ελληνική μουσική
    342 online   ·  210.882 μέλη

    Σπουδές και εργασία!

    thank
    04.02.2006, 23:08
    frida .. νασαι καλα κι εσυ .. μακαρι να πιάνουν έστω και λίγο τόπο τα όσα γράφουμε. Ευχαριστώ πάντως :). theotita ... αυτό έλλειπε να κουράζουν τέτοια γραπτά .. (δεν έχεις δεί άλλα ... καλή ώρα .. ποιος μιλάει ).

    Ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ να αναφερόμαστε στα παιδια που ζορίζονται για να πετύχουν κάτι. Μπράβο που το αναφέρεις. Τελικά, χωρίς να σημαίνει πως πρέπει ντε και καλά να ζοριζόμαστε για να μαθαίνουμε, νομίζω πως οι άνθρωποι αυτοί έχουν ένα πλεονέκτημα, σχετικό με όσα εγραψα πριν. Εχουν συνολικότερη εμπειρία ζωής. Βεβαια, ίσως χάνουν στα μέσα, τις γνωριμίες, .. και στα σχετικά. Αλλά έχουν δύναμη.

    Ασχετο - αλλα και σχετικό - το προεκτείνω προς τα πίσω ... Βλέπω ένα παιδάκι που ειναι μεταναστάκι - το μοναδικό στο σχολείο του -. Απόλυτα ενταγμένο, γλυκήτατο πλάσμα. Αλλά ξεχωρίζει απο τα δικά μας, που με το παραμικρό φοβόμαστε, που τα έχουν οι περισσότεροι γονείς στα ώπα ώπα, που οι γονείς τους γράφουν τις εργασίες του σχολείου, που κάνουν ιδιαίτερα με το παραμικρό. Ε .. το κοριτσάκι αυτό, γυρνάει με τα πόδια σε όλη τη περιοχή, διαβάζει ολομόναχο, τρώει και λίγο πόρτα απο το περιβάλλον του .. Και .. παει μια χαρά. Εχει μια δύναμη που λείπει απο άλλα παιδιά. Οι προεκτάσεις ... στο μέλλον του για μένα ειναι σχεδόν δεδομένες. (Το μεταναστάκι δεν το λέω για να ανοίξω κάποιο θέμα, θα μπορούσε να ήταν μή - μεταναστάκι).

    Και για να κουράσω κι εγω λίγο ακόμα, μεταφέρω τα λόγια ενός φωτισμένου ανθρώπου, ανώτατου στελέχους, ιδιωτικού τομέα, όταν συζητάγαμε για στελέχωση .. κλπ. "Ρε θάνο, ανθρώπους με τεχνικές γνώσεις βρίσκεις και αν δεν τις έχουν, τους κάνουμε μια έκπαίδευση .. και την αποκτούν. Ανθρώπους με ήθος και ψυχή να βρούμε, εκει ειναι το δύσκολο. Γιατι αυτά .. δεν μαθαίνονται με σεμινάρια". Τώρα, ίσως αυτό να κολλάει σε πολλες δουλειές .. η ίσως και όχι. Γιατί, σε πολλές περιπτώσεις, δυστυχώς για όσους έχουν κάποιες πιο ουσιαστικές προσδοκίες, ζητείται το αντίθετο. Δηλαδή τυποποιημένες δεξιότητες, ακόμα και συμπεριφορές. Ειναι ανάλογα το που θα πέσει κανείς. Και πόσο θα το παλαίψει.



    Frida
    05.02.2006, 04:34
    Quote:

    Το μέλος thank στις 04-02-2006 στις 23:08 έγραψε:


    Και για να κουράσω κι εγω λίγο ακόμα, μεταφέρω τα λόγια ενός φωτισμένου ανθρώπου, ανώτατου στελέχους, ιδιωτικού τομέα, όταν συζητάγαμε για στελέχωση .. κλπ. "Ρε θάνο, ανθρώπους με τεχνικές γνώσεις βρίσκεις και αν δεν τις έχουν, τους κάνουμε μια έκπαίδευση .. και την αποκτούν. Ανθρώπους με ήθος και ψυχή να βρούμε, εκει ειναι το δύσκολο. Γιατι αυτά .. δεν μαθαίνονται με σεμινάρια". Τώρα, ίσως αυτό να κολλάει σε πολλες δουλειές .. η ίσως και όχι. Γιατί, σε πολλές περιπτώσεις, δυστυχώς για όσους έχουν κάποιες πιο ουσιαστικές προσδοκίες, ζητείται το αντίθετο. Δηλαδή τυποποιημένες δεξιότητες, ακόμα και συμπεριφορές. Ειναι ανάλογα το που θα πέσει κανείς. Και πόσο θα το παλαίψει.









    mariantamati
    17.06.2008, 17:25

    Εχω τελειώσει το τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης στο Πανεπιστήμιο Αθηνών με κατεύθυνση το τμήμα Διεθνών και Ευρωπαικών Σπουδών.

    Εδώ και καιρό σκέφτομαι να κάνω ένα μεταπτυχιακό αλλα οχι σε ελληνικό Πανεπιστήμιο γιατι ειναι εξαιρετικά δύσκολο. Γνωρίζει κάποιος απο εσάς τι γίνεται με τα εργαστήρια ελευθέρων σπουδών???

    Σιγουρα προς το παρόν δεν αναγνωρίζονται οι τίτλοι τους στο δημόσιο τομέα.

     


    Liza32
    17.06.2008, 18:02

    Είμαι απόφοιτη δημοσίου ΙΕΚ με πιστοποίηση στην ειδικότητα ειδικός μικροβιολογικού και βιοχημικού εργαστηρίου, δηλαδή βοηθός μικροβιολόγου. Μέχρι σήμερα, επειδή δεν έχω βρεί πουθενά δουλειά στη συγκεκριμένη ειδικότητα, μετάνιωσα που πήγε ο κόπος μου χαμένος. Μου δώθηκε η ευκαιρία να σπουδάσω κάτι άλλο, αλλά δεν το έκανα, επειδή βαρέθηκα να περνάνε τα χρόνια μου στα θρανεία, και η επαγγελματική μου σταδιοδρομία να είναι ανύπαρκτη. Σήμερα, φιλοδοξώ, να πάρω το χαρτί ecdl επιτέλους, και να βρω μια δουλειά η οποία εκτός του ότι θέλω να είναι μόνιμη, θέλω επίσης να είναι κερδοφόρα με δυνατότητες εξέλιξης. Εμένα δεν με ενδιαφέρει αν θα είναι κάτι πάνω σε αυτό που σπούδασα, με ενδιαφέρει να βγω επιτέλους απο τα <αζήτητα>, και να μπορέσω να προσφέρω το καλύτερο δυνατόν, για το κοινό καλό. Επειδή έχω πολλές υποχρεώσεις, και πρέπει να τα βγάλω πέρα κατά 80% μόνη μου, για πολλούς λόγους, μια μόνιμη δουλειά είναι η προτεραιότητα μου. Αν φυσικά είναι μια δουλειά αντάξια των προσδοκιών μου, ακόμα καλύτερα, γιατί έτσι, θα ξέρω, ότι θα ανταμοιφθεί και η τωρινή προσπάθεια μου εκτός των άλλων. Με άλλα λόγια, θέλω να δουλέψω είτε σε κάποιο νοσοκομείο, είτε σε κάποια δημόσια υπηρεσία σε δουλειά γραφείου. Είμαι 34, και τον άλλο μήνα τα κλείνω. Πρέπει επιτέλους να δουλέψω... (Αμφιβάλλω ότι θα εισακουστώ, αλλά αν δεν δουλέψω, τίποτα απο όσα σχεδιάζω για το  μέλλον μου δεν θα γίνει)...


    kithara-woman
    17.06.2008, 19:33

    Έχω τελειώσει Κοινωνιολόγος,στο Πάντειο,έκανα μια ωραιότατη κορνίζα το πτυχίο μου και έχω δουλέψει σε όλες τις άσχετες δουλειές με αυτό που σπούδασα,αν και έχω κάνει εκατοντάδες αιτήσεις σε φορείς και υπηρεσίες που ζητούσαν κοινωνιολόγους και έδωσα και ΑΣΕΠ για τους καθηγητές.Βέβαια εκεί είναι όποιος πρόλαβε Τον Κύριο είδε...Όταν παίρνουν σε όλους τους κλάδους 200 και 300 άτομα και Κοινωνιολόγους μόνο 20...

    Τώρα για πρώτη φορά ασχολούμαι -εν μέρει- με θέματα που έχουν μια μικρή σχέση με αυτά που σπούδασα.Με ειδοποιήσαν από ένα Ερευνητικό κέντρο που είχα κάνει αίτηση,πριν πολύ-πολύ καιρό(ούτε το θυμόμουνα) και είμαι σε ερευνητική ομάδα που ασχολείται με θέματα ισότητας των δυο φύλων-εργασίας και εκπαίδευσης,ανδρών και γυναικών,αυτή την εποχή,τα θέματα αλλάζουν κάθε φορά.

    Θα είμαι όμως μέχρι τον Οκτώμβρη,που τελειώνει η εργασία.Μετά;Πάλι στο ψάξιμο...