ελληνική μουσική
    860 online   ·  210.855 μέλη
    Vick
    04.12.2004, 01:33
    Προτιμήσεις; Δύσκολο. Για να δούμε...
    Μπετόβεν, Τσαϊκόφσκι βεβαίως, Στραβίνσκι, Ραχμανινοφ... είναι κι άλλοι, αλλά τέτοια ώρα...!
    Πάντως να με συγχωρείτε όσοι τον αγαπάτε, αλλά έχω μια μικρή αντιπάθεια στον Σοπέν. Δυστυχώς με τις μελωδίες του δεν τα πάω καλά. Τα αφτιά μου δηλαδή.
    Και κάτι τελευταίο! Μου κάνει εντύπωση που σ' ένα topic με θέμα την κλασσική μουσική, ενώ αναφέρονται ονόματα ελλήνων συνθετών δεν είδα πουθενά το όνομα του Χατζιδάκι!!!;;;

    The ease of laughter comes so fast
    when you're not in a jester's shoes.
    Cause when you've only Fools Gold,
    you've got nothing more to lose!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nefos στις 15-07-2006 14:52 ]


    nikos_music
    04.12.2004, 02:28
    Quote:

    Το μέλος Vick στις 04-12-2004 στις 01:33 έγραψε:

    Μου κάνει εντύπωση που σ' ένα topic με θέμα την κλασσική μουσική, ενώ αναφέρονται ονόματα ελλήνων συνθετών δεν είδα πουθενά το όνομα του Χατζιδάκι!!!;;;




    Ο Χατζιδάκις και ο Θεοδωράκης δεν μπορούν να θεωρηθούν κλασικοί συνθέτες με την έννοια που θεωρούνται οι Ξενάκης, Χρήστου, Σκαλκώτας, Κωσταντινίδης, Καλομοίρης κλπ. Δεν το λέω με την έννοια του ανώτερου / κατώτερου αλλά καθαρά σαν διαχωρισμό ειδών.
    Ο Χατζιδάκις κυρίως αλλά και ο Θεοδωράκης έγραψαν αυτό που σωστά λέγεται έντεχνη μουσική-σε αντίθεση με τον όρο "έντεχνο" που χρησιμοποιείται λάθος για μένα σήμερα-αλλά κυρίως υπήρξαν λαικοί συνθέτες με την πλήρη έννοια του όρου, αφού τα έργα τους ξέφυγαν από τις δομές και τα ρεύματα που είχε η έντεχνη μουσική και έγραψαν έργα που ήταν λαικά είτε μιλάμε για το "¶ξιον Εστί" είτε για τον "Μεγάλο Ερωτικό".
    Δυστυχώς σήμερα εξαιτίας των διαχωρισμών που έπρεπε να επιβληθούν για να ξεχωρίσουν τα είδη της μουσικής σε εμπορικά,ποιοτικά κλπ οι όροι έχουν παρερμηνευθεί......

    Vick
    04.12.2004, 12:09
    Δεν εννοούσα πως Χατζιδάκις και Θεοδωράκης γράφουν κλασική μουσίκη, γι' αυτό άλλωστε δεν το διατύπωσα έτσι. Αν διαβάσεις στην αρχή της συζήτησης, μιλούν για επιρρεασμένους από την κλασική μουσική συνθέτες. Αλλά είναι δυνατον να αναφέρει κανείς τον Θεοδωράκη και όχι τον Χατζιδάκι;( Όσον αφορα στη σχέση τους με τη κλασική μουσική). Όποιος έχει ακούσει Χατζιδάκι -και δεν εννοώ το "νιαου βρε γατούλα" - καταλαβαίνει τι εννοώ.
    nikos_music
    04.12.2004, 12:43
    Quote:

    Το μέλος Vick στις 04-12-2004 στις 12:09 έγραψε:

    Δεν εννοούσα πως Χατζιδάκις και Θεοδωράκης γράφουν κλασική μουσίκη, γι' αυτό άλλωστε δεν το διατύπωσα έτσι. Αν διαβάσεις στην αρχή της συζήτησης, μιλούν για επιρρεασμένους από την κλασική μουσική συνθέτες. Αλλά είναι δυνατον να αναφέρει κανείς τον Θεοδωράκη και όχι τον Χατζιδάκι;( Όσον αφορα στη σχέση τους με τη κλασική μουσική). Όποιος έχει ακούσει Χατζιδάκι -και δεν εννοώ το "νιαου βρε γατούλα" - καταλαβαίνει τι εννοώ.




    Ήμουνα σαφής στην απάντηση που έδωσα-μην στέκεσαι τόσο στο γεγονός ότι απάντησα με αφορμή την δική σου απορία γιατί ο Χατζιδάκις αναφέρεται ή όχι.
    Εξάλλου αν κάτσουμε να αναφέρουμε συνθέτες που έχουν επηρεαστεί ή "κλέψει" τους συνθέτες από την εποχή του προκλασσικισμού μέχρι τους σύγχρονους συνθέτες του 20ου αιώνα δεν θα φτάνουν οι σελίδες...
    Όσο για αυτο που ανέφερες με το μουσικό παράδειγμα περί Χατζιδάκι("νιάου...γατούλα") είναι περιττό όταν μιλάμε σε ένα φόρουμ που από οτι έχω καταλάβει δεν είναι ασχετα τα μέλη από μουσική, αντιθέτως....


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: nikos_music on 04-12-2004 12:44 ]
    Hastaroth
    04.12.2004, 23:45
    Αν και δέν έχω ακούσει πολλή κλασσική μουσική θα σταθώ σε ένα έργο που μού αρέσει πάρα πολύ:το Bolero τού Ravel.Κάθε φορά που το ακούω θαυμάζω τον τρόπο που αυτός ο άνθρωπος κατάφερε να κάνη ολόκληρο έργο με μιά μόνο μελωδική φράση....
    ThePassenger
    10.12.2004, 16:57
    Ποιος είναι ο αγαπημένος σας κλασσικός κιθαρίστας;
    Εγω ξεχωρίζω τον Julian Bream
    Απ' συτον άκουσα την καλύτερη εκτέλεση του "Asturias" & "Concierto De Aranjuez"
    thank
    15.07.2006, 12:49
    εχει ενδιαφέρον τελικά να ψάχνεις παλιά τόπικς. Δεν νομίζω πως είμαι και πολύ μέσα στο κλίμα, αλλά, είναι θέμα πρωινής διαθεσης. Λοιπον, χωρις πολύ σκέψη - αρα πολλα αγαπημένα μου ξεφεύγουν -

    - Violin concerto - Beethoven. Εξαιρετικό.
    - Tchaikovski - Violin concert - το ίδιο.
    - Moonlight sonata και Appassionata - Beethoven. - Τέλεια.
    - Triple concerto - Beethoven.
    - Πολωνεζες - Chopin.
    - Ουγρικές Ραψωδίες - List.
    - Mozart xiolin concerto.

    Αυτά προς το παρόν, ίσως επανέλθουμε (σε 2 - 3 χρονάκια )
    Επίσης, ισως από την κλασσική μουσική, ανακάλυψα τη λατρεία που έχω για διάφορα όργανα ΄και ήχους ... Πχ οταν ακούω σήμερα σχεδόν οτιδήποτε έχει βιολί και πιάνο ενθουσιάζομαι.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : thank στις 15-07-2006 12:52 ]


    nefos
    15.07.2006, 14:51
    Το μέλος thank στις 15-07-2006 στις 12:49 έγραψε...
    Παράθεση:



    - Violin concerto - Beethoven. Εξαιρετικό.
    - Tchaikovski - Violin concert - το ίδιο.
    - Moonlight sonata και Appassionata - Beethoven. - Τέλεια.
    - Triple concerto - Beethoven.
    - Πολωνεζες - Chopin.
    - Ουγρικές Ραψωδίες - List.
    - Mozart xiolin concerto.



    @ Θάνο σε τι κλίμακες ειδικά τα concerta και οι σονάτες;

    (δεν σου την "μπαίνω", αλλά είναι βασική λεπτομέρεια στην αναφορά κλασσικών κομματιών)
    Brokenchord
    15.07.2006, 14:55
    Astron τι μας πέρασες επειδή δηλώνουμε ροκ αυτό αυτόματα σημαίνει ότι δεν ακούμε και κλασική μουσική. Για αυτό άλλωστε και μαθαίνουμε κλασική μουσική και ζοριζόμαστε από το να αγοράζαμε μια ηλεκτρική για να βγάλουμε και γκόμενα. Κρίμα που η κιθάρα δεν είναι ορχηστρικό όργανο. (Τώρα τελευταία βέβαια κάτι έχει πάρει το αυτί και το μάτι μου περί της κιθάρας ως ορχηστικού οργάνου). Άντε να παίρνουν σειρά και άλλα όργανα!!! .Λοιπόν ασυζητητί για Μότσαρτ και Μπετόβεν.
    Allegro con fuogo και ανατριχιάζω
    Μου αρέσει ο Μότσαρτ για αυτό το παιχνιδιάρικο που συνηθίζει να βγάζει και το βάθος !!!
    Και ο Μπετόβεν για αυτό το σοβαρό και βαρύ !!!
    Και αναρωτιέμαι ποιος έγραψε την μουσική του άρχοντα .ΤΡΟΜΕΡΟΣ ιδικά εκίνο το κομμάτι για τα Hobbit (δεν άντεξα στον πειρασμό πήρα την φλογέρα μου και έπαιξα. Έκλεισα και την πόρτα και μπήκα μέσα στην τουαλέτα για να έχει ηχώ και βάθος και πωρώθηκα για κανά δυο ωρίτσες)!!
    Και φυσικά Χατζιδάκις και Θοδωράκης (όχι πως είναι και πολύ κλασικαδούρες αλλά θυμίζουν πολύ)

    Η ζωή είναι ένα τραγούδι. Γι΄αυτό τραγούδησε το όσο ποιο δυνατά μπορείς. Γιατί λίγα πράγματα χρειάζεται κάποιος για να είναι ευτυχισμένος. Μια ψυχή να τον αγαπάει, μια καλοκαρδισμένη κιθάρα και όνειρα, πολλά όνειρα, όσα είναι τα αστερία στους γαλαξίες

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Brokenchord στις 15-07-2006 15:19 ]


    Jimy
    15.07.2006, 16:16
    Το μέλος Brokenchord στις 15-07-2006 στις 14:55 έγραψε...
    Παράθεση:

    Astron τι μας πέρασες επειδή δηλώνουμε ροκ αυτό αυτόματα σημαίνει ότι δεν ακούμε και κλασική μουσική. Για αυτό άλλωστε και μαθαίνουμε κλασική μουσική και ζοριζόμαστε από το να αγοράζαμε μια ηλεκτρική για να βγάλουμε και γκόμενα. Κρίμα που η κιθάρα δεν είναι ορχηστρικό όργανο. (Τώρα τελευταία βέβαια κάτι έχει πάρει το αυτί και το μάτι μου περί της κιθάρας ως ορχηστικού οργάνου). Άντε να παίρνουν σειρά και άλλα όργανα!!! .Λοιπόν ασυζητητί για Μότσαρτ και Μπετόβεν.
    Allegro con fuogo και ανατριχιάζω
    Μου αρέσει ο Μότσαρτ για αυτό το παιχνιδιάρικο που συνηθίζει να βγάζει και το βάθος !!!
    Και ο Μπετόβεν για αυτό το σοβαρό και βαρύ !!!
    Και αναρωτιέμαι ποιος έγραψε την μουσική του άρχοντα .ΤΡΟΜΕΡΟΣ ιδικά εκίνο το κομμάτι για τα Hobbit (δεν άντεξα στον πειρασμό πήρα την φλογέρα μου και έπαιξα. Έκλεισα και την πόρτα και μπήκα μέσα στην τουαλέτα για να έχει ηχώ και βάθος και πωρώθηκα για κανά δυο ωρίτσες)!!
    Και φυσικά Χατζιδάκις και Θοδωράκης (όχι πως είναι και πολύ κλασικαδούρες αλλά θυμίζουν πολύ)

    Η ζωή είναι ένα τραγούδι. Γι΄αυτό τραγούδησε το όσο ποιο δυνατά μπορείς. Γιατί λίγα πράγματα χρειάζεται κάποιος για να είναι ευτυχισμένος. Μια ψυχή να τον αγαπάει, μια καλοκαρδισμένη κιθάρα και όνειρα, πολλά όνειρα, όσα είναι τα αστερία στους γαλαξίες

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Brokenchord στις 15-07-2006 15:19 ]





    Howard Shore ονομάζεται αλλά! το οτι κάποιος γράφει μουσική για τόσες ώρες ΔΕΝ σημαίνει οτι είναι και ευρέως αποδεκτή με την έννοια της ποσότητας που υπάρχει στην κλασσική,άρα να μην τα μπερδεύουμε τα δύο αυτά πράγματα,νομίζω πως τον τρόπο να συνδέει τις ιδέες του ο Beethoven μέσω των μελωδιών του είναι δύσκολο να τον βρούμε σε άλλους κλασσικούς συνθέτες είναι η προσωπική μου άποψη μοιάζει όλα να φαίνονται ένα

    Brokenchord
    15.07.2006, 16:32
    Howard Shore είπες εεε Τρομερός τρομερός
    Ilovemusic
    16.07.2006, 03:30
    Δεν ξέρω από που να αρχίσω και πού να τελειώσω στις προτιμήσεις μου στην κλασική μουσική. Γενικά επικεντρώνομαι κατά κύριο λόγο στην ορχηστρική και οργανική μουσική, ενώ η όπερα είναι το λιγότερο αγαπημένο μου είδος. Από προκλασική ξεχωρίζω βέβαια τον Μπαχ που είναι μια από τις μεγαλύτερες μουσικές ιδιοφυίες με συνθέσεις ασύλληπτου βάθους και ποίησης, αλλά ακούω και πολύ τον πρωτοπόρο του κονσέρτου Βιβάλντι. Από τους κλασικούς βέβαια Μότσαρτ ( για την αγνή ομορφιά και την τελειότητα της δομής στη μουσική του), Μπετόβεν ( για τη μεγαλοπρέπεια και τη συγκίνηση που μεταδίδει στον ακροατή) και Σούμπερτ ( λατρεύω την 8η -ημιτελής και την 9η συμφωνία του). Από τους ρομαντικούς συνθέτες μου αρέσουν πολύ οι εκπρόσωποι των εθνικών σχολών π.χ Μουσόργκσκι, Ντβόρζακ, Γκρηγκ, Σιμπέλιους. Οι συνθέτες που λατρεύω όμως είναι κυρίως οι μεταρομαντικοί συμφωνιστές Γκούσταβ Μάλερ( οι συμφωνίες του είναι ''τοιχογραφίες της ανθρώπινης ψυχής) και Άντον Μπρούκνερ ( εκπληκτική μεταφυσική ποιότητα, η έκσταση του θείου μέσα από τη μουσική, η 9η συμφωνία του με έχει στοιχειώσει όσο κανένα άλλο μουσικό έργο). Από τους συνθέτες του 20ου αιώνα μου αρέσουν πολύ οι Γάλλοι ιμπρεσιονιστές Κλοντ Ντεμπυσύ και Μωρίς Ραβέλ και οι Ρώσοι Ίγκορ Στραβίνσκι και Ντμίτρι Σοστακόβιτς. Από Έλληνες ακούω Νίκο Σκαλκώτα , αλλά θα ήθελα να εμβαθύνω και στο έργο του Γιάννη Χρήστου που θεωρείται από ξένους κριτικούς μια πολύ μεγάλη μουσική ιδιοφυία που χάθηκε δυστυχώς πρόωρα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Ilovemusic στις 16-07-2006 03:41 ]


    thank
    16.07.2006, 06:30
    Το μέλος nefos στις 15-07-2006 στις 14:51 έγραψε...
    Παράθεση:


    @ Θάνο σε τι κλίμακες ειδικά τα concerta και οι σονάτες;

    (δεν σου την "μπαίνω", αλλά είναι βασική λεπτομέρεια στην αναφορά κλασσικών κομματιών)



    ε από ... μουσικοθεραπευτή και ... moderator τι περιμένεις ??? Τελος πάντων (επειδή έχεις δίκιο .....) ... τα ξαναγράφω

    - Violin concerto - Beethoven in D major. Εξαιρετικό.
    - Tchaikovski - Violin concert in D major - το ίδιο.
    - Moonlight sonata in D minor και Appassionata in F minor - Beethoven. - Τέλεια.
    - Triple concerto in C major- Beethoven.
    - Πολωνεζες - Chopin.
    - Ουγρικές Ραψωδίες - List.
    - Mozart violin concerto in A major.

    ευχαριστώ νεφελάκι.
    Angel20
    10.08.2006, 14:02
    Οι αγαπημενοι μου ειναι Beethoven, Bach, Mozart! Αλλα ο Beethoven πιστευω οτι ειναι κορυφη!
    JaNick
    10.08.2006, 14:32
    Θεωρώ τον Μπάχ τον καλύτερο συνθέτη.....Οι φούγκες του στο έργο Well Tempered Clavier, είναι ονειρικές, ειδικά η φούγκα Νο.2 απο το πρώτο βιβλίο σε C minor είναι καταπληκτική....!!!
    Επίσης Μπετόβεν και Μότσαρτ, σε λιγότερη εκτίμηση βέβαια....Είναι σονάτες που σκοτώνουν...Ο Σοπέν μου αρέσει επίσης και ο Βέρντι....
    Αυτοι που αντιπαθώ ιδιαιέτερα είναι ο Βιβάλντι και κυρίως ο Στράους
    Angel20
    10.08.2006, 20:22
    Μα γιατι? Οι 4 εποχες του Βιβαλντι, ειναι καταπληκτικο εργο! Καθενας βέβαια εχει τη γνωμη του....
    vero
    11.08.2006, 00:56
    Ολοι μου αρεσουν ειναι το αιμα μου Τραγουδια που παιζω στο πιανο ειναι Beetoven - Fur Elize
    Vergi - Rigoletto

    Angel20
    15.08.2006, 01:15
    Το μέλος ssakiss1 στις 19-11-2004 στις 00:57 έγραψε...
    Παράθεση:

    gia mena korifi eine o bibalnti.


    Ποιο εργο του σου αρεσει περισσοτερο? εμενα το καλοκαιρι απο τις 4 εποχές! Εχω και μια πολυ ωραια εκτελεση απο την Vanessa Mae!! Το αποθεωνει το κομματι!!!
    mg-dreamer
    15.08.2006, 18:49
    to agapimeno mou klassiko komati einai to moonlight sonata tou Beethoven o opoios einai kai enas apo tous agapimenous mou klassikous sinthetes. Episis Tchaikovsky, Rachmaninoff, Vivaldy, Bizet kai Bach
    Schopenhauer
    11.08.2007, 23:30
    ^_^" Τι θεμα πηγα και ξεθαψα? Τεσπα αγαπημενος συνθετης σιγουρα ο Beethoven απο κει και μετα Bruckner, Mahler, Verdi, Brahms..
    Τωρα απο κομματια:
    ~Beethoven Symphony No. 5 In C Minor, III: Allegro
    ~Beethoven Symphony No.9 d-moll - I: Allegro ma non troppo, un poco maestoso [O_O στο τερμα και να τριζουν οι τοιχοι]
    ~Beethoven Symphony No.3 'Eroica' -II- Marcia funebre. Adagio assai [O_o Επικηδειο εμβατηριο]
    ~Beethoven Piano Concerto #5 In E Flat
    ---
    ~Brahms Symphony No.1 in C-moll I: Un poce sostenuto-Allegro
    ~Mahler Symphony No. 2 'Resurrection'
    ~Bruckner Symphony No.7 Agadio
    O_O Και φυσικα Verdi - Messa da Requiem