ελληνική μουσική
    852 online   ·  210.853 μέλη

    Η Ελληνική Λαική μουσική του Σήμερα

    tsibitos
    06.02.2007, 02:57
    Με αφορμη την διαφωνια που προεκυψε σε ενα αλλο τοπικ (ασχετο με αυτο το θεμα) θελω να βαλω το παρακατω ερωτημα : Πιστευετε οτι η λαικη μουσικη του σημερα εχει επηρεαστει απο ξενα ακουσματα?

    Η προσωπικη μου αποψη ειναι πως το "σκυλαδικο" με την κακη εννοια του ορου και βεβαια εχει επηρεαστει απο ξενα ακουσματα (Τουρκικη μουσικη, αραβικη κλπ.) αλλα η καλως εννοουμενη ελληνικη λαικη μουσικη ειναι η παραδοση μας με ριζες στο ρεμπετικο και ακομη πιο παλια στη βυζαντινη μουσικη και συνθετες που να γραφουν "καθαρα" , "Ελληνικα" ακουσματα πιστευω οτι υπαρχουν ακομη.... (και για να προλαβω πολλους δεν ειπα οτι δεν μ'αρεσει ΚΑΙ το σκυλαδικο..)
    swkraths
    06.02.2007, 05:21
    Ανάλογα πως θεωρείς εσύ την "ελληνική λαική μουσική"....Ας πούμε Χιώτης,Τσιτσάνης κλπ ή πιο σύγχρονο?Διονυσίου,Καζαντζίδη πχ
    Συγγνώμη για τη διευκρίνηση αλλά λαικό θεωρείται από κάποιους (τη μεγαλύτερη μερίδα της μάζας νομίζω) η Βίσση...
    tsibitos
    06.02.2007, 05:37
    Φιλε μου swkraths PLEASE!!!!!!!!!!! Διαβασε καλα το τοπικ! PLEASE!!!!!!!!!!!!!! Μιλαω για το Σημερα!!! Και Μονο!!!!!!!!!!!
    roubas
    06.02.2007, 10:41
    Φιλε tsibitos εχω καταλαβει οτι τα γουστα μας δεν ειναι πολυ μακρυα!
    Λοιπον ...
    Οι συνθεσεις Φοιβου,Καρβελα ως επι το πληστον ασφαλως και εχουν επηρεαστει απο ξενες μουσικες που δεν ξερω ουτε να τις κατονομασω!POP αν δεν κανω λαθος!
    Απο Αραβια Τουρκια κτλ εχουν κλεψει Πανταζηδες,Γαρμπηδες,Δημητριου και αλλοι τετοιοι!
    Εξαλου αν δεις στα σκυλαδικα κοντευει να καταργηθει το μπουζουκι!
    Πολλοι δινουν πιο πολυ βαση στο Σαζι(ηλεκτρικο) ,σε θεμα εντασης για να βγαλουν το κλαμμα της ανατολης!
    Το σκυλαδικο πεθανε αδελφε!Τωρα εχουμε τα POP με ανατολιτικες μιξεις!
    Μια ηλιαχτιδα λαϊκου τραγουδιου ειναι πλεον ο Κορακακης,ο Ανδρεατος,ο Μακεδονας,Αλαγιαννη,Νεγκα,Βασιλας...
    (Ανεφερα ερμηνευτες,συνθετες,στιχουργους που μου' ρθαν τυχαια στο μυαλο)
    Ας αποκτησουν πιο δυνατη φωνη στη δισκογραφια!!!

    Lefterissamson
    06.02.2007, 11:07
    Η Ελληνική μουσική ,ανέκαθεν ''μοιράζονταν'' πολλά κοινά στοιχεία με την Ανατολή ,τα Βαλκάνια και την ευρύτερη Αραβική γη.Το μόνο που αλλάζει είναι ο τρόπος αντιμετώπισης ίδιων κλιμάκων.
    Η Βυζαντινή ,που είναι η βάση της μουσικής μας ,είναι ίδια με την εκκλησιαστική μουσική των Τούρκων.Αλλάζει ο τρόπος που ψέλνουν μεν(με σπασίματα και λαρυγγισμούς)αλλά έχει την ίδια βάση δε.Οπότε ναι.Η σύγχρονη λαική μουσική ,αν και αυτό γίνονταν και παλιότερα(τραγούδια του 60' ,δανεισμένα από την Ινδία και την Αίγυπτο) μοιάζει περισσότερο με Τούρκικη ή γενικότερα των ευρύτερων περιοχών.Η ενορχηστρώσεις ουσιαστικά αλλάζουν.Βαριά και πολλά βιολιά με έλξεις αλά Τούρκα ,τσιφτετέλια με αξίες αραβικές(τα τσιφτετέλια διαφέρουν αρκετά μεταξύ των χωρών)και πολύ σαζ,νει,και άλλα παραδοσιακά όργανα των Βαλκανίων παιγμένα ούτε καν παραδοσιακά!
    Φταίει το ύφος!Αν άκουγες τον Κώστα Παυλίδη ,ο οποίος είναι rom(τσιγγάνος) ,δεν θα σε πείραζαν οι υπερβολές στη φωνή και τα σπασίματα που ονομάζουμε πρόχειρα πολλές φορές ''γύφτικα'' ,γιατί αυτή είναι η παράδοση τους και ο τρόπος που γράφουν και λένε τραγούδια!Οταν ακούς όμως ,νεόφερτους Ελληνες τραγουδιστές να τραγουδούν λες και είναι Αραβες ,ε τότε λογικό είναι να μας ενοχλεί και να μας ξενίζει!
    Αν επιπροσθέτως λάβουμε υπόψιν μας και όλες τις αποτυχημένες παρεμβολές δυτικών μουσικών τότε...Μπιτάκια ,hip hop beats ,και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς ,κατασκευάζοντας το πιό κιτς έθνικ μουσικό κίνημα που υπήρξε ποτέ!!Η προχειρότητα του και η έλλειψη του βασικότερου:της Αισθητικής ελπίζω γρήγορα να οδηγήσει την κατάσταση σ'ένα τέλμα ,γιατί αλλιώς ,πάμε χαμένοι!!
    okanenas
    06.02.2007, 13:31

    jacamar
    06.02.2007, 14:00
    ΄χμ σήκωνει πολύ συζήτηση το λαικό τραγούδι με την σημερινή του μορφή. συμφωνω σε κάποια σημεία με τον Lefterissamson κ προσωπικά δεν με ξενίζει και πολύ ο ανατολίτικος ρυθμός στα τραγούδια.
    Προσωπικά θεωρω οτι σκυλάδικο είναι ένα τραγούδι λόγο του στοίχου κ οχι τόσο του ρυθμού του. Στο κάτω κάτω είμαστε πιο πολύ΄ανατολή από οτι ευρώπη.

    mariachi
    07.02.2007, 11:04
    Μπορώ να πω ότι οι Έλληνες λαικοί συνθέτες,ανέκαθεν επηρεάζοντο από ξένες μελωδίες και καταβολές(θυμηθείτε τις επηρεάσεις του Απόστολου Καλδάρα τη δεκαετία του '60 για τη δημιουργία τραγουδιών του,όπως το ''Όσο αξίζεις εσύ'' ή το''Καλή τύχη'' και άλλα).Βέβαια αυτό για μένα δεν είναι και τραγικό,αν αναλογιστούμε το ότι η Ελλάδα αποτελεί το κέντρο συνύπαρξης του ανατολικού και δυτικού πολιτισμού,το σταυροδρόμι συνάντησής τους.Γι'αυτό και ο συγκερασμός μουσικών μοτίβων είναι καλοδεχούμενος,φτάνει να συντελεί στη δημιουργία του καλού και ποιοτικού(με την έννοια της ποιότητας μουσικής,στίχου και όχι με τη ''΄στάμπα'' του είδους-έντεχνο ή άτεχνο-)τραγουδιού.
    tsibitos
    08.02.2007, 15:22

    melody-music
    23.02.2007, 12:03
    θα συμφωνήσω με τους roubas και lefterissamson..! αυτό που θέλω και εγώ να πω είναι οτι οι εποχές προχωράνε... η μουσική ανάλογα με το είδος της προχωράει, αλλάζει και αυτή όπως και οι εποχές... είναι δεδομένο απο τη στιγμή που οι δισκογραφικές θέλουν να πουλήσουν κ οι τραγουδιστές να κρατήσουν. Τα ακούσματα του κοινού στο οποίο πουλάει το σημερινό ‘‘λαικό’’ είναι επηρεασμένα και απο άλλα μουσικά είδη. Οταν το χρήμα μπαίνει μπροστά μιλάει αυτό. Μην ξεχνάμε όλους αυτούς τους μουσικούς και τους τραγουδιστές που προσπαθούν να κρατηθούν σε αυτό που πιστεύουν και δεν ακολουθούν το ρεύμα... όλοι είναι σχεδόν στην αφάνεια και φυσικά στην αφραγκία...