ελληνική μουσική
    894 online   ·  210.853 μέλη

    ’ξιον Εστί & Ρωμιοσύνη - Γιώργος Νταλάρας

    megali_mpougatsa
    18.12.2006, 15:53
    Κυκλοφορεί αυτές τις μέρες σε διπλό CD η ζωντανή ηχογράφηση από τις συναυλίες που έγιναν στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών το Νοέμβρη του 2005.



    επισυναπτόμενα: double.jpg 
    Mesoxoritis
    18.12.2006, 16:16
    Σύμφωνα με πληροφορίες, το cd θα κυκλοφορήσει από αύριο ή το αργότερο μεθαύριο. Αναμένουμε με ενδιαφέρον. Σημειωτέον, ότι είναι η πρώτη επανεκτέλεση της Ρωμιοσύνης, καθώς μετά τις εκτελέσεις του Μπιθικώτση, δεν υπήρξε κάποια επανεκτέλεση.
    jorge
    18.12.2006, 16:29
    Ευχαριστούμε για την ενημέρωση παιδιά.
    rory166
    18.12.2006, 16:55
    (καπου εδω θα αρχισουν και τα κραξιματα προς τον Νταλαρα..
    5..4..3..2..1........)
    uNick
    18.12.2006, 17:02
    Παράθεση:
    Το μέλος rory166 στις 18-12-2006 στις 16:55 έγραψε...

    (καπου εδω θα αρχισουν και τα κραξιματα προς τον Νταλαρα..
    5..4..3..2..1........)

    Ρε πατρίδα... μαζί το σκεφτήκαμε!!!!!
    Mesoxoritis
    18.12.2006, 20:01
    Αντί να επικεντρωθείτε στον δίσκο, αρχίσατε πάλι να φτιάχνετε κλίμα για Νταλαρομάχες..

    Στα Τρίκαλα στα δυο στενά...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Mesoxoritis στις 18-12-2006 20:03 ]


    megali_mpougatsa
    18.12.2006, 21:07
    Για επαναφορά στα του δίσκου, θα πω πως, αν και δε τον έχω ακούσει ακόμα, αλλα ήμουν στη συναυλία, έχω να πω πως μου άρεσε πάρα πολύ ο Χριστογιαννόπουλος. Ήταν η πρώτη φορά που άκουσα με προσήλωση και ευχαριστήθηκα τα μέρη το βαρύτονου στο "’ξιον Εστί" - ο Κουλουμπής δε μου "μιλούσε" με τίποτα. Αυτό βέβαια ίσως είναι και τελείως υποκειμενικό και άλλοι να διαφωνούν - δεν πειράζει. Αν θυμάμαι καλά πάντως, και ο Μίκης είχε δηλώσει μετα τη συναυλία πως ο Χριστογιαννόπουλος ήταν "αποκάλυψη"

    Από το Νταλάρα μου έχει μείνει, φυσικά, η Ρωμιοσύνη, την οποία ερμήνευσε για πρώτη φορά, και ήταν απλά εντυπωσιακός. Αναμένω με ανυπομονησία την κυκλοφορία του CD για να τον ακούσω και πιο προσεκτικά.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : megali_mpougatsa στις 18-12-2006 21:24 ]


    stuff
    18.12.2006, 21:29
    Παράθεση:

    Το μέλος rory166 στις 18-12-2006 στις 16:55 έγραψε...

    (καπου εδω θα αρχισουν και τα κραξιματα προς τον Νταλαρα..
    5..4..3..2..1........)



    Ετσι ετσι............το σωστο πραγμα να λεγεται........

    http://www.myspace.com/groupoanaconda

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : stuff στις 18-12-2006 21:31 ]


    uNick
    18.12.2006, 22:25
    Παράθεση:
    Το μέλος Mesoxoritis στις 18-12-2006 στις 20:01 έγραψε...

    Αντί να επικεντρωθείτε στον δίσκο, αρχίσατε πάλι να φτιάχνετε κλίμα για Νταλαρομάχες...

    Φίλε μου, αντί να βλέπεις φανταστικά κλίματα, θα μπορούσες να δεις ότι κάναμε πλάκα... ’λλωστε τις μάχες αυτές τις έζησες και εσύ απ'ότι θυμάμαι σε άλλο topic, και ξέρεις πόσο εύκολα αρπάζονται κάποιοι στο άκουσμα και μόνο του ονόματος του Νταλάρα, επομένως θα έπρεπε να είσαι από τους πρώτους που θα αντιλαμβάνονταν το χιούμορ... Εκτός αν θα ήθελες εσύ ακόμα μια Νταλαρομάχη (ωραία λέξη, by the way)... αλλά για αυτήν δεν θα ευθυνόμαστε εγώ ή ο Γιώργος. Κάνε ό,τι σου αρέσει...


    Όσο για το θέμα μας, προσωπικά δεν είχα πάει, και περιμένω να ακούσω πρώτα το cd για να εκφέρω γνώμη...

    Mesoxoritis
    19.12.2006, 03:26
    Δεν ήθελα να πω ότι εσείς οι ίδιοι θέλετε να κάνετε Νταλαρομάχη.. Αλλά άλλοι, διαβάζοντας το σχόλιό σας, μπορεί να βρουν αφορμή.. Όπως και να' χει, απλώς δεν μου αρέσει να κάνει κάποιος πλάκα με έναν άνθρωπο που είτε έχει κάνει βλακείες είτε όχι, έχει προσφέρει 5 πράγματα περισσότερα από τους άλλους στο χώρο του. Συγγνώμη αν εκλάβατε αρνητικά το σχόλιό μου. Απλώς προσπαθώ να προλάβω καταστάσεις.
    Astron
    19.12.2006, 13:09
    Όταν πέρσι το χειμώνα παρακολούθησα την συναυλία ήλπιζα ότι κάποια στιγμή θα κυκλοφορούσε σε δίσκο. Και ευτυχώς τώρα ένα χρόνο μετά βγαινει η ηχογράφηση εκείνης της βραδιάς.
    Θα αγοράσω τον δίσκο οπωσδήποτε και θα γράψω εντυπώσεις.

    Mesoxoritis
    19.12.2006, 14:23
    Μόλις μίλησα με ανθρώπους της Universal και μου είπαν ότι ο δίσκος θα κυκλοφορήσει τελικά το νωρίτερο την Παρασκευή... Τι παράξενο;;
    Tropaiatissa
    21.12.2006, 11:46
    Εχθές έγινε στο Μέγαρο η παρουσίαση του δίσκου!
    Εδώ είναι το ρεπορτάζ από το musiccorner...
    http://www.musiccorner.gr/news/events/06/theodwrakis/index.html
    uNick
    21.12.2006, 12:34
    Παράθεση:
    Το μέλος Mesoxoritis στις 19-12-2006 στις 03:26 έγραψε...

    Συγγνώμη αν εκλάβατε αρνητικά το σχόλιό μου. Απλώς προσπαθώ να προλάβω καταστάσεις.

    Κι εγώ, φίλε μου, με το ίδιο σκεπτικό έκανα το διευκρινιστικό post... Για να μην μας παρεξηγήσει κανένας.
    Τσάκω μια μπυρίτσα.

    Mesoxoritis
    21.12.2006, 14:22
    Ωραία η μπυρίτσα για τώρα... Μια Mc Farland κι είμαι κομπλέ...
    Mesoxoritis
    21.12.2006, 14:23
    Όσον αφορά στο cd, αυτό μάλλον θα κυκλοφορήσει τελικά αύριο. ’ντε γιατί με έχει φάει η περιέργεια κι η ανυπομονησία...
    Tropaiatissa
    22.12.2006, 09:36
    Επιτέλους έφτασε η στιγμή που όλοι περιμέναμε! Από χθες το απόγευμα κυκλοφορεί το CD! Κάποιες εντυπώσεις θα γράψω παρακάτω...

    Κατ' αρχάς πιστεύω πως οποιοδήποτε σχόλιο πάνω στη "Ρωμιοσύνη" και το "’ξιον Εστί" περιττεύει. Πρόκειται για δυο τεράστιας αξίας έργα, τόσα τεράστιας που νιώθω πολύ μικρή για να πω οτιδήποτε!

    Αυτό που θέλω να αναφέρω είναι ότι πρόκειται για μια εξαιρετική δουλειά, απ' όλες τις απόψεις. Όσοι είμασταν στις συναυλίες στο Μέγαρο (εγώ ήμουν τη 2η μέρα 11/11/05) ζήσαμε μαγικές στιγμές. Οι ερμηνείες ήταν μεγαλειώδεις και αποτυπώθηκαν έτσι όπως έπρεπε στο CD! Ο ήχος είναι τέλειος, ακούγονται τα πάντα πεντακάθαρα! Επίσης το βιβλίο-CD είναι πολύ προσεγμένο, και απ' την πρώτη στιγμή που το είδα μου άρεσε πολύ το εικαστικό μέρος...

    Δε μπορώ να προσθέσω κάτι άλλο αυτή τη στιγμή, εκτός από τη συγκίνησή μου που ξανάκουσα αυτά τα δυο έργα, μετά από σχεδόν ένα χρόνο απ' τις μαγικές βραδιές του Μεγάρου... Επίσης δηλώνω πανευτυχής που σ' αυτή την εποχή μέσα σ' όλη τη μετριότητα που κυριαρχεί δυστυχώς, εκδίδονται τέτοια έργα, που μόνο καλό μπορούν να κάνουν στους ανθρώπους! Για ακόμα μια φορά ευχαριστώ από καρδιάς όλους τους ανθρώπους που εργάστηκαν για την υλοποίηση και των συναυλιών και του δίσκου, και εύχομαι να είναι όλοι καλά, και να συνεχίσουν να μας χαρίζουν τέτοια διαμάντια!


    Mesoxoritis
    22.12.2006, 16:24
    Το cd παιδιά κυκλοφορεί πλέον και στο Fnac εκτός από τα Metropolis....