ελληνική μουσική
    798 online   ·  210.851 μέλη

    Ασχολείστε έμπρακτα με τη ζωγραφική;

    loussi
    09.07.2007, 18:37
    πραγματι πολυ ωραιο topic! και τελικα ασχολουμαστε πολλοι!
    εγω τα καταφερνω καλυτερα με μολυβι και καρβουνο !
    ydargyros τα περιμενουμε!!
    margo
    11.07.2007, 01:01
    Να δυο από τα βοτσαλάκια που λέγαμε..είχα φτιάξει και έναν Ινδιάνο αλλά έπεσε κάτω και έσπασε






    επισυναπτόμενα: IMGP0037-2.JPG IMGP0036-2.JPG 
    maspa
    11.07.2007, 09:54
    Πολύ ωραία Μαργαρίτα! Το δεύτερο ειδικά μ' αρέσει πάρα πολύ!
    margo
    06.10.2007, 12:05


    Eυχαριστώ πολύ Μαρίνα μου αν και άργησα λίγο να σου απαντήσω!

    Επιτέλους αρχίζω μαθήματα!!
    blog

    χαχα σας έπρηξα αλλά δεν κρατιέμαι απ'τη χαρά
    Panos72
    06.10.2007, 13:51
    Μπράβο παίδες, το να εκφράζεται κανείς με τη ζωγραφική είναι πολύ όμορφο. Εγώ δεν τα καταφέρνω, γι' αυτό προσπαθώ να "ζωγραφίζω" καλά σε κάθε μου κίνηση αλλά ούτε εκεί τα καταφέρνω πάντα... Ωστώσο, προσπαθώ και βελτιώνομαι. Που θα πάει, κάποια στιγμή....

    ΜΕΓΑΛΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ Μillion Milles Away


    Stroumfita456
    06.10.2007, 14:24
    Εμενα μου ειναι πολυ δυσκολο να ζωγραφισω.....
    Ζωγραφιζω αθλια...... ....Προσπαθω βεβαια....εξαλλου η προσπαθεια ειναι αυτη που μετραει και οχι το αποτελεσμα...

    Τα ωραιότερα λόγια αγάπης κρύβονται πίσω από τη σιωπή ενός βλέμματος! Ότι δεν ακούγεται δε σημαίνει πως δεν υπάρχει.....


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Stroumfita456 στις 06-10-2007 14:26 ]


    -mel-
    06.10.2007, 16:20
    Απο πάντα μου άρεσε απίστευτα η ζωγραφική...θα συμφωνήσω μαζι σου σχετικά με την τέμπερα..δεν ειχα καταφέρει ποτε να ζωγραφίσω με τέμπερες... χρησιμοποιώ κυρίως μολύβι..ζωγραφίζω ξωτικά,δράκους και αλλα διάφορα τέτοια "μυθικά" πλάσματα...





    επισυναπτόμενα: dragon.JPG 
    Jimy
    06.10.2007, 16:42
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 11-07-2007 στις 01:01 έγραψε...

    Να δυο από τα βοτσαλάκια που λέγαμε..είχα φτιάξει και έναν Ινδιάνο αλλά έπεσε κάτω και έσπασε









    Ο κύριος πολύ ωραίος και αποπνέει μία ειρηνικότητα,
    αυτό το μπλέ είναι όλα τα λεφτά
    Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket


    margo
    06.10.2007, 17:10

    pafa
    06.10.2007, 17:28
    Παράθεση:

    Το μέλος -mel- στις 06-10-2007 στις 16:20 έγραψε...

    Απο πάντα μου άρεσε απίστευτα η ζωγραφική...θα συμφωνήσω μαζι σου σχετικά με την τέμπερα..δεν ειχα καταφέρει ποτε να ζωγραφίσω με τέμπερες... χρησιμοποιώ κυρίως μολύβι..ζωγραφίζω ξωτικά,δράκους και αλλα διάφορα τέτοια "μυθικά" πλάσματα...





    Πολ΄θ καλός ο δράκος,μπράβο.
    esta
    06.10.2007, 17:43
    Δεν τα καταφέρνω καθόλου -μα καθόλου- στη ζωγραφική... έτσι περιορίζομαι απλά στο να θαυμάζω πίνακες άλλων και να έχω γεμίσει τη βιβλιοθήκη μου με βιβλία για ζωγράφους!!
    margo
    06.10.2007, 20:10
    Παράθεση:

    Το μέλος pafa στις 06-10-2007 στις 17:28 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος -mel- στις 06-10-2007 στις 16:20 έγραψε...

    Απο πάντα μου άρεσε απίστευτα η ζωγραφική...θα συμφωνήσω μαζι σου σχετικά με την τέμπερα..δεν ειχα καταφέρει ποτε να ζωγραφίσω με τέμπερες... χρησιμοποιώ κυρίως μολύβι..ζωγραφίζω ξωτικά,δράκους και αλλα διάφορα τέτοια "μυθικά" πλάσματα...





    Πολ΄θ καλός ο δράκος,μπράβο.



    Συμφωνώ,ωραίος ο Δράκος μπράβο mel

    Γενικά το μολύβι & το κάρβουνο έχουν άλλη γοητεία.
    theotita
    07.10.2007, 12:42
    Παρόλο που προέρχομαι από οικογένεια που κάθε μέλος της ξεχώριζε σε κάποια τέχνη (μουσική/τραγούδι, ζωγραφική, γραπτός λόγος - ασ το βάλω γενικά μιας και το θεωρώ τέχνη) εμένα μάλλον με τράβηξε περισσότερο η μουσική (λέμε τώρα) και κυρίως ο γραπτώς λόγος είτε ως πεζός είτε ως ποιητικός.

    Διαβάζοντας όλα αυτά που γράφετε νοίωθω πολύ άσχημα, γιατί ενώ από πολύ μικρή η θεία μου προσπάθησε να με μυήσει στη ζωγραφική με λαδομπογές σε καμβά, εγώ δεν μπορούσα τη λεπτομέρια και έβγαινα έξω απ τις γραμμές του σχεδίου. Στο σχολείο ευτυχώς είχα πολύ καλούς καθηγητές και μπόρεσα να σχεδιάσω με μεγαλύτερη ευκολία κυρίως με μολύβι ή κάρβουνο, που είναι και τ'αγαπημένα μου υλικά - αν κάτσω ν'ασχοληθώ φυσικά. Κάποια στιγμή σχεδίαζα ρούχα και όσο ξαφνικά μου ήρθε τόσο ξαφνικά μου έφυγε... Γραμμικό νομίζω πως ήταν το σχέδιο που κατάφερνα...Δεν θυμάμαι! Ταλέντο δεν έχω καταλάβει αν έχω. Θα ήθελα όμως πολύ να έχω την υπομονή ν'ασχοληθώ κάποια στιγμή περισσότερο για να το ανακαλύψω.

    Θα μ'άρεσε γενικά να ζωγραφίζω τοπία που με ηρεμούν και σπανιότερα αντικείμενα. Για πρώσοπα δεν το συζητώ καν!! Εκτώς από μολύβι κ κάρβουνο, αγαπώ πολύ τους μαρκαδόρους και τις κυρομπογές γιατί μου θυμίζουν τα παιδικά μου χρόνια που ζωγράφιζα σε βιβλία με ήρωες από καρτούν!!

    Και θελω να πω πως ζηλεύω πολύ όσους μπορείτε ν' ασχοληθείτε και φτιάχνετε τόσο ωραία πράγματα!!
    χεχεχεχεχε

    Keep doing what you love to do!!!
    emmanuella
    07.10.2007, 14:57
    Γεια σας παιδιά...!!!!
    Εγώ δεν ασχολούμαι "έμπρακτα" με την μουσική απλά μου αρεσει πόλύ να ζωγραφίζω.

    Ζωγραφίζω συνήθως με κάρβουνο και μολύβι απλώνοντας το...
    Βέβαια κάνω πολύ καλά Graffiti και επίσης ζωγραφίζω καλά τα κινούμενα σχέδια...!!!!!!!


    punkster
    07.10.2007, 15:04
    Απο μικρη σιχαινομουν να χρησιμοποιω εντονα χρωματα οταν ζωγραφιζω.
    Γι αυτο μ αρεσει να ζωγραφιζω με μολυβι! Αν και.....δεν ειμαι καλη, οφειλω να ομολογησω, αλλα δεν ειναι εκει το θεμα!