ελληνική μουσική
    1008 online   ·  210.856 μέλη

    προβληματάκι με midi contoller

    jacamar
    06.02.2007, 17:28
    θέλω την βοηθεια σας!
    μια φίλη αγορασε προσφατα ενα midi contoller της m-audio και μια καρτα ηχου αρκετε καλη.
    παρολο που έχει συνδεσει το midi contoller με midi καλωδιο στο pc όταν παιζει real time στο cudase έχει καθιστεριση ο ηχος. Μονο με χρηση general midi παιζει κανονικα.
    καμοια ιδεα για να το λύσει???
    Lefterissamson
    06.02.2007, 17:59
    Λοιπόν ,με ανοιχτό το cubase ακολούθησε την εξής διαδρομή:
    Devices(στην μπάρα πάνω με τα μενού) ,device setup ,VST multitrack.Δίπλα στο σημείο που γράφει Asio driver ,επέλεξε τους drivers της κάρτας ήχου και όχι τα υπόλοιπα(directx κλπ).
    Αν δεν υπάρχει επιλογή για τους drivers της κάρτας ,επέλεξε directx full duplex.Μετά πάτα στο control panel(βρίσκεται από κάτω)και θα σου βγάλει ένα μενού.Κάπου θα δεις κάτι αριθμούς που αντιστοιχούν στο buffer size.Αλλαξε τους όλους από 2048 που λογικά θα είναι ,σε 512.
    σε περίπτωση τώρα ,που υπάρχουν drivers ξεχωριστοί μέσα από το cubase για την συγκεκριμένη κάρτα ,κάνε το ίδιο(control panel κλπ)και πάλι αν έχει επιλογή ,επέλεξε buffer size 512.
    Αυτά...Καλή τύχη .ενημέρωσε με αν χρειαστείς τπτ άλλο.!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Lefterissamson στις 06-02-2007 18:00 ]


    jacamar
    06.02.2007, 20:23
    Lefterissamson ευχαριστώ πολύ!
    αν δεν βαριεσαι μου εξηγεις τι ακριβως κανει το buffer size ?(έτσι για την ιστορία!)




    (λειτουργεί αψογα τώρα)

    Lefterissamson
    07.02.2007, 13:46
    Φαντάσου οτι ένα αρχείο για να παίξει ,πρέπει να ''διαβαστεί'' πρώτα.Το buffer διαβάζει το αρχείο πριν παίξει ώστε να παίξει καλύτερα την ώρα που το θες.Εσύ με τους αριθμούς που σου είπα να αλλάξεις ,άλλαξες τον όγκο που διαβάζεται πριν παίξει ,άρα δεν φορτώνεις την μνήμη σου πολύ και ''αντέχει'' να σου δώσει το αρχείο realtime(με πολύ μικρό latency).Το αρνητικό αυτής της υπόθεσης ,είναι οτι αν φορτώσεις ένα project με πολλά κανάλια(audio&midi) ,τότε θα έχεις θορύβους κατά την αναπαραγωγή.Δεν θα χει προλάβει να διαβάσει πριν οπότε και η ποιότητα θα ναι χαμηλότερη.Οταν έχεις τελειώσει με τα ενορχηστρωτικά μέρη και δεν έχεις κάτι άλλο να παίξεις ,αλλά θες απλά να ακούσεις ,τότε ανέβαζε το buffer size πάλι στα 2048.Ετσι δεν θα χεις θορύβους και θα ακούς το κομμάτι ενιαία ,χωρίς κοψίματα!
    Α ,μην ανησυχείς ,κατά το export.Δεν παίζει ρόλο.Περιορίζεται στην αναπαραγωγή και στην ηχογράφηση.
    Χαίρομαι που όλα πήγαν καλά.Ο,τι χρειαστείς ,ρώτα!
    jacamar
    07.02.2007, 16:40
    χμ μάλιστα! Σε ευχαριστώ πολύ! ΔΕν έχουμε κάνει ακόμα στην σχολή για αυτά κ θα έμενα με την απορία! ( αν έχω και αλλή απορία θα επανέλθω)


    Lefterissamson
    07.02.2007, 16:44
    Σε ποιά σχολή είσαι?

    jacamar
    07.02.2007, 16:52
    στο ΙΙεκ ακμή
    Lefterissamson
    07.02.2007, 16:55
    Αχα...Εισαι ευχαριστημένη;Αντε ,ρίξε και την επόμενη ερώτηση.
    jacamar
    07.02.2007, 17:04
    ναι μια χαρα ειναι αντιθετα με το τι είχα ακουσει!
    δεν έχω αλλη απορία!!!!!!!!!!!!!!!!!(προς το παρών βέβαια!)


    α! εσυ που σπούδασες ηχοληψία??
    Lefterissamson
    07.02.2007, 17:10
    Κι εγώ έχω ακούσει διάφορα αλλά πάνε κάποια χρόνια που τελείωσα οπότε μάλλον τα πράγματα θα χουν αλλάξει...
    Στη SAE σπούδασα.Καλή σχολή.(Δεν το λέω λόγω του οτι σπούδασα εκεί).
    Βέβαια είναι και η ακριβότερη αυτή τη στιγμή...
    Θα τα ξαναπούμε!Είπαμε ,ο,τι θέλεις ,ευχαρίστως να σου λέω ,με βοηθά κι εμένα να μένω up to date!

    jacamar
    07.02.2007, 17:15
    ναι αρκετα καλη η sae και αυτή η "κονσολίτσα" η ssl εντυποσιακοτατη!αλλα......
    thanks για τον χρόνο σου lefteri!