ελληνική μουσική
    415 online   ·  210.858 μέλη

    Νταλάρας & Χατζηγιάννης στο Μέγαρο

    jorge
    08.04.2004, 01:00
    Γιώργος Νταλάρας & Μιχάλης Χατζηγιάννης τραγουδούν παραδοσιακές μουσικές της Μεσογείου και έντεχνα ελληνικά τραγούδια

    9 & 10 Ιουνίου 2004 στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών

    Εισιτήρια: 25 ως 90 euros
    Έναρξη προπώλησης: 16 Μαΐου
    ZOI
    08.04.2004, 18:44
    βρε βρε κοιτα να δεις...
    νομιζω οτι θα βρω παρεα να παω....
    jorge
    08.04.2004, 19:01
    Ξέρει κανείς πως μπορούμε να πάρουμε εισιτήρια, χωρίς να καθόμαστε στην ουρά το πρωινό της 16ης Μαΐου; Προβλέπω πανικό
    ZOI
    08.04.2004, 19:10
    εμ.....κανενα γνωστο εχεις ??
    elina
    09.04.2004, 00:16
    loooooooooooooooooool poly kalo!!!!
    Gamoto dn mporw na paw giati aftes tis meres grafw panelinies!!!
    claudio21
    09.04.2004, 01:09
    Ίσως μέσω διαδικτύου: www.megaron.gr
    XeniaRodo
    09.04.2004, 09:20
    ξερω οτι υπαρχει παραρτημα του μεγαρου μουσικης καπου στην Oμηρου, στο κέντρο. Aν μπεις στην ιστοσελιδα η αν παρεις τηλέφωνο θα σου πουν. δε νομιζω να εχει και τοσο τρομερή ουρα εκει.....
    anzelina
    13.05.2004, 15:06
    Αναβολή στην προπώληση

    Τη Δευτέρα 24 Μαίου,
    αντί της προγραμματισμένης Τετάρτης 19/5,
    θα αρχίσει η προπώληση των εισιτηρίων για τις συναυλίες
    του Γιώργου Νταλάρα και του Μιχάλη Χατζηγιάννη, που οργανώνει
    στις 9 κ 10 Ιουνίου το Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης, με σκοπό
    την ενίσχυση του έργου του, και φιλοξενούνται στο Μέγαρο
    Μουσικής.
    Η αναβολή οφείλεται στα αυστηρά μέτρα ασφαλείας που θα ισχύουν
    κατά την διάρκεια του 14ου Παγκόσμιου Συνεδρίου Πληροφορικής
    που θα πραγματοποιηθεί στο Συνεδριακό Κέντρο του Μεγάρου Μουσικής
    απο τις 19 έως τις 21 Μαίου.

    Ελευθεροτυπία- 12/5/2004





    jorge
    10.06.2004, 23:15
    Πήγε τελικά κανείς να μας πει εντυπώσεις; Με έχει φάει η περιέργεια να μάθω για αυτή τη συνύπαρξη...
    megali_mpougatsa
    13.06.2004, 23:07
    Ήταν μια όμορφη βραδιά, με αρκετές ωραίες στιγμές και πολύ καλές ερμηνείες. Ο Γιώργος Νταλάρας ήταν εξαιρετικός, όπως πάντα. Με ξάφνιασε η αρκετά καλή παρουσία του Μιχάλη Χατζηγιάννη, καθώς δε τον είχα ξαναδεί ποτε live. Αν και αρχικά είχα αμφιβολίες για τη συγκεκριμένη συνύπαρξη, τελικά πιστεύω πως άξιζε τον κόπο το ταξίδι μέχρι την Αθήνα και το Μέγαρο Μουσικής, και πιστεύω πως θα συμφωνούν μαζί μου και όσοι άλλοι ήρθαν στο Μέγαρο για να παρακολουθήσουν αυτή την βραδιά

    Τα τραγούδια που παίχτηκαν ήταν τα εξής:

    Α' Μέρος:
    1.) Εισαγωγή
    2.) Μια φυσαρμόνικα που κλαίει
    3.) Τρελός για σένα - Mad about you
    4.) Δεν έχω χρόνο
    5.) Πόσο κρατάει ένα όνειρο
    6.) Και θα χαθώ
    7.) Η μπαλάντα των αισθήσεων και των παραισθήσεων
    8.) Τα Βεγγαλικά σου μάτια
    9.) Τι Πάθος
    10.) Ό,τι κι αν πω
    11.) Amor-Amor
    12.) Μια θάλασσα μικρή
    13.) Σ' ακολουθώ
    14.) Καραντί
    15.) Ταξίδι στα Κύθηρα
    16.) Το πολλαπλό σου είδωλο
    17.) Μόνος μου
    18.) Τι είναι αυτό που μας ενώνει
    19.) Αγαπάω κι αδιαφορώ
    20.) Μόνο η αγάπη μένει

    Μέρος Β'
    21.) Καπνός
    22.) Το σ' αγαπώ
    23.) Για σένα
    24.) Που είναι η αγάπη
    25.) Κάπου Νυχτώνει
    26.) Ο Παλιός Στρατιώτης
    27.) Του έρωτα
    28.) Νύχτα
    29.) Καράβια στη Στεριά
    30.) Το Πεπρωμένο
    31.) Έξοδος Κινδύνου
    32.) Μη γυρίζεις πια
    33.) Fragile
    34.) Μόνο στα όνειρα
    35.) Ας παν στην ευχή τα παλιά
    36.) Η Φαντασία
    37.) Χωρίς Αναπνοή
    38.) Ένας κόμπος η χαρά μου
    39.) Το Πάρτυ
    40.) Μια Βραδιά στο Λεβερκούζεν
    41.) Μη μου θυμώνεις μάτια μου
    42.) Καλή Τύχη
    43.) Η δική μου η Πατρίδα


    jorge
    14.06.2004, 09:23
    Πολλά και ωραία τραγούδια. Ευχαριστούμε megali_mpougatsa.

    Ο Νταλάρας δηλαδή τραγούδησε και το "Αντίστροφα ο χρόνος μετράει";
    Astron
    14.06.2004, 12:12
    Πράγματι πολύ ωραία τραγούδια, αλλά μήπως είναι έντεχνα ρε παιδιά;


    megali_mpougatsa
    14.06.2004, 12:22
    Ναι, είναι κάπως έντεχνα

    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: megali_mpougatsa on 14-06-2004 12:23 ]
    jorge
    14.06.2004, 12:44
    Astron πήγες και συ;
    spypal
    14.06.2004, 14:43
    Μετα τη παράσταση κατάλαβα ότι τελικά ο Χατζηγιάννης δεν είχε από μικρό παιδί τυχαία πρότυπο του τον Γ. Νταλάρα (σύμφωνα με όσα έχει πει ο ίδιος σε συνέντευξή του). Και δεν μεγάλωσε με τα τραγούδια του ανεπηρέαστος.

    Έχοντας συνηθίσει το Χατζηγιάννη σε ένα δικό του στυλ δεν φανταζόμουνα ποτέ ότι θα μπορούσε να πει τραγούδια του Νταλάρα τόσο καλά. Μου φάνηκαν πολύ ταιριαστοί οι δυο τους πάνω στην σκηνή. Το "Μόνος μου" του Χατζηγιάννη βλέποντας να το τραγουδάει ο Νταλάρας μου φάνηκε λίγο έξω από τα νερά του σε αντίθεση με την ερμηνεία του στο "Της Αγάπης Μαχαιριά" κορυφαία στιγμή! Εκεί όχι απλώς ήταν ο Νταλάρας που ξέρουμε αλλά έδειξε και τι μπορεί να κάνει όταν θέλει. Έκλεισαν την παράσταση με το "Η δική μου η πατρίδα" ωραία έκπληξη !!!! όπως και το "Μόνο η αγάπη μένει"!!!

    Θα ήταν άδικο αν δεν ανέφερα τον εντυπωσιακό Φίλιππο Τσεπερούλι στο σόλο του στο "Ταξίδι στα Κύθηρα" αλλά και τον Μανώλη Καραντίνη ειδικά στο "Νύχτα και άλλη νύχτα". Φοβεροί και οι δύο τους !!! Μπράβο τους!

    Ήταν 3 ώρες πολύ ευχάριστες που στο πέρασμα τους αφήνουν μια πολύ γλυκιά και καλή διάθεση για αυτό που άκουσες.


    Astron
    14.06.2004, 16:04
    Δεν πήγα γιατί βρήκα υπερβολικές τις τιμές σε σχέση με αυτό που προσέφεραν (όταν για παράδειγμα η συναυλία του κυρίου Χρόνη ήταν τουλάχιστον τέσσερις φορές φθηνότερη και είχε και περισσότερους καλλιτέχνες) ...

    Πάντως αν κρατήσουμε στο μυαλό μας τη φράση που είπε ο Χατζηγιάννης στην γνωστή συνέντευξή του, ότι δηλαδή "η αντιπροσωπεία του έντεχνου έκλεισε" νομίζω ότι η συμπεριφορά του είναι λίγο αντιφατική.
    Εσείς πώς το βλέπετε;
    christos-reg
    14.06.2004, 17:08
    Quote:

    Το μέλος Astron στις 14-06-2004 στις 16:04 έγραψε:
    Πάντως αν κρατήσουμε στο μυαλό μας τη φράση που είπε ο Χατζηγιάννης στην γνωστή συνέντευξή του, ότι δηλαδή "η αντιπροσωπεία του έντεχνου έκλεισε" νομίζω ότι η συμπεριφορά του είναι λίγο αντιφατική.
    Εσείς πώς το βλέπετε;





    Το ότι ο Χατζηγιάννης είπε πως "η αντιπροσωπεία του έντεχνου έκλεισε" δεν αντικρούει το γεγονός οτι το έντεχνο έβγαλε -στο παρελθόν- μεγάλα τραγούδια, τα οποία μάλιστα μπορούμε να τα τραγουδάμε μέχρι σήμερα αλλά και για πάρα πολλά χρόνια ακόμα!


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: christos-reg on 14-06-2004 17:12 ]
    Agnie
    14.06.2004, 18:02
    Φωτογραφίες από την παράσταση!





    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Agnie on 14-06-2004 18:07 ]



    επισυναπτόμενα: post-3-1087031064.jpg post-3-1087031064.jpg 
    Astron
    14.06.2004, 18:20
    Καλά βρε Χρήστο, η αντιπροσωπεία πότε έκλεισε δηλαδή, έτσι για να καταλάβουμε κι εμείς, πέρσι ή πρόπερσι;
    Γιατί απ' ότι βλέπω είπαν και πάρα πολλά μοντέρνα τραγούδια της τελευταίας δεκαετίας δηλαδή.

    Επαναφέρω τον ορισμό που δίνει ο Χατζηγιάννης στο έντεχνο το οποίο παρεπιπτόντως "έκλεισε":
    "Αυτό το εσωστρεφές τραγούδι, το απλό, το απέριττο, μια κιθαρούλα, ένα λαούτο, ένα βιολί να τσιμπάει πού και πού, με δυσνόητο στίχο που δεν καταλαβαίνεις αν είσαι κάτω από δεκαοκτώ δεν με καλύπτει αισθητικά."

    Με μια προχειρη ματιά λοιπόν στο πρόγραμμα της συναυλίας, αναρωτιέμαι πώς άντεξε να συνυπάρξει σε μια συναυλία που μεταξύ άλλων ειπώθηκαν τραγούδια όπως Τα βεγγαλικά σου μάτια, η φυσαρμόνικα που κλαίει, το Σ' ακολουθώ, μια θάλασσα μικρή κλπ κλπ που είναι καθαρότατα έντεχνα και μάλιστα ανήκουν στην κατηγορία που περιγράφει παραπάνω που δεν τον καλύπτει αισθητικά.
    christos-reg
    14.06.2004, 18:41
    Ο Χατζηγιάννης είπε ότι η αντιπροσωπεία του εντέχνου έκλεισε. Δεν είπα εγώ κάτι τέτοιο!

    Πάντως Παύλο, δεν είναι η πρώτη φορά που ο Χατζηγιάννης τραγουδάει αυτού του είδους τα έντεχνα που αναφέρεις. Τον έχω δει αρκετές φορές live, και τα προγράμματα του έχουν πάντα αντίστοιχου ύφους τραγούδια όλων των μεγάλων του εντέχνου των τελευταίων 30 ετών αλλά και λαϊκά. Τα τραγούδια αυτά είναι φανερό πως του αρέσουν, τα τραγουδάει ανελλιπώς απλώς πιθανώς φαίνεται πως δεν τον ενδιαφέρει να δημιουργήσει και αναπαράγει εκ νέου αυτού του ύφους τραγούδια στην προσωπική του δισκογραφία προτιμώντας να κινηθεί σε πιο ποπ δρόμους. Έτσι τον εξηγώ... και αυτό δεν σημαίνει ότι προσωπικά συμφωνώ με αυτή του στάση.