ελληνική μουσική
    869 online   ·  210.851 μέλη

    Τάνια Τσανακλίδου

    maspa
    06.07.2007, 05:11
    Ποιά η γνώμη σας για την Τ.Τσανακλίδου;

    Τη δική μου άποψη την έχω πει ήδη με δυο λόγια στο άρθρο/βιογραφικό που υπάρχει στο e-περιοδικό.


    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=802


    vasiloukos
    06.07.2007, 13:01
    Ότι και να πεις για τη Τάνια είναι λίγο... Η γυναίκα είναι καλλιτέχνης με Κ κεφαλαίο. Είναι η μεγαλύτερη -κατ' εμέ- φωνή στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή (η φωνή της δεν έχει σπάσει καθόλου, έχει χροιά απίστευτη, έχει δύναμη και βάθος, οι ερμηνείες της είτε παθιασμένες είτε ψιθυριστές θα 'πρεπε να ναι παράδειγμα για διάφορους βλαχοτραγουδιστές και ξέκωλα που νομίζουν ότι τραγουδάνε). Επαναλαμβάνομαι, το χω πει και παλιότερα σε παρόμοιο θέμα νομίζω, αλλά η γυναίκα εκτός του ότι δονείται πάνω στη σκηνή και κάνει κάτάθεση ψυχής -έτσι που να δονεί κι εσένα και να σε συνεπαίρνει- έχει συνάμα και μια αφάνταση απλότητα πάνω και κάτω από τη σκηνή, άσε δε που στις συνεντεύξεις της φαίνεται για κατασταλαγμένο άτομο που ζει τη ζωή με το μεδούλι, που παρασέρνεται από πάθη και λάθη κλπ. Τέλος, όταν μιλάει έχει λ ό γ ο, χειρίζεται τη γλώσσα σωστά και -το σημαντικότερο- αυτά που λέει έχουν λόγο ύπαρξης, έχουνε ο υ σ ί α μέσα της.

    Σταματώ εδώ γιατί θα νομίζουν ότι παίρνω μίζες για να τη διαφημίσω
    melkat06
    06.07.2007, 15:51
    Νομίζω οτι ο vasiloukos τα είπε όλα σε μία και μόνο παράγραφο..!!

    movflower
    06.07.2007, 17:49
    Παρμένο από ένα ποστ του μπλοκ μου, διότι η γνώμη μου για την Τσανακλίδου δεν θα αλλάξει ποτέ. Είναι ένα από τα λίγα ποτέ, που μπορώ να εκφράσω χωρίς αμφιβολία:

    "Όμως υπάρχει μία γυναίκα, που δεν μπορείς να την πεις ούτε ερμηνεύτρια ούτε τραγουδίστρια. Καλλιτέχνις; Ούτε! Της πέφτουν όλοι οι τίλοι λειψοί. Μια μορφή που κάποτε, όταν εμείς θα γεράσουμε ,θα μας φαντάζει μυθική. Μια είναι αυτή, που ραγίζει καρδιές μόνο με τη χροιά της φωνής της, με τον λυγμό μοναξιάς που αναβλύζει από την ψυχή της. Μάγισσα ή Νεράιδα, κάθε φορά που την ακούω, κλαίω σαν μωρό. "



    despinakontogianni
    31.07.2007, 20:25
    Για την Τάνια,ε; Είμαι, φαντάζομαι, από τους λίγους που τη λένε θεά και δεν πληρώνονται. Πιστεύω όμως πως πραγματικά της αξίζει. Είναι από τις πιο αισθησιακές φωνές, όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά και στον κόσμο!Δεν ξέρω αν ακούγομαι υπερβολική, μα είναι η γνώμη μου!Είναι πρότυπο γυναίκας΄για εμένα και προσπαθώ να κρατήσω μόνο τα θετικά από αυτή.

    Και φυσικά ξέρετε πως το "Μαμά Γερνάω" είναι γραμμένο από τη Νικολακοπούλου αποκλειστικά για την Τάνια. Της το ζήτησε το 1986 μετά το θάνατο της μητέρας της.
    Και 'μεις μαζί της.

    PHILIPPOSSM
    01.08.2007, 14:49
    Παράθεση:

    Το μέλος movflower στις 06-07-2007 στις 17:49 έγραψε...

    Παρμένο από ένα ποστ του μπλοκ μου, διότι η γνώμη μου για την Τσανακλίδου δεν θα αλλάξει ποτέ. Είναι ένα από τα λίγα ποτέ, που μπορώ να εκφράσω χωρίς αμφιβολία:

    "Όμως υπάρχει μία γυναίκα, που δεν μπορείς να την πεις ούτε ερμηνεύτρια ούτε τραγουδίστρια. Καλλιτέχνις; Ούτε! Της πέφτουν όλοι οι τίλοι λειψοί. Μια μορφή που κάποτε, όταν εμείς θα γεράσουμε ,θα μας φαντάζει μυθική. Μια είναι αυτή, που ραγίζει καρδιές μόνο με τη χροιά της φωνής της, με τον λυγμό μοναξιάς που αναβλύζει από την ψυχή της. Μάγισσα ή Νεράιδα, κάθε φορά που την ακούω, κλαίω σαν μωρό. "





    Δεν υπαρχει τιποτε αλλο να πει κανεις.
    Ο/Η movflower τα ειπε ολα.

    melkat06
    01.08.2007, 14:57
    Παράθεση:

    Το μέλος despinakontogianni στις 31-07-2007 στις 20:25 έγραψε...

    Και φυσικά ξέρετε πως το "Μαμά Γερνάω" είναι γραμμένο από τη Νικολακοπούλου αποκλειστικά για την Τάνια. Της το ζήτησε το 1986 μετά το θάνατο της μητέρας της.
    Και 'μεις μαζί της.




    Δεν το ήξερα....!



    Kerato
    01.08.2007, 20:12
    Κάθε φορά που θα 'ρθεις βρέχει

    Στίχοι: Τάκης Καρνάτσος
    Μουσική: Γιάννης Σπανός
    Πρώτη εκτέλεση: Τάνια Τσανακλίδου

    Κάθε φορά που θα ‘ρθεις βρέχει
    Σύμπτωση λες πες το όπως θες
    Όμως εγώ θέλω να βρέχει
    Σαν το νερό
    Να σ αγκαλιάζω τις νύχτες που καις

    Κάθε φορά που θα ‘ρθεις βρέχει
    Δεν φταις εσύ δεν φταίει κανείς
    Λες κι ο καιρός χαρές δεν έχει
    Κι έρχεσαι εδώ για να κρυφτείς

    Κάθε φορά που θα ‘ρθεις βρέχει
    Γίνεσαι φως στη συννεφιά
    Μα κάθε φορά κάτι τρέχει
    Φεύγεις μακριά
    Μόνος ξανά σαν μια γκρίζα σκιά

    Τέτοια ζωή ποιος την αντέχει
    Ίσως εγώ και η βροχή
    Μα σ αγαπώ βρέχει δεν βρέχει
    Κι αν σ αρνηθώ
    Τότε μωρό μου θα φταις μόνο εσύ

    Ένα από τα πολλά υπέρχα τραγούδια που έχει ερμηνεύσει...
    Η γυναίκα είναι μοναδική σε όλα της. Να είναι καλά και να συνεχίσει να μας συμπαρασύρει στο πάθος της μουσικής.

    Greenheart
    09.08.2007, 03:23
    ΠΑΙΔΙΑ , Η ΤΑΝΙΑ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΔΙΣΚΟ ΜΕ ΤΟΝ ΜΙΧΑΛΗ ΔΕΛΤΑ !!!!!!!!!ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ, ΑΠΟ ΤΟ 2001 "ΧΡΩΜΑ ΤΗΣ ΜΕΡΑΣ"....ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΠΩΣ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΘΑ ΜΑΣ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΕΙ ΟΛΟΥΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΑΝΑΜΟΝΗΣ ΝΕΟΥ ΥΛΙΚΟΥ
    justme
    09.08.2007, 04:04
    Επιτελους γιατι η γυναικα ειναι μοναδικη & στη φωνη & στο συναισθημα!!!
    Περιμενουμε με ανυπομονησια......
    eneni
    09.10.2007, 22:50
    Αυριο θα είναι καλεσμένη στην εκπομπή της Μαργαρίτας Μυτηλιναίου στο Δεύτερο.
    10-12 το πρωί.
    στους 102,9
    ή www.deytero.gr

    aggeliki
    10.10.2007, 00:55
    ΘΕΑ!
    DIMI25-
    10.10.2007, 01:49
    και επιτρεψτε μου να πω οτι ειναι απηστευτο θυληκο!εχει κατι το ερωτικο πανω της χωρις να ειναι καμια αιθερια υπαρξει!
    γεια σοθ τανια θεα!!!

    eneni
    14.10.2007, 11:25
    «Πρώτη φορά δεν ψήφισα»

    Της ΜΑΤΟΥΛΑΣ ΚΟΥΣΤΕΝΗ (kusteni@enet.gr)

    Οι τελευταίοι μήνες της δεν πέρασαν ευχάριστα: Τραυματισμοί, φωτιές στο Πήλιο, περιπολίες με εθελοντές στα βουνά και απομάκρυνση από κάθε μουσική δραστηριότητα για περίπου έξι μήνες.

    Η Τάνια Τσανακλίδου είναι μαθημένη στις... εξαφανίσεις. Εχει να βγάλει δίσκο επτά χρόνια: «Αντί για το γρανάζι της δισκογραφίας προτιμώ να φροντίζω τον κήπο μου, να μαγειρεύω, να παίζω μπιρίμπα, να διαβάζω». Μετά την περσινή εξωστρέφεια με ένα πολυπληθές σχήμα στο Ζυγό, «μαζεύεται» κι επιστρέφει από αύριο και κάθε Δευτέρα -Τρίτη στο Μετρό μαζί με τους Μανώλη Καραντίνη (μπουζούκι), Γιάννη Παπαζαχαριάκη (κιθάρα), Παναγιώτη Τσεβά (ακορντεόν). Το πρόγραμμα στήθηκε με πρόβες και ξενύχτια στο σαλόνι του σπιτιού και ξεφεύγει από τα καθιερωμένα. Τίτλος; «Παλιές αγάπες και τραγούδια μεθυσμένα».

    «Αποφάσισα να μη λέω επιτυχίες μου. Κουράστηκα να σκέφτομαι ότι αποκλείεται να μην πω το "Πάτωμα", το "Αν μ' αγαπάς", τη "Ζελατίνα", τις "Μοίρες". Το πρόγραμμα που ετοίμασα θα διαρκεί αυστηρά δύο ώρες και περιλαμβάνει από Χατζιδάκι και Μπέλλου μέχρι Μπρέγκοβιτς. Αμέσως μετά, αν υπάρχει κέφι, θα βγαίνω με ένα γυάλινο κουτί και θα ξεκαθαρίζω πως για να ακούσει κανείς το αγαπημένο του τραγούδι πρέπει να πληρώσει. Είμαστε έτοιμοι για οποιαδήποτε παραγγελιά. Τα έσοδα θα διατίθενται σε κάποιο κέντρο περίθαλψης ζώων. Επίσης, φέτος αποφάσισα ότι δεν θα τυπώσω αφίσες. Κάποια μικρά χαρτιά θα δώσω σε μερικά μπαρ φίλων. Η αισθητική της αφίσας μού δημιουργούσε πάντα αμηχανία. Δεν μπορώ να διασχίζω το δρόμο και να με βλέπω δίπλα στον Καρατζαφέρη».

    -Θα σας κατηγορήσουν που δεν δίνετε τα χρήματα σε ανθρώπους κι επιλέγετε τα ζώα.

    «Για τους ανθρώπους τραγουδάω. Ας κάνω κάτι και για τα ζώα».

    -Λίγο επιθετική σας βλέπω.

    «Πέρασα ένα φρικτό καλοκαίρι. Τραυματίστηκα και ως μοναχικός άνθρωπος που είμαι, σοκαρίστηκα νιώθοντας ότι ξαφνικά εξαρτώμαι από άλλους. Επειτα ήρθαν οι φωτιές και με διέλυσαν».

    -Κάθε φορά που ενοχλείστε, πώς αντιδράτε;

    «Κρύβομαι, θυμώνω με τους ανθρώπους, γίνομαι χοντρή και βυθίζομαι σε μια τρομερή ακινησία. Σκέψου ότι πρώτη φορά δεν ψήφισα. Καμιά φορά αισθάνομαι ότι δεν έχει τόπο πουθενά για μένα. Οτι η εντιμότητα δεν θα επιστρέψει ποτέ στην κοινωνία μας. Ακόμα και οι Μηλιές, που ήταν το καταφύγιό μου, γεμίσανε μεζονέτες. Πάντού πισίνες. Μας σκέπασε η ξιπασιά».

    -Αυτή τη φορά τι σας ξεκούνησε και επιστρέψατε;

    «Μια πρόταση από το θέατρο για να ερμηνεύσω τον Ιανουάριο το ρόλο της μάνας -που κάποτε είχε κάνει η Ρένη Πιττακή- στο έργο της Λούλας Αναγνωστάκη "Ο ήχος του όπλου" που σκηνοθετεί η Ελλη Παπακωνσταντίνου. Δύσκολος ρόλος!».

    -Ούτε στη μουσική βολευτήκατε ποτέ στα εύκολα.

    «Ισα ίσα. Αν δεν έχω από κάτι να λυτρωθώ, δεν τραγουδάω. Με τη μουσική μοιράζομαι την ανασφάλεια, την αγωνία μου. Σκεφτείτε ότι στην παράσταση υπάρχει μια ολιγόλεπτη ενότητα με τραγούδια που μιλούν για φωτιές, ενώ συγχρόνως θα προβάλλονται σατιρικά βίντεο που ετοιμάζουν οι συντελεστές της εκπομπής του Σκάι "Ελληνοφρένεια". Μακάρι να μπορούσα να εντάξω και κάτι για το βιβλίο της Ιστορίας».

    -Πώς σας φάνηκε που αποσύρθηκε;

    «Είμαι υπέρ, διότι δεν αντέχω την έλλειψη ηρώων από τη ζωή μου. Ηρωισμός σημαίνει ότι σε μια ακραία στιγμή θυσιάζω τον εαυτό μου για να σώσω εσένα. Σήμερα ο καθένας θέλει να σώσει το τομάρι του».

    -Εσείς που πάντα είχατε αριστερή αντίληψη δεν σας πειράζει που συμφωνείτε πια με την άκρα δεξιά;

    «Ακριβώς εκεί πατάνε οι νεοσυντηρητικοί για να μας αναγκάσουν να ντρεπόμαστε για τις απόψεις μας. Μισώ να διδάσκεται στα παιδιά το μίσος και ο φόβος. Ωστόσο, η ομογενοποίηση δεν μου ταιριάζει. Μου αρέσει ακόμα να ονειρεύομαι. Εγώ έπαθα κατάθλιψη όταν έχασα τους ήρωές μου. Ενα παιδί πρέπει να μάθει ότι για να διατηρήσει την ηθική του, την ελευθερία του ή την αξιοπρέπειά του πρέπει καμιά φορά να θυσιάζεται. Αλλιώς πώς θα γίνει καλός για τους διπλανούς του;».


    Πηγη: www.enet.gr
    fanis_diathesopoulos_
    14.10.2007, 15:16
    μια υπέροχη φωνή , μια υπέροχη γυναίκα . . .
    Termite
    14.10.2007, 15:40
    To σχήμα με τον Καραντίνη και Παπαζαχαριάκη και φυσικά την Τάνια. Έχει κάνει εκπληκτικά live. Ελπίζω να ξαναπάω!
    fearlessangel
    19.10.2007, 13:55
    Σαφως η Τανια ειναι μεγαλη καλλιτεχνης και το απεδειξε τους τελευταιους μηνες στη συνεργασια της με τον Μιχαλη Δελτα.Πολυ καλη μουσικη και ωραιοι στιχοι με βαθυτατο νοημα.Βεβαια και οι πρροηγουμενες δουλειες της ηταν εξισου καλες...Δεν ξερω ποια ειναι η δικη σας γνωμη,παντως εγω την εχω σε ιδιεταιρα μεγαλη εκτιμηση!
    stam82
    28.10.2007, 10:15
    Για όσους γνωρίζουν και αγαπούν την Edith Piaf, θα πρότεινα να ακούσουν το cd
    "PIAF" στο οποίο η Τάνια Τσανακλίδου τραγουδάει Piaf δίνοντας πραγματικά ξεχωριστές και ανατριχιαστικές ερμηνείες!