ελληνική μουσική
    673 online   ·  210.857 μέλη
    mariachi
    07.01.2007, 20:35
    Πριν 500 χρόνια περίπου,ο Ιταλός συγγραφέας Νικολό Μακιαβέλι,επιμελήθηκε τη πραγματοποίηση ενός μεγάλου εγχειρηδίου,με περιεχόμενο το πόλεμο και την ''τεχνική'' του,υπογραμμίζοντας πως η ακραία βία είναι απαραίτητη για την ύπαρξη επαρκούς εξουσίας.Σήμερα,εφαρμόζεται αυτή η τακτική από τις ''πολιτισμένες'' κυβερνήσεις(οι οποίες υποστηρίζουν πως εφαρμόζουν επάξια την δημοκρατική αξιοκρατία) των ''ανεπτυγμένων'' χωρών?Ή απλά κατακρίνεται και χαρακτηρίζεται ως το όπλο των αδαών πολιτικά,αλλά και των κατακριτέων ως τρομοκρατών και εχθρών της ελευθερίας?
    mariza18
    07.01.2007, 21:21

    θα σε γελάσω και δεν το θέλω...
    Hastaroth
    07.01.2007, 21:48
    Παράθεση:

    Το μέλος mariachi στις 07-01-2007 στις 20:35 έγραψε...

    Πριν 500 χρόνια περίπου,ο Ιταλός συγγραφέας Νικολό Μακιαβέλι,επιμελήθηκε τη πραγματοποίηση ενός μεγάλου εγχειρηδίου,με περιεχόμενο το πόλεμο και την ''τεχνική'' του,υπογραμμίζοντας πως η ακραία βία είναι απαραίτητη για την ύπαρξη επαρκούς εξουσίας.Σήμερα,εφαρμόζεται αυτή η τακτική από τις ''πολιτισμένες'' κυβερνήσεις(οι οποίες υποστηρίζουν πως εφαρμόζουν επάξια την δημοκρατική αξιοκρατία) των ''ανεπτυγμένων'' χωρών?Ή απλά κατακρίνεται και χαρακτηρίζεται ως το όπλο των αδαών πολιτικά,αλλά και των κατακριτέων ως τρομοκρατών και εχθρών της ελευθερίας?



    Εσύ έχεις διαβάσει το εγχειρίδιο (καί όχι εγχειρήδιο) αυτό;

    Καί τί άραγε υπονοείς μέ την ερώτησή σου;

    ΥΓ.Ο πόλεμος είναι αρσενικού γένους και συνεπώς η αιτιατική του είναι "τόΝ πόλεμο" καί όχι "τό πόλεμο"......




    Giorgos_arazei
    07.01.2007, 22:05
    Η βια υπηρχε, υπαρχει και θα υπαρχει στη Φυση, ειναι απολυτα φυσιολογικο-και δεν εννοω μονο στις περιπτωσεις πολεμων. Σαν ορος η λεξη "Δημοκρατια" δεν εφαρμοζεται ουτε προκειται να εφαρμοστει σαν τροπος διακυβερνησης ενος κοινωνικου συνολου, αφου δεν υπαρχουν οι απαιτουμενες προυποθεσεις για κατι τετοιο(αλλη συζητηση,ατελειωτη αυτη). Ειτε σαν ασκουμενη και αμμεση, ειτε ως χρηματικη π.χ ,ειτε μ'οποιαδηποτε μορφη της, η βια ασκειται φανερα ως επιβολη και ως τρομοκρατια για τους πιο "ανισχυρους" στον καιρο μας. Δυστυχως μεν, αλλα αυτο δεν αλλαζει γιατι πολυ απλα ειναι στη φυση του ανθρωπου απο αρχαιους χρονους, να την εξασκει.
    mariachi
    08.01.2007, 00:04
    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 07-01-2007 στις 21:48 έγραψε...
    Εσύ έχεις διαβάσει το εγχειρίδιο (καί όχι εγχειρήδιο) αυτό;

    Καί τί άραγε υπονοείς μέ την ερώτησή σου;

    ΥΓ.Ο πόλεμος είναι αρσενικού γένους και συνεπώς η αιτιατική του είναι "τόΝ πόλεμο" καί όχι "τό πόλεμο"......



    Δε ζητώ από τα υπόλοιπα μέλη να μου κάνουν μαθήματα γραμματικής,δεν είμαι καθηγητής φιλολογίας και δεν θεωρώ τον εαυτό μου ειδικό,αλλά δεν είναι το θέμα μας αυτό.Απλά περιμένω μία απάντηση στην ερώτησή μου,χωρίς αλαζονία και έπαρση
    mariza18
    08.01.2007, 00:11
    Παράθεση:

    Το μέλος mariachi στις 08-01-2007 στις 00:04 έγραψε...

    Δε ζητώ από τα υπόλοιπα μέλη να μου κάνουν μαθήματα γραμματικής,δεν είμαι καθηγητής φιλολογίας και δεν θεωρώ τον εαυτό μου ειδικό,αλλά δεν είναι το θέμα μας αυτό.Απλά περιμένω μία απάντηση στην ερώτησή μου,χωρίς αλαζονία και έπαρση




    το θέμα δεν είναι να σταθούμε σε λάθη απροσεξίας ,αλλά να δώσουμε μία απάντηση χωρίς να κάνουμε υποδείξεις στον άλλον με ύφος αλαζονικό
    Hastaroth
    08.01.2007, 14:18
    @mariza18
    Κάποιος που έχει μάθει σωστά την Ελληνική γλώσσα δέν κάνει τέτοια λάθη.Δέν είναι δυνατόν να μήν ξέρη λέξεις όπως το εγχειρίδιο,η αλαζονεία (καί όχι αλαζονία),ούτε είναι δυνατόν να μήν ξέρη οτι η αιτιατική τού αρσενικού άρθρου «ο» είναι «τόν» και όχι «τό».

    @mariachi
    Ρωτάς «Σήμερα,εφαρμόζεται αυτή η τακτική (δηλαδή τής ακραίας βίας) από τις ''πολιτισμένες'' κυβερνήσεις (τά εισαγωγικά είναι δικά σου,άρα δέν θεωρείς αυτές τίς κυβερνήσεις πραγματικά πολιτισμένες) (οι οποίες υποστηρίζουν πως εφαρμόζουν επάξια την δημοκρατική αξιοκρατία) των ''ανεπτυγμένων'' χωρών? (καί πάλι τά εισαγωγικά σου δηλώνουν οτι δέν τίς θεωρείς πραγματικά ανεπτυγμένες) Ή απλά κατακρίνεται και χαρακτηρίζεται ως το όπλο των αδαών πολιτικά,αλλά και των κατακριτέων ως τρομοκρατών και εχθρών της ελευθερίας?
    Λοιπόν:
    Η απάντηση που θέλεις να ακούσης είναι οτι «ναί,εφαρμόζεται αυτή η τακτική».Και θέλεις να τήν ακούσης γιατί εσύ η ίδια εκ προοιμίου ΔΕΝ θεωρείς τίς ανεπτυγμένες χώρες πράγματι ανεπτυγμένες και τίς κυβερνήσεις τους πολιτισμένες-εξ ού και τά εισαγωγικά που τους βάζεις.Δυστυχώς όμως γιά σένα,τά πράγματα είναι πολύ πιό περίπλοκα και η συζήτηση πάνω σ’αυτά προϋποθέτει ωριμότητα και κυρίως γνώση στοιχειωδών θεμάτων εξωτερικής πολιτικής και πρόθεση προσέγγισης τών θεμάτων αυτών μέ αντικειμενικότητα και όχι μέ τη λογική τού «άσπρου-μαύρου» τών ιδεολογικών προκαταλήψεων καί αγκυλώσεων. .....


    Είναι σίγουρο οτι υπάρχει θεός.Είναι επίσης σίγουρο οτι δέν είναι ο Θεός..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 08-01-2007 14:19 ]


    mariachi
    08.01.2007, 14:41
    Κυβερνήσεις όπως αυτή της Αμερικής,δεν ενδείκνυνται για παράδειγμα πολιτισμού γι'αυτό χρησιμοποίησα εισαγωγικά.Όσον αφορά την απαραίτητη γνώση εξωτερικής πολιτικής για μια επαρκή απάντηση,δεν μπορώ να πω ότι αντιλέγω.Απλά ήθελα μια απάντηση στο ερώτημά μου.Δεν είμαι ο απόλυτος ειδικός σε θέματα πολιτικής,λόγω του νεαρού της ηλικίας μου(20 ετών),αλλά φυσικά ο προβληματισμός μου παραμένει για τις τύχες αυτού του κόσμου.Δεν επιτρέπω να αμφισβητείται η ωριμότητά μου από κανέναν.
    AlmaNegra
    08.01.2007, 15:05
    Mariachi αυτού του είδους η πολιτική ποτέ δε σταμάτησε να εφαρμόζεται από τις εκάστοτε εξουσίες! Και δε νομίζω να σταματήσει. Και μιλάμε για βια κάθε μορφής... Το έργο του Μακιαβέλι, το οποίο θεωρείται ένα από τα θεμέλια της Πολιτικής επιστήμης, δημιουργήθηκε σε ένα συγκεκριμένο πολιτικό σκηνικό, και σ' αυτό πρέπει να σταθούμε. Γιατί περιέγραψε αυτά που ζούσε, σε έναν ιδιαίτερο ιστορικό περίγυρο, την Ιταλία του Μεσαίωνα. Ήταν απλά ρεαλιστής. Το ότι έγινε διαχρονικός, είναι μια απόδειξη της προόδου που (δεν) έχουμε κάνει ως κόσμος...

    Φίλε Hastaroth συμφωνώ με το τελευταίο μέρος της άποψης σου
    Παράθεση:
    πρόθεση προσέγγισης τών θεμάτων αυτών μέ αντικειμενικότητα και όχι μέ τη λογική τού «άσπρου-μαύρου» τών ιδεολογικών προκαταλήψεων καί αγκυλώσεων.

    δε νομίζω όμως ότι πρέπει να είμαστε τόσο επιθετικοί σε αυτό το forum... Και να σε ενημερώσω, μιας και είσαι λάτρης της Ελληνικής, ότι εδώ και κάποια (αρκετά) χρόνια η Υποτακτική Ενεστώτα γράφεται με -ει (να ξέρει κι όχι να ξέρη). Επίσης, μπορεί στο συγκεκριμένο παράδειγμα να έχεις δίκιο, αλλά το άρθρο της αιτιατικής του αρσενικού δεν κρατάει το τελικό (ν) όταν η λέξη που ακολουθεί αρχίζει από εξακολουθητικό σύμφωνο (β, γ, δ, ζ, θ, λ, μ, ν, ρ, σ, φ, χ) π.χ. το σταθμό. Βλέπεις, όλοι κάνουμε λάθη...





    >
    http://blogs.musicheaven.gr/almanegra





    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AlmaNegra στις 08-01-2007 15:07 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AlmaNegra στις 08-01-2007 15:09 ]


    KIT_KAT
    08.01.2007, 15:19
    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 08-01-2007 στις 14:18 έγραψε...

    @mariza18
    Κάποιος που έχει μάθει σωστά την Ελληνική γλώσσα δέν κάνει τέτοια λάθη.Δέν είναι δυνατόν να μήν ξέρη λέξεις όπως το εγχειρίδιο,η αλαζονεία (καί όχι αλαζονία),ούτε είναι δυνατόν να μήν ξέρη οτι η αιτιατική τού αρσενικού άρθρου «ο» είναι «τόν» και όχι «τό».



    Αλβέρτο, κι εγώ ενοχλούμαι πολύ από τα ορθογραφικο-γραμματικά λάθη (και κυρίως από τα ισοπεδωτικά greeklish), αλλά επειδή βλέπουμε πολύ χειρότερα, γιατί επιμένεις ειδικά σ'αυτό; Άλλωστε το άρθρο ήταν προφανώς απροσεξία, όσο για το εγχειρίδιο δεν είναι και η πιο γνωστή λέξη (τί να πούμε δηλαδή και για τους στΟΙχους;;;)...
    Hastaroth
    08.01.2007, 15:34
    Παράθεση:

    Το μέλος mariachi στις 08-01-2007 στις 14:41 έγραψε...

    Κυβερνήσεις όπως αυτή της Αμερικής,δεν ενδείκνυνται για παράδειγμα πολιτισμού γι'αυτό χρησιμοποίησα εισαγωγικά


    Κυβερνήσεις όπως αυτή τής Ρωσίας ή τής Κούβας ενδείκνυνται γιά παράδειγμα πολιτισμού;Η μήπως δέν ξέρεις;

    Παράθεση:

    Όσον αφορά την απαραίτητη γνώση εξωτερικής πολιτικής για μια επαρκή απάντηση,δεν μπορώ να πω ότι αντιλέγω.


    Ναί μέν δέν αντιλέγεις,αλλά μέ την προηγούμενη απάντησή σου δείχνεις οτι στην πράξη...αντιλέγεις.

    Παράθεση:

    Δεν επιτρέπω να αμφισβητείται η ωριμότητά μου από κανέναν


    Επίτρεψε όμως σέ μένα,που είμαι 52 ετών,νά αμφισβητήσω την ωριμότητα τών δικών σου 20......


    Hastaroth
    08.01.2007, 15:41
    Παράθεση:

    Το μέλος AlmaNegra στις 08-01-2007 στις 15:05 έγραψε...

    το άρθρο της αιτιατικής του αρσενικού δεν κρατάει το τελικό (ν) όταν η λέξη που ακολουθεί αρχίζει από εξακολουθητικό σύμφωνο (β, γ, δ, ζ, θ, λ, μ, ν, ρ, σ, φ, χ) π.χ. το σταθμό. Βλέπεις, όλοι κάνουμε λάθη...



    Προτιμώ να μή συνεχίσω την συζήτηση αυτή γιά να μήν βγούμε εκτός θέματος,άν και αμφιβάλλω οτι υπάρχει βιβλίο γραμματικής που αναφέρει τέτοιον κανόνα γιατί απλούστατα,οι κλίσεις τών άρθρων δέν μεταβάλλονται ανάλογα μέ το αρχικό γράμμα τής κάθε λέξης που τά ακολουθεί.Περισσότερα όμως άν θέλης,μέσω ΠΜ.


    AlmaNegra
    08.01.2007, 16:09

    mariachi
    08.01.2007, 17:46
    Θέλω να πω στο-ενοχλημένο-μέλος Hastaroth,ότι χρησιμοποίησα τη αναφορά στην αμερικανική κυβέρνηση ως παράδειγμα.Βεβαίως και οι κυβέρνηση της Κούβας δεν ενδείκνυται για πολιτισμό(άλλη συζήτηση αυτή)όπως και η Ρωσική.Όσον αφορά το θέμα ωριμότητας,το αφήνω ασχολίαστο,διότι δεν μ ενδιαφέρει να φιλονικήσω με κανέναν.Εγώ έκανα μια απλή ερώτηση.Πιστεύω όμως,για το γεγονός ότι είμαι μικρότερος ηλικιακά από εσάς,δεν σημαίνει ότι πρέπει να μου αφαιρείται ο σεβασμός.
    Hastaroth
    08.01.2007, 22:39
    Αγαπητέ mariachi,άλλο ο σεβασμός καί άλλο η διαπίστωση ωριμότητας.Δέν έδειξα έλλειψη σεβασμού πρός εσένα,απλά σού είπα οτι έθεσες ένα θέμα που γιά να συζητηθή απαιτεί αντικειμενικότητα καί όχι ιδεοληπτικές αγκυλώσεις και προκαταλήψεις,καί ότι ήδη μέ τά γραφόμενά σου έδειξες ποιά "περιμένεις" να είναι η απάντηση.

    ΥΓ.Οσο γιά τά ορθογραφικά λάθη που παρατήρησα (καί εξακολουθώ να παρατηρώ) στά κείμενά σου,σού επισημαίνω και πάλι οτι σέ εμένα τουλάχιστον δείχνουν άνθρωπο που συναντά δυσκολίες στην ορθογραφία και συνεπώς δέν έχει αφιερώσει αρκετό χρόνο ώστε η σωστή γραφή νά τού γίνη βίωμα καί να είναι ενστικτώδης πλέον πράξη.Δέν νοείται π.χ. νά γράφης "οι κυβέρνηση τής Κούβας" ή "χρησιμοποίησα τη αναφορά" καί να μήν προσέξης οτι αυτό που έγραψες είναι λάθος.