ελληνική μουσική
    619 online   ·  210.869 μέλη

    Μάλαμας - Ιωαννίδης. Συναυλίες, Καλοκαίρι 2007

    LathosPathos
    10.08.2007, 14:54
    Ελπίζω μόνο να μην αναβληθεί...Ένα περίεργο πράγμα, τελευταία, όταν τυχαίνει να έρχεται ο Ιωαννίδης στο Βόλο, οι συναυλίες του έχουν αναβληθεί ή ακυρωθεί λόγω καιρού!....Ατυχία....
    Anthos
    10.08.2007, 15:45
    Παράθεση:

    Το μέλος neerie στις 10-08-2007 στις 10:55 έγραψε...

    απορία:

    Πήγα στη συναυλία τους εδώ στη Λευκωσία... Μου άρεσαν και οι δύο πάρα πολύ, άλλωστε είναι από τους αγαπημένους μου... Κάτι όμως λίγο περίεργο, ένιωσα πως δεν έδεναν οι δυο τους... Είναι κι οι δυο πολύ αξιόλογοι αλλά και διαφορετικοί στο στυλ της μουσικής και των στίχων. Ίσως αυτό να ήταν το ζητούμενο και να μην το αξιολόγησα σωστά αλλά κάθε φορά που τραγουδούσε ο καθένας τους με πήγαιναν αλλού, ένιωθα διαφορετικά από τον ένα στον άλλο...

    Λέω, μάλλον εγώ ήμουν αλλού;



    Φίλη neerie δεν είσαι η μόνη...Κάνω paste από ποστ μου αλλού (βαριέμαι να ξαναγράφω τα ίδια... )

    Παιδιά, χωρίς να λέω ότι δεν μου άρεσε ή ότι δεν ήταν ωραία η συναυλία, εγώ με την γυναίκα μου την βρήκαμε ίσως την χειρότερη βραδυά που άκουσαμε τον Αλκίνοο. Και δυστυχώς δεν νομίζω να ήμουν μόνος καθώς ο ακριβώς διπλανός μου έφυγε 15 λεπτά πριν το τέλος μουρμουρίζοντας ότι ήταν η χειρότερη συναυλία του Αλκίνοου και ότι δεν ήταν τόσο "δεμένος" με το κοινό όπως άλλες φορές. Ίσως οι άλλες να ήταν απλά πιο καλές...Αλλά έφυγα με μια παράξενη γεύση...

    1. Παρόλο που δοκίμασα 2-3 φορές να ακούσω Μάλαμα, δεν μου άρεσε. Αλλά σίγουρα τον σεβάστηκα και τον χειροκρότησα και γενικά νομίζω δεν υπήρξε πρόβλημα σε αυτό τον τομέα στην συναυλία στην Λευκωσία όπως τα λεγόμενα των φίλων από την Λεμεσό και κάποιων σε αυτό το thread. Σίγουρα ο Αλκίνοος έπαιρνε περισσότερο χειροκρότημα αλλά ήταν απόλυτα φυσιολογικό.

    2. Έσπαζε πολύ ο ρυθμός κατά την γνώμη μου. Εκεί που νιώθαμε να ανεβαίνουμε και να παίρνουμε ρυθμό, η συνεχείς εναλλαγές έσπαζαν την ροή. Εχω ξαναδεί τον Αλκίνοο τουλάχιστον ακόμα 2-3 φορές με άλλους καλιτέχνες και δεν το είχα νιώσει αυτό.

    3. Ευτυχώς που διάβασα τα σχόλια της φίλης "Τ Παπας" διότι νόμιζα ότι ήμουν ο μόνος ρε παιδιά που δεν του άρεσε η ερμηνεία του Μάλαμα στον "Βυθό"! Συνηθισμένος στην απόλυτη ερμηνεία του Αλκίνοου με τις εναλλαγές στην φωνή του όπως θέλει, μου φάνηκε πολύ μονότονο...

    4. Παρόλα τα πιο πάνω φαινόταν η απόλυτη εκτίμηση του ενός προς τον άλλο και αυτό έχει την δική του σημασία.

    5. Η καλύτερη ερμηνεία της βραδυάς το απίστευτο "Του Αή Γιωρκού". Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Ο. Πραγματικά σηκώθηκε η τρίχα μου. Ο Αλκίνοος το έβγαλε από το πετσί του...

    6. Τα παράπονα για την τιμή έδιναν και έπαιρναν σε 1-2 παρέες πιο πάνω και θα συμφωνήσω ξανά με την "Τ Παπας" ότι δεν πρόκειται να ξαναδώ τον Αλκίνοο αν δεν είναι μόνος ειδικά αν ανεβαίνει η τιμή λόγω του δεύτερου καλιτέχνη (αν βέβαια ευσταθεί αυτή η δικαιολογία).

    7. Ο ντράμερ ποιος ήταν?? Σε 2-3 περιπτώσεις αυτοσχεδίασε ωραία (έβλεπες απορημένους τους υπόλοιπους) και γενικά φαινόταν ότι ήταν μια παρέα που έπαιζε μουσική. Πολύ θετικό αυτό.

    Γενικά μια ωραία βραδυά (με τον Αλκίνοο πως να μην ήταν) απλά είχαμε καλύτερες...
    eneni
    20.08.2007, 11:29
    Παράθεση:

    Το μέλος tranzistoraki στις 01-06-2007 στις 14:25 έγραψε...



    17/8/07 Στενή Ευβοία Προαύλιο Δημοτικού Σχολείου




    Πηγα!

    τιμή εισιτηρίου 5 ευρώ!!!!! την οποια είχε καθορίσει ο δήμος . Και φυσικά γινόταν χαμός! Χιλιάδες κόσμου, παρκάραμε κάτι χιλιόμετρα μακρυά. Να τα βλέπουν αυτά μερικοί μερικοί με τις καλοκαιρινές αρπαχτές.

    Εξαιρετικοί οι τραγουδιστές και οι μουσικοί τους. Περάσαμε πολύ πολύ όμορφα!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : eneni στις 20-08-2007 11:30 ]


    XeniaRodo
    01.09.2007, 19:07
    Πότε είναι η επόμενη συναυλιά στη Αττική?
    koini_maria
    01.09.2007, 19:11
    Σύμφωνα με την On Stage είναι στις 10 Σεπτέμβρη στο Θέατρο Βράχων .

    ΥΓ: Tα Metropolis της Πανεπιστημίου λένε οτι παίζουν στο θέατρο Βράχων και στις 9 και στις 10 Σεπτέμβρη ...
    XeniaRodo
    01.09.2007, 19:14
    Βράχων ε? Στις 9 μάλλον δε μπορώ, στις 10 ίσως...
    Φαντάζομαι ότι πάλι 20αρα θα έχει το εισιτήριο ε?


    JaNick
    01.09.2007, 21:03
    Πήγα στις 29 του Αυγούστου στη Θέρμη...Παιδιά τρελάθηκα...Φοβερά τραγούδια και καταπληκτικός ήχος... Ειδικά για εκείνο το μέρος που μόνο ακουστική δεν έχει...Περίμενα να μου αρέσει περισότερο ο Μαλαμας αλλα μου την έσπασε που κάθε τρείς και λίγο την έκανε απο τη σκηνή... Ο Αλκίνοος (τον οποίον είχα σε μικρότερη εκτίμηση απο τον μέσο έλληνα οπαδό του εντέχνου) μου άρεσε τρομερά και έπαιξε ωραίες ροκίες... Ανέβηκε πολύ στα μάτια μου ο Αλκίνοος... Μονο που περιμενα να τους δώ να ερμηνεύουν περισσότερα τραγούδια μαζί...Ντουέτο...Εκεί σπαστικα λιγό...Μου έδωσε την εντύπωση σοου, οπου βγαίνει μια ο ένας μια ο άλλος για να κάνει το νούμερό του...Αλλα αυτό είναι μιδαμηνό μπροστά στη μουσική που άκουσα...!
    JaNick
    01.09.2007, 21:12
    Α, να ρωτήσω λίγο πώς το λένε αυτο το τραγούδι που ανοίγει τις συναυλίες τους, εκει που ο Αλκίνοος παίζει και εκείνο το πνευστό (φλογέρα?)...
    rompa
    02.09.2007, 12:11
    Ax ωραία .... έχουμε το Θέατρο Βράχων !!!!
    koini_maria
    02.09.2007, 16:09
    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 01-09-2007 στις 21:12 έγραψε...

    Α, να ρωτήσω λίγο πώς το λένε αυτο το τραγούδι που ανοίγει τις συναυλίες τους, εκει που ο Αλκίνοος παίζει και εκείνο το πνευστό (φλογέρα?)...




    Το τραγούδι λέγεται "Παράκληση" και βρίσκεται στον δίσκο "Ανεμοδείκτης" του Αλκίνοου Ιωαννίδη .
    JaNick
    02.09.2007, 17:33
    Thanks!!
    margo
    26.09.2007, 15:45
    Πάλι μαζί την Τετάρτη 3 Οκτωβρίου στις 21.00
    στο Κατράκειο θέατρο.


    XeniaRodo
    26.09.2007, 16:08
    Τους είδα προχτές στη Νέα Σμύρνη.
    όμορφα ήταν...
    Nafpaktos___
    26.09.2007, 16:50
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 26-09-2007 στις 15:45 έγραψε...

    Πάλι μαζί την Τετάρτη 3 Οκτωβρίου στις 21.00
    στο Κατράκειο θέατρο.





    Με την συμμετοχη της Ελευθεριας!
    nefos
    01.10.2007, 13:31



    ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΜΑΛΑΜΑΣ - ΑΛΚΙΝΟΟΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ

    Νίκαια
    Κατράκειο Θέατρο
    Τετάρτη 3 Οκτωβρίου
    Ώρα έναρξης: 09:00

    Ο Σωκράτης Μάλαμας και ο Αλκίνοος Ιωαννίδης σε μία μεγάλη αποχαιρετιστήρια συναυλία μετά την επιτυχημένη καλοκαιρινή τους περιοδεία.

    Οι δύο σημαντικοί τραγουδοποιοί ένωσαν τις δυνάμεις και ποντάροντας καλλιτεχνικά στην αισθητική τους συγγένεια, αποφάσισαν να μοιραστούν το ίδιο πούλμαν, την ίδια σκηνή, τα ίδια τραγούδια, την ίδια μπάντα και το ίδιο κοινό για τους καλοκαιρινούς μήνες.

    Πρόκειται άλλωστε για δύο καλλιτέχνες που τους συνδέει η πίστη στη δουλειά τους, η προσήλωση στο υλικό τους, και η σταθερή τους παρουσία. Μέσα στα χρόνια και οι δύο ανέπτυξαν μια ουσιαστική σχέση με το κοινό τους.

    Η επιθυμία τους να συνεργαστούν είναι παλαιότερη. Αφορμή για να πραγματοποιηθεί στάθηκε η περσινή συνεύρεσή τους με τη Χάρις Αλεξίου, που κυκλοφόρησε πρόσφατα σε διπλό cd και dvd.

    Μέσα από μια συνεργασία με αυστηρά καλλιτεχνικό ζητούμενο περιόδευσουν ανά την Ελλάδα και την Κύπρο, παρουσιάζοντας τραγούδια από τη δισκογραφία τους, ψάχνοντας ο καθένας το ρόλο του μέσα στο υλικό του άλλου, παίζοντας με τις ομοιότητες και τις διαφορές τους, τα προτερήματα και τις ελλείψεις τους, τις αβεβαιότητες και τις αναζητήσεις τους και βρίσκοντας μέσα στο δύσβατο τοπίο της εποχής μας, ένα κοινό δρόμο για το καλοκαίρι που πέρασε.

    Μαζί τους οι μουσικοί:
    ΚΛΕΩΝΑΣ ΑΝΤΩΝΙΟΥ: Κιθάρα
    ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΛΟΥΔΗΣ: Τσέλο, Κρητική Λύρα, Κρουστά
    ΣΩΤΗΡΗΣ ΛΕΜΟΝΙΔΗΣ: Πλήκτρα
    ΘΑΝΟΣ ΜΙΧΑΗΛΙΔΗΣ: Τύμπανα
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ: Κοντραμπάσο
    ΝΙΚΟΣ ΠΑΡΑΟΥΛΑΚΗΣ: Νέϊ, Κιθάρα
    ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΤΑΠΑΚΗΣ: Μπουζούκι, Λαούτο


    Εισιτήρια: €20
    Πάτσης 2310 231805
    Metropolis 210 3808549, 210 3830404
    Εκδοτήρια Αριστοτέλους



    lookylouk
    02.10.2007, 00:34
    Δεν τους είδα δυστυχώς πουθενά, αλλά άκουσα το δίσκο που κυκοφόρησε!!
    Υπέροχος!!!
    fantasma
    03.10.2007, 20:58
    ΛΕΤΕ να προλααααααβωω????

    αντε γειαααααα......