ελληνική μουσική
    866 online   ·  210.851 μέλη

    Πρόβλημα με τα νύχια!

    zw
    20.05.2007, 19:55
    Παράθεση:

    Το μέλος Tasou στις 18-05-2007 στις 20:45 έγραψε...

    Λοιπόν, παίζω αρκετά χρόνια κλασσική κιθάρα και σχεδόν πάντα χωρίς νύχια αλλά αυτό δεν μου δημιουργούσε ιδιαίτερο πρόβλημα! Τώρα που φτάνω στο πτυχίο αποφάσισα να τα αφήσω. Έχουν μεγαλώσει αρκετά αλλά όταν χτυπάω τις 3 πάνω χορδές, που δεν είναι πλαστικές, βγαίνει και ένας ανατριχιαστικός ήχος και έτσι δεν μπορώ να παίξω ! Μήπως τα νύχια μου δεν έχουν μεγαλώσει αρκετά; Έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο πρόβλημα;;;


    Thanks!



    limare ta..isos voi8isei
    Kucci
    20.05.2007, 20:55
    Θα ξεκινούσα λέγοντας για τη χρησιμότητα του ιδιαίτερα ψιλού γυαλόχαρτου, της χάρτινης λίμας, του λιμαρίσματος πιάνοντας την κιθάρα στη σωστή θέση ώστε να τα σχηματίσεις βαθμωτα (από το δείκτη προς τον παράμεσο μεγαλύτερα) και πάντα ανάλογα με τη θέση του δεξιού χεριού που προτιμάς (και έμφαση στο να επιτύχεις ταχύ apoyando im, ma, ia) αλλά έπεσα από τα σύννεφα με το προηγούμενο ποστ..

    'Εφτασες πτυχίο και τώρα θα μεγαλώσεις νύχια; Γιατί άλλο το παίζω jazz, άλλο το συνοδεύω ρεμπέτικα σε κλασική κιθάρα και άλλο παιζω ρεπερτόριο κλασικής κιθάρας..
    Εκτός και αν θες να μου πεις ότι έπαιζες με πένα πρελούδιο φούγκα αλλέγκρο ή κι εγώ δεν ξέρω τι. Κατ 'αρχάς, πώς μπήκες΄β μέση χωρίς τρέμολο (και κατά συνέπεια νύχια.. );
    Πώς παίζεις Bach και περνάς τάξεις;;

    Θα μπορούσα λοιπόν να σου πω τα λιγοστά πράγματα που ξέρω, αλλά μάλλον παίζουμε άλλο όργανο. Εκτός και αν μου λες οτι θα πας για κανονικό πτυχιο κλασικής κιθάρας, ενώ εγώ παιδεύομαι στο Αθηνών κάτι χρόνια και θα θεωρούμαστε και συνάδελφοι κιόλας.

    Πραγματικά έπεσα από τα σύννεφα..
    vassaki
    21.05.2007, 10:30
    Παράθεση:

    Το μέλος Tasou στις 20-05-2007 στις 19:47 έγραψε...

    Ποτέ δεν θα πίστευα ότι έχουν τόσο μεγάλη σημασία τα νύχια! Όλοι οι δάσκαλοί μου μου έλεγαν απλώς ότι θα είναι καλό να έχω νύχια.. Βασικά, stipiothlipti δεν έχω περάσει από όλη την ύλη προ πτυχίου..Και ο τωρινός μου δάσκαλος δεν είναι δάσκαλος κλασσικής..παίζουμε με πένα! Απλά η διευθύντρια του Ωδείου μου θα μου δώσει τα κομμάτια για το πτυχίο, επειδή βγάζω εύκολα τα προχωρημένα κομμάτια και μετά.. θα δώσω! Ο πρώτος δάσκαλος μου (που ήταν φοβερός!) είχε ψεύτικα, πλαστικά νύχια! Δεν με ζόρισε όμως καθόλου γιαυτό το θέμα. Αυτό που θεωρούσα σημαντικό ήταν να έχω καλό αριστερό, καθώς προχωρούσα και γρήγορα, και δεν έδινα τόση σημασία στον ήχο..κάτι που πραγματικά δεν μου δημιούργησε ιδιαίτερο πρόβλημα. Μέχρι που άφησα νύχια και δεν ξέρω τι να τα κάνω !!!



    Εγω θα σου έλεγα να αλλάξεις ωδείο.Το πτυχίο απαιτεί χρόνια σωστών σπουδών με σωστούς δασκάλους.Κοινώς κλασικούς κιθαρίστες.Στην κλασική κιθάρα αυτό που παίζει μεγάλο ρόλο είναι ο ήχος και η ερμηνεία των μουσικών κομματιών (όπως και σε κάθε όργανο πιστεύω).Με πένα κλασικά κομμάτια δεν μπορείς να παίξεις.Αν είναι δυνατόν δηλαδή.Θα τρελλαθώ με αυτά που διαβάζω.Αλήθεια αναρωτήθηκες ποτέ τι θα διδάξεις στα παιδιά αργότερα έχοντας ένα πτυχίο?Αν όντως συμβαίνουνε αυτά που γράφεις τότε όλοι εκεί μέσα στο ωδείο σου είναι για κρέμασμα.Πήγαινε να παρακολουθήσεις καμμιά συναυλία για να καταλάβεις τι εστί κλασική κιθάρα.Α ρε αθάνατη ανοργάνωτη Ελλάδα....
    stipiothliptis
    21.05.2007, 12:47
    Πολύ χαίρομαι με τα όσα διάβασα από τους Kucci και vassaki !!!
    Σε λιγάκι θα άρχιζα να αναρωτιέμαι…μήπως ζω σε άλλη πραγματικότητα??
    Δεν νομίζω να έχω να προσθέσω κάτι άλλο, τα παιδιά τα είπαν όλα κι ευτυχώς δεν βγαίνω εγώ η τρελή της παρέας.

    Φίλη Τασσού λάβε πολύ σοβαρά υπόψιν σου τα παραπάνω διότι κάτι δεν πάει καλά. Ακόμα κι αν σου δώσουν ένα πρόγραμμα πτυχίου, δίχως την ανάλογη τεχνική και της δυνατότητας για το πέρας της ερμηνευτικής άποψης … τι πτυχίο να πάρεις?? Και τι να το κάνεις τέτοιο πτυχίο??
    Αλήθεια, θα μπορούσες να μας πεις σε ποιο ωδείο γίνονται αυτά??

    Tasou
    22.05.2007, 04:37
    Εντάξει ρε παιδιά, μη με κρεμάσετε κιόλας..! Απλά ήθελα μια απάντηση! Και προς Θεού δεν παίζω με πένα κλασσικά κομμάτια..ούτε πρόκειται να διδάξω κιθάρα αργότερα.
    vassaki
    22.05.2007, 09:41
    Παράθεση:

    Το μέλος Tasou στις 22-05-2007 στις 04:37 έγραψε...

    Εντάξει ρε παιδιά, μη με κρεμάσετε κιόλας..! Απλά ήθελα μια απάντηση! Και προς Θεού δεν παίζω με πένα κλασσικά κομμάτια..ούτε πρόκειται να διδάξω κιθάρα αργότερα.



    Μας παρεξήγησες Tasou.Δεν τα έχει κανένας μαζί σου.Εσυ όπως και τόσος κόσμος να μάθεις θέλεις.Το μπαλάκι πέφτει σε όλους αυτούς τους ιδιοκτήτες ωδείων και σε 'δασκάλους' που το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι το προσωπικό κέρδος και τίποτα άλλο.Καλό είναι να λέγονται ορισμένα πράγματα για να ανοίξει λίγο τα μάτια του ο κόσμος.Υπάρχει πολύ εκμετάλλευση και κομπίνα στον συγκεκριμένο χώρο.Πίστεψε με έχουνε δει πολλά τα μάτια μου όλα αυτά τα χρόνια.Η προσωπική μου γνώμη είναι να το ψάξεις λίγο το θέμα γιατί κάτι δεν πάει καλά εδω.
    lowbapsoldier
    26.05.2007, 12:48
    SYMFWNW ME TOUS PARAPANW OMWS EPEIDH SOU TA PANE AYTOI DEN EXW KATI NA SYMPLYRWSW, MONAXA OTI YPARXOUN KATI LIMES POU EXOUN 4 MAKSILARAKIA 1o. POLY SKLHRO 2o. SKLHRO 3o. APALO 4o. BELOUDO. EXW MEINEI POLY IKANOPOIHMENOS, ME THN MIKRH MOU EMPEIRIA PISTEYW PWS EINAI KALYTERES APO TIS KLASIKES, A, KAI YPARXOUN MERIKOI EKPLHKTIKOI KA8HGHTES SE WDEIA, PERNW WS PARADEIGMA TWN DIKO MOU
    acckith
    02.06.2007, 17:08
    Μεγάλο πρόβλημα τα νύχια,έτσι? Λοιπον, καλό εόναι να πειραματιστείς πανω στον ήχο σου.Δοκίμασε διάφορα σχήματα στο λιμάρισμα και λάβε υπόψη την θέση που έχει το χέρι σου πάνω στο όργανο, με ποιο σημείο του νυχιού χτυπάς την χορδή και άλλα τέτοια...ενδιαφέροντα. Όσο για το γυαλόχαρτο, δοκίμασε το Ρ800, είναι νερογυαλόχαρτο, αφόυ λιμάρεις τα νύχια χρησιμοποίησέ το για να τα κάνεις πιο λεπτά από την κάτω πλευρά ή βάλε το γυαλόχαρτο πάνω στη χορδή και χτύπα πάνω του όπως κάνεις με τις χορδές...Άντε, καλή τύχη!
    blacksheep
    04.07.2007, 22:17
    Τα νυχια πρεπει να εχουν το σχημα μισοφεγγαρου.Δηλαδη απ την αριστερη πλευρα οπως τα κοιτας.Εννοω να το νυχι να μην εχει γωνιες....
    Οσο αναφορα το λυμαρισμα τους ενα γυαλοχαρτο 500 νουμερο δε θα ηταν κακο.Για να τελειοποιησεις το νυχι μπορεις να χρησιμοποιησεις εν σμυριδοχαρτο.Το καλυτερο παχος ειναι το 500 νουμερο.Η αληθεια ειναι οτι μπορει να δυσκολευτεις να βρεις τοσο ψiλο νουμερο στα σμυριδοχαρτα αλλα πιστεψεμε τα αποτελεσματα ειναι εντυπωσικα!!!Γενικα παντως κοιτα να μην αφηνεις απεριποιητα τα νυχια σου,εγω που το εκανα αυτο ενα διαστημα ο ηχος μου χαλασε υπερβολικα,μιλαμε για ποσοστο πανω απο 40%.Παντως επειδη την εχω πατησει με διαφορα ωδεια και δασκαλους που ηταν καπως ελευθεροι στο θεμα νυχι βρεθηκα ξαφνικα να πρεπει να αρχισω απ την αρχη ενω τωρα επρεπε να κανω προετiμασια για το πτυχιο μου.Πριν πας να δωσεις προσπαθησε να πας και να σε ακουσει καποιος καλος καθηγητης.Προτiμησε αν το κανεις ο καθηγητης που θα σε ακουσει να ειναι ενεργος κιθαριστας,δηλαδη να δινει ακομα ρεσιταλ.Ενας κακος δασκαλος μπορει ευκολα να σε χαντακωσει ακομα κι αν μπορεις να παιξεις σαν το Segovia....Kαι για να μη γινει κανα λαθος ποτε θα δωσεις και σε τι κιθαρα?

    ο χαμενος τα περνει ολα.
    αγγελακας

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : blacksheep στις 04-07-2007 22:30 ]


    nasiaser
    26.04.2015, 09:22

    Καλημέρα σε όλους! Κάνω μαθήματα κλασσικής κιθάρας και θα δώσω κατατακτήριες τον ερχόμενο Οκτώβριο για Ανωτέρα. Εχω πρόβλημα με τα νύχια μου, γιατί καθώς είμαι μαμά με μικρά παιδιά, οι δουλειές καταπονουν τα νύχια μου και δυσκολεύομαι να τα διατηρήσω. Γενικά σπάζουν πολύ εύκολα. Εχω δοκιμάσει όλα τα σκληρυντικά, και το Mavala,το οποίο όντως κάνει τα νύχια πολύ σκληρά, αλλά στη δική μου περίπτωση, εκτός από σκληρά, τα κάνει να χάνουν την ελαστικότητά τους, και τελικά σπάνε πιο εύκολα. Εχω πάρει και κάποια άλλα της Mavala για περιποίηση, που καλά είναι, αλλά καταλαβαίνετε ότι δεν είναι δυνατό να κάθομαι όλη μέρα και να φυλάω τα νύχια μου! Εχω επίσης ακούσει όλα τα κόλπα: το μπαλάκι του Πινγκ πονγκ, το να κολλήσεις το σπασμένο νύχι με κόλλα στιγμής (την πολύ δυνατή προφανώς), να χρησιμοποιήσεις ψεύτικα νύχια...Εχω καταλήξει στην τρίτη λύση, αλλά έχει κι αυτή τα προβλήματά της. Οι κόλλες για τα ψεύτικα νύχια, με τα κυανοακρυλικά, είναι τρομερά τοξικές για το υποκείμενο νύχι...αν το ψευτικο νύχι μείνει για αρκετές μέρες, όταν τελικά ξεκολλήσει ή αφαιρεθεί, το φυσικό νύχι είναι αδύναμο και λεπτό...εντελώς ακατάλληλο για τη δουλειά που το θέλουμε. Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν αν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να μπουν τεχνητά νύχια που να μην είναι βλαβερός για τα φυσικά. Για όσους ψάχνονται για το λιμάρισμα, το καλύτερο σετ λιμαρίσματος το βρήκα εδώ: https://www.stringsbymail.com/strings-by-mail-nail-file-and-micromesh-buff-kit-with-4-inch-file-5764.html?zenid=ln3lstdc7l2jhgd2p9s8omiiq4 Η λίμα είναι γυάλινη και πάρα πολύ καλή, τα πανάκια-γυαλόχαρτα εξαιρετικά.

    Τώρα για τα κοινά γυαλόχαρτα, νομίζω τα πιο κατάλληλα είναι τα γυαλόχαρτα νερού σε μεγάλα μεγέθη (2400, 4800), τα οποία δεν δημιουργούν κανένα προβλημα στα νύχια, αλλά αντίθετα λυαίνουν πολύ αποτελεσματικά.

    Για το σχήμα των νυχιών, η προσωπική μου άποψη είναι ότι εξαρτάται από το χέρι του καθενός και την ποιότητα του ήχου που θέλει να παράγει. Προφανώς, αν κάποιος δεν έχει χρησιμοποιήσει νύχια και έχει φτάσει στο πτυχίο (αξιοπερίεργο πράγματι!), λογικό είναι να ανατριχιάζει ότι χτυπάει με νύχι και ειδικά τα μπάσα!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την nasiaser, 26-04-2015 09:28 ]