ελληνική μουσική
    867 online   ·  210.852 μέλη

    Chavela Vargas...τέλος στην καριέρα της μεγάλης τραγουδίστριας

    asxetos
    11.06.2007, 01:57
    Η Isabel Vargas Lizano γεννήθηκε στις 17 Απριλίου το 1919 στην Κόστα Ρίκα.
    Στα 14της έφυγε απο τη χώρα της, λόγω της έλλειψης ευκαιριών για μια μουσική σταδιοδρομία, και εγκαταστάθηκε στο Μεξικό.
    Το Μεξικό "έγινε η χώρα της καρδιάς της". Για πολλά χρόνια τραγουδούσε στους δρόμους , μέχρι τις αρχές της δεκαετίας του '30 που έγινε επαγγελματίας τραγουδίστρια.
    Στις αρχές της δεκαετίας του '70 αποσύρθηκε, αλλά επέστρεψε θριαμβευτικά στο μουσικό στερέωμα το 1991.
    Στο Ελληνικό κοινό έγινε γνωστή(αν έγινε) απο την επιτυχημένη ταινία του 2003 "FRIDA". Ταινία που αναφερόταν στη ζωή της μεγάλης Μεξικανής ζωγράφου Frida Khalo . Την οποία είχε γνωρίσει και προσωπικά.
    Δύο κλασσικά τραγούδια της Chavela Vargas που συμπεριελήφθησαν στην ταινία, ήταν το "Paloma tis negra", και το πλέον πιο γνωστό "La Liorona".

    απολαύστε το.



    Το περασμένο Οκτώβρη που μας πέρασε, η Chavela Vargas, αποχαιρέτησε το τραγούδι στην αγαπημένη της πόλη του Μεξικό με μια μεγάλη συναυλία αφιερωμένη σε αυτήν.
    Φορώντας το παραδοσιακό κόκκινο πόντσο της, στο Teatro de la Ciudad, η Chavela Vargas είπε: "Το Μεξικό κοιμάται, αλλά περιμένετε να ξυπνήσει και θα δείτε τί τρομάρα θα πάρουν όλοι".
    Η Chavela Vargas ανακοίνωσε οτι "φεύγει" απο το τραγούδι και το μουσικό στερέωμα, αλλά ότι αφήνει στη θέση της την μεξικανοαμερικανικής καταγωγής τραγουδίστρια Lila Downs .
    Επίσης μεγάλη τραγουδίστρια η οποία μετείχε στην ταινία Frida σε αυτή τη συγκεκριμένη σκηνή της ταινίας τραγουδώντας το "Alcola azul.".
    Απολαύστε την.


    Στην σκηνή της συναυλίας υποδέχτηκε την Chavela η μαέστρος Rebeca de Alba αποκαλώντας της "η γυναίκα που έκανε γνωστή την μεξικανική μουσική σε όλον τον κόσμο" και στη συνέχεια την οδήγησε σε μία λευκή πολυθρόνα στην μία άκρη της σκηνής, από όπου η γιαγιά Chavela παρακολούθησε το αφιέρωμα.

    Την Lila Downs την υποδέχτηκε στη σκηνή η ίδια η Chavela, με τα ακόλουθα λόγια - "διαθήκη": "Εγώ πια φεύγω γιατί τα χρόνια περνούν, έρχεται όμως στη θέση μου μία κυρία που ονομάζεται Lila Dawns". "Εσείς δεν φεύγετε, πάντα θα είστε μαζί μας", απάντησε συγκινημένη η Lila και της αφιέρωσε την "La tequilera" και το "Que bonito amor", τραγούδια που όπως είπε άκουγε όταν ήταν πιτσιρίκα στην Oaxaca, στον πολύπαθο Νότο.

    Στο τέλος της συναυλίας, οι αρχές του Gobierno del Distrito Federal αποκάλυψαν μία πλάκα για τα 50 χρόνια καριέρας της Chavela Vargas και ο κόσμος την αποχαιρέτησε όρθιος, ανάμεσα σε επευφημίες και ξέφρενο παρατεταμένο συγκινητικό χειροκρότημα.

    Viva Viva Viva Chavela.....


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : asxetos στις 11-06-2007 02:38 ]


    EffieKakaflika
    11.06.2007, 10:29
    Έτσι όπως τιτλοφορείται το πόστ νόμιζα ότι πέθανε. Με τρόμαξες. είναι και λίγο ηλικιωμένη.
    Η Chavela είναι μία από τις δυνατότερες παρουσίες στο χώρο της μεξικάνικης μουσικής και κουλτούρας γενικότερα. Για μένα είναι το απόλυτο μεξικάνικο στοιχείο, με μια από τις πιο εκφραστικές φωνές που έχω ακούσει. Να συμπληρώσω ότι ένα από τα πιο γνωστά της τραγούδια (το πιο γνωστό μάλλον) είναι η "Macorina"

    Link
    " TARGET="_blank">Macorina
    Όσο για την Lila Downs (εεεερχεται στις 03/07/07!!!!!!!) έχω εκφράσει τη γνώμη που σε παλιότερο ποστ στο Blog μου.

    Lila Downs


    Έλα λευκό μου σύννεφο, και γίνε προσκεφάλι, για το παιδί το χνουδαλό που ο ύπνος το'χει πάρει...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : EffieKakaflika στις 11-06-2007 12:18 ]


    asxetos
    11.06.2007, 13:10
    Παράθεση:

    Το μέλος EffieKakaflika στις 11-06-2007 στις 10:29 έγραψε...

    Έτσι όπως τιτλοφορείται το πόστ νόμιζα ότι πέθανε. Με τρόμαξες. είναι και λίγο ηλικιωμένη.
    Η Chavela είναι μία από τις δυνατότερες παρουσίες στο χώρο της μεξικάνικης μουσικής και κουλτούρας γενικότερα. Για μένα είναι το απόλυτο μεξικάνικο στοιχείο, με μια από τις πιο εκφραστικές φωνές που έχω ακούσει. Να συμπληρώσω ότι ένα από τα πιο γνωστά της τραγούδια (το πιο γνωστό μάλλον) είναι η "Macorina"

    Link" TARGET="_blank">Macorina
    Όσο για την Lila Downs (εεεερχεται στις 03/07/07!!!!!!!) έχω εκφράσει τη γνώμη που σε παλιότερο ποστ στο Blog μου.

    Lila Downs


    Έλα λευκό μου σύννεφο, και γίνε προσκεφάλι, για το παιδί το χνουδαλό που ο ύπνος το'χει πάρει...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : EffieKakaflika στις 11-06-2007 12:18 ]






    Εφη εχεις δικιο....
    Ηταν λίγο απότομος ο τίτλος. Μιας και αναφέρεσε στη Lila Downs ....πως, τι, πού, πότε έρχεται ........ ,;
    Πές τίποτις παραπάνω ρε παιδί μου, γιατί δεν έχω προλάβει να ακούσω κάτι.......μη με αφήνεις έτσι ρε Εφη.....

    asxetos - (Ένας απλός, αλλά σαφής ντα-ντα-ϊστής και ταοϊστής, με καταβολές υπερρεαλιστικές, και απότομος τιτλοφόρος(χμ...) το ομολογώ!!!)

    Diego Rivera και Frida Khalo



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : asxetos στις 11-06-2007 13:11 ]


    επισυναπτόμενα: 1133627809_0.jpg 
    EffieKakaflika
    11.06.2007, 13:26
    LILA DOWNS
    Μια παγκόσμια ντίβα στην Ελλάδα
    2 & 3 ΙΟΥΛΙΟΥ 2007

    Η Lila Downs, μία από τις κορυφαίες ερμηνεύτριες παγκοσμίως, επέλεξε για την έναρξη της ευρωπαϊκής καλοκαιρινής περιοδείας της την Ελλάδα. Μια σπουδαία ερμηνεύτρια, που έντυσε με τη φωνή της τη «Φρίντα», στην πρώτη της επίσκεψη σε Πάτρα και Αθήνα... Σε δύο χώρους που ταιριάζουν στην μαγική εικόνα και το ρεπερτόριό της Lila Downs, το κοινό της Αθήνας και της Πάτρας θα έχει την ευκαιρία να απολαύσει για πρώτη φορά ένα ζωντανό θρύλο... και αναπόφευκτα να μαγευθεί, όπως κάθε ακροατήριο!

    Διεθνές Φεστιβάλ Πάτρας
    Αρχαίο Ωδείο Πάτρας:
    Δευτέρα 2 Ioυλίου 2007

    και

    Κηποθέατρο Παπάγου:
    Τρίτη 3 Ιουλίου 2007

    Πηγή: www.avopolis.gr
    asxetos
    11.06.2007, 13:53
    Δεσποινίς μου σας ευχαριστώ πολύ.......


    "Της πήραν τα παιγνίδια και τον εραστή της. Έσκυψε λοιπόν το κεφάλι και παρ’ ολίγον να πεθάνη. Μα τα δεκατρία ριζικά της σαν τα δεκατέσσερά της χρόνια εσπάθισαν την φευγαλέα συμφορά. Κανείς δεν μίλησε. Κανείς δεν έτρεξε να την προστατεύση κατά των υπερποντίων καρχαριών που την είχαν ήδη ματιάξει όπως ματιάζει η μυίγα ένα διαμάντι μια χώρα μαγεμένη. Κ’ έτσι ξεχάστηκε ανηλεώς αυτή η ιστορία όπως συμβαίνει κάθε φορά που ξεχνιέται από τον δασοφύλακα το αστροπελέκι του στο δάσος."

    Ανδρέας Εμπειρίκος "Χειμερινά σταφύλια"

    asxetos - (Ένας απλός, αλλά σαφής ντα-ντα-ϊστής και ταοϊστής, με καταβολές υπερρεαλιστικές, και απότομος τιτλοφόρος(χμ...) το ομολογώ!!!)

    Diego Rivera and Frida Kahlo in the May Day march
    1929



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : asxetos στις 11-06-2007 13:54 ]


    επισυναπτόμενα: modotti_may_day.jpg 
    asxetos
    17.06.2007, 20:32
    Lila downs

    To μουσικό της χρώμα έχει επιρροές από την jazz, τα Blues και πλειάδα μουσικών παραδόσεων άλλων χωρών. Η τραγουδίστρια ερμηνευει στα ισπανικά, τα αγγλικά και σε διάφορες ινδιάνικες διαλέκτους. Μια πρόγευση του τι θα δούμε ακολουθεί στα 3 αυτά βίντεος.....








    asxetos
    29.06.2007, 09:24
    Lila Downs
    "Moυ πήρε πολύ καιρό για να βρω τι θέλω να τραγουδήσω. Χρειαζόμουν κάτι για να με κινητοποιήσει". Το καλύτερο κίνητρο αποδείχθηκε πως ήταν τελικά τα τραγούδια και οι ιστορίες των κατοίκων της Oaxaca. H μητέρα της την ενθάρρυνε να τραγουδά με "sentimiento" - ένα βαθύ, ακραίο συναίσθημα, σε πλήρη ταύτιση με τους στίχους του τραγουδιού.

    H Downs έγινε ευρύτερα γνωστή, τόσο στο εξωτερικό, όσο και στη χώρα μας, μέσω της συμμετοχής της το 2002, ως ηθοποιός και τραγουδίστρια, στην ταινία "Frida" και στο απόλυτα επιτυχημένο soundtrack που την συνόδευσε. Πρόκειτα για την κινηματογραφική απόδοση της ζωής της μεγάλης Μεξικάνας ζωγράφου Frida Kahlo, η αποτελεί σύμβολο και πρότυπο για την Downs - η δε ομοιότητά τους είναι αξιοσημείωτη.

    Event: Διεθνές Φεστιβάλ Πάτρας - Συναυλία Lila Downs
    Που/πότε: Αρχαίο Ωδείο Πάτρας - Δευτέρα 2 Ioυλίου 2007
    και Κηποθέατρο Παπάγου - Tρίτη 3 Ιουλίου 2007
    Ώρα έναρξης: 21.30
    Εισιτήρια: Προπώληση (για περιορισμένο αριθμό εισιτηρίων) 30 €, Προπώληση - Ταμείο 35 € μόνο καθήμενοι - περιορισμένη χωρητικότητα
    Links: www.liladowns.com, www.myspace.com/liladowns
    ΠΡΟΠΩΛΗΣΗ: Metropolis, i-ticket (801-11-60000), Ιανός, Κηποθέατρο Παπάγου

    "Burn it Blue"
    Caetano Veloso και Lila Downs απο την ταινια "Frida".
    Get this widget | Share | Track details




    Tren
    29.06.2007, 10:02
    LA CUMBIA DEL MOLE -LILA DOWNS



    Cuentan que en Oaxaca se toma el mezcal con cafι.
    Cuentan que en Oaxaca se toma el mezcal con cafι.
    Dicen que la hierba le cura la mala fι.
    Dicen que la hierba le cura la mala fι.

    A mi me gusta el mole que Soledad me va a moler.
    A mi me gusta el mole que Soledad me va a moler.

    Mi querida Soledad,
    Me va a guisar un molito.
    Por el cielo de Montealban,
    De noche sueρo contigo.
    Mi querida Soledad,
    Me va a guisar un molito.
    Por el cielo de Montealban,
    De noche sueρo contigo.

    Se muele con cacahuate
    Se muele tambiιn el pan
    Se muele la almendra seca
    Se muele el chile y
    Tambiιn la sal
    Se muele ese chocolate
    Se muele la canela
    Se muele pimienta y clavo
    Se muele la molendera

    Cuentan que en Oaxaca con agua es el cohoclate
    Cuentan que en Oaxaca con agua es el chocolate
    Dicen que en la fiesta toritos de ha de quemar
    Dicen que en la fiesta toritos de ha de quemar
    Para el que haga su manda por la pasiσn de Soledad
    Para el que haga su manda por la pasiσn de Soledad.

    Mi querida Soledad,
    Me va a guisar un molito.
    Por el cielo de Montealban,
    De noche sueρo contigo.
    Mi querida Soledad,
    Me va a guisar un molito.
    Por el cielo de Montealban,
    De noche sueρo contigo.

    Aaaaaaaaaaaaahaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!

    Τριτη 3/7 κηποθεατρο Παπαγου!!!!!!!!
    asxetos
    19.10.2007, 22:46
    Αλλο ενα βιντεακι με τη εκπληκτικη Chavela Vargas απο την ταινια Frida οπου συμμετειχε στη συγκεκριμενη σκηνη.