ελληνική μουσική
    674 online   ·  210.865 μέλη
    elenh_sigma
    27.06.2007, 21:36
    Αυτά είναι μερικά κομμάτια του αγοριού μου που ασχολείται με το graffiti και μου ζητησε να τα βγάλω στο ιντερνετ... Είναι εξαιρετικά βεβαίως βεβαίως αλλά έχει κάνει και καλύτερα!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : elenh_sigma στις 27-06-2007 22:59 ]











    επισυναπτόμενα: nak.jpg zanak.jpg zan-nak.jpg 
    elenh_sigma
    27.06.2007, 23:19
    Να ένα ακόμα!! Αλήθεια εσείς τι γνώμη έχετε για το γκραφιτι? Θεωρείτε πως είναι απλά βανδαλισμός ή πως αποτελεί μια τέχνη? Πιστεύετε πως είναι απαραίτητη προυπόθεση να συνδυάζεται με μουσική χιπ-χοπ?

    Φοβάμαι όλα αυτά που θα γίνουν για μένα χωρίς εμένα!



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : elenh_sigma στις 27-06-2007 23:20 ]


    επισυναπτόμενα: DSC01159.jpg 
    deathminor88
    28.06.2007, 02:32
    Ορισμενες φορες ειναι βανδαλισμος, αλλα σιγουρα ειναι μια πολυ ομορφη και μοντερνα μορφη εικαστικης τεχνης. Δεν με τρελενουν, αλλα μερικα ειναι υπεροχα. ΚΑι πιστευω πως οχι δεν εχει καμια σχεση η μουσικη με το γκραφιτι. Απλα εχει επικρατησει η μοδα οπως γκραφιτι - χιπ χοπ, σκειτ - πανκ κλπ...
    thrushgirl
    28.06.2007, 12:47
    tha symfoniso me ton deathminor.....to graffity mporei na theorithei vandalismos an symfona me ta dedomena kapoion katastrefei mia periousia k symfona me ta dedomena kapoion allon omorfenei ton periguro..fiati na zoume sto grizo tis polis??? palia k go eixa trela me ta grffity giati genika maresei i zografiki k oles oi morfes texnis... ostoso pote den marese i hip hop apla exei epikratiisei auti i idea oti auta ta dio pane mazi
    absurdus_delirium
    28.06.2007, 15:14
    Καλό θα ήταν να το ψάξετε προτού χαρακτηρίσετε κάτι ως μόδα ή τρεντιά, όπως λέμε και στα ελληνικά.

    Το hip-hop είναι ένα κίνημα που ξεκίνησε στο Μπρόνξ και το αποτελούν τρία στοιχεία: DJing και Rapping (μουσική), Breaking (χορός), Graffiri (ζωγραφική). Είναι τρεις εκφάνσεις της ίδιας κουλτούρας με δικιά της αργκό, χορό, μουσική και αισθητική (κάτι που μ' αρεσει να το παραλλληλίζω με τα ρεμπέτικα). Το τι αποφασίζει να σπρώξει η μουσική βιομηχανία κάθε φορά είναι ένα άλλο θέμα. Ξεκίνησε από τους breakers, πέρασε στη ραπ (γιατί οι ράπερς βγάζουν cd(:προϊόν) - έναν χορευτή τον βλέπεις αλλά δεν μπορείς να τον πουλήσεις) και πάνε όπου έχει ψωμί. Ακόμα δεν έχουν καταφέρει να πουλήσουν τοίχους...

    Στα πάρτυ που έκανε στις αρχές '70 ο Cool Herc (ο dj που μίξαρε πρώτη φορά breakbeat) το crew του χόρευε break και "έγραφε" στους τοίχους. Ναι, πάνε μαζί ή, τουλάχιστο, έτσι ξεκινήσανε, αλλά με καμία άκαμπτη έννοια. Ούτως ή άλλως, hip hop is the name of our creative intelligence... Είναι μια αισθητική ενότητας και αλληλεγγύης που μικρή σχέση έχει με τον ράπερ που πλασάρουν με τις αλυσίδες, τα νταβατζηλίκια και τις κόκες.
    deathminor88
    28.06.2007, 15:28
    Παράθεση:

    Το μέλος absurdus_delirium στις 28-06-2007 στις 15:14 έγραψε...

    Καλό θα ήταν να το ψάξετε προτού χαρακτηρίσετε κάτι ως μόδα ή τρεντιά, όπως λέμε και στα ελληνικά.

    Το hip-hop είναι ένα κίνημα που ξεκίνησε στο Μπρόνξ και το αποτελούν τρία στοιχεία: DJing και Rapping (μουσική), Breaking (χορός), Graffiri (ζωγραφική). Είναι τρεις εκφάνσεις της ίδιας κουλτούρας με δικιά της αργκό, χορό, μουσική και αισθητική (κάτι που μ' αρεσει να το παραλλληλίζω με τα ρεμπέτικα). Το τι αποφασίζει να σπρώξει η μουσική βιομηχανία κάθε φορά είναι ένα άλλο θέμα. Ξεκίνησε από τους breakers, πέρασε στη ραπ (γιατί οι ράπερς βγάζουν cd(:προϊόν) - έναν χορευτή τον βλέπεις αλλά δεν μπορείς να τον πουλήσεις) και πάνε όπου έχει ψωμί. Ακόμα δεν έχουν καταφέρει να πουλήσουν τοίχους...

    Στα πάρτυ που έκανε στις αρχές '70 ο Cool Herc (ο dj που μίξαρε πρώτη φορά breakbeat) το crew του χόρευε break και "έγραφε" στους τοίχους. Ναι, πάνε μαζί ή, τουλάχιστο, έτσι ξεκινήσανε, αλλά με καμία άκαμπτη έννοια. Ούτως ή άλλως, hip hop is the name of our creative intelligence... Είναι μια αισθητική ενότητας και αλληλεγγύης που μικρή σχέση έχει με τον ράπερ που πλασάρουν με τις αλυσίδες, τα νταβατζηλίκια και τις κόκες.



    Το οτι ξεκινησε ετσι δεν σημαινει οτι δεν μπορεις να ακους αλλα πραγματα και να ντυνεσαι διαφορετικα σε συνδυασμο με γκραφιτι. Πρι αυτου ρωτησε και η κοπελα.
    absurdus_delirium
    28.06.2007, 17:15
    Αυτό δεν είπα; Η διαφωνία μου ήταν στο "επικράτησε η μόδα"... Η αρχή τους ήταν -και είναι αυθεντικά για μένα- μαζί! Και ξανά:


    Παράθεση:

    Το μέλος absurdus_delirium στις 28-06-2007 στις 15:14 έγραψε...

    Ναι, πάνε μαζί ή, τουλάχιστο, έτσι ξεκινήσανε, αλλά με καμία άκαμπτη έννοια. Ούτως ή άλλως, hip hop is the name of our creative intelligence...


    You got to take the power back!


    ΑΤΤΕΝΤΙΟΝ! Μη Ζγωνς Σμα Σ'λεν Φλαξ!
    Παρακαλώ, ανοιχτά μάτια, αυτιά και μυαλά... (;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : absurdus_delirium στις 28-06-2007 17:22 ]


    Kerato
    28.06.2007, 17:56
    Δε θέλω να σε στενοχωρήσω αλλά τα συγκεκριμένα σχέδια δε μου λένε τίποτε ιδιαίτερο. Ίσως ο φίλος σου να είναι και μικρός ακόμα ή νέος στο είδος ή και να μην έχει καμία σχέση μ' αυτά τα δύο, να είναι απλώς το στίλ του αυτό. Μ' αρέσουν πολύ τα γκράφιτι και δεν τα θεωρώ βανδαλισμό εκτός αν εμποδίζουν τη λειτουργικότητα κάποιου πράγματος. για παράδειγμα, θυμάμαι χαρακτηριστικά να βλέπω στο δρόμο γκράφιτι πάνω σ' ένα οδική πινακίδα και να παραμιλάω "Ε, όχι κι εδώ, ρε παιδιά!" . Όχι λοιπόν πάνω στο STOP ή στις κατευθυντήριες πινακίδες των δρόμων...
    Στους τοίχους σχολείων, νοσοκομείων, φυλακών, γεφυρών, στοών και λοιπών ακίνδυνων σημείων δε μ' ενοχλούν. Ίσα-ίσα χαίρομαι που υπάρχει ακόμα φαντασία και δημιουργικότητα στη νεολαία. (Ξέρω ακούγομαι σαν 100 χρονών, αλλά...)
    Επίσης, να πω ότι γενικά δε μ' αρέσουν ιδιαίτερα οι μεγάλες ή σκέτα οι υπογραφές στα γκράφιτι. Δε με νοιάζει ποιός το έφτιαξε, ούτε μου λέει τίποτα το ΤΑΖ234ΒΟΥ επί παραδείγματι...Μ' ενδιαφέρει να στρέφω το βλέμα μου και να συναντώ ομορφιά...
    Καλή συνέχεια σε όλους τους τυπάκους που χρωματίζουν τις γκρίζες πόλεις μας,σε πείσματων μοντέρνων γαλαζοπρασινοπορτοκαλορόζ καρακιτσάτων πολυκατοικιών!!!
    elenh_sigma
    28.06.2007, 21:09
    φίλε ''κέρατο'' αυτά είναι παλιά κομμάτια και έχει βελτιωθεί πολύ!! = δυστυχώς όμως δεν εχω άλλα στον η/υ μου.. Περιμένω να μου δώσει και θα σας δείξω τα αγαπημένα μου!!!
    renabill
    29.06.2007, 21:04
    Άλλες φορές είναι βανδαλισμός, άλλες όχι.Μου τη σπάει να βλέπω σε πανέμορφα κλασικά η δημόσια κτίρια ζωγραφιές και συνθήματα. ΚΡΙΜΑ ΕΙΝΑΙ
    rompa
    03.07.2007, 06:07
    Δεν τα θεωρώ βανδαλισμό αρκεί όπως είπαν και άλλοι να μην γίνονται ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ. Γενικά μου αρέσουν πολύ κυρίως όταν πρόκειται για σχέδια και όχι τόσο για γράμματα. Είχα ένα συμμαθητή που ήταν εκπληκτικός σε αυτά και του είχε παραχωρηθεί ένας χώρος στο σχολείο να ζωγραφίσει ότι θέλει . Τα συγκεκριμένα σχέδια δεν μπορώ να πω ότι με ξετρέλλαναν αλλά περιμένουμε να μας βάλεις και άλλα για να μπορέσουμε να κρίνουμε .
    mary_p15
    07.07.2007, 00:35
    Δεν τα θεωρω βανδαλισμο αρκει να γινονται με οριο....Δεν γινεται να ξυπνησεις ενα πρωι και να βρεις την εισοδο της πολυκατοικιας σου ζωγραφισμενη επειδη καποιος αδιασε ενα ολοκληρο σπρει στην πορτα σου γιατι ετσι του καπνισε!Στο κατω κατω δικια σου ειναι η πορτα και εσυ αναλαμβανεις τα εξοδα για την συντηρηση της!Αυτοι που κανουν γκραφιτι πρεπει να ξερουν και να λαμβανουν υποψη τους τις συνεπειες που θα προκαλεσουν....Για μενα τα γκραφιτι ειναι μια τεχνη που θαυμαζω(και επιχειρω να κανω κατα καιρους,οχι δημοσια βεβαια)και πραγματικα μ αρεσει να βλεπω γκραφιτι οταν περπαταω στο δρομο πχ σε λεωφορους χωρις καταστηματα...Θαυμαζω το ταλεντο αυτων που τα σχεδιαζουν....Προσωπικα πιστευω οτι η ραπ ή το χιπ χοπ και το break dance δεν ειναι απαραιτητα σε ενα ατομο που κανει γκραφιτι (ή πχ παρ κουρ)....Η μουσικη ειναι μια εκφραση συναισθηματων και αν αυτο το ατομο δεν συγκινειται ή δεν εκφραζεται μεσα απο αυτην τη μουσικη,πρεπει ν ακουει το ειδος που του αρεσει παρ ολες τις διαφωνιες γυρω του....ακομα κι αν αυτο το ειδος ειναι η κλασσικη μουσικη!(που λεει ο λογος....) Βεβαια εκτος απο τα γκραφιτι υπαρχουν και τα ταγκ(=τα απλα συνθηματα με σπρει)που δεν εχουν ιχνος τεχνης και σε οποιο χωρο και αν γινουν δεν αποτελουν ευχαριστο θεαμα....
    Brokenchord
    16.02.2009, 12:17

    Τι με θυμησατε ορε καλντασια! πο πο Αναμνήσεις!

    Τι λέει θα κάνουμε κανενα crew? To crew του ΜΗ?


    NikosRoman
    16.02.2009, 15:06

    Εφοσον ειναι η εκφραση ενος ανθρωπου η οποια δεν προσβαλλει αλλα και ουτε καταστρεφει ειναι μονο τεχνη.(αν και τελικα και τα δυο πιο πανω συζητιουνται!)


    inkve
    16.02.2009, 15:19

    Παράθεση:

    Το μέλος rompa στις 03-07-2007 στις 06:07 έγραψε...

    Δεν τα θεωρώ βανδαλισμό αρκεί όπως είπαν και άλλοι να μην γίνονται ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ. Γενικά μου αρέσουν πολύ κυρίως όταν πρόκειται για σχέδια και όχι τόσο για γράμματα. Είχα ένα συμμαθητή που ήταν εκπληκτικός σε αυτά και του είχε παραχωρηθεί ένας χώρος στο σχολείο να ζωγραφίσει ότι θέλει . Τα συγκεκριμένα σχέδια δεν μπορώ να πω ότι με ξετρέλλαναν αλλά περιμένουμε να μας βάλεις και άλλα για να μπορέσουμε να κρίνουμε .

    θα συμφωνησω...

     

    οπως θα συμφωνησω να μην γινεται γκραφιτι σε κλασσικα κτιρια...

    οχι λογω καμιας λοξας και εθνικου φρονηματος...απλα οπως και να το κανουμε εχουν μια ομορφια...δεν ειναι ορθιες κονσερβες με διαμερισματα σαν τις πολυκατοικιες...

    απο εκει και μετα θα ηταν προτιμοτερο να βαψουν ολη την πολη!!!

     

     


    nirvgirl
    16.02.2009, 16:21

    Παράθεση:

    Το μέλος thrushgirl στις 28-06-2007 στις 12:47 έγραψε...

    tha symfoniso me ton deathminor.....to graffity mporei na theorithei vandalismos an symfona me ta dedomena kapoion katastrefei mia periousia k symfona me ta dedomena kapoion allon omorfenei ton periguro..fiati na zoume sto grizo tis polis??? ostoso pote den marese i hip hop apla exei epikratiisei auti i idea oti auta ta dio pane mazi



    +φωνω απολυτα!


    inkve
    16.02.2009, 19:31

    συμφωνα με αλλους θεωρειτε βανδαλισμος...για αλλους τεχνη και ομορφια..

    πολυ γενικες τοποθετησεις...

    εμενα μου αρεσει να βλεπω γκραφιτι σε τοιχους...η νοικοκυρα γειτονισσα μου ομως που θεωρει αλητες τους γκραφιταδες δεν της αρεσει αλλα ΠΡΟΤΙΜΑΕΙ μαλλον να διαβαζει οπαδικα συνθηματα τυπου <γαυροι μουνια!!>...βγαλτε εσεις συμπερασμα λοιπον!!!{#emotions_dlg.happycrazy}

    ποιος εχει δικιο??

    νομικα δικιο εχει ο δευτερος μιας και το γκραφιτι δεν επιτρεπεται...

    αισθητικα ποιος εχει??

    η ακομα εμενα θα μου αρεσε να ειχανε γκραφιτι οι σταθμοι του μετρο...

    για τον αλλον ομως θα ειναι βανδαλισμος...αλλο παγκοσμιο ανεξηγητο...λες και πας και το κανεις μεσα στο σπιτι του...τα πεζοδρομια ομως δεν τον ενοχλουν που με το ζορι χωραει ενας ανθρωπος και αμεσα κυνδινευει απο τα αυτοκινητα!!

    βγαζετε ακρη??


    MariannaLappa
    16.02.2009, 22:17

    Το θεωρώ βανδαλισμό όταν γίνεται σε σπίτια και ειδικά όταν γίνεται χωρίς κανένα λόγο (απλά μουντζούρες δηλαδή). Μ΄αρέσει όμως να βλέπω ωραία γκράφιτι,π.χ μια πολύ ωραία ζωγραφιά και θαυμάζω όσους τα έχουν κάνει και όσους μπορούν γενικά να ζωγραφίσουν κατ΄αυτόν τον τρόπο.


    inkve
    16.02.2009, 23:08

    Παράθεση:

    Το μέλος MariannaLappa στις 16-02-2009 στις 22:17 έγραψε...

    Το θεωρώ βανδαλισμό όταν γίνεται σε σπίτια και ειδικά όταν γίνεται χωρίς κανένα λόγο (απλά μουντζούρες δηλαδή). Μ΄αρέσει όμως να βλέπω ωραία γκράφιτι,π.χ μια πολύ ωραία ζωγραφιά και θαυμάζω όσους τα έχουν κάνει και όσους μπορούν γενικά να ζωγραφίσουν κατ΄αυτόν τον τρόπο.



    οποτε δεν θεωρεις βανδαλισμο το γκραφιτι...θεωρεις βανδαλισμο το κακο γκραφιτι...

    γιατι ακομα και σε σπιτι να το δεις...αν ειναι οντως ωραιο το σχεδιο δεν νομιζω να σε πειραξει...


    angel-0f-darkness
    16.02.2009, 23:33

    Παράθεση:

    Το μέλος inkve στις 16-02-2009 στις 23:08 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος MariannaLappa στις 16-02-2009 στις 22:17 έγραψε...

    Το θεωρώ βανδαλισμό όταν γίνεται σε σπίτια και ειδικά όταν γίνεται χωρίς κανένα λόγο (απλά μουντζούρες δηλαδή). Μ΄αρέσει όμως να βλέπω ωραία γκράφιτι,π.χ μια πολύ ωραία ζωγραφιά και θαυμάζω όσους τα έχουν κάνει και όσους μπορούν γενικά να ζωγραφίσουν κατ΄αυτόν τον τρόπο.



    οποτε δεν θεωρεις βανδαλισμο το γκραφιτι...θεωρεις βανδαλισμο το κακο γκραφιτι...

    γιατι ακομα και σε σπιτι να το δεις...αν ειναι οντως ωραιο το σχεδιο δεν νομιζω να σε πειραξει...



    Να συμπληρωσω και εγω πως συμφωνω! το μονο ασχημο ειναι τα κακοφτιαγμενα γκραφιτι και οι ταγκιες[tags]..

    φιλικα