χρονιάς, σύμφωνα με το περιοδικό Δίφωνο. Το 2004 κυκλοφόρησε ο δίσκος Πέμπτη απόγευμα (Cantini), καρπός της συνεργασίας της με τον Π. Καλαντζόπουλο. Το άλμπουμ αυτό συμπεριλήφθηκε στα δέκα πρώτα LP του World Music Charts Europe.

    Έχει τραγουδήσει στο Ηρώδειο, τη Ρωμαϊκή Αγορά, το Μέγαρο Μουσικής Αθηνών, το Town Hall Theatre και το Central Park της Νέας Υόρκης, ενώ έχει κάνει περιοδείες στην Ελλάδα, την Κύπρο, την Ευρώπη, τις ΗΠΑ και την Αυστραλία.

    Το 2005 εμφανίστηκε στη Γρανάδα της Ισπανίας στο πλαίσιο μουσικής συνάντησης ρεμπέτικου-σμυρναίικου και φλαμένκο μαζί με τον κιθαρίστα Γκεράρδο Νούνιες.
    Συνεργάστηκε επίσης με την Εθνική Συμφωνική Ορχήστρα της ΕΡΤ και με την Καμεράτα-Ορχήστρα των Φίλων της Μουσικής.

    πηγή: portal.kithara.gr

    Κατά την άποψή μου η Σοφία Παπάζογλου τόσο με το ταλέντο της όσο και με την γενικότερη στάση της αποτελεί σοβαρή ελπίδα για το ελληνικό τραγούδι .
    Όλοι οι δίσκοι που φέρουν το όνομά της - ως τώρα - είναι συμπαθέστατοι κατά την άποψή μου .
    Έχω την χαρά να την έχω ακούσει να τραγουδά ζωντανά ουκ ολίγες φορές και δηλώνω φίλη του έργου της ...

    Δεν γνωρίζω ποιά η ''απήχησή'' της σε αυτό το φόρουμ μα θεώρησα καλό - ως ελάχιστο δείγμα ευγνωμοσύνης και εκτίμησης στο πρόσωπό της - να ανοιχθεί ένα νημάτιο για εκείνη .





    kwstasagas
    04.05.2009, 22:48

    Πάντως, οι δισκογραφικές συνεργασίες της έχουν αρκετό ενδιαφέρον : Με ΓΙΩΡΓΟ ΖΗΚΑ στο "ΠΑΜΕ ΝΟΤΙΑ", με ΜΑΝΩΛΗ ΠΑΠΠΟ, με ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΤΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ, με ΝΕΟΚΛΗ ΝΕΟΦΥΤΥΔΗ στο πολύ πρόσφατο ΦΑΓΙΟΥΜ .... Αν μη τι άλλο, όλα αυτά δείχνουν ότι τις προσέχει τις καλλιτεχνικές επιλογές της .....

    Σε λάιβ την έχω δει μόνο μια φορά πριν 8 περίπου χρόνια στη μουσική σκηνή "ΑΕΡΙΚΟ" στου Ψυρρή [το εν λόγω μαγαζί δεν υφίσταται πλέον], όπου ανέβηκε να τραγουδήσει με τις ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΤΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ !!!! Επειδή τραγούδησε μόλις δύο τραγούδια, δεν μπόρεσα να σχηματίσω πλήρη άποψη για την παρουσία της στις ζωντανές εμφανίσεις ....


    geordan
    04.05.2009, 23:53

    Μια χαρά φωνή έχει και κυριολεκτώ. Μακάρι να υπήρχαν και άλλες τέτοιες... Και μια χαρά δισκογραφία έχει, έστω και αν είναι σχεδόν στην αφάνεια. Και αυτό είναι προς τιμή της. Προσωπικά, μου αρέσει περισσότερο στα ανατολίτικα και λιγότερο στα λαϊκά, αλλά τη λατρεύω όταν κάνει δεύτερες φωνές σε λαϊκούς τραγουδιστές. Είναι από τα δυνατά της σημεία, κατά την ταπεινή μου άποψη πάντα.


    paradisefox
    05.05.2009, 10:38

    Αν και εκτιμώ τις επιλογές της(τραγούδια που έχει ερμηνεύσει και καλλιτέχνες με τους οποίους  έχει συνεργαστεί) μου βγάζει μια ψυχρότητα όταν την ακούω.Για live δεν έχω γνώμη.


    panosbousalis
    06.05.2009, 07:06

    Πολύ ιδιαίτερη και ζεστή φωνή. Εξαιρετικές οι ερμηνείες της στον δίσκο 'φαγιούμ' του Νεοκλή Νεοφυτίδη.