ελληνική μουσική
    798 online   ·  210.851 μέλη
    ViPeR
    02.05.2004, 19:09
    hi paides mipos kata tixi exei paijei kaneis se premier - signia an nai 8a i8ela na akousw entiposei

    Where is The Power
    Where is The Glory
    Heavy metal is our story !!


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: composer on 02-05-2004 19:27 ]
    soulless9
    15.07.2004, 14:22
    h fthnh premier den einai polu kalh. emena den m arese. h amesws epomenh m aresei para polu. sth systhnw. an kai me ta idia lefta psakse kalutera gia sonor.
    antreas_dr
    15.07.2004, 16:38
    wraia ta premier alla giati den psaxneis kati pio sigouro...
    an paizeis metal nomizw oti h TAMA tha sou aresoun kallitera kai kapoia modela sonor ypostirizoun kala to eidos!!
    Vevaia an thes na ta xwseis xontra pigaine ston gabrilo na sou ftiaxei mia opos akrivws tin thes i kane paragellia mia dw!!!
    Hastaroth
    15.07.2004, 23:22
    Εχω την εντύπωση πως γενικά η Premier δέν έχει την ποιότητα που είχε παλιά.
    (μιλάμε τώρα γιά δεκαετίες '70 και '80...)

    Γιά την TAMA (έχω παίξει αρκετές φορές με τέτοια),μού άρεσε αρκετά.Δέν ξέρω ποιός έχει την αντιπροσωπεία εδώ στην Αθήνα,τώρα που οι Μαλλίρηδες δέν υπάρχουν πλέον στην αγορά.

    Θυμάμαι παλιότερα ήθελα να ζητήσω από τον Γαβρήλο να μού φτιάξη ένα διπλό ταμπούρο,αλλά μόλις έμαθα από φίλους τίς τιμές του...υπαναχώρησα.Αλλά ο ήχος που βγάζουν τα Gabriel είναι φοβερός!
    (τα τελευταία χρόνια,φτιάχνει και drumsticks,πολύ καλά ζυγισμένα και βολικώτατα στο παίξιμο).
    antreas_dr
    16.07.2004, 15:33
    ta TAMA ta fernei o trimis. (xarilaou trikoupi 1) kai an pas na deis exei 2-3 set stimena poly kala!!
    Genika den eimai ypermaxos ton "fonakladikwn" tympanwn alla aftwn me evesthisia.. ta gabriel einai mia tetoia periptosi...
    soulless9
    16.07.2004, 15:52
    paidia gia na mh leme oti na nai an einai na ta skaseis ante pagaine agorase DW na trelatheis. exw paiksei live me DW kai de paizei!! de ginontai ayta ta drums. apo gabriel nai theika kai ayta alla paraksefeygoun apo timi. den aksizei!.
    ViPeR
    22.07.2004, 04:00
    eida ta premier mou aresan eida kai tama den jerw pws einai bebai me ta premier epaije ki olas
    themethlos
    07.08.2004, 00:56
    alh8eia re paidia se ti times kumainontai oi GABRIEL??milav gia ta f8hna set.....BG as poume
    antreas_dr
    27.04.2005, 17:57
    Παιδιά άρχησα και εγώ να ψάχνω για καινουργια τυμπανα επειδη το στ Gabriel που εχω εδς και 8 χρονια το εχω βαρεθει αν και ειναι πολυ καλο.
    ειμαι αναμεσα σε PEARL MRX, PREMIER ARTIST MAPLE, GRETCH RENOWN MAPLE και MAPEX SATURN PRO.
    Εχει κανείς καμια ιδέα.....?
    Μου αρέσει γενικα ο ήχος που βγάζει το maple.

    ειμαι ολος αυτιά.....
    Hastaroth
    27.04.2005, 23:35
    Pearl,Premier καί Gretsch,άν καί δέν είναι πιά τά "ονόματα" που ήταν παλιά,εν τούτοις είναι πιό ασφαλείς λύσεις από την -όνομα καί πράμα- MAPEX (τουλάχιστον από όσα μοντέλα της ξέρω-το SATURN PRO δέν το έχω δεί ακόμα).

    Αν μένης στην Αθήνα,σού συνιστώ νά πάς στο Drumstore στά Εξάρχεια (σέ μιά πάροδο τής Σολωμού,δέν θυμάμαι ακριβώς το όνομα άν καί ξέρω νά πάω ).Ο ιδιοκτήτης είναι παλιός ντράμμερ καί θά σέ βοηθήση νά κάνης την σωστή επιλογή.


    faltsoo
    28.04.2005, 19:39
    αλβερτο θεε βαρα τον τενεκε...
    Hastaroth
    28.04.2005, 23:20
    Χμ εσύ ποιός είσαι,που ξέρεις καί το όνομά μου;

    Παρεμπιπτόντως,πές καί την άποψή σου επί τού συζητουμένου θέματος
    faltsoo
    29.04.2005, 09:10
    Παρεπιπτωντος η αποψη μου για αγορα τυμπανων ειναι η εξης...
    καποτε ηταν ενας ντραμερ που ειχε 2 σετ ντραμς, ενα καλο στο σπιτι και μια πατατα στο μαγαζι (σκιαχτρο). λοιπον στα live κανεις δεν καταλαβαινε την διαφορα.
    αγοραζουμε λοιπον νεαρε μου φιλε οτι αντεχει η τσεπη μας χωρις υπερβολες και χαλαραααααα...και οταν με το καλο φτασουμε στο σημειο να μπορουμε να ξεχωρισουμε τα ντουπ απο το ντουπ..τοτε το ξανασυζηταμε.



    επισυναπτόμενα: Resize of 100_0006.JPG 
    faltsoo
    29.04.2005, 09:14
    α αυτη που εχω premier ειναι και την προτιμησα απο την yamaha γιατι ειχε καλυτερες βασεισ για τα πιατινια

    Hastaroth
    29.04.2005, 23:07
    Τίς καλύτερες βάσεις γιά πιατίνια τίς είχε η Rogers (σύστημα Memrilock,το οποίο όμως δέν είδα νά "περπατά" καί πολύ στά μαγαζιά).

    Αλλά όπως γνωρίζεις (λόγω ηλικίας καί εμπειρίας) αγαπητέ faltsoo,drums δέν αγοράζουμε μόνο γιά τίς βάσεις τών πιατινιών,τίς οποίες άλλωστε μπορούμε νά αλλάξουμε άν αυτές που μάς δίνουν μέ το σέτ δέν μάς αρέσουν.

    Επίσης,έχει σημασία νά ξεκινά ο drummer από την αρχή τής "καριέρας" του έχοντας κάποιο όργανο που θά βγάζη σωστό ήχο-αλλιώς γιατί νά ξοδευτή νά πάρη τύμπανα καί να μήν ξεκινήση μέ την οικοσκευή τής κουζίνας του;

    Δέν λέμε βέβαια νά πάρη εξ αρχής π.χ. Ludwig (άν βρή κιόλας,τώρα πλέον),αλλά μεταξύ αυτών καί ενός σέτ made in the jungle of Cameroon υπάρχει ασφαλώς μιά γκάμα καλών μοντέλων μέ αξία υποφερτή γιά μικρές καί αδύναμες τσέπες.....


    Hastaroth
    29.04.2005, 23:19
    Quote:

    Το μέλος faltsoo στις 29-04-2005 στις 09:10 έγραψε:

    Παρεπιπτωντος η αποψη μου για αγορα τυμπανων ειναι η εξης...
    καποτε ηταν ενας ντραμερ που ειχε 2 σετ ντραμς, ενα καλο στο σπιτι και μια πατατα στο μαγαζι (σκιαχτρο)




    Είχες καί άλλα τύμπανα στο σπίτι;Εγώ θυμάμαι μόνο αυτά τα μπλέ στο μαγαζί...


    Quote:

    Το μέλος faltsoo στις 29-04-2005 στις 09:10 έγραψε:


    λοιπον στα live κανεις δεν καταλαβαινε την διαφορα.




    ...εκτός φυσικά από τους ίδιους τούς μουσικούς που έκαναν σύγκριση μεταξύ αυτών καί τού δικού τους σέτ.

    Τό ακροατήριο φυσικά δέν είχε μέτρο σύγκρισης,εκείνη την ώρα άκουγε απλώς έναν δεδομένο ήχο.



    Quote:

    Το μέλος faltsoo στις 29-04-2005 στις 09:10 έγραψε:


    αγοραζουμε λοιπον νεαρε μου φιλε οτι αντεχει η τσεπη μας χωρις υπερβολες και χαλαραααααα...και οταν με το καλο φτασουμε στο σημειο να μπορουμε να ξεχωρισουμε τα ντουπ απο το ντουπ..τοτε το ξανασυζηταμε





    Επ'αυτού απαντάω σέ επόμενο σχόλιό μου.

    Παρεμπιπτόντως (που λένε καί οι Μεξικανοί) εκείνο το μαύρο σέτ που είχα φέρει εγώ στο Σκιάχτρο (καί επί τι διάστημα το είχα καί επί σκηνής) είναι από τα φτηνά,ακόμα καί την εποχή που το αγόρασα.

    Πλήν όμως είχε αρκετά καλό ήχο -δέν λέω "τέλειο",αλλά "αρκετά καλό"- γιά τίς ανάγκες που το ήθελα (το έχω ακόμα αυτό το σέτ,φέτος τον Σεπτέμβριο κλείνουν 30 χρόνια από τότε που το πήρα.Το χρησιμοποιούσα σε πρόβες ακόμη καί μέχρι το 1995-μετά το αποθήκευσα γιατί πλέον ακόμα και οι πρόβες γίνονταν σε "προβάδικα" καί δέν χρειάαστηκε νά παίξω κάπου μέ δικό μου σέτ).







    "και στο τρελλάδικο με τον ζουρλομανδύα
    θα παίζω τάβλι με τον Μάρξ και τον Φειδία"




    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: vouliakis on 13-05-2005 22:51 ]
    Christos1
    13.05.2005, 22:28
    Geia sas.

    Hastaroth, egina melos. Eimai o synadelfos sou sto Pathfinder! Eyxaristw pou mou eipes gia auto to site! Gia na doume...

    Loipon, H erwthsh htane, pou den thn apanthse kanenas, an oi Premier Signia a3izoune...kai bebaia. Einai poly wraia drums, kai an breis kana set 8a deis. Dystyxws, Oi Premier den ftiaxnoun pia thn Signia, oute thn Genista. Thn Artist Maple kai Artist Birch akoma ta ftiaxnoun oi Premier kai einai poly wraia, kai h timh tous den spaei to portofoli.

    Egw menw sthn HPA, kai den 3erw akrivws, ti times kai ti diafores exoun oi times drums h Ellada apo thn HPA. Oi Pearl, Tama, kai eidika h Yamaha exoun poly kala drums kai baseis. Exw egw..Sonor drums, alla me yamaha baseis, kai pedals...kai Piatinia Paiste. I LOVE IT!
    xoulis1
    16.06.2005, 02:30
    kala einai ola alla nomizw pws o gavrilis de sygrinetai me tipota
    den exw paixei se pio omorfa drums apo ta gabriel. nomizw oti einai i pio kali lysi an theei kaneis na parei kati kalo.den einai tyxaio oti thewrountai ta nr1 stin europe
    Hastaroth
    16.06.2005, 08:31
    Καί οι τιμές τού Γαβρήλου όμως δέν..πιάνονται μέ τίποτε!

    Καλά καί ωραία τά τύμπανα που φτιάχνει,δέν λέω,αλλά καί ακριβούούτσικα......
    Hastaroth
    16.06.2005, 08:38
    Quote:

    Το μέλος Christos1 στις 13-05-2005 στις 22:28 έγραψε:

    Geia sas.

    Hastaroth, egina melos. Eimai o synadelfos sou sto Pathfinder! Eyxaristw pou mou eipes gia auto to site! Gia na doume...

    Loipon, H erwthsh htane, pou den thn apanthse kanenas, an oi Premier Signia a3izoune...kai bebaia. Einai poly wraia drums, kai an breis kana set 8a deis. Dystyxws, Oi Premier den ftiaxnoun pia thn Signia, oute thn Genista. Thn Artist Maple kai Artist Birch akoma ta ftiaxnoun oi Premier kai einai poly wraia, kai h timh tous den spaei to portofoli.

    Egw menw sthn HPA, kai den 3erw akrivws, ti times kai ti diafores exoun oi times drums h Ellada apo thn HPA. Oi Pearl, Tama, kai eidika h Yamaha exoun poly kala drums kai baseis. Exw egw..Sonor drums, alla me yamaha baseis, kai pedals...kai Piatinia Paiste. I LOVE IT!





    Vre kalws ton kyrio synadelfo :) !

    Den itan na ertheis stin Athina gyrw stis 25 Maiou?

    Oi times sta drums edw einai safws akrivoteres apo oti stis USA (ektos twn allwn,kai logw twn dasmwn kai forwn pou plirwnoume..).Episis i agora den einai kai toso megali kai evrwsti,wste na fernoun oi eisagwgeis polla kala montela,gi'afto periorizontai se ligwtero kalis poiotitas.

    YG.Paiste is excellent but Zildjan is the best (exw kai apo ta dyo kai kserw ti lew...)