ελληνική μουσική
    794 online   ·  210.857 μέλη
    nefos
    24.07.2007, 15:05
    Η ευαίσθητη blogger

    Στιχουργός με συνεργασίες κυρίως με τον Νίκο Παπάζογλου αλλά και με τον Σωκράτη Μάλαμα. Ποιήτρια με δύο ποιητικές συλλογές στο ενεργητικό της, την «Πτήση» και το «Νυχτερινό Αναστεναγμό» (από τις εκδόσεις «Δωδώνη»). Αλλά κυρίως η Πηγή Καφετζοπούλου, που έφυγε προχθές μόλις στα 38 της χρόνια, ήταν μία από τις πιο ευαίσθητες και λυρικές κυρίες της ελληνικής bloggόσφαιρας.



    Γνωστή ως «Πυθία», στη σελίδα που μοιραζόταν με τον «Τειρεσία», αλλά και από τα σταθερά μέλη της μουσικής κοινότητας Music Heaven, η Πηγή δημοσίευε ποιήματα, στίχους, κειμενάκια και κυρίως μικρά, τρυφερά, αλληγορικά παραμύθια, με το ψευδώνυμο alienP. Γι' αυτό χθες, ημέρα της κηδείας της στο Β' Νεκροταφείο, δεν θα ήταν υπερβολικό να γράψει κανείς πως μια άλλη ιδιότυπη επιμνημόσυνη δέηση εξελισσόταν στο σύμπαν των Ελλήνων bloggers που αποχαιρέτησαν μια «δικιά» τους. Και δική μας: γιατί η Πηγή Καφετζοπούλου ήταν η ταλαντούχα στιχουργός της «Μάισσας σελήνης», του «Μ' ένα γεια» κι άλλων γνωστών τραγουδιών του Παπάζογλου (με το δίσκο του «Οταν κινδυνεύεις παίξε την πουρούδα» η ίδια είχε πρωτοσυστηθεί και ως στιχουργός το 1995) και της «Νεράιδας» του Μάλαμα. Είχε γράψει ακόμα σενάρια για σπουδαστικές ταινίες μικρού μήκους, μουσικές κριτικές κ.ά.


    ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 24/07/2007
    _________________

    τι κρίμα, πόσο άδικο.

    palmos
    24.07.2007, 22:40
    Δεν την γνωριζα προσωπικα αλλα τον καιρο που ειμαι γραμμενη στο forum εχω διαβασει μερικα απο τα post της και τα γλυκα της παραμυθια!

    Αντιο
    EffieKakaflika
    25.07.2007, 09:47
    Έχω στενοχωρηθεί πάρα πολύ και πραγματικά δεν το πίστεψα όταν το άκουσα στο ραδιόφωνο...

    Καλό ταξίδι...

    kifa
    25.07.2007, 23:06
    Αντίο Πηγούλα...


    movflower
    27.07.2007, 16:54
    Καλό σου ταξίδι...

    revekka
    27.07.2007, 20:43
    ένας άγγελος που μας ταξίδεψε με τα φτερά της σε μέρη πρωτόγνωρα μα και γνώριμα, μέσα στην καρδιά μας
    digital_hijo
    28.07.2007, 13:07
    ...από κάθε πΛηγή Λυτρωμένη,
    μ' ένα Λάμδα για Λάφυρο,
    μεγάΛο, της Λευτεριάς,
    επιστρέφεις στην πηγή.
    ...κάποτε κι εγώ θα διψάσω,
    κι εκεί θα ανταμώσουμε.

    [αφιερωμένο, στην Πηγή και στην μητέρα μου].


    ariel4217
    28.07.2007, 14:42
    Αντίο Πηγούλα, καλό σου ταξίδι... Μπορεί να μη σε γνώρισα από κοντά, αλλά κάθε φορά που θα βλέπω ένα πεφταστέρι θα σε θυμάμαι...
    dimitrapan
    28.07.2007, 15:24
    A bientot...
    dessypris
    29.07.2007, 10:17
    Είμαι συγκλονισμένος!!
    Μόλις τώρα πήρε το μάτι μου το post για τον χαμό του πιο ευαίσθητου ατόμου που γνώρισα ποτέ...Κι αναρωτιόμουν γιατί δεν είχε δώσει σημεία επαφής τον τελευταίο καιρό...
    Λύπη...Λύπη...Λύπη...Λείπει...

    sigmasegnos
    29.07.2007, 19:21
    Καλά ταξίδια.Τα γραπτά μένουν για ευαίσθητες μνήμες και ακριβά συναισθήματα.
    stebody
    30.07.2007, 22:03
    Την Τετάρτη 25-07-07 είχα πάει σε μια συναυλία του Μάλαμα-Ιωαννίδη
    στο Λουτράκι.Η αλήθεια είναι ότι ο Σωκράτης ήταν πεσμένος.
    Την ΝΕΡΑΙΔΑ την ερμήνευσε με έναν πολύ ιδιαίτερο-φορτισμένο τρόπο.
    Δυστυχώς μόλις σήμερα κατάλαβα γιατί.

    ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΠΗΓΗ.ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΟΣΑ ΜΑΣ ΧΑΡΙΣΕΣ.
    DimitrisDimitriadis
    01.08.2007, 20:55
    πολύ κρίμα..Γεια σου Πηγούλα..
    Astron
    03.08.2007, 14:22
    Αγαπημένη μου Πηγούλα,
    αδερφούλα μου των λέξεων
    και των ακριβών νοημάτων
    σου εύχομαι να αναπαυθείς γλυκά και γαλήνια
    μέσα στον κόσμο των παραμυθιών σου

    Υ.Γ. Μας λείπεις τόσο πολύ....



    PROFBASILHS
    06.08.2007, 23:19
    molis to eida . ligo arga alla eimai ektos xwras. Den tin ixera alla eida tis dimosieyseis tis kai pragmatika itan spoydaios anthrwpos.. kai itan toso nea. Lypamai alitheia poy den tin gnwrisa ..
    As einai kala ekei psila
    bouzos
    08.08.2007, 17:36
    Krima gia tis adikies tis zois!
    As anapΰvete i psixi tis .
    esta
    11.08.2007, 13:24
    addio.....
    StavmanR
    11.08.2007, 14:03
    Είναι στο χέρι των ανθρώπων να κρατήσουν ζωντανή την μνήμη αξιόλογων για τις τέχνες και τον πολιτισμό συνανθρώπων τους. Η μνήμη είναι ο ανταγωνιστής της λήθης. Η λήθη είναι εχθρός της ιστορίας και του μέλλοντος. Το μόνο που χρειάζεται είναι η χάραξη των ονομάτων τους στην ιστορία και η διάδοση του έργου τους, ώστε να αναγνωριστεί από τις γενιές του μέλλοντος. Είναι κρίμα να λέμε "ένα τραγούδι του Μάλαμα", όταν το συγκεκριμένο τραγούδι περιλαμβάνει τις σκέψεις και τα βιώματα άλλων ανθρώπων. Ας τους μνημονεύουμε όλους, όσο το δυνατόν.

    "Τίποτα δεν πάει χαμένο στη χαμένη σου ζωή
    Τ' όνειρό σου ανασταίνω και το κάθε σου γιατί..."
    Στίχοι/μουσική: Μανώλης Ρασούλης/ Μάνος Λοϊζος

    "Ονειρεύομαι τη ζωή σαν ένα γαλάζιο ουρανό
    αέρακι αγνό και καθάριο η ζωή μου να πνέει
    πουλί λευκό η ελπίδα μου θε πάντα να πετά ψηλά..."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 11-08-2007 19:05 ]


    pol-gt
    16.08.2007, 08:57
    Δεν την γνώρισα. Στη φώτο της, που ανέβασε το μέλος Νέφος, διακρίνω μία ξεχωριστή γλυκίτητα και αυθεντικότητα...

    Όταν φεύγουν τέτοιοι Άνθρωποι από τον καθ' όλα ψεύτικο κόσμο μας λέω πάντα μέσα μου, ας ανταμώσουμε το συντομότερο...


    Καλό σου Ταξίδι Άγνωστη Αγαπημένη!
    kotsos_007
    17.08.2007, 01:38
    den tha pw oute kalo taksidi oute oti einai adikies oute tpt...... tha euxhthw sthn Phgh kalh sunexeia...........