ελληνική μουσική
    1008 online   ·  210.857 μέλη

    Κλεμμένες Μουσικές

    xartinooneiro
    23.02.2007, 13:47
    Πόσα τραγούδια υπάρχουν που μας θυμίζουν άλλα τραγούδια; Ναι μεν στην τέχνη δεν υπάρχει παρθενογένεση αλλά όλα έχουν το μέτρο τους.

    Τα λεγόμενα τραγούδια του σωρού κατά κόρον μοιάζουν απίστευτα πολύ. Όμως δεν περίμενα να μοιάζει ένα τραγούδι του Μαχαιρίτσα τραγουδημένο από τον Κότσιρα με ένα τραγούδι του Φοίβου τραγουδημένο από την Βανδή. Ο Φοίβος πρώτος έγραψε «μα ούτε ένα ευχαριστώ..» ο Μαχαιρίτσας ακολούθησε με το «μα εγώ δε σε κατηγορώ..» .

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : xartinooneiro στις 23-02-2007 13:49 ]


    rigas
    23.02.2007, 20:07
    Δίκιο έχεις, τώρα το πρόσεξα πόσο μοιάζουν. Για κοίτα!
    pokopik
    24.02.2007, 20:34
    Κλεμμενο θεωρω.. ενα ολοκληρο ρεφρεν τραγουδιου σε μουσικη (αν δεν κανω λαθος )του Νικου Αντυπα.Μαλιστα ακουστηκε πολυ προ διετιας και ειναι το "ναι θα πω" της Ασλανιδου.
    Αν θυμαστε την μελωδια του ρεφρεν,προσεξτε οτι ειναι η εισαγωγη του "Δεν ξερω ποσο σαγαπω" της Μοσχολιου!
    Δεν ξερω κατα ποσο εγινε τυχαια αυτο?
    matthias16
    24.02.2007, 20:46
    κλεμμενο ειναι και το τραγουδι που λεει "δε με νοιαζει- μη σε νοιαζει,οι δρομοι που τραβαμε..." κτλ κτλ (που δενθυμαμαι ποιος το λεει) απο ενα τραγουδι του rory gallagher - tatood lady

    tago
    24.02.2007, 22:47
    Παράθεση:

    Το μέλος matthias16 στις 24-02-2007 στις 20:46 έγραψε...

    κλεμμενο ειναι και το τραγουδι που λεει "δε με νοιαζει- μη σε νοιαζει,οι δρομοι που τραβαμε..." κτλ κτλ (που δενθυμαμαι ποιος το λεει) απο ενα τραγουδι του rory gallagher - tatood lady



    Το λέει ο Γιώργος Μαργαρίτης, ωστόσο υποτίθεται πως έχει regge επιρροές. Τουλάχιστον έτσι δηλώνει ο δημιουργός του τραγουδιού. Εκτίμηση μου είναι πως είναι λογικό να μοιάζουν κάποια τραγούδια μεταξύ τους, ειδικά στην μουσική που είναι γραμμένη σε λαϊκούς ή παραδοσιακούς δρόμους μια και αυτοί είναι συγκεκριμένοι. Ένα τσάμικο για παράδειγμα είναι πάντα τσάμικο και το μόνο που μπορεί να αλλάξει είναι η ενορχήστρωση και ενδεχομένως τα αυτοσχεδιαστικά κομμάτια που πάλι όμως είναι σε συγκεκριμένο τέμπο. Αντίστοιχα και ένα ζεμπέκικο, είναι πάντα ζεμπέκικο και αν αλλάξει σε κάτι δεν θα είναι ζεμπέκικο αλλά μια διασκευή του. Τώρα, σε ότι αφορά την μοντέρνα μουσική πρέπει να ξέρεται πως υπάρχει συγκεκριμένη νομοθεσία ψηφισμένη από την βουλή των Ελλήνων που με σαφήνεια ξεκαθαρίζει πότε ένα τραγούδι είναι κλεμμένο και πότε όχι. Νομίζω πως δεν πρέπει να μας μπερδεύουν οι ομοιότητες αφού με βάση την εν λόγω νομοθεσία οι έχοντες έννομο συμφέρον αν θεωρούσαν ότι κάποιος «έκλεψε» το δημιούργημά τους, θα προσέφευγαν στη δικαιοσύνη κάτι που βεβαίως έχει γίνει πολλές φορές στο παρελθόν.
    ageras
    24.02.2007, 22:49
    Δεν υπάρχει κλέψιμο..τα δανείζονται...

    margo
    24.02.2007, 23:59

    rory166
    25.02.2007, 04:01
    Παράθεση:

    Το μέλος ageras στις 24-02-2007 στις 22:49 έγραψε...

    Δεν υπάρχει κλέψιμο..τα δανείζονται...




    καποιος ισως εχει τη φωλια του λερωμενη μου φαινεται
    maspa
    25.02.2007, 04:19
    Παράθεση:

    Το μέλος xartinooneiro στις 23-02-2007 στις 13:47 έγραψε...
    Ο Φοίβος πρώτος έγραψε «μα ούτε ένα ευχαριστώ..» ο Μαχαιρίτσας ακολούθησε με το «μα εγώ δε σε κατηγορώ..» .




    Δε βρίσκω κάποια ομοιότητα
    babisdr
    25.02.2007, 06:04
    Ποιά η ομοιότητα ανάμεσα στη "Μελωδία της παρακμής" από Active Member, στο "Χίλιες σιωπές" από Τσαλιγοπούλου και στο Burnin' and lootin' από Bob Marley?

    Όποιος το βρεί κερδίζει Photobucket - Video and Image Hosting
    Jimy
    25.02.2007, 17:29
    Βρίσκω ομοιότητα μεγάλη στο a kiss is just a kiss απο το As time goes by με το 'Ποιός το ξέρει' του Μίμη Πλεσσα ,τελικά αν μοιάζει έστω και λίγο στο αυτί μας κάτι έχουμε την τάση να το αφομοιώσομε αμέσως και να το συνδέσουμε με κάτι ήδη γνωστό,θέλουν μάλωμα τα αυτιά μου τουλάχιστον

    zabetistas
    25.02.2007, 21:44
    για ακουστε το <τι να σου κανω που δεν ειμαι θεος> του Αντυπα με τον πλουταρχο, και το Confesa του andriano Celentano .
    τα κουπλε τους <τουλαχιστον > μοιαζουν , αν δεν ειναι ιδια . ( το confesa ειναι και στον καινουριο δισκο του Μακεδονα < παμε μακρια > ) .
    maspa
    25.02.2007, 23:31
    Παράθεση:

    Το μέλος babisdr στις 25-02-2007 στις 06:04 έγραψε...

    Ποιά η ομοιότητα ανάμεσα στη "Μελωδία της παρακμής" από Active Member, στο "Χίλιες σιωπές" από Τσαλιγοπούλου και στο Burnin' and lootin' από Bob Marley?

    Όποιος το βρεί κερδίζει Photobucket - Video and Image Hosting




    babisdr
    27.02.2007, 04:06
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 25-02-2007 στις 23:31 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος babisdr στις 25-02-2007 στις 06:04 έγραψε...

    Ποιά η ομοιότητα ανάμεσα στη "Μελωδία της παρακμής" από Active Member, στο "Χίλιες σιωπές" από Τσαλιγοπούλου και στο Burnin' and lootin' από Bob Marley?

    Όποιος το βρεί κερδίζει Photobucket - Video and Image Hosting







    να σου απονείμω το Photobucket - Video and Image Hosting δηλαδή?
    xdesign
    29.09.2007, 10:09
    Πριν λίγο καιρό πήγα σε συναυλία του χατζηγιάννη. Δεν ακούω Χατζηγιάννη, απλά βρέθηκα εκει. Ακούω ξένη μουσική πολλά χρόνια και θεωρώ οτι έχω πλούσια μουσική γνώση.

    Ε λοιπόν τα είδα όλα στη συναυλία. Το 90% των τραγουδιών σε κάποια σημεία τους ήταν κλεμμένα!!!

    Τώρα μόλις έβλεπα το clip του Χατζηγιάννη "Ο Παράδεισος (Δε φτιάχτηκε για μας)" και το ρεβρέν είναι ΙΔΙΟ με το ρεβρέν του Shape of my Heart του Sting! Ίδιο όμως έτσι; Δλδ χαλαρά τους τραβούσανε μήνυση!

    Έλεος δλδ. Κατεβάστε τα ρε παιδιά και πείτε μου αν έχω άδικο!!!!
    Jimy
    29.09.2007, 10:30
    Λένε οι γνώστες τις μουσικής οτι η μουσική της ταινίας Χριστόφορος Κολόμβος (δεν γνωρίζω τον σκηνοθέτη) την οποία έχει γράψει ο Βαγγέλης Παπαθανασίου, την έχει δανειστεί απο το κοντσέρτο για κόρνο και ορχήστρα (Νομίζω είναι το kohell417) του Μότσαρτ,
    ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΟ στοιχείο σε τέτοια θέματα που αφορά την ομοιότητα θεμάτων είναι οι γνωστές σε όλους μας παραλλαγές είτε έχουν να κάνουν με τον ρυθμό (Απο εκεί ξεκινάνε όλα κατά τη γνώμη μου) είτε απο στοιχεία τς μελωδίας,
    δηλαδή κάποια νότα να έχει πειραχτεί






    επισυναπτόμενα: Kayaks flower-Dubrovnik.jpg 
    absurdus_delirium
    29.09.2007, 10:41
    Μια άποψη είναι κι αυτή: Όλοι οι καλλιτέχνες είχαν σε ένα βαθμό το προσωπικό τους ύφος. Αλλά δε δίσταζαν να δανειστούν ιδέες και εικόνες. Ζούσαν με συνεχείς ανταλλαγές όπως οι πληθυσμοί και η ατμόσφαιρα της πόλης τους. Ο καλλιτέχνης περιτριγυρίζεται από χαρακώματα μόνο σε περιόδους εθνικής αναιμίας. Όταν η ζωή έχει αυτή την αφθονία, δεν αντιλαμβάνεται τα δάνειά της. Οι κληματσίδες των τροπικών δασών δεν εμποδίζουν τα δέντρα, στων οποίων τα κλαριά έχουν μπλεχτεί, να φουντώνουν σε ύψος και πλάτος.

    Άποψη διατυπωμένη για τη Βενετία και την καλλιτεχνική της ανάπτυξη στην Αναγέννηση. Άποψή που ισχύει όταν αφορά καλλιτέχνες που εξελίσσονται σε κοινό πλαίσιο και όχι ανθρώπους που κάνουν τη μπίζνα του σώου. Έχουμε πολλές κληματσίδες που έχουν μπλεχτεί μαζί και αποτελούν πλέον το δέντρο.

    Καλημέρα!
    Aris_
    01.10.2007, 01:10
    Ενα μπιτακι που βαρεθηκα να ακουω ολο το καλοκαιρι το take it easy δεν ειναι φανερα κλεμμενο απο το died in your arms tonight-cutting crew?
    deathminor88
    01.10.2007, 01:21
    Ρε φίλε δεν είναι κλεμένο, διασκευή είναι...
    Aris_
    01.10.2007, 01:34
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 01-10-2007 στις 01:21 έγραψε...

    Ρε φίλε δεν είναι κλεμένο, διασκευή είναι...

    Mπα φιλε δε νομιζω..εισαι σιγουρος?