ελληνική μουσική
    1008 online   ·  210.856 μέλη

    27 χρόνια από τον θάνατο του Νίκου Ξυλούρη

    tago
    08.02.2007, 22:05
    Επειδή ανήκω σε μια από τις γενιές που μεγάλωσαν με τα τραγούδια του, θα ήθελα τη γνώμη σας και την άποψή σας, αντί μνημόσυνου, για τον Νίκο Ξυλούρη

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 09-02-2007 03:06 ]


    PAPAZOGLOUFAN
    08.02.2007, 22:43
    δεν ονομαστηκε τυχαια ο αρχαγγελοσ τησ κρητησ.ειλικρινα νοιωθω πολυ μικροσ οταν μιλαω για το ξυλουρη.τον ανθρωπο που εβαλε τη ποιηση στα σπιτια μασ με τη μελωδικη φωνη του και τισ υπεροχεσ μουσικεσ του μαρκοπουλου.απλοσ και συναμα σταρ.δλδ καμια σχεση με το τωρα.ο θεοσ ηθελε να μασ τον παρει νωρισ.ισωσ για να μη προλαβει να δει το που θα κανταντουσε η μουσικη του σημερα.ειλικρινα σημερα ακουσα ενα απο τα σι ντι του.και παλι δακρυσα οταν η ψιλολυγνη οψη του περασε μπροστα απο τα ματια μου.πιστευω πωσ οσοι προλαβαν και τον ειδαν ζωντανα εχουν κρατησει στη ψυχη τουσ ενα μεγαλο θησαυρο.να σαι καλα νικολα....το ηθοσ σου η φωνη σου και τα τραγουδια σου δε θα σωπασουν ποτε.και ολη μα ολη η κρητη πρεπει να νοιωθει υπερηφανη που ειχε ενα τετοιο πρεσβευτη.
    Shakti_
    08.02.2007, 23:49
    Φωνή!!
    Ψυχή!!
    Ήθος!!
    Λεβεντιά!!
    Προσωπικότητα!!


    Μοναδικός!!!!
    vasiloukos
    09.02.2007, 01:16
    Τι να πρωτοπει κανείς για το Ψαρονίκο...
    spiroos
    09.02.2007, 01:58
    Υπάρχει ήδη ανοικτό τόπικ για τον Ξυλούρη.
    Sapios_is_back
    09.02.2007, 18:37
    Όταν πέθανε ο Ξυλούρης εγω δεν είχα ακόμη γεννηθεί.
    Αλλα νιώθω τυχερός που, έστω και αργά, άκουσα την μουσική του.
    Ο Νίκος είχε μια απο τις καλύτερες φωνές και ερμηνείες όλων των εποχών.
    Όπως είπε και ο φίλος παραπάνω: Φωνή, ψυχή, ήθος, λεβεντιά.
    Είναι μονάδικός και μας χάρισε αριστουργήματα, μαζί με τις φοβερές συνθέσεις του Ξαρχάκου και του Μαρκόπουλου.
    mariachi
    10.02.2007, 10:48
    Δεν χρειάζονται συστάσεις για τη πολιτιστική προσωπικότητα του Νίκου Ξυλούρη.Χωρίς τη φωνή του και τα τραγούδια του,η Ελλάδα θα ήταν φτωχότερη σε πολιτισμό και συναίσθημα.Μέγας τραγουδιστής και άνθρωπος.Αθάνατος!
    tago
    10.02.2007, 11:27
    Παράθεση:

    Το μέλος Sapios_is_back στις 09-02-2007 στις 18:37 έγραψε...

    Όταν πέθανε ο Ξυλούρης εγω δεν είχα ακόμη γεννηθεί.
    Αλλα νιώθω τυχερός που, έστω και αργά, άκουσα την μουσική του.
    Ο Νίκος είχε μια απο τις καλύτερες φωνές και ερμηνείες όλων των εποχών.
    Όπως είπε και ο φίλος παραπάνω: Φωνή, ψυχή, ήθος, λεβεντιά.
    Είναι μονάδικός και μας χάρισε αριστουργήματα, μαζί με τις φοβερές συνθέσεις του Ξαρχάκου και του Μαρκόπουλου.


    Είναι πραγματικά ενθαρρυντικό να βλέπω νέα παιδιά να εκτιμούν τον Νίκο Ξυλούρη. Όταν ζήτησα την γνώμη σας πίστεψα ότι θα απαντούσαν μόνο άνθρωποι της γενιάς μου ή και μεγαλύτεροι. Αυτό καταδεικνύει τη δυναμική του Ξυλούρη αλλά και τη διάρκειά του στο χρόνο.
    jacamar
    10.02.2007, 19:32
    χθές είχε στη κρατική τηλεόραση αφίερωμα για τον αρχάγγελο της Κρήτης. Ητάν πραγματικά πολύ περιεκτική η ζωή του και καθόλου εύκολη η επιτυχία του οπώς είπε και η γυναίκα του η μεγαλύτερη αναγνώριση για αυτόν ήρθε μετά θάνατον.
    Αντέχει στον χρόνο γιατί δεν βρίσκονται εύκολα τέτειοι Καλλιτέχνες.
    Sapios_is_back
    14.02.2007, 16:46
    Παράθεση:

    Το μέλος tago στις 10-02-2007 στις 11:27 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Sapios_is_back στις 09-02-2007 στις 18:37 έγραψε...

    Όταν πέθανε ο Ξυλούρης εγω δεν είχα ακόμη γεννηθεί.
    Αλλα νιώθω τυχερός που, έστω και αργά, άκουσα την μουσική του.
    Ο Νίκος είχε μια απο τις καλύτερες φωνές και ερμηνείες όλων των εποχών.
    Όπως είπε και ο φίλος παραπάνω: Φωνή, ψυχή, ήθος, λεβεντιά.
    Είναι μονάδικός και μας χάρισε αριστουργήματα, μαζί με τις φοβερές συνθέσεις του Ξαρχάκου και του Μαρκόπουλου.


    Είναι πραγματικά ενθαρρυντικό να βλέπω νέα παιδιά να εκτιμούν τον Νίκο Ξυλούρη. Όταν ζήτησα την γνώμη σας πίστεψα ότι θα απαντούσαν μόνο άνθρωποι της γενιάς μου ή και μεγαλύτεροι. Αυτό καταδεικνύει τη δυναμική του Ξυλούρη αλλά και τη διάρκειά του στο χρόνο.



    Πάντα εκτιμώ την καλή μουσική και ειδικά όταν έχει τόση ψυχή και συναίσθημα.
    Ειδικά στην εποχή μας που η μουσική πάει απο το κακό στο χειρότερο, πρέπει να στηρίζουμε αυτήν την ποιοτική μουσική και τους μεγάλους συνθέτες και τραγουδιστές του παρελθόντος και να την δείχνουμε και στους μικρότερους, αλλιώς θα χαθούνε όλα - θα μας φάει "η αράχνη".