ελληνική μουσική
    814 online   ·  210.853 μέλη

    Εθισμός το Internet. Το είπε και ο Bill !

    moufidis
    24.02.2007, 18:04
    O Mπιλ Γκέιτς «έκοψε» στην κόρη του το Iντερνετ



    Oταν ο Mπιλ Γκέιτς «κόβει» το Iντερνετ στην κόρη του, το λιγότερο που μπορούν να κάνουν οι υπόλοιποι γονείς είναι να διαβάσουν αυτό το κομμάτι...

    Eκτός από βασιλιάς της πληροφορικής, πλουσιότερος άνθρωπος στον κόσμο και φιλάνθρωπος του αιώνα, ο 52χρονος ιδρυτής της Microsoft είναι και πατέρας τριών παιδιών. Παντρεύτηκε τη Mελίντα Γκέιτς το 1994 κι απέκτησαν δύο κορίτσια, 13 και 5 ετών, κι ένα αγόρι 8.

    O Γκέιτς κρατάει την προσωπική του ζωή μακριά από τα αδιάκριτα βλέμματα. Oμως σε πρόσφατη επίσκεψη στην Oτάβα, αποκάλυψε μια πτυχή, που ενδιαφέρει όλα τα παιδιά του αναπτυγμένου κόσμου:

    «H μεγάλη μου κόρη, Tζένιφερ Kάθαριν, περνούσε τρεις ώρες την ημέρα μπροστά στο Xbox 360, με ένα δημιουργικό παιχνίδι που το λένε Viva Pinata. Aπλά σε μαθαίνει να καλλιεργείς έναν κήπο, αλλά της προκάλεσε εθισμό. Eτσι, η μητέρα της κι εγώ αποφασίσαμε να μην περνάει πάνω από 45 λεπτά την ημέρα μπροστά στον υπολογιστή τις καθημερινές, και 1 ώρα τα Σαββατοκύριακα...».

    O άρχοντας της πληροφορικής δικαιολογημένα ανησυχεί για τις επιπτώσεις του Iντερνετ στα παιδιά. H τελευταία έρευνα του πανεπιστημίου του Nιου Xαμσάιρ αποκάλυψε ότι το 42% των χρηστών 10-17 χρόνων έπεσαν σερφάροντας σε «απαγορευμένες» εικόνες και μάλιστα 2 στους 3 «εντελώς τυχαία, χωρίς τη θέλησή τους».

    H Microsoft έχει αναπτύξει το πρόγραμμα προστασίας Vista κατά της πορνογραφίας, που επιτρέπει στους γονείς να μπλοκάρουν ή απλώς να ελέγχουν τις ιστοσελίδες που επισκέπτονται τα παιδιά τους.

    «Mέχρι κάποια ηλικία είναι σωστό οι γονείς να ελέγχουν τι βλέπουν τα παιδιά τους στο Διαδίκτυο και να το συζητάνε μαζί τους», είπε ο Γκέιτς, αποκαλύπτοντας κι ένα χαριτωμένο οικογενειακό δράμα:

    «Ωχ, θα έχω τέτοιους περιορισμούς σε όλη μου τη ζωή;» τον ρώτησε ο γιος του. «Oχι, μη φοβάσαι. Oταν μεγαλώσεις και φύγεις από το σπίτι θα αποφασίζεις μόνος σου τι θα παίζει στην οθόνη του υπολογιστή», τον καθησύχασε.

    Aν και επιχειρηματικά δεν τον συμφέρει, ο Γκέιτς δηλώνει αντίθετος στην εντατικοποίηση της online διδασκαλίας στο σχολείο, που εκτοπίζει σιγά σιγά την παραδοσιακή. Oλο και περισσότερα μαθήματα γίνονται με e-mail, ενώ όλο και περισσότερα παιδιά κυκλοφορούν με υπολογιστές παλάμης.

    Aκόμη και ο γκουρού της νέας εποχής δυσκολεύεται να προσαρμοστεί στις συνήθειες των γενεών που γαλουχούνται με τις αρχές του!



    EΘΝΟΣ 24/2
    Γ. ΠAΠAΔATOΣ
    johnpapadatos@pegasus.gr
    mariaelena
    24.02.2007, 18:33
    Εσύ να τα βλέπεις αυτά!
    Πλάκα πλάκα είναι μάστιγα της εποχής μας, θέλει πολύ προσοχή.
    walkero
    25.02.2007, 02:31
    Μην ξεχνάτε όμως ότι ό,τι γίνεται στην Αμερική σε εμάς συμβαίνει πέρι τα 10 χρόνια μετά. Δύσκολο στην Ελλαδίτσα μας να συμβούν όλα τα παραπάνω. Εδώ ακόμα πολλοί άνθρωποι είναι τεχνολογικά αμόρφωτοι, ακόμα και κάποιοι σε θέσεις κλειδιά.

    Ενώ όλη η Ευρώπη περνάει από τις πατέντες του λογισμικού σε ανοιχτό λογισμικό, η Ελλάδα μας υπέγραψε συμφωνία συνεργασίας με τη μ$oft. Οπότε έχουμε χρόνια πολλά μπροστά μας μέχρι να φτάσουμε σε αυτό το στάδιο.

    Από την άλλη, για να γίνει αυτό θα πρέπει να καταργηθούν 2 βασικά πράγματα. Ο frappe και η πλατεία
    maspa
    25.02.2007, 04:30
    Με επιβεβα'ιωσε κι ο ίδιος ο Γκέιτς, τι άλλο να πω....

    Χωρίς πλάκα, μπράαβο του..

    Αυτό θα πει τελικά "γίνε γονιός και θα καταλάβεις"
    swkraths
    25.02.2007, 05:18
    Ε αφού το πε ο Μπιλ από αύριο διακόπτω τη σύνδεση μου....(Να κατέβει μια ταινία που θέλω και μετά ...χεχεχεχε)
    seniorita
    26.02.2007, 02:27
    pan metron ariston.........ma ti sofoi anthrwpoi eimaste emeis oi ellhnes
    renabill
    19.05.2007, 02:09
    Και πολύ καλά έκανε.Μπορεί βέβαια αυτός να πλουτίζει ακριβώς χάρη σε αυτόν τον εθισμό, αλλά για τα παιδάκια του κάνει το καλύτερο.ΜΠΡΑΒΟ
    okanenas
    19.05.2007, 13:18
    O Mπιλ Γκέιτς «έκοψε» στην κόρη του το Iντερνετ

    Η υποκρισία σε όλο της το μεγαλείο


    Astron
    19.05.2007, 13:28
    Παράθεση:

    Το μέλος moufidis στις 24-02-2007 στις 18:04 έγραψε...

    O Mπιλ Γκέιτς «έκοψε» στην κόρη του το Iντερνετ

    «H μεγάλη μου κόρη, Tζένιφερ Kάθαριν, περνούσε τρεις ώρες την ημέρα μπροστά στο Xbox 360, με ένα δημιουργικό παιχνίδι που το λένε Viva Pinata. Aπλά σε μαθαίνει να καλλιεργείς έναν κήπο, αλλά της προκάλεσε εθισμό. Eτσι, η μητέρα της κι εγώ αποφασίσαμε να μην περνάει πάνω από 45 λεπτά την ημέρα μπροστά στον υπολογιστή τις καθημερινές, και 1 ώρα τα Σαββατοκύριακα...».




    Μάλλον πλάκα μας κάνει ο Βill.... Τρεις ώρες ήταν εθισμός;
    Και τώρα τα 45 λεπτά την ημέρα λύνουν το πρόβλημα;
    Γερνά και σκληραίνει ο Bill ....
    Στο τέλος θα μας πει να βάλουμε Linux !


    Επειδή όμως κάθε νόμισμα έχει δύο πλευρές, ρίξτε μια ματιά στο topic Internet: Το σύγχρονο θαύμα για να δούμε και τις θετικές πλευρές του Internet και όχι μόνο τον εθισμό που άλλωστε είναι κάτι που οφείλεται στην κακή χρήση του Internet και όχι στο ίδιο το Internet.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 19-05-2007 19:46 ]