ελληνική μουσική
    699 online   ·  210.857 μέλη

    Gallop: Οι καλυτεροι κιθαριστες??

    JaNick
    22.07.2007, 16:45
    Ρε συ μια και μιλάμε για τεχνική-συνθεση-συναίσθημα δές το και έτσι..
    Τεχνική-Dave Murray
    Σύνθεση-Adrian Smith
    Συναίσθημα-Janick Gers
    ...
    deathminor88
    22.07.2007, 17:33
    Gia osus millane xwris na 3erun (k einai polloi) akuste to Concerto suite for electric guitar and orchestra kai meta peite m gia to sunais8hma kai thn sun8etikh ikanothta tou malmsteen. Epishs pou kollaei opoiosdhpote ki8aristas twn maiden me sunaisuhma? Oson afora stous virtuozus psifizw: , Uli jon rothmalmsteen, batio, vai, gamballe, mcalpine, v moore, laiho. Gia bluesades apla Albert Kig, BB King, SRV, gia ka8aro rock - metal (oxi blues rock) apla RANDY RHOADS, kai Michael Schencker!!!

    Oso gia tous Ellhnes apla Gus G (Firewind) , kai Michalis Galiatsos (ex - Nightfall)
    JaNick
    22.07.2007, 18:09
    Ε, οκ και δεν τους ξέρει ούτε η μάνα τους!
    twr
    22.07.2007, 19:33
    Παράθεση:

    Gia osus millane xwris na 3erun (k einai polloi)


    Τι ακριβώς πρέπει να ''ξέρουν'' αυτοί που μίλησαν? Χρειάζονται ιδιαίτερες θεωρητικές γνώσεις για να κρίνει κάποιος το συναίσθημα που βγάζει ένας κιθαρίστας?
    Ε ρε τι άλλο θα ακούσουμε...

    Απ τη στιγμή που μιλάμε για κιθαρίστες-ανθρώπους κι όχι για ρομπότ, είναι προφανές ότι συναίσθημα βάζει ο καθένας! Άλλος όμως περισσότερο κι άλλος λιγότερο! Και δε νομίζω πως ο Μάλμστιν ανοίκει στην πρώτη κατηγορία...

    Όσο αφορά τη συνθετική ικανότητα του συγκεκριμένου κιθαρίστα, ΟΚ, γούστα ειν αυτά! Προσωπικά, οι περισσότερες δε μ αρέσουν καθόλου (εξαιρούνται το ''blue'' και κάποια άλλα)! Ο Μάλμστιν, στις περισσότερες περιπτώσεις, πιο πολύ επίδειξη τεχνικής κάνει παρά παίζει μουσική...

    Παράθεση:
    Epishs pou kollaei opoiosdhpote ki8aristas twn maiden me sunaisuhma?

    Απ τα πιο αστεία πράγματα που έχω διαβάσει ever!!
    Έχεις άδικο, ειδικά για Dave και Adrian!
    Δες τα σόλο των παρακάτω τραγουδιών και ίσως καταλάβεις...


    Link
    =" TARGET="_blank">klik
    Link
    =" TARGET="_blank">klik


    nothing 's better than my Fender!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : twr στις 22-07-2007 19:35 ]


    JaNick
    22.07.2007, 22:11
    Μπάστα, Κώστα! Δηλαδή για τον Janick δεν έχει άδικο...?? Περισσότερο συναίσθημα παίζει παρά κιθάρα!!
    deathminor88
    23.07.2007, 02:00
    Mallon esy den tous 3ereis. Oi ki8aristes pou anefera einai oi magaluteroi kai oi plhresteroi (analoga me to eidos tous). Twra an esy den tous 3ereis einai diko sou 8ema. An exeis meinei ston Janick Gers kai ton Murray pali diko sou 8ema einai. Den lew, tous 8aumazw kai autous, alla poio sunais8hma? Genika an 8es na vreis ki8aristes pou exun sunais8hma sto pai3imi tous den pianeis tous metal, alla tous blues ki8aristes kai autous pou ftiaxnoun instrumental kommatia. Den lew pws den exoun, alla to oti den sugkrinontai.
    Epishs den milhsa gia 8ewrhtikes gnwseis!!! Milhsa gia ton disko tou Malmsteen "Concerto suite for electric guitar and orchestra", opou fainetai to olo tou talento se olo tou to megaleio. Sta apla metal kommatia tou, oute sunais8hma den vgazei alla einai k kurastikos (yparxun k e3aireseis) alla milas gia malmsteen xwris na 3ereis isws ton pio shmantiko tou disko (mazi me ton prwto tou), kai an 8es akou kai tis mpallantes tou.

    Alla an 8es thn sumvoulh m, psa3e tous ki8aristes pou egrapsa prin (malmsteen, vai, rhoads, macalpine, gamballe, lynch, v moore, g moore, bb king, srv, klp kai 8a deis oti oi ki8aristes twn maiden einai arxarioi mprosta tous, kai den vgazun oute sunais8hma oute tpt mprosta se autous! (proswpikh apopsh)

    YG Oi maiden einai apo tis agaphmenes m mpantes, kai prospa8w na eimai oso pio anitkeimenikos ginetai.
    ALABINA
    23.07.2007, 09:02
    Rodrigo et Gabriella !
    JaNick
    23.07.2007, 11:30
    Κοιταξε τους περισσότερους τους ξέρω και τους έχ ακούσει, στους έλληνες αναφερόμουν...Κάποτε είχα πόρωση με τον Malmsteen μέχρι που κατάλαβα οτι είναι περισσότερο φρου-φρού παρά μελωδίες...Και σίγουρα αναγνωρίζω οτι οι κιθαρίστες των Maiden είναι αρχάριοι...Και οποιοσδήπωτε κιθαρίστας που παίζει σε συγκρότημα...Το θέμα είναι ο κιθαρίστας σε αιχμαλωτίζει με το τι παίζει ή με το πώς το παίζει?? Οι μελώδίες του ή οι τόνοι απο αποτζιατούρες και 32α που βάζει μέσα?? Προσωπικά εμένα το πρώτο...Γι αυτό και προτιμώ, πέρα απο το rock, να ακούω κλασσικούς κιθαρίστες...Γιατι και μελωδίες θα ακούσω και συναίσθημα και τον ήχο της κλασσικής κιθάρας που είναι μαγευτικός!
    takis---Zo-S-o
    23.07.2007, 13:16
    Jimmy Page
    Eric Clapton
    Rory Gallagher

    deathminor88
    23.07.2007, 13:18
    Sxedon sumfwnw mazi sou. *ewrw oti o malmsteen einai polu mpla mpla, alla otan akouw tous 2 dikous pou sou eipa, h flyaria afth e3afanizetai, opws kai se arketa alla kommatia pou exei vgalei. Oson afora stis melwdies, h olh douleia tou malmsteen fainetai ston disko "concerto suite for electric guitar and orchestra". Ekei mporeis na vreis ena xaos melwdiwn. Symfwnw kai se afto p les gia tous klasikous (segovia, paco di lucia klp) alla egw anaferomai kuriws sto rock kai ta upokladia tou.

    (epishs enas akoma apisteutos ki8aristas einai o Luca Turilli twn Rhapsody) kai enas akoma foveros ellhnas einai o Theodore Zirras.
    JaNick
    23.07.2007, 13:35
    Θα φροντήσω να τον ακούσω τον δίσκο! Να ο Segovia... Τι απλός και συνάμα τι φανταστικός...
    Ενας άλλος πολυ καλός κιθαρίστας είναι ο Tommy Emmanuel...Θεωρείται ο καλύτερος της ακουστικής...Αυτος και αν είναι φρου-φρού βέβαια...Περισσότερο ξύλο ρίχνει στην κιθάρα παρά παιζει!! Αλλα μ'αρέσει!
    JohnConstantine
    23.07.2007, 14:15
    Σίγουρα οι
    John Petrucci των dream theater Dimebag Darell των pantera Angus Young των ac dc
    Jimmy Page των Led zeppelin Jimy Hendrix είναι καλοί αλλά εγώ θα έβαζα επίσης τον Adrian Smith των Iron Maiden και τον έλληνα κιθαρίστα firewind που ελλάχιστοι (έλληνες fans του metal ) τον ξέρουν. Γιατί στην ευρώπη είναι αρκετά γνωστός από πολλά συγκροτήματα. Και δεν χρησιμοποιούμε μόνο την τέχνική που χρησιμοποιεί ένας κιθαρίστας και αν είναι αρκετα γρήγορος για να είναι και καλός. Ένας κιθαρίστας θεωρείται καλός όταν έχει βγάλει καταπληκτική ιδέα για μουσική και μπορεί να την υλοποιήσει.
    Efklidis
    23.07.2007, 19:52
    Εγώ!!!!!!!!


    Πιστευω Adrian Smith Iron Maiden
    CHRISTOS156
    24.07.2007, 17:00
    Λοιπον ο Jimi Hendrix ειναι ασφαλως σπουδαιος (οταν ρωτησαν τον Miles Davis ποιο τραγουδι του αρεσει πιο πολυ ειπε το Machine gun του Hendrix), τον Eric Clapton τον εχω σε ενα δισκο του John Mayal οπου σε ενα τραγουδι ειναι συγκλονιστικος, η κιθαρα στο Marquee Moon των Television ειναι πολυ καλη, ο Thurston Moore των Sonic Youth ειναι πολυ σημαντικος, ο Steve Vai και ο Dweezil Zappa που τους ειδα περσι στην συναυλια στο Ελληνικο σε κομματια του Frank Zappa. Ασφαλως o Frank Zappa (ακουστε το Shut up 'n' play yer quitar).

    Μα ο καλυτερος και συγκλονιστικοτερος ολων που τους νικαει ολους και σε τεχνικη και σε εκφραση (και με 2 μολις δακτυλα αντι για 4- στο αριστερο-) ειναι ο

    DJANGO REINHART
    JaNick
    24.07.2007, 18:41
    Για τον Django συμφωνώ με 1000!
    deathminor88
    24.07.2007, 19:37
    Dhldadh gia ton Jeff Healey ti na pume>???????

    ...In sorte diaboli...

    Please visit www.myspace.com/butterflyeffectmusic

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : deathminor88 στις 24-07-2007 19:40 ]


    nowaveband
    29.07.2007, 17:24
    Συμφωνώ με τα περισσότερα.Απο την άλλη θα ήθελα να κάνω μια δική μου 5αδα.

    1)ANDRIAN BELLOW(KING KRIMSONS)
    2)STEVIE RAY VAUGHAN
    3)JOHN MCGEOGH(SIOUXSIE AND THE BANSHEES,PILL,MAGAZINE K.A.)
    4)JOHNNY MARR (SMITHS)
    5)PETER MARVIN(CLIFF TONES)
    6)PACO DE LUTHIA
    7)EDGE(U2)
    8)SATRIANI
    9)STEVE VAI
    10)BUTTLER (SUEDE)
    Lefteris89
    29.07.2007, 19:06
    Ο θεος Ritchie Blackmore και ο εξισου γαματος Randy Rhoads ειναι δυο απο τους αγαπημενους μου κιθαριστες και απο τους καλυτερους στον κοσμο
    ViPeR
    29.07.2007, 19:58
    Αν και το ποιος είναι ο καλύτερος κιθαρίστας είναι ένα πολύ γενικό ερώτημα και δεν νομίζω ποτέ να απαιτηθεί…. Για μένα οι καλύτεροι κιθαρίστες ( ή οι αγαπημένοι μου αν προτιμάτε) είναι οι:

    Eric Clapton, Jimmy Page, Kirk Hammett, Randy Rhoads, Tony Iommi, John Petrucci, Dave Murray, Alexi Laiho, Gus G, Michael Amott και φυσικά ο Herman Li



    Keep on rocking !!!
    snider
    30.07.2007, 02:09
    zak wylde
    slash
    kerry king
    and captain


    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία