ελληνική μουσική
    805 online   ·  210.851 μέλη

    Ποιά είναι η γνώμη σας για τούς Radiohead ?

    neerie
    18.03.2008, 12:12
    εγώ! εγώ! ακούω Radiohead, αγαπάω Radiohead, θέλω να δω live Radiohead...

    τους έχασα λίγο τελευταίως αλλά θα ψάξω να βρω το ουράνιο τους τόξο sigur...


    :)
    Termite
    18.03.2008, 12:28
    Το ουράνιο τόξο αξίζει με χίλια.

    Γενικα πρόκειται για μουσικούς αρκετά "ψαγμένους" όπως τουλάχιστον εισπράττω αυτό που παίζουν. Μου αρέσει που ξεφεύγουν απο την λεγόμενη "πιασάρικη" σύνθεση.
    kithara-woman
    18.03.2008, 12:38
    Η καλύτερη!Αν έρθουν τελικά στην Ελλάδα θα ήθελα να πάω να τους δω.Ενα γκρουπ που έχει το δικό του αναγνωριστικό ήχο και στυλ.Η κίνηση τους να διαθέσουν το νέο άλμπουμ για download πριν κυκλοφορήσει,θετική μου φαίνεται.Σαν να θέλανε να πουνε στις δισκογραφικές εμμέσως πλην σαφώς,φτάνει πια με τις υπερβολικές τιμές στα cd,εμείς θέλουμε να μπορεί ο καθένας να έχει το cd ακόμα κι αν δεν έχει την οικονομική άνεση...Για αυτό είπαν, it's up to you,για την τιμή.Τώρα αν το πετύχαν...Δεν είμαι τόσο σίγουρη.Οι δισκογραφικές δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα,το κέρδος έχουν στόχο.Διάβαζα εχθές κάπου ότι αρνηθήκαν να παίξουν σε κάποιο χώρο στην Μ.Βρετανία,απομονωμένο,όπως πχ είναι εδώ το Terra Vibe στη Μαλακάσα, επειδή για να έχει πρόσβαση εκεί ο κόσμος να τους δει,θα έπρεπε να πάρει το αυτοκίνητό του,δεν το θέλανε από άποψη επιβάρυνσης του περιβάλλοντος με καυσαέριο.Η καλή γνώμη που είχα έγινε καλύτερη.Γιατί εκτός από καλοί μουσικοί,θέλουν να περάσουν και θετικά πρότυπα και μηνύματα,κάτι που λείπει από την εποχή μας.
    gialina_giannina
    18.03.2008, 13:10
    Οι Radiohead έγραφαν και συνεχίζουν να γράφουν τρομερή μουσική!Τους θεωρώ ως ένα από τα πιο σημαντικά συγκροτήματα που έχει βγάλει η Αγγλία.Και συγγνώμη ρε παιδιά,καλοί είναι οι Muse αλλά δε νομίζω ότι συγκρίνονται με τους Radiohead.Οι άνθρωποι είναι πολύ πιο μπροστά.
    Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον sigur.Το In Rainbows δεν χορταίνω να το ακούω.Οι άνθρωποι έχουν γράψει φανταστική μουσική.Έχουν εξελίξει τη μουσική τους,την έχουν φτάσει σε άλλο επίπεδο.Θα μπορούσα να πω ότι είναι πιο ονειρική,νοιώθω ότι ταξιδεύω αλλού όταν την ακούω.
    Είναι όλοι τους καταπληκτικοί μουσικοί και όντως ο Thom Yorke 'κεντάει' με τη φωνή του και την ερμηνεία του.Το ελπίζω,και το πιστεύω,να συνεχίσουν να γράφουν τέτοια μοναδική μουσική και τα επόμενα χρόνια.

    Morpheus91
    18.03.2008, 14:37
    Απλά υπέροχοι...
    xristos_rock
    18.03.2008, 14:56
    Τί να πρωτοπείς για αυτά τα τυπάκια;;;

    sitzoune81
    18.03.2008, 18:00
    Amnesiac πρωτα και Kid A μετα
    Τιποτα αλλο!
    sigur
    18.03.2008, 19:49
    ... ακούγοντας τα δύο τελευταία cd των Radiohead, και χαζεύοντας τις ζωντανές εκτελέσεις τους από το youtube, πραγματικά είναι να ανυπομονείς να τις ζήσεις από κοντά... το υλικό για ένα playlist 1,5-2 ωρών μπορεί να είναι μέσα από εκεί καθώς και από μερικά από τα Amnesiac & Kid A (τα αγαπημένα τοθ siztoune 81..) που αλλοίμονο είναι άκρως ενδιαφέροντα άλμπουμ.
    Το (άλλο) καταπληκτικό με το γκρούπ είναι το κίνητρο για να γράψουν και να δημιουργήσουν μαζί πέρα από ευκολίες και σκοπιμότητες (καλύτερες πωλήσεις , ατσαλάκωτου προφιλ) ,δηλ. επέλεξαν τον δύσκολο δρόμο που ξύνισε αρκετούς αρχικά.Ο Τhom Yorke ευθύνεται για ένα μεγάλο μέρος της συμπεριφοράς του γκρούπ !
    Προς θεού αυτο συναντιέται και σε αρκετά άλλα συγκροτήματα, απλώς αυτό που λέω είναι οτι δεν θα πρέπει τελικά να τους το αναγνωρίζουμε,και να τους βάζουμε ένα σκαλί πιο ψηλά (εάν βέβαια υπάρχει αυτή η περιβόητη...σκάλα και όλα αυτά δεν είναι παρά λόγια ερωτικά για ένα άκουσμα...!!)
    sitzoune81
    18.03.2008, 20:11
    Ιδου το Live in Paris 2001 με κομματια ΜΟΝΟ των Amnesiac και Kid A !!!!!!!!!!!!!!


    Playlist:
    morning bell
    national anthem
    you and whose army
    pact like sardines....
    dollars and cents
    how to disappear completely
    i might be wrong
    knives out
    in limbo
    pyramid song
    idioteque
    everything in its right place
    motion picture soundtrack
    thom
    03.05.2008, 12:48

    OI Raidiohead ειναι μεγαλο συκγρότημα .ολα τα μελη ειναι ξεχωριστα.γ παραδειγμα ο Johnny ξερει ν παιζει καμια δεκαρια οργανα.κ ο Τhom exei εκπληκτικη φωνη.ειναι τελοιοι


    darbukaboy
    03.05.2008, 14:57

    To συγκεκριμενο γκρουπ ειναι πολυυυυυυυ μπροστα για την εποχη του.Ξεχωριστος ηχος,ψαγμενος και πανω απ'ολα μοναδικος!Ατελειωτοι πειραματισμοι και δημιουργικοτατα αποτελεσματα...απο τα καλυτερα ξενα σχηματα που εχω ακουσει...


    Chitarrista
    03.05.2008, 16:22

    H αλήθεια είναι ότι λίγα κομμάτια τους που άκουσα μου έχουν αρέσει και εδώ και καιρό θέλω να τους ψάξω παραπάνω αλλά όλο ξεχνάω...  {#emotions_dlg.blush}


    SouLRocK
    03.05.2008, 17:15

    Αν και στην αρχή ήμουν επιφυλακτικός με τους Radiohead όσο περισσοτερο τους ακουγα... τόσο πιο πολύ μου άρεσαν...αξιόλογο συγκρότημα, έχουν περίεργο ήχο και κάποια καταπληκτικά τραγουδια (κατά τη γνώμη μου) όπως το Karma Police, Kid A... θα ήθελα να τους δω και Live για να έχω καλύτερη άποψη!!

    (-επειδή καπου το διάβασα-προσωπικά τους θεωρώ καλυτερους από τους Muse... αλλά όλα είναι θέμα άποψης, προσωπικού γούστου και μουσικής παιδείας του καθενός!)

    {#emotions_dlg.beer}


    blackdragon
    03.05.2008, 19:14

    Παράθεση:

    Το μέλος darbukaboy στις 03-05-2008 στις 14:57 έγραψε...

    To συγκεκριμενο γκρουπ ειναι πολυυυυυυυ μπροστα για την εποχη του.Ξεχωριστος ηχος,ψαγμενος και πανω απ'ολα μοναδικος!Ατελειωτοι πειραματισμοι και δημιουργικοτατα αποτελεσματα...απο τα καλυτερα ξενα σχηματα που εχω ακουσει...



     

     

    {#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.rockon}


    xristos_rock
    03.05.2008, 19:27

    Παράθεση:

    Το μέλος SouLRocK στις 03-05-2008 στις 17:15 έγραψε...

    προσωπικά τους θεωρώ καλυτερους από τους Muse... αλλά όλα είναι θέμα άποψης, προσωπικού γούστου και μουσικής παιδείας του καθενός!)

    {#emotions_dlg.beer}



     

    Αγαπημένοι και λατρεμένοι...

    Άν και νομίζω ότι οι Muse είναι λίιιγο μικροί έως ελάχιστοι μπροστα στους Radiohead...

    (Βέβαια και οι Muse είναι αξιόλογοι)


    -----------------

    xristos_rock @ MusicHeaven Radio κάθε Σάββατο τα μεσάνυχτα

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : xristos_rock στις 03-05-2008 19:28 ]


    poison_girl
    04.05.2008, 01:17

    Παράθεση:

    Το μέλος darbukaboy στις 03-05-2008 στις 14:57 έγραψε...

    To συγκεκριμενο γκρουπ ειναι πολυυυυυυυ μπροστα για την εποχη του.Ξεχωριστος ηχος,ψαγμενος και πανω απ'ολα μοναδικος!Ατελειωτοι πειραματισμοι και δημιουργικοτατα αποτελεσματα...απο τα καλυτερα ξενα σχηματα που εχω ακουσει...



     

    ετσιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι ακριβως!!!{#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.beer}


    mag
    02.11.2008, 23:42

    Radiohead δεν είναι συγκρότημα. Είναι .... αρρώστια!! :D:D


    F_ANGEL
    02.11.2008, 23:45

    Έχουν κάποια τραγούδια που μου αέσουν..


    nowaveband
    03.11.2008, 13:55

    Το ok computer το έχω λιώσει....Το bends επίσης,ο πρώτος δίσκος άνισος ήταν.Μόνο αυτός και το amnesia δεν με τρέλαναν.Όλα τα υπόλοιπα είναι ζωντανή ιστορία.Μεγάλη μπάντα!


    Jelevel
    04.11.2008, 00:42

    Από τις λίγες μπάντες που δεν διστάζουν να ρισκάρουν και να πάνε ένα βήμα μπροστά τον ήχο τους. Το γεγονός ότι μετά από το ΟΚ Computer έβγαλαν ένα άλμπουμ όπως το Kid A λέει πολλά γιαυτό. Και στα μετέπειτα άλμπουμ , το ρίσκο έγινε γιαυτούς τρόπος ζωής....Το νέο υβρίδιο είδους μουσικής των Radiohead βρίσκεται στο Rainbow το οποίο το έχω λιώσει....