ελληνική μουσική
    1040 online   ·  210.853 μέλη

    Άλλαγμα χορδών σε floyd rose

    uranous88
    25.01.2007, 20:05
    Γεια σε όλους. Για άλλη μια φορά θα χρειαστώ τη βοήθειά σας. Σήμερα άλλαξα χορδές στην κιθάρα η οποία έχει γέφυρα floyd rose. Ακολούθησα την διαδικασία για floyd rose κιθάρες και τώρα είναι ok απο πλευράς κουρδίσματος αλλά η γέφυρα δεν είναι παράλληλη με το σώμα της κιθάρας (είναι ελαφρώς σηκωμένη). Δεν άλλαξα gauge στις χορδές. Χρειάζονται ρύθμιση τα ελατήρια? Αυτό λογικά δεν έπρεπε να συμβαίνει αφού η γέφυρα είχε προρυθμιστεί για 9αρες χορδες και τις έβγαλα μία μία, σωστά? Δοκίμασα να χαλαρώσω από τα κλειδια τις χορδές ώστε και να πλησιάσουν στους μαγνήτες και να κατέβει η γέφυρα αλλά χάνω το κούρδισμα. Καμιά ιδέα? (καλά έτσι κι αλλιώς θα της ρίξω ένα service σε ειδικό, αλλά δεν μπορώ να την στέλνω σε μάστορα για άλλαγμα χορδών κάθε φορά καταλαβαίνετε...).

    Ευχαριστώ
    twr
    25.01.2007, 21:25
    uranous88 οι γέφυρες με τρέμολο είναι ελαφρώς σηκωμένες έτσι ώστε όχι μονο να μπορείς να κάνεις dive αλλά και bending. Δηλαδή όταν πήρες την κιθάρα σου η γέφυρα ήταν παράλληλη στο σώμα της κιθάρας??
    ?

    -...the enemy of my enemy is my friend...-

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : twr στις 25-01-2007 21:25 ]


    uranous88
    26.01.2007, 13:48
    Παράθεση:

    Το μέλος twr στις 25-01-2007 στις 21:25 έγραψε...

    uranous88 οι γέφυρες με τρέμολο είναι ελαφρώς σηκωμένες έτσι ώστε όχι μονο να μπορείς να κάνεις dive αλλά και bending. Δηλαδή όταν πήρες την κιθάρα σου η γέφυρα ήταν παράλληλη στο σώμα της κιθάρας??
    ?

    -...the enemy of my enemy is my friend...-

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : twr στις 25-01-2007 21:25 ]




    Να σου πω την αληθεια δεν το 'χα προσέξει αλλά επειδής μου φάνηκε περίεργο κοίταξα στο φορουμ του kithara.gr και βρήκα αυτό το post:
    "1ον.Κουρδιζεις την κιθαρα σου.
    2ον. Ρυθμιζεις το υψος των χορδων (action).
    3on. Σεταρεις το τρεμολο ωστε να ειναι παραλληλο με το σωμα. Απο τα alen Που ρυθμιζουν το υψος (μπροστα στο λαιμο) κ επειτα απο τα ελατηρια ωστε η ακρη του Floyd να παραλληλισει.
    ξανακουρδιζεις κ ξαναφτιαχνεις το τρεμολο. Μπορει να σου παρει ωρες.
    4on.αφου καταφερεις να τα φερεις στα "ισια κ κουρδισμενα", κουρδιζεις με αρμονικες μεταβαλοντας το μηκος των χορδων απο τα saddle locks του Floyd.
    5ον. Ελεγχεις αποστασεις μαγνητων απο χορδες
    Eισαι ετοιμος."
    Οπότε γι'αυτό ρωτνάω...
    twr
    26.01.2007, 14:51
    Τι να σου πω...Δεν έτυχε να έχω κιθάρα με floyd rose αλλα σου είπα τι νομίζω. Εγώ ξέρω πως όταν καταργείς το τρέμολο η γέφυρα ακουμπάει το σώμα της κιθάρας. Πάντως για ρώτα και κανέναν ειδικό.

    -...the enemy of my enemy is my friend...-

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : twr στις 26-01-2007 14:53 ]


    JaNick
    26.01.2007, 15:34
    Σορρυ κι όλας αλλα, μπορείτε να μου πείτε ποιες κιθάρες έχουν floyd rose, και ποιες όχι....Το έχω ξανακούσει αλλα δεν σκεύτικα να ρωτήσω.... Νομίζω ο Hendrix έπαιζε με floyd rose, ε? Thanks!

    odis13
    27.01.2007, 12:12
    Ο Hendrix έπαιζε με fender stratocaster ή και με Gibson .Καμία από αυτές δεν έχει Floyd rose.Το Floyd rose το ξεχωρίζεις εμφανισιακά από τα απλά.Με floyd rose έπαιζε ο van halen, o satriani, o vai και άλλοι.Η πρώτη εικόνα είναι ένα Floyd rose και η δέυτερη μια squier με απλό τρέμολο.Floyd έχουνε συνήθως κιθάρες τύπου Jackson ,Ibanez κλπ






    επισυναπτόμενα: Floyd_rose_pro.jpg 180px-Stratocaster_detail_DSC06937.jpg 
    twr
    27.01.2007, 16:10
    Επίσης, JaNick, με floyd rose παίζουν όλοι οι maiden εκτός από τον ''συνονόματό'' σου..
    vouliakis
    28.01.2007, 02:23
    Να κάτι που βαριέμαι αφόρητα: να αλλάζω χορδές σε floyd rose. Καλό θα είναι να σου δείξει "από κοντά" κάποιος την πρώτη φορά. Για μια "εισαγωγή", πάντως (στα αγγλικά), εδώ...
    JaNick
    28.01.2007, 18:36
    Παράθεση:

    Το μέλος twr στις 27-01-2007 στις 16:10 έγραψε...

    Επίσης, JaNick, με floyd rose παίζουν όλοι οι maiden εκτός από τον ''συνονόματό'' σου..



    Μάλλον γι' αυτο δεν γνώριζα τι είναι....!!