ελληνική μουσική
    851 online   ·  210.855 μέλη

    Νέοι και άσημοι καλλιτέχνες

    Aiolos_m
    16.01.2007, 20:56
    Ξεκινάω αυτό το θέμα για καλλιτέχνες που δεν είναι γνωστοί, δεν έχουν βγει στην ΤV, δεν ανήκουν πουθενά (πόσο μάλλον σε μια δισκογραφική εταιρία) και έχουν πολλά να πουν. Επίσης θεωρώ δεδομένο ότι δεν έχουν Music page στην κοινότητά μας, αλλιώς θα τους ξέραμε

    Αρχή με: τους Μωβάστρο (κάντε κλικ για την ιστοσελίδα) που τους γνώρισα από το μέλος stipiothliptis.


    Γύρισα πίσω

    Γύρισα στο σπίτι βιαστικά
    κι έκλεισα πόρτες και παράθυρα, να μην ακουω τίποτα
    Έβαλα στις σκέψεις μου φωτιά
    μα την αλήθεια μου φλερτάρουν δυο ηλιαχτίδες που ξετρύπωσαν κρυφά.
    Τίποτα δε θα' ναι όπως παλιά.

    Κι έμεινα μόνος να σκεφτώ πριν συνεχίσω
    σ' άφησα πίσω ουρανέ, σ' άφησα πίσω
    κρεβάτι για να κοιμηθώ πώς θα στρώσω
    μέχρι να έρθει ο καιρός να σ' ανταμώσω.
    Και γίνεις θάλασσα πλατειά
    και πνίξεις τα όνειρά μου πια κι ό,τι έχω ζήσει.

    Κι έφτιαξα ψέμα για να ζω όπως θα νιώθω
    και το στεφάνι σου έβγαλα να μηματώσω
    Έφτιαξα χίλιες αφορμές για να θυμώσω
    κι έτρεξα μίλια μακριά να σ' ανταμώσω

    Μα μόλις έφτασε η στιγμή το δάκρυ μου έγινε βροχή
    γύρισα πίσω
    γύρισα πίσω ουρανέ, γύρισα πίσω.

    Και γύρισα στο σπίτι βιαστικά
    κι άνοιξα πόρτες και παράθυρα ν' ακούω οτιδήποτε
    φούντωσα του νου μου τη φωτιά
    μα την αλήθεια μου φλερτάρουν τώρα πιαδυο ψέματα.
    Μα δε με νοιάζει αν δεν είναι όπως παλιά.

    Κατεβάστε το από ΕΔΩ

    movflower
    17.01.2007, 09:37
    ωραία φωνή και πολύ ενδιαφέρουσα η μουσική τους.
    και όσο για το όνομα, εγώ το λατρεύω!!!!

    Μπράβο Aiolos_m για το τόπικ που άνοιξες!!!!

    Φιλιά!!!
    lemonc
    17.01.2007, 11:08
    Παιδιά κι εγώ είμαι νέος και άσημος καλλιτέχνης
    Ρίξτε μιά ματιά εδώ www.costaslemonidis.gr ή myspace.com/costaslemonidis


    rory166
    17.01.2007, 11:08
    Η αληθεια ειναι οτι γενικα,πολλα ασημα συγκροτηματακια και τραγουδιστες
    εχουν πολλα να δωσουν και τους αξιζει κατι παραπανω
    Emilia_
    17.01.2007, 12:31
    Οσο υπάρχει αυτη η φλογα μεσα σου για μουσικη,γιατι το αποτελεσμα να μην ειναι κατι τοσο καλο....? Πολυ καλοι...
    vasilis23
    17.01.2007, 12:33
    Μπραβο φιλαρακι για το τοπικ!!!
    dimitrapan
    17.01.2007, 21:51
    Μόλις άκουσα το "Γύρισα πίσω" στο οποίο αναφέρθηκε ο Χρήστος από την εκπομπή του ιδίου! Στο πρώτο άκουσμα μου φάνηκε πολύ πολύ ωραίο κομμάτι!!!

    Ευχαριστούμε πολύ Χρήστο!
    Aiolos_m
    18.01.2007, 13:47
    Παράθεση:

    Το μέλος lemonc στις 17-01-2007 στις 11:08 έγραψε...

    Παιδιά κι εγώ είμαι νέος και άσημος καλλιτέχνης
    Ρίξτε μιά ματιά εδώ www.costaslemonidis.gr ή myspace.com/costaslemonidis





    Καλώς όρισες στην παρέα μας! Καλή τύχη σου εύχομαι!
    Aiolos_m
    18.01.2007, 13:50
    Ρίχτε και μια ματιά ΕΔΩ.

    Πολλά συγκροτήματα Punk & Hard rock έχουμε τελικά. Τίποτα δεν πέθανε ακόμα σε αυτόν εδώ τον τόπο.
    THEOG
    18.01.2007, 15:47
    Ένα καλό συγκρότημα είναι και το "1 Βήμα Μπροστά".Μπείτε στο http://www.musicwave.gr/el/members/member_info.asp?cat_id=1&id=1411&show=p και ακούστε τα τραγούδια τους!


    movastro
    27.01.2007, 00:02
    Γεια χαρα παιδια
    Ευχαριστουμε τον Αιολο για την αναφορα του στο τραγουδι μας "Γυρισα πισω"
    αλλα και σας για το ενδιαφερον.
    Σε λιγες μερες στο www.movastro.com θα βρειτε ολοκληρο τον πρωτο μας δισκο
    "Ανακυκλοθυμια 2006" For free download
    Aiolos_m
    27.01.2007, 00:25
    Να' σαι καλά και να μας λες τα νέα σας όποτε μπορείς
    Aiolos_m
    30.01.2007, 19:51
    Για πιο σκληρά ακούσματα κατεβάστε κι αυτό.
    Το τραγούδι λέγεται "άνοιξε τα μάτια", το συγκρότημα λέγεται "Άγρυπνοι φρουροί" και είναι από τη Σαλαμίνα

    μ' αλλιώς η μοίρα το βουλήθη, πρέπει να στρίψεις σε μια κόχη...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Aiolos_m στις 30-01-2007 20:01 ]


    stratocasteros
    31.01.2007, 03:07
    Παράθεση:

    Το μέλος THEOG στις 18-01-2007 στις 15:47 έγραψε...

    Ένα καλό συγκρότημα είναι και το "1 Βήμα Μπροστά".Μπείτε στο http://www.musicwave.gr/el/members/member_info.asp?cat_id=1&id=1411&show=p και ακούστε τα τραγούδια τους!





    THEOG σε ευχαριστούμε πολύ για αυτό που έκανες

    Είπαμε. μετά το πρώτο "μεγάλο" Live (royal Albert Hall κλπ) κερνάμε άπειρες μπύρες!

    η σελίδα μας, για πιο εύκολα, είναι

    www.musicwave.gr/enavhmabrosta

    EYΧΑΡΙΣΤΟΥΟΥΟΥΜΕΕΕΕ!!!

    Κωνσταντίνος, από "ένα βήμα μπροστά"
    litirakis
    28.10.2008, 01:00

    Τους ακουω εδω και κατι χρονια και μπορω να πω οτι ειναι κορυφαιοι!!!

    Το καλυτερο συγκροτημα που βγηκε τα τελευταια χρονια!!

    Αν δεν εχετε ακουσει τραγουδια τους μην χανετε χρονο...

    Φυσικα μιλαω για τους Μωβαστρο!!!{#emotions_dlg.thumbup}

     

     


    kwstasagas
    28.10.2008, 14:49

    Θα ευχηθώ κι εγώ με τη σειρά μου "καλή συνέχεια" σε όλους τους "άσημους" και "αφανείς" δημιουργούς, που ηχογραφούν τα τραγούδια τους "ιδίοις κόποις και εξόδοις" και, στη συνέχεια, τα διακινούν μόνοι τους, αρνούμενοι να ενταχθούν στην 'επίσημη δισκογραφία". Μακάρι να συνεχίσετε να υπάρχετε και να δημιουργείτε !!!! Ακόμη κι αν τα τραγούδια σας, οι μουσικές σας, οι στίχοι σας κλπ δεν φθάσουν ποτέ στα αυτιά μου και δεν υποπέσουν ποτέ στην αντίληψή μου, να ξέρετε ότι ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΚΑΛΥΤΕΡΗ .....

    Κι αφού υπάρχει αυτό το τόπικ .... παίρνω κι εγώ το θάρρος να σάς αναφέρω ότι είμαι κι εγώ ένας "αφανής" και "άσημος" τραγουδοποιός. Από το 1998 μέχρι σήμερα, γράφω προσωπικά - βιωματικά τραγούδια, τα οποία τα ηχογραφώ με δικά μου έξοδα και στη συνέχεια διακινώ ΜΟΝΟΣ μου τα cd μου, συνήθως προσφέροντάς τα ως [αναπάντεχο] δώρο, όχι μόνο σε συγγενείς, γνωστούς και φίλους, αλλά και σε αγνώστους !!!! Αν, λοιπόν, κάποιος από εσάς επιθυμεί να ακούσει τα τραγούδια μου, ας μού στείλει ΠΜ. Θα είναι χαρά μου να στείλω ταχυδρομικώς σε όποιον το επιθυμήσει τα cd μου ως δώρο, χωρίς καμία απολύτως αντικαταβολή ή επιβάρυνση ........


    kwstasagas
    28.10.2008, 15:10

    Και για να μη μιλάω μόνο για τον εαυτό μου, νιώθωντας άβολα .... ας παρουσιάσω έναν ακόμη αφανή - άσημο τραγουδοποιό. ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΚΟΥΤΣΟΒΑΓΓΕΛΗΣ !!!! Πρόκειται για καθηγητή φιλολογίας, που μένει στον Βόλο, ο οποίος γράφει πολύ όμορφα τραγούδια, στηριζόμενα στην παραδοσιακή μας μουσική αλλά και στις κλίμακες του ρεμπέτικου / λαϊκού τραγουδιού [ο Θόδωρας παίζει κιθάρα και μπουζούκι]. Τα τραγούδια του ο κ. Κουτσοβαγγέλης τα ηχογραφεί με δικά του έξοδα [και μάλιστα με σύμπραξη της οικογένειάς του, καθόσον συμμετέχουν στις ηχογραφήσεις η σύζυγός του ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΜΑΛΛΙΟΚΑΠΗ και τα τέκνα τους !!!] και στη συνέχεια .... διακινεί μόνος του τα cd του !!!! Παρόλα αυτά, οι ηχογραφήσεις του κάθε άλλο παρά "πρόχειρες" και "στο πόδι" είναι !!! Απεναντίας, ο κ. Κουτσοβαγγέλης φροντίζει τα cd του να τυγχάνουν πολύ όμορφης ενορχήστρωσης, την οποία επιμελείται ο ίδιος [!!!] με αρκετά όργανα [κανονάκι, ούτι, σαντούρι κλπ]. Όπως, επίσης, φροντίζει να συμμετέχουν στις δουλειές του έμπειροι και καταξιωμένοι μουσικοί [Κατσιγιάννης στο σαντούρι, Γκουβέντας στο βιολί κλπ κλπ].  

    Εγώ, προσωπικά, αισθάνομαι πολύ - πολύ τυχερός που ο κ. Κουτσοβαγγέλης μού έστειλε από τον Βόλο τα cd του "Στο δρόμο για την Αμοργό" [1998] και "Αργώ" [2005]. Πραγματικά, κάποιες στιγμές που είμαι "φορτισμένος" από τη δουλειά και από την εν γένει αφόρητη ζωή της μεγαλούπολης, βάζω τα cd του Κουτσοβαγγέλη και .... αισθάνομαι ότι κυλάει μέσα μου ένα καθάριο ποταμάκι που ... καθαρίζει τα πάντα !!! Το πλέον αγαπημένο μου cd είναι το "Στο δρόμο για την Αμοργό", ηχογραφημένο στο στούντιο "ΑΓΡΟΤΙΚΟΝ" της Θεσσαλονίκης. Σε αυτό το cd ο κ. Κουτσοβαγγέλης περιγράφει σε κάποια απο τα τραγούδια του τις εμπειρίες του από τη μετάθεσή του στο σχολείο της Αμοργού, όπου υπηρέτησε ως καθηγητής [ίσως κάποιοι συμφορουμίτες μας, που είναι καθηγητές μέσης εκπαίδευσης, να συγκινηθούν ακούγοντάς το ...... ] .......

     

     

     


    -----------------
    Goin' through pages and lookin' down lines and lines ... [UFO - Space Child]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 28-10-2008 15:13 ]


    998
    28.10.2008, 19:24

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : 998 στις 10-03-2010 12:32 ]


    dafnoula
    29.10.2008, 22:36

    Πολύ καλό το θέμα που άνοιξε σε αυτό το topic.

    Δυστυχώς όσο υπάρχουν οι γαλανο-αρβανιτα-τσαλιγο-νταλάρηδες , που κυριαρχούν ακόμα και στο ''Δημόσιο " Β΄Πρόγραμμα ποιος θα δώσει βήμα σε νέες και δημιουργικές φωνές ?


    DaniDani
    31.10.2008, 17:06

    Καλησπερα και απο μενα..Ας κανω κι εγω μια προταση!!

    Προκειται για ενα συγκροτημα με πολυ καλη μουσικη και ομορφο στιχο..Ονομαζονται Ανευ Ορων,καταγονται απο Κερκυρα και οπως αρκετες μπαντες παλευουν για το πρωτο τους cd..

    Μπορειται να τους ακουσετε εδω : www.myspace.com/aneforon

    Ειμαι σιγουρος πως θα σας αρεσει..Καλη επιτυχια σε ολους παιδια και καλη συνεχεια.