ελληνική μουσική
    930 online   ·  210.853 μέλη
    Hastaroth
    10.08.2007, 02:01
    Cobal,ακριβώς επειδή έχω ακούσει κάποια από τά μοντέλα τής MAPEX-από τά πρώτα της-την χαρακτήρισα μέ αυτόν τον ελάχιστα κολακευτικό τρόπο

    Οπως είπα και στό Post μου που παρέθεσες,το SATURN PRO δέν το έχω δεί ακόμα.

    Πάντως η ποιότητα ενός drum set φαίνεται πρώτα απ'όλα στόν ήχο του και κατά δεύτερο λόγο στην αντοχή του σέ μετακινήσεις.Δέν αμφιβάλλω οτι ένα σέτ που μετά από 4-5 μεταφορές γίνεται "σαράβαλο" δέν είναι η ιδανικότερη λύση ούτε κάν γιά αρχάριο.Ομως σέ παλιότερο post μου είχα γράψει οτι έτυχε να παίξω σέ ένα σέτ Premier που,επειδή ανήκε σέ εταιρεία ενοικίασης οργάνων,είχε υποστεί άπειρες μετακινήσεις καί εμφανισιακά ήταν "ταλαιπωρημένο" αλλά ο ήχος του ήταν πάρα πολύ καλός.Και φυσικά αυτό ήταν πιό σημαντικό από την εξωτερική του εμφάνιση.




    cobal
    10.08.2007, 16:11
    Φιλε Hastaroth Ριξε μια ματια στην Mapex Saturn και στην τιμη της και γραψε ενα σχολιο.
    Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να αγορασω το συγκεκριμενο μοντελο.
    Εχω μια ροκ μπαντα και δικο μου ερασιτεχνικο στουντιο επισης παιζω και λαικα σε διαφορες εκδηλωσεις που συνεπαγεται πολες μεταφορες και ταλαιπωρια λογω εκθεσης του σετ σε διαφορες καιρικες συνθηκες. Ποια αλλη εταιρια και μοντελο θα μου προτεινες στα 1200-1700 ευρω
    Bgre
    13.08.2007, 20:38
    Paidia....simferei i agora drums apo to internet?Se osa site psaxnw , pantote ta idia modela ta vrisko stin Ellada pio akriva ap'oti sto eksoteriko.Diafotisteme pls
    Hastaroth
    14.08.2007, 00:05
    Παράθεση:

    Το μέλος cobal στις 10-08-2007 στις 16:11 έγραψε...

    Φιλε Hastaroth Ριξε μια ματια στην Mapex Saturn και στην τιμη της και γραψε ενα σχολιο.
    Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να αγορασω το συγκεκριμενο μοντελο.
    Εχω μια ροκ μπαντα και δικο μου ερασιτεχνικο στουντιο επισης παιζω και λαικα σε διαφορες εκδηλωσεις που συνεπαγεται πολες μεταφορες και ταλαιπωρια λογω εκθεσης του σετ σε διαφορες καιρικες συνθηκες. Ποια αλλη εταιρια και μοντελο θα μου προτεινες στα 1200-1700 ευρω



    Μπήκα στο site τής εταιρείας (www.mapexdrums.com) καί από ότι είδα φαίνεται οτι από κατασκευαστικής άποψης τουλάχιστον,τά μοντέλα της είναι προσεγμένα.Συνεπώς θά έχουν ικανοποιητική αντοχή σέ μηχανικές ταλαιπωρίες (μεταφορές,έκθεση σέ καιρικές συνθήκες κλπ).Μάλιστα,η εταιρεία έχει και επίσημη πιστοποίηση ποιότητας,πράγμα που σημαίνει οτι,άν μή τι άλλο,οι διαδικασίες παραγωγής που εφαρμόζουν είναι μελετημένες και σχεδιασμένες μέ επαγγελματικό τρόπο.

    Λογικά αυτό συνεπάγεται και μιά αρκετά καλή ποιότητα στον ήχο τους.

    Στό site τής εταιρείας δέν δίνονται βέβαια τιμές,φαντάζομαι οτι τά 1200-1700 ευρώ που αναφέρεις αφορούν τιμές από τον εδώ αντιπρόσωπο.

    Αν το έχεις ακούσει το συγκεκριμένο μοντέλο και σού αρέσει ο ήχος του,τότε δέν βλέπω γιατί να μήν το πάρης.


    cobal
    14.08.2007, 17:24
    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 14-08-2007 στις 00:05 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος cobal στις 10-08-2007 στις 16:11 έγραψε...

    Φιλε Hastaroth Ριξε μια ματια στην Mapex Saturn και στην τιμη της και γραψε ενα σχολιο.
    Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να αγορασω το συγκεκριμενο μοντελο.
    Εχω μια ροκ μπαντα και δικο μου ερασιτεχνικο στουντιο επισης παιζω και λαικα σε διαφορες εκδηλωσεις που συνεπαγεται πολες μεταφορες και ταλαιπωρια λογω εκθεσης του σετ σε διαφορες καιρικες συνθηκες. Ποια αλλη εταιρια και μοντελο θα μου προτεινες στα 1200-1700 ευρω



    Μπήκα στο site τής εταιρείας (www.mapexdrums.com) καί από ότι είδα φαίνεται οτι από κατασκευαστικής άποψης τουλάχιστον,τά μοντέλα της είναι προσεγμένα.Συνεπώς θά έχουν ικανοποιητική αντοχή σέ μηχανικές ταλαιπωρίες (μεταφορές,έκθεση σέ καιρικές συνθήκες κλπ).Μάλιστα,η εταιρεία έχει και επίσημη πιστοποίηση ποιότητας,πράγμα που σημαίνει οτι,άν μή τι άλλο,οι διαδικασίες παραγωγής που εφαρμόζουν είναι μελετημένες και σχεδιασμένες μέ επαγγελματικό τρόπο.

    Λογικά αυτό συνεπάγεται και μιά αρκετά καλή ποιότητα στον ήχο τους.

    Στό site τής εταιρείας δέν δίνονται βέβαια τιμές,φαντάζομαι οτι τά 1200-1700 ευρώ που αναφέρεις αφορούν τιμές από τον εδώ αντιπρόσωπο.

    Αν το έχεις ακούσει το συγκεκριμένο μοντέλο και σού αρέσει ο ήχος του,τότε δέν βλέπω γιατί να μήν το πάρης.




    Σου ζητησα τη γνωμη σου για καποια αλλη μαρκα και μοντελο σ' αυτα τα λεφτα, η Saturn κοστιζει πανω απο 2000 ευρω αλλα στο thomande εχει ενα σετ (Saturn) χωρις βασεις και ταμπουρο στα 1400 ευρω
    elnegro
    05.10.2007, 10:59
    καλημερα σε ολα τα μελη.ειμαι νεος στο δικτυο και θα ηθελα αν καποιος γνωριζει και μπορει να μου πει τη γνωμη του για τα set sonor force 3007 kai premier artist

    antreas_dr
    05.10.2007, 13:33
    Έίχα παίξει σε ένα σετάκι Saturn pro και ήταν πραγματικά πολύ καλό...
    Και κατασκευαστικά και ηχητικά! πολύ καλή επιλογή!