ελληνική μουσική
    872 online   ·  210.853 μέλη

    Πανελλήνιες 2007 - Σχόλια κι εντυπώσεις

    venus2
    04.06.2007, 15:59
    Παράθεση:

    Το μέλος mmmyrto στις 04-06-2007 στις 14:55 έγραψε...

    Κι εγώ άκουσα ότι τα θέματα ήταν γενικά εύκολα, αλλά μου είπαν ότι στη Χημεία ήταν από τα πιο δύσκολα που έχουν πέσει. Μπορει και τα δυσκολότερα..


    koita, eukola itan se kati biologies, stin ek8esi k sta ma8imata genikis paideias... sta ma8imatika k sti ximeia omws, mas skisane sti kiriole3ia!!! ximeia eixan balei polla k diskolo diagramma, k sta ma8imatika to 13-14 to pianeis me to zori... an 8es na grapseis kala dld, gia psili sxoli, k den eisai k toso sigouros gia ton eauto sou, asta brasta... se anebazoun ta alla ma8imatam toulaxiston.
    maspa
    07.06.2007, 02:45
    Παράθεση:

    Το μέλος Paloukeze στις 04-06-2007 στις 01:40 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 01-06-2007 στις 19:19 έγραψε...

    Το δικό μου σχόλιο επί του θέματος είναι ότι τα θέματα ήταν εύκολα.. Τόσο που ήταν μη αναμενόμενα..(που πήγαν τα s.o.s. ρε παιδιά??)



    Το άγνωστο ήταν εύκολο;! Μην τρελαθώ... Η ιστορία γενικής; Ή τα μαθηματικά κατεύθυνσης που τους σκίσανε κανονικά, απ' ο'τι λένε όλοι; Δεν ήταν εύκολα... Όχι όλα τουλάχιστον!



    Το άγνωστο όπως είπα ήταν πανεύκολο. Η μετάφραση έβγαινε αβίαστα. Για τις άλλες κατευθύνσεις δε ξέρω.. Μόνο για τη Φυσική ξέρω ότι στείλανε 3!! διευκρινήσεις.
    loussi
    11.06.2007, 15:26
    να ρωτησω κατι λιγο ασχετο? ξερει κανεις αν τα ειδικα μαθηματα αγγλικα πχ πρεπει να τα δωσουμε και ενδοσχολικα?

    maspa
    11.06.2007, 16:14
    Παράθεση:

    Το μέλος loussi στις 11-06-2007 στις 15:26 έγραψε...

    να ρωτησω κατι λιγο ασχετο? ξερει κανεις αν τα ειδικα μαθηματα αγγλικα πχ πρεπει να τα δωσουμε και ενδοσχολικα?




    Γι αυτό δεν είναι 100% σίγουρη, αλλά νομίζω πως ναι.. Μπορείς να ρωτήσεις και τους καθηγητές στο σχολείο σου. Αυτοί σίγουρα θα ξέρουν.
    PROFBASILHS
    11.06.2007, 19:27
    ΟΧΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ! ΠΑΝΤΩΣ ΟΥΤΕ ΣΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ -ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΜΑΛΙΣΤΑ- . ΜΗΝ ΣΕ ΑΝΗΣΥΧΕΙ ΑΥΤΟ !!!
    maspa
    12.06.2007, 01:09
    Παράθεση:

    Το μέλος PROFBASILHS στις 11-06-2007 στις 19:27 έγραψε...

    ΟΧΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ! ΠΑΝΤΩΣ ΟΥΤΕ ΣΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ -ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΜΑΛΙΣΤΑ- . ΜΗΝ ΣΕ ΑΝΗΣΥΧΕΙ ΑΥΤΟ !!!



    Δηλαδή τι επίπεδο χρειάζεται για να πιάσεις αγγλικά και γερμανικά τη βάση τουλάχιστον;
    (Τα έχω δηλώσει αλλά δε ξέρω αν πάω να γράψω..)
    loussi
    12.06.2007, 12:32
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 12-06-2007 στις 01:09 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος PROFBASILHS στις 11-06-2007 στις 19:27 έγραψε...

    ΟΧΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ! ΠΑΝΤΩΣ ΟΥΤΕ ΣΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ -ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΜΑΛΙΣΤΑ- . ΜΗΝ ΣΕ ΑΝΗΣΥΧΕΙ ΑΥΤΟ !!!



    Δηλαδή τι επίπεδο χρειάζεται για να πιάσεις αγγλικά και γερμανικά τη βάση τουλάχιστον;
    (Τα έχω δηλώσει αλλά δε ξέρω αν πάω να γράψω..)



    eksatratai poso exeis grapsei ta upoloipa!an exeis grapsei polu kala kai me th vasei mporei na piaseis ta moria! pantos panw apo 10 opwsdhpote!
    ..nai ontos telika efrafa...!!
    rompa
    12.06.2007, 23:33
    Έχει ακουστεί τίποτα για πότε θα βγουν τα αποτελέσματα??
    nightwhisper
    13.06.2007, 14:30
    κατι για τις 25 εχει παρει το αυτι μου
    loussi
    13.06.2007, 20:04
    egw akousa gia tis 19 alla den kserw kataposo einai eguro!
    maspa
    14.06.2007, 01:32
    Παράθεση:

    Το μέλος loussi στις 13-06-2007 στις 20:04 έγραψε...

    egw akousa gia tis 19 alla den kserw kataposo einai eguro!



    Σχεδόν πάντα βγαίνουν τις μέρεςπου δίνονται τα ειδικά μαθήματα.Σύμφωνα με τα στατιστικά μου λοιπόν στις 19 θα βγουν κατά 85%
    venus2
    14.06.2007, 14:08
    egw akousa oti 8a anarti8oun sta sxoleia stis 22...ara sto internet 8a bgoun 1-2 meres prin... ta eidika ma8imata 3ekinoun stis 19???
    loussi
    14.06.2007, 20:55
    nai stis 19!
    tolaruba
    16.06.2007, 11:42
    εδω πρεπει να εχει και τις απαντησεις των θεματων!
    Παιδια καλη επιτυχια!!!!!
    StavmanR
    16.06.2007, 13:15
    Θα ήθελα να θίξω το θέμα των επικείμενων πανελλαδικών εξετάσεων, πάντοτε με την ανοχή σας. Πρόκειται για ένα ζήτημα αρκετά σοβαρό, όχι τόσο για το επαγγελματικό μέλλον των παιδιών που συμμετέχουν, όσο για την ψυχική τους υγεία και την κοινωνική τους αποκατάσταση- και εξηγούμαι...
    Σύμφωνα με τις τελευταίες ευρωπαϊκές μελέτες σχετικά με θέματα απασχόλησης των νέων, το ποσοστό ανεργίας των πτυχιούχων (3οβάθμιας εκπαίδευσης) ανέρχεται σε 15% σε αντιπαράθεση με εκείνο των μη πτυχιούχων, που βρέθηκε 5-8%. Επειδή δε, οι αριθμοί εύκολα παραπλανούν, καλό είναι να κάνετε μία έρευνα εργασίας για να ανακαλύψετε, όπως κι εγώ, ότι η ζήτηση των πτυχιούχων στον ιδιωτικό τομέα είναι ιδιαίτερα εώς και προκλητικά μειωμένη. Για να μην επεκταθώ περισσότερο στο συγκεκριμένο θέμα, η άποψή μου είναι ότι το πτυχίο δεν εξασφαλίζει εργασία, αν ο μπάρμπας σας δεν έχει ισχυρές επιρροές σε κομβικά σημεία εισόδου στον δημόσιο τομέα.
    Η γενιά των 50-60 που κυριαρχεί σε όλα τα επίπεδα του οικονομικού και κοινωνικού τομέα της σύγχρονης Ελλάδας, κατάφερε να πετύχει κάτι το μοναδικό. Να αναθρέψει μία γενιά, με μοναδικό σκοπό την κοινωνική καταξίωση του γονέα. Και αυτό το πληρώνει η νέα γενιά (15-30 ετών) μέσα από μία σειρά δια βίου εξετάσεων, τις οποίες δεν γλιτώνει σε καμία περίπτωση, προκειμένου να ικανοποιήσει τις κοινωνικές ορέξεις του πατρικού γονιδιακού εγωισμού. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε το αποτέλεσμα μίας έρευνας ψυχολόγων, το οποίο καταδεικνύει ότι η νέα γενιά πάσχει κατά 85%(!!!!!) από "κοινωνική φοβία" (ερευνήστε τον παραπάνω όρο για να μάθετε τι ακριβώς σημαίνει...).
    Για να μην μακρυγορήσω και κουράζω οποιονδήποτε τύχει να διαβάσει αυτό το κείμενο, θέλω να μοιραστώ με τους υπό πανελλαδική εξέταση νέους την αγωνία που αισθάνονται στημένοι στη γωνία... Οι εξετάσεις δεν έχουν νόημα αν δεν τις δώσετε εσείς ένα. Και για να δώσετε νόημα σε οτιδήποτε πρέπει να το κάνετε με την ψυχή σας και όχι με ψυχικά αποτυπώματα άλλων. Καλή επιτυχία σε όλους, και να ξέρετε ότι το αύριο δεν κρίνεται από τους τίτλους αλλά από την ιδιαίτερη ικανότητα του καθενός στον τομέα που επιλέγει.
    null

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 17-06-2007 01:57 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 17-06-2007 01:58 ]


    rompa
    16.06.2007, 13:29
    Καλά αποτέλέσματα σε όλους
    venus2
    16.06.2007, 18:33
    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 16-06-2007 στις 13:15 έγραψε...


    Θα ήθελα να θίξω το θέμα των επικείμενων πανελλαδικών εξετάσεων, πάντοτε με την ανοχή σας. Πρόκειται για ένα ζήτημα αρκετά σοβαρό, όχι τόσο για το επαγγελματικό μέλλον των παιδιών που συμμετέχουν, όσο για την ψυχική τους υγεία και την κοινωνική τους αποκατάσταση- και εξηγούμαι...
    Σύμφωνα με τις τελευταίες ευρωπαϊκές μελέτες σχετικά με θέματα απασχόλησης των νέων, το ποσοστό ανεργίας των πτυχιούχων (3οβάθμιας εκπαίδευσης) ανέρχεται σε 15% σε αντιπαράθεση με εκείνο των μη πτυχιούχων, που βρέθηκε 5-8%). Επειδή δε, οι αριθμοί εύκολα παραπλανούν, καλό είναι να κάνετε μία έρευνα εργασίας για να ανακαλύψετε, όπως κι εμείς, ότι η ζήτηση των πτυχιούχων στον ιδιωτικό τομέα είναι ιδιέταιρα εώς και προκλητικά μειωμένη. Για να μην επεκταθώ περισσότερο στο συγκεκριμένο θέμα, η άποψή μου είναι ότι το πτυχίο δεν εξασφαλίζει εργασία, αν ο μπάρμπας σας δεν έχει ισχυρές επιρροές σε κομβικά σημεία εισόδου στον δημόσιο τομέα.
    Η γενιά των 50-60 που κυριαρχεί σε όλα τα επίπεδα του οικονομικού και κοινωνικού τομέα της σύγχρονης Ελλάδας, κατάφερε να πετύχει κάτι το μοναδικό. Να αναθρέψει μία γενιά, με μοναδικό σκοπό την κοινωνική καταξίωση του γονέα. Και αυτό το πληρώνει η νέα γενιά (15-30 ετών) μέσα από μία σειρά διά βίου εξετάσεων, τις οποίες δεν γλιτώνει σε καμία περίπτωση, προκειμένου να ικανοποιήσει τις κοινωνικές ορέξεις του πατρικού γονιδιακού εγωισμού. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε το αποτέλεσμα μίας έρευνας ψυχολόγων, το οποίο καταδεικνύει ότι η νέα γενιά πάσχει κατά 85%(!!!!!) από "κοινωνική φοβία" (ερευνήστε τον παραπάνω όρο για να μάθετε τι ακριβώς σημαίνει...).
    Για να μην μακρυγορήσω και κουράζω οποιονδήποτε τύχει να διαβάσει αυτό το κείμενο, θέλω να μοιραστώ με τους υπό πανελλαδική εξέταση νεόυς την αγωνία που αισθάνονται στημένοι στη γωνία... Οι εξετάσεις δεν έχουν νόημα αν δεν τις δώσετε εσείς ένα. Και για να δώσετε νόημα σε οτιδήποτε πρέπει να το κάνετε με την ψυχή σας και όχι με ψυχικά αποτυπώματα άλλων. Καλή επιτυχία σε όλους, και να ξέρετε ότι το αύριο δεν κρίνεται από τους τίτλους αλλά από την ιδιαίτερη ικανότητα του καθενός στον τομέα που επιλέγει.
    null


    Καταρχάς, σε συγχαίρω που άνοιξες αυτό το θέμα μέσα στο topic των πανελληνίων...
    Διαβάζοντας το κείμενο σου προβληματίστηκα λιγουλάκι... Κ είδα κ τι σημαίνει "κοινωνική φοβία"... Σκέφτηκα πως ελάχιστοι ακολουθούν πραγματικά αυτό που θέλουν κ περισσότερο κοιτούν να μην δυσαρεστήσουν τους γονείς τους. Βέβαια, μπαίνοντας σε κάποια σχολή, δεν είναι κ βέβαιο ότι θα την τελειώσεις...! Πολλοί είναι αυτοί που ξεκινούν μια σχολή, γράφονται, κ δεν πατούν το πόδι τους ούτε μια φορά, για να καταλήξουν ή να ξαναδώσουν πανελλήνιες για να μπούν σε άλλη σχολή, ή να πηγαίνουν στο εξωτερικό κ να σπουδάζουν κάτι στο οποίο θα βρουν σίγουρα δουλειά,ή μπαίνουν σε ιδιωτικές σχολές. Έτσι έχουν χάσει σίγουρα κάποιο χρόνο (ο οποίος για μερικούς μπορεί και να είναι αρκετά πολύτιμος) αλλα βρίσκουν κάτι στο οποίο είναι καλοί κ τους ευχαριστεί.
    Κ κάτι για αυτό που είπες για τα ποσοστά ανεργίας. Εχεις απόλυτο δίκιο, οι πτυχιούχοι δεν έχουν άμεση επαγγελματική αποκατάσταση, διότι οι εργοδότες του ιδιωτικού τομέα κοιτούν να κάνουν τη δουλειά τους όσο το δυνατόν με λιγότερα χρήματα, και ένας πτυχιούχος (ειδικά κ αν έχει μεταπτυχιακά ή ανώτερα χαρτια... άστα να πάνε) κοστίζει... Αν δεν έχεις "πλάτες" φυσικά κ δεν μπορείς να βρεις εύκολα τη δουλειά των ονείρων σου, ακόμα κ στο δημόσιο!!! Για αυτό πιστέυω πως πρέπει να κάνουμε μια μεγάλη πάλη κ να αντέξουμε ένα αρκετά μεγάλο εχθρικό ως τα άκρα ανταγωνισμό, για να εξασκήσουμε αυτό που πραγματικά αγαπούμε κ χαιρόμασε να εξασκούμε ως επάγγελμα...
    StavmanR
    17.06.2007, 18:27
    Παράθεση:

    Το μέλος venus2 στις 16-06-2007 στις 18:33 έγραψε...

    Φίλη Venus2, ελπίζω ο προβληματισμός σου να σε οδηγεί σε παραγωγικές δραστηριότητες κι όχι απλά σε εσωστρεφή αυτοκαταναλωτικό μονόλογο. Η γενιά σου είναι η καύσιμη ύλη της μηχανής του άμεσου μέλλοντος του κόσμου αυτού, και είναι σημαντικό να εμπλουτιστεί με τον κατάλληλο αριθμό οκτανίων. Ελπίζω να βοήθησα προς αυτήν την κατεύθυνση.
    Υ.Γ.: η μουσική προσφέρει μία ακόμη αίσθηση στην οπτικοκεντρικά δισδιάστατη ζωή μας. Μόλις έγινες 3D... Καλή συνέχεια σε ότι επιθυμήσεις

    venus2
    21.06.2007, 12:14
    καλή επιτυχία σε όλους μας!! σήμερα βγαίνουν τα αποτελέσματα... ελπίζω να μην αγχώθηκε κανένας!!!! good luck!!
    rory166
    21.06.2007, 15:09
    μπα..δεν πιστευω να εχει αγχωθει κανενας