ελληνική μουσική
    673 online   ·  210.857 μέλη

    Με ποιο τραγούδι κλαίτε και τι σας θυμίζει;

    sitzoune81
    30.12.2007, 13:03
    Να κλαψω με καποιο τραγουδι?!?! Μmm... I don't think so...! Γιατι μου ακουγεται πολυ αστειο?!?!?!
    mariachi
    30.12.2007, 23:25
    Δεν έχω κλάψει με κανένα τραγούδι αλλά συγκινούμαι με μερικά,
    1)''Ήλιε μου σε παρακαλώ'',με την παραπονιάρικη φωνή του Νταλάρα σε αυτή την εκτέλεση
    2)''Εφτά νάνοι στο S/S Cyrenia'',αυτό το συνταρακτικό ποίημα του Καββαδία ντυμένο με την αξεπέραστη μουσική του Θάνου
    3)''Η ζωή μου όλη'',τί να πω,για μένα είναι ο εθνικός ύμνος
    4)''The house of the rising Sun'',για μένα όλη η ιστορία της ροκ
    catherine91
    31.12.2007, 17:45
    Φίλε Στέλλιο (mariachi), το "Ήλιε μου, σε παρακαλώ" με συγκινεί κι εμένα... Γιατί αρέσει πολύ στη μαμά μου και το άκουγα από μικρή...
    Και γενικότερα, από Νταλάρα, με συγκινεί και το "Παραπονεμένα Λόγια"...

    Τώρα, όσον αφορά, άλλου είδους κομμάτια, έχω κλάψει με το "Σ'αγαπώ" του Γιαννιά (που μου θυμίζει τον πρώτο μου έρωτα), το "Άγγιγμα Ψυχής" του Χατζηγιάννη (που μου θυμίζει το ίδιο πρόσωπο)...

    Γενικότερα, εγώ συγκινούμαι πολύ με τα τραγούδια που ακούω και κάτα κάποιο τρόπο δένομαι μαζί τους... Αυτό νομίζω είναι καλό, αλλά δεν ξέρω... Τι να πω!!!!
    Τα είδος των τραγουδιών με τα οποία συγκινούμαι είναι περισσότερο οι μπαλάντες και κυρίως οι ξένες ροκ μπαλάντες....

    Αυτά!!!!!

    iris-the-black
    02.01.2008, 00:11
    ΑΑχ..ειναι οι στιχοι, ειναι η μελωδια, το υφος και η περισταση που σε κανουν να αισθανεσαι ετσι..οτι ειναι δικο σου κομματι..και φυσικα η ερμηνεια...Αρα broken απο amy lee/syther, ανοητες αγαπες, θα μαι κοντα σου οταν με θες, σ αγαπω να προσεχεις, ποσο μου λειπεις (παλι παπακωνσταντινου) και απο ξενα αρκετα...walk away (celine dion), frozen (within temptetion) καλα ειδικα το love bites απο def leppard. null
    katia51
    07.01.2008, 09:56
    "ΜΑΜΑ ΓΕΡΝΑΩ" - Τάνια Τσανακλίδου.
    Μου υπενθυμίζει και όχι απλά μου θυμίζει τη ζωή του κάθε ανθρώπου και φυσικά τη δική μου.
    Άριστο
    RoCkLiViN2
    07.01.2008, 12:58
    An uparxei ena tragoudi pou me kanei na klaiw, auto einai to "The Idol" apo WASP kai auto giati an diabasei kapoios tous stoixous, tha einai san na bleipei ti mou eixe sumbei kapoia dedomeni periodo tis zwis mou... Eite eimai xaroumenos eite eimai xalia otan to akousw tha me piasoun ta klamata... Kai kata kapoio periergo tropo to akouw sxedon kathe mera, opote katalabainete....
    hartigan
    07.01.2008, 13:45
    Το αν θυμηθείς το ονειρό μου.Δεν κλαίω αλλά η ερμηνεία του Πλούταρχου με συγκινεί
    kithara-woman
    21.01.2008, 23:54
    Τα περισσότερα τραγούδια κάτι μου θυμίζουν...Αλλά με κάποια κλαιω,ακόμα και όταν τα τραγουδάω με την κιθάρα.Το ''δεν έχω άλλη υπομονή"του Β.Παπακωνσταντίνου,το "Αναθεμα σε"του Θαλασσινού,το "Τι τραγούδι να σου πω"με τους Ενδελέχεια(όχι τον Κοτσιρα)τον "Αυγουστο''του Παπάζογλου.Ολα αυτά μου θυμίζουν κάποιες προσωπικές στιγμές,όχι απαραίτητα κακές,έντονες.Αναμνήσεις.
    sitzoune81
    22.01.2008, 00:13
    Ουδεν σχολιο


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sitzoune81 στις 22-01-2008 00:24 ]


    oomarioo
    22.01.2008, 00:18
    Καλός ο ninja...Εγώ δε νομίζω να κλάψω με κάποιο τραγούδι...Άντε να πιω 1 ποτήρι παραπάνω! Τα κλάματα είναι για μαμόθρεφτα!
    sitzoune81
    22.01.2008, 00:29
    Δικο μου το λαθος, που περιεγραψα μια τοσο προσωπικη εικονα της μνημης μου.......
    λυπαμαι......
    oomarioo
    22.01.2008, 00:35
    Χαλάρωσε...Δεν είναι κακό!
    sitzoune81
    22.01.2008, 00:36
    Της αγάπης αίματα
    με πορφύρωσαν
    και χαρές ανείδωτες
    με σκιάσανε
    οξειδώθηκα μες στη νοτιά
    των ανθρώπων
    μακρινή μητέρα
    ρόδο μου αμάραντο

    Στ' ανοιχτά του πέλαγου
    με καρτέρεσαν
    με μπομπάρδες τρικάταρτες
    και μου ρίξανε
    αμαρτία μου να 'χα κι εγώ
    μιαν αγάπη
    μακρινή μητέρα
    ρόδο μου αμάραντο

    Τον Ιούλιο κάποτε
    μισανοίξανε
    τα μεγάλα μάτια της
    μες στα σπλάχνα μου
    την παρθένα ζωή μια στιγμή
    να φωτίσουν
    μακρινή μητέρα
    ρόδο μου αμάραντο

    μακρινή μητέρα
    ρόδο μου αμάραντο
    NoExit
    22.01.2008, 00:37
    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 22-01-2008 στις 00:29 έγραψε...

    Δικο μου το λαθος, που περιεγραψα μια τοσο προσωπικη εικονα της μνημης μου.......
    λυπαμαι......



    Δεν είναι κακό το να μοιράζεσαι κάτι εξάλλου το ίδιο το τόπικ το επιβάλλει. Δεν κατάλαβα γιατι τροποποίησες το σχόλιο σου (που παρεπιμπτώντος διάβασα).
    oomarioo
    22.01.2008, 00:39
    Ναι!Συμφωνώ no exit... Δεν πειράζει, ελεύθερο το θέμα κι εμείς απαντάμε!σωστός? Εγώ έγραψα τη γνώμη μου...
    sitzoune81
    22.01.2008, 00:44
    Παράθεση:

    Το μέλος NoExit στις 22-01-2008 στις 00:37 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 22-01-2008 στις 00:29 έγραψε...

    Δικο μου το λαθος, που περιεγραψα μια τοσο προσωπικη εικονα της μνημης μου.......
    λυπαμαι......



    Δεν είναι κακό το να μοιράζεσαι κάτι εξάλλου το ίδιο το τόπικ το επιβάλλει. Δεν κατάλαβα γιατι τροποποίησες το σχόλιο σου (που παρεπιμπτώντος διάβασα).



    Οταν το εγραφα, ειχα ξεχασει πως θα επρεπε να περιμενω και ειρωνικα σχολια για καποια πραματα που τα χω ιερα.... κι αυτο δεν το θελω.......
    Ιδου:

    Της αγάπης αίματα
    με πορφύρωσαν
    και χαρές ανείδωτες
    με σκιάσανε
    οξειδώθηκα μες στη νοτιά
    των ανθρώπων
    μακρινή μητέρα
    ρόδο μου αμάραντο

    Στ' ανοιχτά του πέλαγου
    με καρτέρεσαν
    με μπομπάρδες τρικάταρτες
    και μου ρίξανε
    αμαρτία μου να 'χα κι εγώ
    μιαν αγάπη
    μακρινή μητέρα
    ρόδο μου αμάραντο

    Τον Ιούλιο κάποτε
    μισανοίξανε
    τα μεγάλα μάτια της
    μες στα σπλάχνα μου
    την παρθένα ζωή μια στιγμή
    να φωτίσουν
    μακρινή μητέρα
    ρόδο μου αμάραντο

    μακρινή μητέρα
    ρόδο μου αμάραντο



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sitzoune81 στις 22-01-2008 00:46 ]


    oomarioo
    22.01.2008, 00:49
    Θυμώνεις χωρίς λόγο, αλήθεια...σέβομαι τη γνώμη σου, οκ? Εγώ λυπάμαι αν σε πειραξε κάτι, που δε βρίσκω το λόγο...
    NoExit
    22.01.2008, 00:53
    Καλά δεν έχω λόγια να το περιγράψω.... Η ειρωνεία είναι κάτι αναπόφεκτο, άλλες φορές κάτι ευχάριστο άλλες όχι....
    oomarioo
    22.01.2008, 00:58
    Δεν υπάρχει ειρωνία...ίσως να παραποιούνται κάποια λόγια οκ?
    sitzoune81
    22.01.2008, 01:03
    Παράθεση:

    Το μέλος oomarioo στις 22-01-2008 στις 00:49 έγραψε...

    Θυμώνεις χωρίς λόγο, αλήθεια...σέβομαι τη γνώμη σου, οκ? Εγώ λυπάμαι αν σε πειραξε κάτι, που δε βρίσκω το λόγο...



    Δε θυμωσα! και ΔΕΝ ηταν η γνωμη μου.... ηταν προσωπικο μου βιωμα.....
    Αντε γεια μας τωρα