ελληνική μουσική
    904 online   ·  210.869 μέλη

    Αφιερωματάκι στην Celia Cruz

    stuff
    18.12.2006, 13:25


    Παγκοσμίως γνωστή ως «η βασίλισσα της salsa» ή αλλιώς Azucar (Sugar). Γεννήθηκε στην Αβάνα της Κούβας και μέχρι σήμερα έχει κερδίσει πολλές γενιές μουσικόφιλων με τους Αφρο-κουβανέζικους ρυθμούς της.


    Τη δεκαετία του ’40 ξεκίνησε να τραγουδά σε ραδιοφωνικούς σταθμούς της Κούβας. Από το 1947 μέχρι το 1950 σπούδασε στη Σχολή Μουσικής της Αβάνας. Ήταν εκείνη τη χρονιά όταν την προσέλαβε η μπάντα “La Sonora Matancera” ως τη βασική της ερμηνεύτρια, ενώ την ίδια περίοδο ξεκίνησε να κάνει τις πρώτες της ηχογραφήσεις.


    Η Celia ήταν μέλος της μπάντας “La Sonora Matancera” μέχρι το 1965 αλλά εγκατέλειψε την Κούβα πριν ο Fidel Castro ανατρέψει τον δικτάτορα Fulgencio Batista.


    Το 1966 η Celia Cruz μπήκε στην ορχήστρα του Tito Puente. Το 1973 πήρε μέρος στην παράσταση Hommy- A Latin Opera, του Larry Harlow, στο Carnegy Hall της Νέας Υόρκης.


    Συνεργάστηκε και με άλλες μπάντες, ενώ εννέα χρόνια μετά έγινε επανασύνδεση της πρώτης της μπάντας “La Sonora Matancera”. Το 1986 της απονεμήθηκε, το ιδιαιτέρως σημαντικό μετάλλιο Ellis Island Medal of Honor.


    Τη χρονιά του 1995 βγήκε στην κυκλοφορία το εβδομηκοστό τέταρτο album της με τον τίτλο “Irrepetible”. Έχει κερδίσει βραβεία Grammies, ενώ έχει κάνει και πολλές επιτυχημένες διεθνείς περιοδείες σκορπώντας τις νότες των ρυθμικών τραγουδιών της σε διάφορα σημεία του πλανήτη.


    Οι New York Times την ανακύρηξαν ως μία από τις καλύτερες τραγουδίστριες του κόσμου.


    Στις 16 Ιουλίου 2003 αφήνει την τελευταία της πνοή νικημένη από τον καρκίνο. Κηδεύτηκε στο Woodland Cemetery, στο Bronx της Νέας Υόρκης, όπου την ημέρα εκείνη παρευρέθηκαν πάνω από 100000 λάτρεις της μουσικής της από όλο τον κόσμο.


    Το αστέρι με τ’ όνομά της εξακολουθεί να λάμπει στο Walk of Fame του Hollywood και στο Walk of Fame του Miami…

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : stuff στις 18-12-2006 13:29 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nefos στις 18-12-2006 13:31 ]


    latino
    19.12.2006, 18:39
    Stuff πολύ ωραία πρωτοβουλία το αφιέρωμα.
    Όντως η Celia Cruz είναι ένα από τα μεγαλύτερα ονόματα της λάτιν μουσικής και με την καταπληκτική φωνή και το κέφι που την διέκρινε παραμενει αξέχαστη.

    Χαίρομαι που υπάρχει ενδιαφέρον και για την λάτιν μουσική. Προσωπικά που αρέσει πολύ και θα πρότεινα σε όποιον άλλο ενδιαφέρεται, να επισκευθεί και το site www.latinmusic.gr διότι έχει πολλές πληροφορίες και υλικό αποκλειστικά για την μουσική που προέρχεται από την Λατινική Αμερική.

    "Λατιν" χαιρετισμούς!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nefos στις 19-12-2006 18:47 ]


    nefos
    19.12.2006, 18:45




    @ Στα αγγλικά, στο Wikipedia για την Celia Cruz


    stuff
    19.12.2006, 18:48
    Ευχαριστω πολυ latino!!Πολυ σωστο το λινκ που εδωσες και πολυ καλο.Ειναι του Βασιλη Σταματιου αν δεν κανω λαθος;Ενα αλλο εξισου ενδιαφερον ειναι αυτο
    latino
    19.12.2006, 20:36
    Πολύ σωστά Stuff, όντως του Βασίλη Σταματίου είναι το site. Ο Βασίλης Σταματίου είναι εκείνος, εξ' ημών των Ελλήνων, που έχει ασχοληθεί και εντρυφήσει περισσότερο στην μουσική της Λατινικής Αμερικής, τις ρίζες και την ιστορία της, κατά την άποψή μου δηλαδή και γι'αυτό πρότεινα το Site του.

    Όμως και το Site που αναφέρεις (του Γεράσιμου ) είναι πολύ αξιόλογο και νομίζω το πρώτο site που υπήρξε στην Ελλάδα περί λάτιν και πολύ σωστά που το πρότεινες επίσης.

    (Νέφος σ’ευχαριστώ για τις διορθώσεις… Είμαι νέος στο site σας και μπορεί να προκύψουν λάθη ή παραλείψεις από μέρους μου και λόγω του ότι δεν είμαι και τόσο έμπειρος στα «διαδικτυακά κόλπα»
    Stuff, εμείς θα τα πούμε και από κοντά την Παρασκευή στην Χριστουγεννιάτικη γιορτή όπου ελπίζω να γνωρίσω κι άλλα παιδιά από κοντά).

    stuff
    20.12.2006, 13:15
    Ετσι ακριβως,οπως τα λες ειναι για τον Βασιλη.Ενας πολυ αξιολογος ανθρωπος και με πολυ μερακι γι'αυτο που κανει.Δυστυχως ομως,καποιοι δεν το βλεπουν αυτο(κοινως κοντοφθαλμοι)και αποφασισαν να του κοψουν την πολυ ζωντανη εκπομπη που ειχε στον ραδ. σταθμο "Κοσμος".Ενας ηταν,που μαθαιναμε και 10 πραγματα παραπανω,τον κοψανε κι αυτον.Μου φαινεται πως η Ελλαδιτσα τρωει τα παιδια της.........

    http://www.myspace.com/groupoanaconda

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : stuff στις 20-12-2006 13:16 ]