ελληνική μουσική
    855 online   ·  210.851 μέλη

    Νυχτοκάματα φωτιές

    ANASTASIA_KOZI
    30.12.2006, 22:41
    Είναι σωστό τα νυχτοκάματα τραγουδιστών να ξεπερνάνε 2 ή 3 φορές τα μηνιάτικα απλών ανθρώπων.;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

    Όλοι ναυαγοί,στον βυθό της μοναξιάς μας...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 30-12-2006 22:43 ]


    vouliakis
    30.12.2006, 22:43
    (Μετακινήθηκε στη σωστή κατηγορία.)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 30-12-2006 23:38 ]


    babisdr
    30.12.2006, 23:05
    Ο μόνος τρόπος να αλλάξει κάτι τέτοιο είναι να σταματήσουν οι άνθρωποι να σκάνε το μηνιάτικό τους για μία βραδιά στα μπουζούκια (κάνε το άθροισμα: μηνιάτικο το μηνιάτικο, μη σου πω οτι οι πρωτοκλασάτοι τραγουδιστές παίρνουν και λίγα. Βάσει των κερδών του μαγαζιού, ριγμένοι είναι)
    marinaki
    30.12.2006, 23:17
    δεν φταινε οι τραγουδιστες αλλα ολοι εκεινοι που πανε και δινουν τα χρηματα τους...ας μην εχει κοσμο το μαγαζι και θα σου πω εγω αν θα κατεβασουν τις τιμες..
    xarisson
    31.12.2006, 06:06
    Αναστασία ρίχνεις για κούβεντα μεγάλο θέμα τώρα,που δέκα λέξεις δεν μπορούν να βγάλουν αποτέλεσμα.Σίγουρα είναι πολλά τα λεφτά στα νυχτοκάματα,αλλα απο πίσω απ'ολο αυτό παίζουν πολλά.Το μαγαζί,η ορχήστρα,τα ονόματα κτλ...Αν κάποιος νιώθει καλά στα μπουζούκια και έχει μια άνεση στα λεφτά είναι οκ.Εμένα με χαλάνε οι άνθρωποι που πρέπει "όπωσδήποτε" να πάνε στα μπουζούκια γιατί εκεί θα το παίξουν "κάποιοι".Τότε για τα μεγάλα νυχτοκάματα φταίμε και εμείς όλοι που κάνουμε "όνομα" κάποιους άφωνους...
    Yperoptis
    31.12.2006, 12:40
    Είναι κάποιοι που τα αξίζουν και κάποιοι που δεν αξίζουν ούτε ένα φράγκο. Προσωπικά το βρίσκω λογικό. Είναι μια δουλειά πολυέξοδη, με μικρό χρονικό ορίζοντα εργασίας, σχεδόν ανασφάλιστοι και με ελάχιστες πιθανότητες επιτυχίας. Άλλωστε είναι πολύ λίγοι αυτοί που τα παίρνουν τόσο χοντρά.
    jorge
    08.11.2008, 14:25

    Στο e-Περιοδικό, που και που μας στέλνουν μικρά κειμενάκια, τα οποία δεν μπορούν να μπουν ως άρθρα. Ένα απ' αυτά έχει σχέση με το topic και είναι του μέλους nancyb, η οποία γράφει:

     

    Αλήθειες ή ψέματα τα μεγάλα νυχτοκάματα

    Πολλά έχουν ακουστεί σχετικά με τα μεγάλα νυχτοκάματα διαφόρων τραγουδιστών. Πιστεύετε οτι σε τόσο δύσκολους καιρούς τα ποσά αυτά ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα? Ειναι δυνατόν να δίνονται 5000 ευρώ  η και παραπάνω τη βραδιά σε τέτοια περίοδο κρίσης ?  Ισως  στα μεγάλα μαγαζιά των  1000 ατόμων και πανω να δίνονται. Σε μουσικές σκηνές  όμως των 350 και 400 ατόμων και με τη σύμπραξη τριών η περισσοτέρων ονομάτων το θεωρώ υπερβολικό. Πώς θα πληρωθούν τοσα έξοδα? Ποιός θα πληρώσει την ορχήστρα για  παράδειγμα? Θα ήθελα τη γνώμη σας γι' αυτό το θέμα και αν το θεωρείτε σωστό.


    PHILIPPOSSM
    08.11.2008, 15:13

    Στις μεγάλες πίστες συνήθως την ορχήστρα την πληρώνει ο τραγουδιστής.

    Και συνήθως ο κάθε τραγουδιστής που είναι και μεγάλο όνομα έχει και 2-3  δικούς του

    οργανοπαίχτες π.χ 1-2 μπουζούκια και ένα στο μπάσο ή στα τύμπανα ή στην κιθάρα.. τους

    χρησιμοποιεί και τους πληρώνει.

    Τώρα το εάν είναι σωστό και δίκαιο είναι μεγάλη κουβέντα.

    Μην ξεχνάς ότι εμείς τους τα δίνουμε ουσιαστικά.

     


    nancyb
    09.11.2008, 11:45


    Συμφωνω  PHILIPPOSSM  οτι εμείς  τούς τα δίνουμε. Ίσως τελικά να μην είναι έτσι όπως ακούγονται αφού πληρώνουν την ορχήστρα τους οι ίδιοι. Εχω ακούσει οτι παίρνει ποσοστά και η εταιρεία του κάθε καλλιτέχνη και ο μανατζέρ του. Άρα τα ποσά που ακούμε ίσως δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Αυτό το γνωρίζουν καλλύτερα οσοι έχουν εργαστοί σε τέτοιους χώρους.



    -----------------
    carpe diem

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 09-11-2008 12:04 ]


    nancyb
    09.11.2008, 11:49

    Παιδιά συγνώμη για τη λέξη εργαστει απο τη βιασύνη μου να γράψω μου ξέφυγε το οι αντι για το ει.


    marylin
    09.11.2008, 12:14

    Ναι, συμφωνώ, όμως δηλώνουν πολλά παραπάνω έτσι για να κάνουν εντύπωση, αξίζω και τα παίρνω......{#emotions_dlg.rolleyes}


    djmetronomos
    09.11.2008, 13:39

    Παιδιά, θα το πάω λίγο πιο μακριά. Η αμοιβή του Μικ Τζάγκερ είναι λόγος για να μην τον απολαύσουμε...? Το κασέ του Τζακ Νίκολσον είναι λόγος για να μην απολαύσω μια ταινία? Ο μισθός και τα πριμ του Γκαλέτι είναι λόγος για να μην απολαύσω έναν αγώνα? Εάν μιλάτε από καθαρά ταξική σκοπιά, τότε βάλτε τα με το σύστημα στο οποίο λειτουργούμε. Όμως, οι καλλιτέχνες πρέπει να κρίνονται με γνώμονα το έργο τους. Οι U2 μού άρεσαν και στην αρχή, όταν ήταν φτωχαδάκια από το Δουβλίνο. αλλά και στη συνέχεια, όταν έγιναν σούπερ-σταρ (και πλούσιοι). Προσωπικά, δεν πάω στα μπουζούκια, οπότε ουδόλως με ενδιαφέρει τι δίνει ο κάθε μαφιόζος κερατάς στο 'όνομα' που προσλαμβάνει. Αλλιώς θα γίνω σαν τις φλώρες και τους φλώρους στις μεσημβρινές εκπομπές του Star - πόσα πήρε ποια, τι φόρεσε, ποιος της τον φόρεσε... και χέστηκε η φοράδα Σταλόνε!


    -----------------
    "Energy Fools The Magician"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : djmetronomos στις 09-11-2008 13:42 ]


    nancyb
    10.11.2008, 11:53

    Αγαπητέ φίλε djmetronomos  εν μέρει συμφωνώ μαζί σου . Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε όμως τον Μικ Τζάκερ η τον Νίκολσον με τους δικούς μας εγχώριους στάρς. Ούτε νομίζω οτι τα εκατομμύρια ευρώ που δαπάνησαν κάποιες ομάδες ανταποκρίνονται στην ποιότητα και το θέαμα που προσφέρουν στον κόσμο τους. Αρκει να παρατηρήσεις πως πανηγυρίζουν οταν κερδίζουν ομάδες  κατα πολύ  υποδεέστερες.  Εμείς γενικά αναρωτιώμαστε αν σε τόσο χαλεπούς καιρούς είναι  αλήθειες ολα αυτά που ακούγονται η υπερβολές. Φυσικά και το ολο σύστημα έχει τις ευθύνες του οταν οι ταλαίπωροι συνταξιούχοι που έχουν δουλέψει 35 και 40 χρόνια καλούνται να επιβιώσουν με 600 η 700 ευρώ.


    gikostas
    10.11.2008, 14:12

    Παιδιά τα πράγματα είναι απλά.Από την στιγμή που ο επιχειρηματίας στο κάθε μαγαζί βγάζει καθαρό κέρδος -οι αριθμοί είναι υποθετικοί-40.000 ευρώ την βραδιά,τα οποία τα κερδίζει από τους καλλιτέχνες που έχει στο μαγαζί του,γιατί να κολλήσει να δώσει τα 5.000ευρώ στο πρώτο όνομα του μαγαζιού;Από την στιγμή που του φέρνει κόσμο στο μαγαζί,τον ανταμείβει και αυτός ανάλογα.Και δεν νομίζω πως υπάρχει επιχειρηματίας χαμένος σε τέτοια μαγαζιά.Το ίδιο συμβαίνει και στο ποδόσφαιρο.


    djmetronomos
    10.11.2008, 15:21

    Λοιπόν, τώρα θα μιλήσω "από μέσα"... Είμαι μουσικός κι έχω περάσει από μαγαζιά. Ακόμα και τότε, δεν με ενδιέφερε τι έβγαζε ο κάθε τραγουδιστής/τραγουδίστρια. Απλά ήξερα ότι ο πληκτράς ήταν ο καλύτερα αμοιβόμενος μουσικός αφού έκανε τις ενορχηστρώσεις κι ετοίμαζε τις παρτιτούρες. Επίσης ήξερα εκ των προτέρων ποια θα είναι η δική μου αμοιβή. Αυτό μου ήταν αρκετό. Το να φθονώ τον άλλο διότι έβγαζε περισσότερα λεφτά από μένα δεν ήταν του χαρακτήρα μου. Στα Χανιά, είδα πελάτη να σκορπά σαν κονφετί τα πεντοχίλιαρα πάνω στην πίστα (μιλάω για δραχμές!), έναν άλλο να βγάζει το κουμπούρι του και να πυροβολεί στον αέρα και διάφορα άλλα που δεν χωρούν εδώ. Σιχάθηκα αυτό το σκηνικό, έτσι κι αλλιώς η καρδιά μου ήταν στο ροκ, οπότε για λόγους αισθητικής είπα καληνύχτα στην πίστα. Εδώ και χρόνια παίζω με γκρουπ δικής μου επιλογής, σε μικρά κλαμπ, κι έχω παράλληλες ασχολίες προς επιβίωση. Είμαι σε αρμονία με τον εαυτό μου, δεν ζω πλουσιοπάροχα αλλά πληρώνω τους λογαριασμούς μου. Και παίζω μουσική που με εκφράζει και κυρίως, δεν με φθείρει... Δυστυχώς, γνώρισα πολλούς μουσικούς οι οποίοι μου έλεγαν, "κατά βάθος γουστάρω τη ροκ, αλλά τι να κάνω, έχω και υποχρεώσεις τώρα". Αυτό το "τι να κάνω" με τσάκιζε. Μάλλον το πήγα αλλού το θέμα, για τα πρώτα ονόματα θα έπρεπε να μιλάω.


    palmos
    10.11.2008, 21:20

    Εγώ θα συμφωνήσω οτι εντάξει από την στιγμή που το μαγαζί βγάζει πολλά, να δόσει και στο πρώτο όνομα πολλα! Θα συμφωνήσω επίσης ότι είναι άσχημο να τους φθονούμε για τα μεροκάματα που βγάζουν, ιδιαίτερα από τη στιγμή που εμείς τους τα δίνουμε!

    Το θεωρώ όμως τουλάχιστον προκλητικό να παίρνουν τον μηνιαίο μισθό ενός απλού υπαλλήλου * 3 φορές το λιγότερο μέσα σε ένα μόνο βράδυ!

    Να μου πείς αφού υπάρχουν χαζοί ή ψώνια που πάνε και τ' ακουμπάνε?!

    Προσωπικά βρίσκω τις τιμές στα περισσότερα μπουζούκια υπερβολικά υψηλές και απλησίαστες! Εννοείται πως αν κατέβουν οι τιμές, θα κατέβουν και τα νυχτοκάματα!

    Αλλά γιατί να χάσουν αυτοί?


    nowaveband
    10.11.2008, 21:29

    Παράθεση:

    Το μέλος ANASTASIA_KOZI στις 30-12-2006 στις 22:41 έγραψε...

    Είναι σωστό τα νυχτοκάματα τραγουδιστών να ξεπερνάνε 2 ή 3 φορές τα μηνιάτικα απλών ανθρώπων.;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

    Όλοι ναυαγοί,στον βυθό της μοναξιάς μας...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 30-12-2006 22:43 ]



     

    Aν τα ξεπερνούσαν 2 ή 3 φορές σωστό θα ήταν......Όταν τα ξεπερνάνε με ταράστια απόκλιση υπέρ τους δεν είνια σωστό.....Ατιμη κακούργα κοινωνία!{#emotions_dlg.sad}


    Marilena
    24.09.2009, 00:46

    Την Ελένη Τσαλιγοπούλου την ξέρουμε όλοι. Πόσα μπορεί να παίρνει για ένα βράδυ ώστε να τραγουδήσει σε μαγαζί; Δεν λέμε για τις λεγόμενες αρπαχτές από συναυλίες αλλά για το νυχτοκάματο εκεί που τραγουδάει...

    Παίρνει κοντά στα 5.000 ευρώ. Είναι το κασέ της. Όπως οι αθλητές έτσι και οι τραγουδιστές έχουν κασέ για να εμφανιστούν. Εννοείται ότι τα φέρνει τα λεφτά γιαυτό παίρνει και τόσα χρήματα.
    Δεν τραγουδάει 30 ημέρες τον μήνα. Γνωστό και αυτό.

    (απο το τροκτικο)