ελληνική μουσική
    1004 online   ·  210.856 μέλη

    Αρχάριος: Ableton Live ή κάποιο άλλο;

    MakisH
    01.01.2007, 18:19
    Μόλις αγόρασα μια κάρτα ήχου και ένα midi keyboard και με εφόδια αυτά και μερικές κιθάρες θέλω να κάνω τα πρώτα μου βήματα στη σύνθεση και στην ηχογράφηση. Τα προϊόντα που πήρα (M-Audio) είχαν μαζί τη lite έκδοση του Ableton Live. Εδώ και δυο τρεις μέρες ψευτοπειραματίζομαι και ομολογώ πως καταφέρνω σιγά σιγά να το ψιλομάθω.

    Και η ερώτηση είναι η εξής: Για έναν αρχάριο, ο οποίος θέλει να μπορεί να κάνει και κάποια ψιλοσπουδαία πράγματα, ποιό πρόγραμμα προσφέρεται περισσότερο; Να μάθει το Ableton Live ή καλύτερα να ασχοληθεί με κάποιο άλλο;

    Επίσης, η full έκδοση απο τη lite έχει μεγάλες διαφορές;

    (άμα βρω και πως να αποθηκεύω τα κομμάτια μου στο Ableton θα είμαι μια χαρά προς το παρόν :p)

    Ευχαριστώ προκαταβολικά και καλή χρονιά σε όλους
    IxNiLaTiS
    01.01.2007, 23:07
    Φίλε μου το Live είναι ένα φοβερό πρόγραμμα,
    που τάραξε τα νερά όταν πρωτοβγήκε.
    Μπορεί να μετατρέπει με μεγάλη ευκολία
    τις τονικότητες και την χρονική διάρκεια μεγάλων δειγμάτων (λούπες)
    με αποτέλεσμα να μπορείς να παίζεις μουσική σε πραγματικό χρόνο,
    εξ ού και το όνομά του … (Live)

    Όμως ένα λογισμικό σαν το Cubase SX,
    (εκτός του ότι μπορεί να τρέχει ταυτόχρονα με το Live
    μέσω του πρωτοκόλλου ReWire
    και να ηχογραφείς σε αυτό ότι παίζει το Live)
    σου επιτρέπει την καλύτερη επεξεργασία της μίξης σου
    και του ακουστικού σήματος.

    Αν απλά είσαι «λουπαδόρος», ίσως το Live να είναι ότι χρειάζεσαι.
    Αλλά αν μάθεις και το Cubase, σε βεβαιώ πως θα κερδίσεις πολλά.

    Καλή αρχή.
    Καλή χρονιά.

    MakisH
    01.01.2007, 23:35
    Δεν είμαι "λουπαδόρος" (όχι οτι δεν χρειάζονται και οι λούπες καμιά φορά). Το θέλω περισσότερο για ηχογράφηση-κάποια απλή επεξεργασία (προς το παρόν τουλάχιστον) και για σύνθεση. Τώρα τι στυλ... Επειδή με το midi μου φαίνεται λίγο δύσκολο να βγάλουμε νταμπαντουμπα :-p πιστεύω πως θα αρκεστώ σε ηλεκτρονική μουσική (βλ. Παπαθανασίου) και Psychedelic Rock.

    Το Cubase μια φορά που πήγα να το δουλέψω πελάγωσα τελείως! Όχι οτι ασχολήθηκα κιόλας δηλαδή... Απλώς το πρόβλημά μου είναι στο οτι απ' ό,τι φαίνεται είναι δύσκολο να μάθεις καλά κάποιο σχετικό πρόγραμμα οπότε θέλω να μάθω ένα και καλό (που να μπορώ όμως να κάνω και κάποια βήματα ως αρχάριος).

    Η έκδοση 6 είναι πολύ πιο βαριά απο την 5; Αξίζει;
    IxNiLaTiS
    01.01.2007, 23:43
    Αξίζει, αλλά μέθε πρώτα μερικά πράγματα με το 5,
    και να δεν σε καλύπτει, κάποια στιγμή ανέβα στο 6.

    JULIOS
    05.04.2007, 09:26
    Cubase και παλι cubace.Ειδικα η καινουργια εκδοση δεν παιζεται.Καταλαβαινω την αγωνια οσο αφορα την εκμαθηση τετοιων προγραμματων αλλα για να κανεις σωστη δουλεια ετσι και αλλιως πρεπει να ριξεις αρκετο (εως παρα πολυ,αναλογα την ορεξη σου) διαβασμα οποιο daw και αν επιλεξεις.

    Καλες και δημιουργικες ωρες να χεις οτι και αν τελικα αποφασισεις.



    SpyrusTheVirus
    01.06.2007, 08:23
    εγώ έχω καταλήξει στο Ableton τελικά,και λεω να μη το αλλάξω με ΤΙΠΟΤΑ!ειναι αρκετά ευκολο,και αυτό που μάρεσε ιδιαίτερα ειναι το συστημα για automation(ειναι πραγματικά πανεύκολα!).δυστυχώς εχω την πειρατική εκδοση(αλλα full),αλλα έχω σκοπο να πάρω και γω ενα midi keyboard καποια στιγμή,οποτε παρανομία στόπ!