ελληνική μουσική
    447 online   ·  210.919 μέλη

    Παιδεία και Εκκλησία: Ο παρατεταμένος ελληνικός Μεσαίωνας

    vouliakis
    04.12.2006, 22:32
    Όλη μέρα, στα διαλείμματα της δουλειάς μου, παρακολουθώ τη συζήτηση.
    Αποφάσισα να είναι αυτό, το τελευταίο μου post σε αυτό το topic, που έχει "ξεφύγει" εντελώς.

    Να υπενθυμίσω: συζητάμε για τον τρόπο διδασκαλίας των θρησκευτικών στα σχολεία. Όχι για το τί γίνεται στο Φαληράκι της Ρόδου ή για το αν ο τάδε "γέροντας" ήταν "άγιος" ή μισότρελος από την αγαμία, τελικά...

    (Λυπάμαι...)

    Σαν συντονιστής, να πω μόνο πως, από τη στιγμή που "εκτοξεύουμε λάσπη" εναντίον κάποιων καθηγητών (ιατρικής ή εκπαιδευτικών -που έχουν αναφερθεί με τα ονόματά τους ή που "σκιαγραφούνται" μέσα από γλαφυρές περιγραφές, χωρίς κανένα άλλο στοιχείο), καλό θα ήταν να γράψουν μερικοί -από τους συμμετέχοντες στη συζήτηση με τόσο σθένος- και τα δικά τους ονόματεπώνυμα. Όχι μόνο τα nicknames...

    Καλή η ασπίδα της ανωνυμίας, λεβέντες, αλλά να ξέρουμε π.χ.που να παραπέμπουμε και τα εξώδικα ( ), αν μας έρθει κανένα εδώ στο MusicHeaven...





    prosilios
    04.12.2006, 22:34
    Παράθεση:

    Το μέλος tsagkarousianos στις 04-12-2006 στις 22:27 έγραψε...

    Μπήκα οχι για να απαντήσω αλλα μιας και είδα την απαντηση σου να σε ρωτήσω κατι......
    Τα ματάκια μου μήπως μπορείς να μου τα φτιάξεις Προσήλιε...???(και δεν είναι ειρωνικό σχόλιο αυτο που λεω)......



    έκαστος στο είδος του αγαπητέ...έτσι δεν είπες;;;;

    ειχατε ενα καλό οφθαλμολογικό κάποτε..είχε περασει κι ο Κολιοπουλος της Πατρας απο εκει για μερικά χρόνια..νομίζω πως διατηρούν μια καλή γραμμή...

    anyway,μίλησα για νοερό οφθαλμό εάν σε αυτό αναφέρεσαι...ούτε την σωματική ουτε την νοερή όραση είμαι ειδικός να θεραπεύω.....


    άλλη είναι η εξειδικευση μου φίλτατε..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : prosilios στις 05-12-2006 10:35 ]


    prosilios
    04.12.2006, 22:38
    πλην του καθηγητη Ιωαννιδη(που αναφερθηκε με θετικο τροπο) δεν αναφερθηκε αλλο ονομα...

    τα περι συγγενων αναφερθηκαν σε ολο τον τυπο και τα μεσα ενημερωσης τις τελευταιες μερες ,απο ημεριδα για τα ελληνικα πανεπιστημια.....


    το ατοπημα που υποπιπτεις εσυ χαρακτηριζοντας "μισοτρελο από την αγαμία" καποιον που αναφερθηκε επωνυμως ειναι πολυ βαρυτερο και σε χαρακτηριζει...



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : prosilios στις 04-12-2006 22:41 ]


    vouliakis
    04.12.2006, 22:41
    Προσήλιε, είσαι τόσο off topic, που ξέχασες το πρώτο post αυτού του thread και τα ονόματα που αναφέρονται εκεί.

    Δεν χαρακτήρισα κανέναν... Υποθετικά μιλώ (και επώνυμα)...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 04-12-2006 22:42 ]


    tsagkarousianos
    04.12.2006, 22:43
    Ρε παιδιά
    Ειρήνη ημίν.....
    Να συζητήσουμε μπαίνουμε οχι να \για να βγάλουμε τα μαχαίρια.........
    Έλεος...
    Δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα...............

    tsagkarousianos
    04.12.2006, 22:45
    Παράθεση:

    Το μέλος prosilios στις 04-12-2006 στις 22:34 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος tsagkarousianos στις 04-12-2006 στις 22:27 έγραψε...

    Μπήκα οχι για να απαντήσω αλλα μιας και είδα την απαντηση σου να σε ρωτήσω κατι......
    Τα ματάκια μου μήπως μπορείς να μου τα φτιάξεις Προσήλιε...???(και δεν είναι ειρωνικό σχόλιο αυτο που λεω)......



    έκαστος στο είδος του αγαπητέ...έτσι δεν είπες;;;;

    εκει στο (αφαιρέθηκε από τη διαχείριση για λόγους προσ.δεδομένων) ειχατε ενα καλό οφθαλμολογικό κάποτε..είχε περασει κι ο Κολιοπουλος της Πατρας απο εκει για μερικά χρόνια..νομίζω πως διατηρούν μια καλή γραμμή...

    anyway,μίλησα για νοερό οφθαλμό εάν σε αυτό αναφέρεσαι...ούτε την σωματική ουτε την νοερή όραση είμαι ειδικός να θεραπεύω.....


    άλλη είναι η εξειδικευση μου φίλτατε..



    Ένας ταπεινός ειδικευόμενος είμαι Προσήλιε....μόλις 3 χρόνια έχω στον Πειραιά...
    Ενημερωμένο σε βρίσκω, πλήρες ιστορικό.......αυτό μου λέει αρκετά....


    "Αν ένα πουλί μπορούσε να πει με ακρίβεια τι τραγουδάει, γιατί τραγουδάει,
    και τι είναι αυτό που το κάνει να τραγουδάει, δεν θα τραγούδαγε".


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 05-12-2006 14:25 ]


    prosilios
    04.12.2006, 22:49
    Παράθεση:

    Το μέλος vouliakis στις 04-12-2006 στις 22:41 έγραψε...

    Προσήλιε, είσαι τόσο off topic, που ξέχασες το πρώτο post αυτού του thread.

    Δεν χαρακτήρισα κανέναν... Υποθετικά μιλώ (και επώνυμα)...




    τα ερωτηματα δεν ετεθησαν απο εμενα..

    ουτε το θεμα σεξ και εκκλησια...αυτο το εθιξε ο Αστρον ...

    αρα η παρατηρηση ας απευθυνθει στον αίτιο πρωτα και μετα στους σχολιαστες...

    και οσον αφορα την επωνυμη γραφη:γραφεις επωνυμως επειδη εδω ειναι ενας επαγγελματικος χωρος για σενα και σε βοηθα στη δουλεια σου πιθανοτατα..

    το ιδιο κανω κι εγω οταν γραφω στον δικο μου επαγγελματικο χώρο,οπου ζητω την αναγνωρισιμοτητα.

    εδω απλώς εξασκώ την διαλεκτικη μου ικανότητα σε οσο το δυνατον ηπιότερους τόνους ...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : prosilios στις 04-12-2006 22:52 ]


    semplice
    04.12.2006, 22:51
    Παράθεση:

    Το μέλος semplice στις 14-11-2006 στις 23:55 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος vouliakis στις 14-11-2006 στις 22:12 έγραψε...

    «Η διδασκαλία των Θρησκευτικών στην Ελλάδα αποτελεί ακραία περίπτωση θρησκευτικού κατηχητισμού χωρίς άλλο παράδειγμα στην Ευρωπαϊκή Ένωση», είπε στην ομιλία της η επίκουρη καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Αθηνών κ. Εύη Ζαμπέτα αναφερόμενη στη θρησκεία και την εκπαίδευση στην Ευρώπη.
    Η ίδια πρόσθεσε ότι το σχολείο δεν δικαιούται να θρησκεύεται και ότι η «θρησκεία ανήκει στην ιδιωτική σφαίρα και δεν έχει θέση στο σχολείο». Κι αυτό διότι, εξήγησε, με αυτόν τον τρόπο ασκεί προσηλυτισμό στους μαθητές, προβαίνει σε διακρίσεις και αντιβαίνει στην καλλιέργεια της γνώσης και της επιστήμης.
    Πηγή: e-paideia.net






    Παναγιώτη συγχαρητήρια για το θέμα.
    Πολύ ενδιαφέρον και θα μας κάνει να σκεφτούμε και να ανταλλάξουμε απόψεις ,ελπίζω μόνο σε πολιτισμένο πλαίσιο και χωρίς προσωπικές επιθέσεις που δεν ωφελούν. Ισως θα έπρεπε να είναι κάπως διαφορετικός ο τίτλος του τόπικ αφού προδιαθέτει υπέρ της μίας άποψης(έστω και αν έτσι είναι πράγματι ο τίτλος του συνεδρίου...).Αλλά δεν κολλάω εκεί γιατί θέλωνα "κολλήσω" στην Κ.Ζαμπέτα (κριμα πάντως τό όνομα...) με όλον τον σεβασμό.

    Σε σχέση λοιπόν με αυτά που είπε η επίκουρος καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Αθηνών(προσοχή μην τυχόν και κανείς δεν την ακούσει-είναι του Πανεπιστημίου!)
    και με όλον το σεβασμό προς την επιθυμία της να κάνει σπουδαία καρίερα,
    έκανα τις εξής σκέψεις:

    1.Επειδή είμαστε μουσικό site εδώ σκέφτηκα πως "το παίζει καλά"
    το μπαγλαμαδάκι της παγκοσμιοποίησης και του αφελληνισμού (ζητώ συγνώμη στο αγαπημένο αυτό όργανο για την κακομεταχείριση.).Εχει καταντήσει όμως πολύ μονότονο το πάιξιμο της για πάρα πολλά αυτιά...


    2.Αν συνεχίσει έτσι, πιστεύω πως σε πολύ λίγο καιρό θα έχει πάρει το βαθμό
    του αναπληρωτή και πολύ γρήγορα μετά θα γίνει και καθηγήτρια.
    (Θα τρώει δηλάδη με χρυσά κουτάλια και αιώνια διότι απλα είπε αυτά που της είπαν να πει).
    Φυσικά για όσους πιθανώς ακόμα δεν έχουν μπει στο "ψητό" εννοώ πως οι απόψεις που συνδυάζουν την ελληνικότητα με τον μεσαίωνα είναι αυτές ανεβάζουν κατακόρυφα την προβολή από τα media αλλά και εξασφαλιζουν την εύννοια των πανεπιστημιακών κύκλων.

    Ευχαριστώ θερμά όλους για την ανάγνωση
    smile::





    Astron
    04.12.2006, 22:55
    Παράθεση:

    Το μέλος prosilios στις 04-12-2006 στις 22:49 έγραψε...
    τα ερωτηματα δεν ετεθησαν απο εμενα..

    ουτε το θεμα σεξ και εκκλησια...αυτο το εθιξε ο Αστρον ...

    αρα η παρατηρηση ας απευθυνθει στον αίτιο πρωτα και μετα στους σχολιαστες...



    Το θέμα "σεξ και εκκλησία" το έθεσαν οι μαθητές που συναντήθηκαν με τον Χριστόδουλο, αν διάβασες το topic...
    Είναι ένα θέμα ουσιώδες που αποτελεί το κύριο αγκάθι της εκκλησίας στην προσπάθεια προσέγγισης της νεολαίας. Και τουλάχιστον απ' όταν ήμουν μαθητής ήταν βασικό ζήτημα κουβέντας με τους θεολόγους στο μάθημα των θρησκευτικών.

    Είναι λοιπόν εντελώς ON topic όπως εξήγησα και νωρίτερα.
    prosilios
    04.12.2006, 22:57
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 04-12-2006 στις 22:55 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος prosilios στις 04-12-2006 στις 22:49 έγραψε...
    τα ερωτηματα δεν ετεθησαν απο εμενα..

    ουτε το θεμα σεξ και εκκλησια...αυτο το εθιξε ο Αστρον ...

    αρα η παρατηρηση ας απευθυνθει στον αίτιο πρωτα και μετα στους σχολιαστες...



    Το θέμα "σεξ και εκκλησία" το έθεσαν οι μαθητές που συναντήθηκαν με τον Χριστόδουλο, αν διάβασες το topic...
    Είναι ένα θέμα ουσιώδες που αποτελεί το κύριο αγκάθι της εκκλησίας στην προσπάθεια προσέγγισης της νεολαίας. Και τουλάχιστον απ' όταν ήμουν μαθητής ήταν βασικό ζήτημα κουβέντας με τους θεολόγους στο μάθημα των θρησκευτικών.

    Είναι λοιπόν εντελώς ON topic όπως εξήγησα και νωρίτερα.




    δεν διαφωνησα σε αυτο.βρειτε τα οι συντονιστες μεταξυ σας..προτού στρεψετε τα βελη σας κατα του φιλοθεάμονος κοινου.
    vouliakis
    04.12.2006, 22:58
    Παράθεση:

    Το μέλος semplice στις 04-12-2006 στις 22:51 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος semplice στις 14-11-2006 στις 23:55 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος vouliakis στις 14-11-2006 στις 22:12 έγραψε...

    «Η διδασκαλία των Θρησκευτικών στην Ελλάδα αποτελεί ακραία περίπτωση θρησκευτικού κατηχητισμού χωρίς άλλο παράδειγμα στην Ευρωπαϊκή Ένωση», είπε στην ομιλία της η επίκουρη καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Αθηνών κ. Εύη Ζαμπέτα αναφερόμενη στη θρησκεία και την εκπαίδευση στην Ευρώπη.
    Η ίδια πρόσθεσε ότι το σχολείο δεν δικαιούται να θρησκεύεται και ότι η «θρησκεία ανήκει στην ιδιωτική σφαίρα και δεν έχει θέση στο σχολείο». Κι αυτό διότι, εξήγησε, με αυτόν τον τρόπο ασκεί προσηλυτισμό στους μαθητές, προβαίνει σε διακρίσεις και αντιβαίνει στην καλλιέργεια της γνώσης και της επιστήμης.
    Πηγή: e-paideia.net






    Παναγιώτη συγχαρητήρια για το θέμα.
    Πολύ ενδιαφέρον και θα μας κάνει να σκεφτούμε και να ανταλλάξουμε απόψεις ,ελπίζω μόνο σε πολιτισμένο πλαίσιο και χωρίς προσωπικές επιθέσεις που δεν ωφελούν. Ισως θα έπρεπε να είναι κάπως διαφορετικός ο τίτλος του τόπικ αφού προδιαθέτει υπέρ της μίας άποψης(έστω και αν έτσι είναι πράγματι ο τίτλος του συνεδρίου...).Αλλά δεν κολλάω εκεί γιατί θέλωνα "κολλήσω" στην Κ.Ζαμπέτα (κριμα πάντως τό όνομα...) με όλον τον σεβασμό.

    Σε σχέση λοιπόν με αυτά που είπε η επίκουρος καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Αθηνών(προσοχή μην τυχόν και κανείς δεν την ακούσει-είναι του Πανεπιστημίου!)
    και με όλον το σεβασμό προς την επιθυμία της να κάνει σπουδαία καρίερα,
    έκανα τις εξής σκέψεις:

    1.Επειδή είμαστε μουσικό site εδώ σκέφτηκα πως "το παίζει καλά"
    το μπαγλαμαδάκι της παγκοσμιοποίησης και του αφελληνισμού (ζητώ συγνώμη στο αγαπημένο αυτό όργανο για την κακομεταχείριση.).Εχει καταντήσει όμως πολύ μονότονο το πάιξιμο της για πάρα πολλά αυτιά...


    2.Αν συνεχίσει έτσι, πιστεύω πως σε πολύ λίγο καιρό θα έχει πάρει το βαθμό
    του αναπληρωτή και πολύ γρήγορα μετά θα γίνει και καθηγήτρια.
    (Θα τρώει δηλάδη με χρυσά κουτάλια και αιώνια διότι απλα είπε αυτά που της είπαν να πει).
    Φυσικά για όσους πιθανώς ακόμα δεν έχουν μπει στο "ψητό" εννοώ πως οι απόψεις που συνδυάζουν την ελληνικότητα με τον μεσαίωνα είναι αυτές ανεβάζουν κατακόρυφα την προβολή από τα media αλλά και εξασφαλιζουν την εύννοια των πανεπιστημιακών κύκλων.

    Ευχαριστώ θερμά όλους για την ανάγνωση
    smile::








    Ναι, Κωνσταντίνε. Κι εγώ σου απαντούσα:

    Παράθεση:

    Το μέλος vouliakis στις 15-11-2006 στις 00:14 έγραψε...

    [
    Κωνσταντίνε, το θέμα του topic είναι το θέμα της εκδήλωσης. Δεν νομίζω να προδιαθέτει... Άλλωστε, τι άλλο θέμα να έβαζα;

    1. Άλλο η παγκοσμιοποίηση και άλλο η διαπολιτισμικότητα. (Τον όρο αφελληνισμός δεν τον πολυκαταλαβαίνω, sorry.)
    2. Το topic δεν ανοίχτηκε για να σχολιάσουμε ούτε την κυρία Εύη Ζαμπέτα ούτε την κυρία Βίκυ Λαγοπούλου, αλλά τις απόψεις που εκφράσθηκαν στην εκδήλωση της Ένωσης για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου. Δεν είναι δόκιμο να κάνουμε εικασίες (π.χ.) για το ακαδημαϊκό τους μέλλον ή (σαν μαθητούδια) σχόλια για το ...επώνυμό τους.
    Ας αφήσουμε λοιπόν τα λογοπαίγνια, ας σοβαρευτούμε και ας μιλήσουμε ουσιαστικά "επί του θέματος".





    Τι θα κάνουμε, τώρα, θα αντιγράφουμε τα παλιά μας posts?

    Τέλος πάντων... Δεν ωφελεί...




    vouliakis
    04.12.2006, 23:05
    Παράθεση:

    Το μέλος prosilios στις 04-12-2006 στις 22:57 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 04-12-2006 στις 22:55 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος prosilios στις 04-12-2006 στις 22:49 έγραψε...
    τα ερωτηματα δεν ετεθησαν απο εμενα..

    ουτε το θεμα σεξ και εκκλησια...αυτο το εθιξε ο Αστρον ...

    αρα η παρατηρηση ας απευθυνθει στον αίτιο πρωτα και μετα στους σχολιαστες...



    Το θέμα "σεξ και εκκλησία" το έθεσαν οι μαθητές που συναντήθηκαν με τον Χριστόδουλο, αν διάβασες το topic...
    Είναι ένα θέμα ουσιώδες που αποτελεί το κύριο αγκάθι της εκκλησίας στην προσπάθεια προσέγγισης της νεολαίας. Και τουλάχιστον απ' όταν ήμουν μαθητής ήταν βασικό ζήτημα κουβέντας με τους θεολόγους στο μάθημα των θρησκευτικών.

    Είναι λοιπόν εντελώς ON topic όπως εξήγησα και νωρίτερα.




    δεν διαφωνησα σε αυτο.βρειτε τα οι συντονιστες μεταξυ σας..προτού στρεψετε τα βελη σας κατα του φιλοθεάμονος κοινου.



    Προσήλιε (δεν ξέρω και το ονοματάκι σου). Κάνεις τώρα και τη δουλειά του Διαβόλου (σπέρνεις διχόνοιες ή τις υπονοείς)?
    Δεν βλέπω να διαφωνούμε πουθενά, εμείς οι συντονιστές. Εσένα είπα off topic. Όχι τον Παύλο.


    tsagkarousianos
    04.12.2006, 23:08
    ?????????????
    Διάλογος που είναι ο διάλογος.............????????
    Σταματήστε επιτέλους......
    Αν αυτό το θέμα καταντά τόσο εριστικό έτσι ώστε να χαλάσουμε τις καρδιές μας τότε καλύτερα ας κλειδώσει.....
    Σκοπός είναι να βγει ένας παραγωγικός διάλογος απο την όλη υπόθεση και οχι να τσακωθούμε.....
    ΄Λλλωστε οι απόψεις και η κοσμοθεωρία που έχει ο καθένας μας δεν αλλάζει.
    Διακσεδάζουμε σσυζητώντας.....
    Αν αυτό δεν είναι εφικτό......τότε συγγνώμη αλλά δεν έχει νόημα....


    Astron
    04.12.2006, 23:13
    Χρήστο μην πανικοβάλλεσαι. Πιστεύω ότι στις 14 σελίδες αυτού του topic έχουν ειπωθεί ενδιαφέρουσες απόψεις από όλες τις πλευρές.
    Αν κάποια στιγμή ανεβαίνουν οι τόνοι είναι στο χέρι μας να είμαστε ψύχραιμοι και να τους κατεβάζουμε κάνοντας σχόλια μόνο επί του θέματος.

    semplice
    04.12.2006, 23:17
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 04-12-2006 στις 23:13 έγραψε...

    Χρήστο μην πανικοβάλλεσαι. Πιστεύω ότι στις 14 σελίδες αυτού του topic έχουν ειπωθεί ενδιαφέρουσες απόψεις από όλες τις πλευρές.
    Αν κάποια στιγμή ανεβαίνουν οι τόνοι είναι στο χέρι μας να είμαστε ψύχραιμοι και να τους κατεβάζουμε κάνοντας σχόλια μόνο επί του θέματος.




    Σαν συντονιστής, να πω μόνο πως, από τη στιγμή που "εκτοξεύουμε λάσπη" εναντίον κάποιων καθηγητών (ιατρικής ή εκπαιδευτικών -που έχουν αναφερθεί με τα ονόματά τους ή που "σκιαγραφούνται" μέσα από γλαφυρές περιγραφές, χωρίς κανένα άλλο στοιχείο), καλό θα ήταν να γράψουν μερικοί -από τους συμμετέχοντες στη συζήτηση με τόσο σθένος- και τα δικά τους ονόματεπώνυμα. Όχι μόνο τα nicknames...

    Καλή η ασπίδα της ανωνυμίας, λεβέντες, αλλά να ξέρουμε π.χ.που να παραπέμπουμε και τα εξώδικα ( ), αν μας έρθει κανένα εδώ στο MusicHeaven...


    Και αυτη η άποψη του vouliakis κατεβάζει τους τόνους Astron?
    Σε ποια μέλη που έγραψαν τι ακριβώς αναφέρεται ο vouliakis?
    ΔΕν κατάλαβα..
    tsagkarousianos
    04.12.2006, 23:17
    Παύλο δεν πανικοβάλλομαι......
    Απλώς δεν βρίσκω νόημα να πλακωνομαστε σε 3 σελιδες και να μιλάμε επι της ουσίας σε μια.....
    Έχει νόημα....???
    Λοιπόν τι λέτε θα ηρεμήσουμε.....??????
    Σε όλους απευθύνομαι......
    vouliakis
    04.12.2006, 23:21
    Παράθεση:

    Το μέλος semplice στις 04-12-2006 στις 23:17 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 04-12-2006 στις 23:13 έγραψε...

    Χρήστο μην πανικοβάλλεσαι. Πιστεύω ότι στις 14 σελίδες αυτού του topic έχουν ειπωθεί ενδιαφέρουσες απόψεις από όλες τις πλευρές.
    Αν κάποια στιγμή ανεβαίνουν οι τόνοι είναι στο χέρι μας να είμαστε ψύχραιμοι και να τους κατεβάζουμε κάνοντας σχόλια μόνο επί του θέματος.




    Σαν συντονιστής, να πω μόνο πως, από τη στιγμή που "εκτοξεύουμε λάσπη" εναντίον κάποιων καθηγητών (ιατρικής ή εκπαιδευτικών -που έχουν αναφερθεί με τα ονόματά τους ή που "σκιαγραφούνται" μέσα από γλαφυρές περιγραφές, χωρίς κανένα άλλο στοιχείο), καλό θα ήταν να γράψουν μερικοί -από τους συμμετέχοντες στη συζήτηση με τόσο σθένος- και τα δικά τους ονόματεπώνυμα. Όχι μόνο τα nicknames...

    Καλή η ασπίδα της ανωνυμίας, λεβέντες, αλλά να ξέρουμε π.χ.που να παραπέμπουμε και τα εξώδικα ( ), αν μας έρθει κανένα εδώ στο MusicHeaven...


    Και αυτη η άποψη του vouliakis κατεβάζει τους τόνους Astron?
    Σε ποια μέλη που έγραψαν τι ακριβώς αναφέρεται ο vouliakis?
    ΔΕν κατάλαβα..



    Είναι, νομίζω, πολύ κατανοητά αυτά που έγραψα. Τώρα, αν θέλεις να αποσυντονίσεις κι άλλο τη συζήτηση επειδή δεν έχεις επιχειρήματα για να υποστηρίξεις τις απόψεις σου, εξακολούθησε να τα βάζεις με τον vouliakis...



    semplice
    04.12.2006, 23:21
    Με εξαίρεση το ποστ στο οποιo έγινε λογος για "εξωδικα" και "ανωνυμίες"(αυτά δεν λέγονται ούτε για πλάκα)είμαι πολύ ικανοποιημένος από την συζήτηση σε αυτό το τόπικ.
    Μετά από τόσο καιρό που είμαι μέλος φάνηκε πως μπορούν να ακουστουν και να γραφούν αντίθετες απόψεις.
    Εάν για κάτι που δεν του αρέσει, κάποιος συντονιστής επικαλείται εξώδικα και εισαγγελείς και μάλιστα για τρίτο άγνωστο πρόσωπο
    το οποίο δεν εξυβρίζεται λυπάμαι που το λέω αλλά γίνεται γραφικός τουλάχιστον.
    Και οπωσδήποτε παραμένει τόσο συμπαθής όσο υπήρξε


    vouliakis
    04.12.2006, 23:23
    Πλάκα, πλάκα, το ονοματάκι μου το ξέρετε... Εμείς δεν ξέρουμε τα δικά σας...

    sunwing
    04.12.2006, 23:26
    Παράθεση:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 04-12-2006 στις 15:03 έγραψε...

    Αν είναι όπως τα λέτε, τα νέα ζευγάρια σήμερα δεν θα ταλανιζόταν από υπογονιμότητα. Τα ποσοστά της υπογονιμότητας συνεχώς αυξάνονται και οι γιατροί θησαυρίζουν. Oι ασθενείς που πάσχουν από νόσους οι οποίοι μεταδίδονται με τη σεξουαλική επαφή αυξάνονται και πάει λέγοντας. Λοιπόν;

    Η λύση δεν είναι η αποχή από την ερωτική πράξη. Η λύση είναι η αγάπη και η διάθεση για δημιουργία οικογένειας, να εκφράζονται από νεαρή ηλικία. Το φυσιολογικό είναι οι άνθρωποι να παντρεύονται και να κάνουν οικογένεια νέοι.

    Αυτό που οι συνθήκες της ζωής σήμερα μας εξαναγκάζουν, δηλαδή να παντρευόμαστε μεγάλοι, αφότου έχουμε κάνει καριέρα, χρήματα κλπ, είναι παρά φύση. Είναι καταπάτηση των νόμων της φύσης, όπως άλλωστε παρά φύση είναι και η καταστροφή του περιβάλλοντος κλπ. Ο άνθρωπος σήμερα ακολουθεί ένα κανάλι, αφήνεται να πλεύσει μέσα σ’ αυτό, χωρίς να αναλογίζεται τις επιπτώσεις.





    ...Moυ φάνηκαν άψογα τα παραπάνω...