ελληνική μουσική
    814 online   ·  210.853 μέλη

    Οι Χαϊνηδες στη Eurovision;

    xristoforoupanagiotis
    14.02.2007, 20:10
    Νέος δίσκος απο τους Χαίνηδες κυκλοφορεί τις επόμενες ημέρες μέχρι τότε αποσπάσματα του σε Α' μετάδοση απο το Ραδιόφωνο Λυχνάρι.Οι Χαϊνηδες στο νέο τους δίσκο με την πολύτιμη βοήθεια του καραγκιοζοπαίχτη ‘Αθου Δανέλλη και πολύ χιούμορ παρουσιάζουν το νέο τους δίσκο που θα κυκλοφορήσει σε λίγες μέρες από την MBI.Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε το δελτίο τύπου της MBI:

    ΧΑΪΝΗΔΕΣ
    Ο ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ ΣΤΗ ΓΙΟΥΡΟΒΙΖΙΟΝ


    Ένδοξο ελληνικό κοινό, τίποτα δεν μας σώζει…
    γι’ αυτό στη ΓΙΟΥΡΟΒΙΖΙΟΝ στείλε τον ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ.

    Τον βρήκα στην παράγκα του κι απάντησε πως θέλει,
    να μας τα πει με την φωνή του ΑΘOY του ΔΑΝΕΛΛΗ.

    Κι ορχήστρα οι ΧΑΪΝΗΔΕΣ με τον καμπούρη φίλο,
    να μοιραστούνε το φαΐ και το πολύ το ξύλο.

    Χαΐνηδες

    Η πορεία του ελληνικού Καραγκιόζη- ως σήμερα- διαρκεί περίπου δύο αιώνες. Ασκεί κριτική και καυτηριάζει τα κακώς κείμενα. Γι’ αυτό αγαπήθηκε με πάθος από το κοινό του. Γι΄ αυτό κέρδισε την αντιπάθεια πολλών – η σκληρή του γλώσσα προκαλεί πολλές φορές δυσαρέσκεια. Από κάποια εποχή και μετά πέρασε στο περιθώριο ως γραφικός.
    Είναι όμως φτιαγμένος από παλιά και γερά υλικά.
    Σήμερα βρίσκει και πάλι τον τρόπο να χορηγεί το αντίδοτο στην τηλεοπτικοποιημένη καθημερινότητα. Το γέλιο.
    Θεραπεία γέλιου με τον Καραγκιόζη.
    Εγγυημένο αποτέλεσμα.
    Τρέξατε όλοι!

    Άθως Δανέλλης

    Το cd «Ο Καραγκιόζης στη Γιουροβίζιον» είναι μία παράσταση Καραγκιόζη σε μουσική και κείμενα των Χαΐνηδων με καραγκιοζοπαίκτη τον Άθω Δανέλλη.

    tago
    14.02.2007, 22:59
    Ενδιαφερον....
    swkraths
    15.02.2007, 02:27
    Πάντα καυστικός ο Αποστολάκης...
    Γι αυτό έχει και τόσο φανατικό κοινό... Ευτυχώς που υπάρχουν και κάποιες τέτοιες παρουσίες..
    Καλλιτέχνης...
    jimpap
    11.07.2007, 23:17
    Παράθεση:

    Το μέλος xristoforoupanagiotis στις 14-02-2007 στις 20:10 έγραψε...

    Νέος δίσκος απο τους Χαίνηδες κυκλοφορεί τις επόμενες ημέρες μέχρι τότε αποσπάσματα του σε Α' μετάδοση απο το Ραδιόφωνο Λυχνάρι.Οι Χαϊνηδες στο νέο τους δίσκο με την πολύτιμη βοήθεια του καραγκιοζοπαίχτη ‘Αθου Δανέλλη και πολύ χιούμορ παρουσιάζουν το νέο τους δίσκο που θα κυκλοφορήσει σε λίγες μέρες από την MBI.Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε το δελτίο τύπου της MBI:

    ΧΑΪΝΗΔΕΣ
    Ο ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ ΣΤΗ ΓΙΟΥΡΟΒΙΖΙΟΝ


    Ένδοξο ελληνικό κοινό, τίποτα δεν μας σώζει…
    γι’ αυτό στη ΓΙΟΥΡΟΒΙΖΙΟΝ στείλε τον ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ.

    Τον βρήκα στην παράγκα του κι απάντησε πως θέλει,
    να μας τα πει με την φωνή του ΑΘOY του ΔΑΝΕΛΛΗ.

    Κι ορχήστρα οι ΧΑΪΝΗΔΕΣ με τον καμπούρη φίλο,
    να μοιραστούνε το φαΐ και το πολύ το ξύλο.

    Χαΐνηδες

    Η πορεία του ελληνικού Καραγκιόζη- ως σήμερα- διαρκεί περίπου δύο αιώνες. Ασκεί κριτική και καυτηριάζει τα κακώς κείμενα. Γι’ αυτό αγαπήθηκε με πάθος από το κοινό του. Γι΄ αυτό κέρδισε την αντιπάθεια πολλών – η σκληρή του γλώσσα προκαλεί πολλές φορές δυσαρέσκεια. Από κάποια εποχή και μετά πέρασε στο περιθώριο ως γραφικός.
    Είναι όμως φτιαγμένος από παλιά και γερά υλικά.
    Σήμερα βρίσκει και πάλι τον τρόπο να χορηγεί το αντίδοτο στην τηλεοπτικοποιημένη καθημερινότητα. Το γέλιο.
    Θεραπεία γέλιου με τον Καραγκιόζη.
    Εγγυημένο αποτέλεσμα.
    Τρέξατε όλοι!

    Άθως Δανέλλης

    Το cd «Ο Καραγκιόζης στη Γιουροβίζιον» είναι μία παράσταση Καραγκιόζη σε μουσική και κείμενα των Χαΐνηδων με καραγκιοζοπαίκτη τον Άθω Δανέλλη.



    jimpap
    11.07.2007, 23:31
    ευχαριστω
    edelweiss
    12.07.2007, 05:13
    Το έχω το cd σχεδόν 7 μήνες... Παιδιά ποιο τέλειο σύγχρονο καραγκιόζη δεν έχω ακούσει... είναι τρομερό :) το τι γέλιο ρίχνω κάθε φορά που το ακούω δεν περιγράφεται...
    Iphigenia
    12.07.2007, 11:37
    Πάντα μου άρεσαν οι Χαΐνιδες, και το πάντρεμά τους με τον καραγκιόζι μου ακούγεται ως ένα πολύ ενδιαφέρον εγχείρημα. Το γράφω λοιπόν στη λίστα των CD προς αγορά για την επόμενη έφοδό μου στα δισκοπωλεία.