ελληνική μουσική
    876 online   ·  210.851 μέλη

    Όταν δεν πιστεύουμε σε κάτι γιατί το πολεμάμε τόσο πολύ ?

    okanenas
    28.07.2007, 12:57
    Ε! να ανοίξω και εγώ ένα θέμα όλο οι άλλοι θα ανοίγουν

    Γιατί κάποιοι ενώ δεν πιστεύουν στον Χριστό τον πολεμούν τόσο πολύ ?
    γιατί κοροϊδεύουν συνεχώς αυτούς που τον πιστεύουν ?
    και γιατί αφού δεν πιστεύουν σε τέτοια θέματα απαντούν πρώτοι πρώτοι με ειρωνεία και κακία ?

    θα ήθελα την γνώμη σας
    noizreduction
    28.07.2007, 13:35
    Ειναι ωραια ερωτηση αυτη. Πολλες φορες μου περασε απο το μυαλο πως το να παλευεις κατι που στην ουσια δεν πιστευεις, ειναι ενας εμμεσος τροπος για να δειξεις πως το υπολογιζεις τοσο σαν υπαρξη, οσο και σαν δυναμη.
    Και βεβαια δεν αφορα μονο τον Χριστο, τη θρησκεια, κλπ. Αφορα οτιδηποτε καθημερινο.
    gexrag
    28.07.2007, 14:02
    Ναι φίλοι μου έτσι είναι όπως τα λέτε.
    Θα αναφέρω γενικά ορισμένους από τους λόγους και να ξέρεις ότι άνοιξες "τους ασκούς του Αιόλου"

    -Λόγοι εγωϊσμού
    -Λόγοι απιστίας που έχουν σχέση με αδυναμία να κατανοήσουν μερικοί την ΑΓΑΠΗ.
    Θυμίζω ΑΓΑΠΗ=Θεός.
    -Λόγοι υπεροψίας που προκύπτει από την ανυπαρξία εσωτερικής ταπείνωσης αλλά
    κυρίως ανυπαρξία ταπείνωσης προς τον Δημιουργό και τον Υιόν Του τον Κύριο Ιησού Χριστό.

    Στους τρεις παραπάνω λόγους θα μπορούσαν να μπούν ακόμη περισσότερες
    υποενότητες που αφορούν τα γενικά χαρακτηριστικά του αιτίου αλλά υπάρχουν
    άπειρα συγγράμματα Αγίων που αναλύουν βαθυστόχαστα τα παραπάνω.

    Χαιρετώ τον φίλο Νεκτάριο.
    fanis_diathesopoulos_
    28.07.2007, 14:08
    ισως απο φοβο μην "μας πείσει"....
    λεω εγώ τώρα
    gexrag
    28.07.2007, 14:17
    Ναι φίλε μου
    Το μόνο που φοβάμαι είναι μην πέσει ο ουρανός στο κεφάλι μου.
    fanis_diathesopoulos_
    28.07.2007, 14:27
    κατι ηξεραν και οι γαλάτες....
    loussi
    28.07.2007, 16:48
    κι ομως, οι "πιστοι" ειναι αυτοι που βλεπουν ρατσιστικα τους "απιστους"!
    okanenas
    28.07.2007, 16:55
    Ναι οποίος το κάνει αυτό δεν είναι σωστός χριστιανός,
    είναι υποκριτής
    okanenas
    28.07.2007, 18:40
    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 28-07-2007 στις 17:01 έγραψε...

    Έχεις δίκιο φίλε μου που άνοιξες το θέμα. Άς συμπληρώσω τον τίτλο με μία σκέψη που μου ήρθε τυχαία στο μυαλό. "Από τη στιγμή που κάποιοι δεν πιστεύουν στις δυνατότητες και την προσφορά της επιστήμης, γιατί την μάχονται με τόσο πάθος;".


    Η Ορθοδοξία έχει πολεμήσει ποτε την επιστήμη
    μάλλον μπερδεύτηκες με τον Καθολικισμό

    Παράθεση:

    Όπως βλέπεις η ερώτηση έχει πολλές πτυχές, αλλά εσύ προτίμησες να την περιορίσεις σε συγκεκριμένο θέμα. Αυτές οι ερωτήσεις ονομάζονται κατευθυνόμενες κι έχουν συγκεκριμένους στόχους, όπως ακριβώς συμβαίνει και στα γκάλοπ.


    Το πρώτο ερώτημα είναι γενικό το δεύτερο είναι ειδικό
    εσύ μπορείς να απαντήσεις η στο πρώτο ερώτημα η σε ποιο θέλεις αν οι ερωτήσεις είναι κατευθυνόμενες τότε εξήγησε μας ποιες είναι η μη κατευθυνόμενες

    Παράθεση:

    Όσο για εκείνους που πολεμούν τη θρησκεία, πάντοτε ήταν εκείνοι οι οποίοι σηκώναν το λάβαρό της πρώτοι από όλους. Η ΚΑΘΕ θρησκεία δεν κινδυνεύει από τους "έξω" αλλά από τους "μέσα",


    και φυσικά κάθε θρησκεία πολεμείται πρώτα από τους μέσα


    άλλα αυτά που λες νομίζω ότι δεν έχει πλήρη αντίληψη τι είναι η Ορθοδοξία

    Tren
    28.07.2007, 23:33
    Οι θρησκειες δινουν την ψευδαισθηση του θαυματος στον πιστο και την πεποιθηση πως καποιος Θεος που υπαρχει καπου θα λειτουργησει για παρτη τους.Αυτο συνεπαγεται μιας αδρανειας και μιας παθητικοτητας απο μερους του πιστου σε εναν κοσμο οπου η θρησκεια δεν του λυνει τα προβληματα του αλλα τον παρηγορει απλα.Η παρηγορια ειναι αναμφιβολα πολυ γλυκια αισθηση αλλα δεν αλλαζει καταστασεις.Τις καταστασεις τις αλλαζουν οι ανθρωποι.Με δραση και οχι προσευχη.
    Εχει καιρο να βρεξει μανα απο τον ουρανο ,το ενα ψαρι το μοιραζονται εκκατομυρια,τα δαση καιγονται,κανεις δεν περπαταει πανω στη θαλασσα και τους αμαρτωλους τους λιθοβολουν ανελεητα οι "αναμαρτητοι"....

    Εντωμεταξυ ολα αυτα γιατι???Επειδη ακομα καποιοι κοιτανε στον ουρανο κρατωντας με μουδιασμενα χερια τα καλαθια τους κι αλλοι σταυροκοπιουνται να ληξουν οι πολεμοι..

    Οσο περιμενετε απο τους Θεους τα θαυματα σας και την δικαιη πληρωμη σας σε καποιον αγνωστο παραδεισο ,θα βιωνετε επι γης μια καταδικη σας γνωστη κολαση..

    Ειτε στα σπιτια σας,ειτε στους συνανθρωπους σας,ειτε στην φυση ,ειτε στο μυαλο σας,ειτε στο σωμα σας θα παραμιλατε συνεχεια γερνοντας μ'ενα μεγαλο γιατι στο στομα.
    Και θα μιλατε παντα στο βροντο.......

    Ο Θεος εδωσε δεκα εντολες.
    Αντι να τις μελεταμε και να καυχιομαστε ΠΡΕΠΕΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΝΑ ΤΙΣ ΕΦΑΡΜΟΖΟΥΜΕ.Ποσο μυαλο χρειαζεται να το καταλαβει κανεις?Μετα απο την πρωτη που λεει" Τιμα τον Θεο σου"εχει κι αλλες ρε παιδια...πως να το κανουμε τωρα...ξεκολληστε απο το α) πια.
    Παρακατω........

    β).........

    asxetos
    28.07.2007, 23:41
    Οσο η εκκλησια παιζει κατασταλτικο ρολο εναντια στο πιστο....και οσο ο Χουντοδουλος και τα αλλα παιδια της συνοδου....φλερταρουν με την πολιτικη...ειναι γνωστη η συνεργασια επι τουρκοκρατιας ...της εκλλησιας με τους τουρκους....τοτε θα πολεμιεται...
    Tren
    28.07.2007, 23:44
    Και για να ολοκληρωσω,προσωπικα πιστευω στον ανθρωπο μονο και σε κανεναν επουρανιο Θεο.Και θα πολεμαω παντα οπως μπορω την υπνωση των αδυναμων απο τους θρησκους.Ολοι πιστευουν και κοντευουν ν'αγιασουν απο το πολυ κυριε ελεησον ..
    Στα νοσοκομεια οι αγιογραφειες ειναι πανω απο τα κεφαλια των ασθενων.
    Δεν κοιτουν τον Χριστο.
    Τον γιατρο ψαχνουν και απο αυτον ζητουν σωτηρια.
    Λογια...λογια...λογια...
    Ο ελεημων Θεος σας μου πηρε ολους τους δικους μου.Ολους.Τρωει τρωει τρωει και δεν χορταινει..

    Αν υπαρχει τετοιος Θεος ,προσωπικως δεν με ενδιαφερει!!!!!!!!!!!!!!!


    Αρα εχω ανοιχτο λογαριασμο μαζι του .Εξου και η χολη...
    okanenas
    29.07.2007, 00:51
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 28-07-2007 στις 21:59 έγραψε...

    Απο που ν'αρχισω ?
    Φιλε ο okanenas, μας εριξες τον ουρανο στο κεφαλι !

    1) Απ'οσο γνωριζω για την ορθοδοξια, η ελευθερια βουλησεως αποτελει τον ακρογωνιαιο της λιθο.
    Η μισαλλοδοξια, μεσα στην ορθοδοξια, θεωρειται παρεκτροπη, διαστροφη και αιρεση.
    Αν κανω λαθος, ας με διορθωσει καποιος που γνωριζει καλλιτερα την ορθοδοξια.
    Φυσικα και εχουν υπαρξει περιστατικα παρεκτροπης, οπως σε ολες τις ανθρωπινες δραστηριοτητες.

    Ο καθολικισμος, παλι, στηριζεται στο αλαθητο του Ενος Ποντηφικος και η μισαλλοδοξια, εκ των πραγματων, αποτελει δομικο του παραγοντα.
    Αν παλι κανω λαθος, ας με διορθωσει οποιος ξερει καλλιτερα.

    2) Η επιστημη ειναι και δεν μπορει να ειναι τιποτ'αλλο, παρα η ανθρωπινη προσπαθεια να γνωρισει τον εαυτο της και το συμπαν μεσα στο οποιο βρισκεται.
    Γι'αυτο το λογο, θα επρεπε να βδελλυσεται καθε μορφη λογοκρισιας και μισαλλοδοξιας.
    Ομως και μεσα στους επιστημονικους κυκλους, εχουμε απειρα παραδειγματα δογματισμου και μισαλλοδοξιας, καθ'ολη τη διαρκεια της ιστοριας.
    Σας υπενθυμιζω τον καινοφανη ορο "επιστημονικο ιερατειο".
    Και αυτο επισης αποτελει παρεκτροπη και διαστροφη του επιστημονικου πνευματος.

    3) "Όταν δεν πιστεύουμε σε κάτι γιατί το πολεμάμε τόσο πολύ ?"
    Προφανως γιατι το φοβομαστε.
    Φοβομαστε τη δυναμικη που εχει μεσα στην κοινωνια.
    Φοβομαστε που μπορει να μας οδηγησει, αν γινει κοινως αποδεκτο.

    4)Νομιζω οτι το να πολεμας αυτο με το οποιο διαφωνεις, δεν ειναι κακο.
    Το θεμα ειναι, με ποια μεσα, το πολεμας.

    Αν γνωριζεις αυτο που πιστευεις, καθως και αυτο που μαχεσαι, τοτε ξερεις και γιατι πιστευεις το ενα και γιατι μαχεσαι το αλλο.
    Τοτε μπορεις να το αμφισβητησεις με επιχειρηματα και να προσπαθησεις να αποδειξεις οτι οι θεσεις του ειναι αβασιμες.

    Δυστυχως, ομως, εμεις οι ανθρωποι εχουμε την ταση, να προσπαθουμε να επιβαλουμε την αποψη μας, με καθε μεσον, κλεινοντας τα στοματα των διαφωνουντων.
    Χρησιμοποιουμε πολλα μεσα γι'αυτο.
    Την ωμη βια, την γελοιοποιηση, την προσωπικη επιθεση, την προπαγανδα, την παραπληροφορηση, την συκοφαντια, τη δολιοτητα, το φιμωμα.......
    Ατελειωτος ο καταλογος..





    Συμφωνώ απολύτως σε όλα
    okanenas
    29.07.2007, 01:02
    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 28-07-2007 στις 23:44 έγραψε...

    Και για να ολοκληρωσω,προσωπικα πιστευω στον ανθρωπο μονο και σε κανεναν επουρανιο Θεο.Και θα πολεμαω παντα οπως μπορω την υπνωση των αδυναμων απο τους θρησκους.Ολοι πιστευουν και κοντευουν ν'αγιασουν απο το πολυ κυριε ελεησον ..
    Στα νοσοκομεια οι αγιογραφειες ειναι πανω απο τα κεφαλια των ασθενων.
    Δεν κοιτουν τον Χριστο.
    Τον γιατρο ψαχνουν και απο αυτον ζητουν σωτηρια.
    Λογια...λογια...λογια...
    Ο ελεημων Θεος σας μου πηρε ολους τους δικους μου.Ολους.Τρωει τρωει τρωει και δεν χορταινει..

    Αν υπαρχει τετοιος Θεος ,προσωπικως δεν με ενδιαφερει!!!!!!!!!!!!!!!


    Αρα εχω ανοιχτο λογαριασμο μαζι του .Εξου και η χολη...



    Tren πολεμά όσο μπορείς κανένα πρόβλημα εδώ την πολεμούν
    2000 χρόνια εκατομμύρια άνθρωποι ένας παραπάνω δεν χάλασε ο κόσμος
    άντε δυο βάζω και τον asxetos να μη παραπονιέται


    deathminor88
    29.07.2007, 02:23
    Tren, Stavman, mnk sumfwnw 1000% mazi sas... Tous logous gia tous opoious to kanw tous exw para8esei sto prohgoumenmo topic (telika to pisteuw einai dhmiourghma kapoiou?)...

    8eos einai o idios o an8rwpos. Oi dunatothtes tou einai ena 8auma...
    asxetos
    29.07.2007, 04:34




    επισυναπτόμενα: jesus_saves9kwq0otuiq4r.jpg 
    okanenas
    29.07.2007, 12:04
    Ναι αφού δεν υπάρχει ο Θεός γιατί έχει ευθύνες

    Τον πόνο τον καταλαβαίνω γι’ αυτό δεν το έθιξα
    είναι φυσικό η αγανάκτηση και το καταλαβαίνω και πολύ καλά
    μάλιστα άλλα εσύ είναι η ζωή άλλοι με προβλήματα στρέφονται
    εναντίον του Θεού και άλλοι με προβλήματα (και πολύ περισσότερα)
    πηγαίνουν ποιο κοντά στον Θεό

    «ω! τι τα θες εσύ είναι η ζωή»
    όπως λέει και το τραγούδι

    Tren
    29.07.2007, 12:18
    Παράθεση:

    Το μέλος okanenas στις 29-07-2007 στις 12:04 έγραψε...

    Ναι αφού δεν υπάρχει ο Θεός γιατί έχει ευθύνες






    Θεος υπαρχει !Απλα ειναι αχρηστος..

    Αν εισαι Θεος.

    Πόσα ποτάμια αίμα

    Πόσα ποτάμια δάκρυ

    Και πόσα παρακάλια θέλεις

    ακόμα από μας


    Τώρα που τρελαθήκαμε

    Και λύσσαξε η μπόρα

    Αν ήσουνα ποτέ εδώ πες μου

    που είσαι τώρα;


    Αν είσαι θεός

    Γιατί δεν μας λυπάσαι

    Αν είσαι θεός

    Γιατί δεν μας μιλάς

    Αν είσαι θεός

    Γιατί δεν μας θυμάσαι, γιατί γυρνάς την πλάτη, γιατί μας παρατάς


    Φτύνουνε τ' όνομά σου

    Κατώτεροι θεοί

    Ουρλιάζουνε κατάρες γιατί σιωπάς εσύ


    Κρατούνε τις ζωές μας

    Του δαίμονα τα κτήνη

    Αν είμαστε παιδιά σου εμείς γιατί νικάν' αυτοί; γιατί νικάν' αυτοί;

    γιατί νικάν' εκείνοι;


    Αν είσαι θεός

    Γιατί δεν μας λυπάσαι

    Αν είσαι θεός

    Γιατί δεν μας θυμάσαι, γιατί γυρνάς την πλάτη, γιατί μας παρατάς



    Μουσική/Στίχοι: Αδελφοί Κατσιμίχα


    okanenas
    29.07.2007, 12:33
    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 28-07-2007 στις 23:30 έγραψε...

    Onanenas καταρχάς δεν αναφέρομαι σε καμία συγκεκριμένη θρησκεία, καθώς όλες είναι απολύτως σεβαστές. Αν έκανα στο παρόν τόπικ κάποια αναφορά στην ορθοδοξία, παρακαλώ να μου την επισημάνεις, αλλιώς μάλλον έχεις παρανοήσει τα γραφόμενά μου.

    «Όσο για εκείνους που πολεμούν τη θρησκεία, πάντοτε ήταν εκείνοι οι οποίοι σηκώναν το λάβαρό της πρώτοι από όλους»
    εδώ ποίον ποιον εννοείς των βουδισμό

    Παράθεση:

    Συνήθως, όταν κάποιος ανοίγει ένα θέμα επεξηγεί το τί ακριβώς εννοεί. Η επεξήγηση που έκανες στην ερώτησή σου ήταν απολύτως κατευθυνόμενη,

    η ερώτηση πιστεύω είναι σαφής δηλαδή τι επεξήγηση ήθελες
    στο musicheaven έβαλα θέμα όχι στο πανεπιστήμιο
    (παντός δεν απάντησες ποια ερώτηση είναι μη κατευθυνόμενη)
    Παράθεση:

    δηλώνει και την πρόθεση από την οποία ξεκίνησε η ιδεά της δημιουργίας αυτού του τόπικ.

    αν θέλει πες μου τι κατά την γνώμη σου τι πρόθεση είχα δηλαδή για το άνοιγμα του τόπικ.
    Παράθεση:

    Παρακαλώ να μου δώσεις να καταλάβω τί εννοείς με την πρόταση:"και φυσικά κάθε θρησκεία πολεμείται πρώτα από τους μέσα άλλα αυτά που λες νομίζω ότι δεν έχει πλήρη αντίληψη τι είναι η Ορθοδοξία" γιατί δεν βγάζω συντακτικό νόημα.


    εννοώ τα άτομα που μέσα στην εκκλησία άλλα κηρύττουν και άλλα πράττουν
    κηρύττουν καλοσύνη και είναι κακοί αυτή που λένε για τιμιότητα και είναι ανέντιμη
    αυτοί που λένε για ταπείνωση και είναι υπερήφανη κ.α.

    και όταν λες αυτό :«κάποιοι δεν πιστεύουν στις δυνατότητες και την προσφορά της επιστήμης»
    και δεν διαχωρίζεις την Καθολική Εκκλησία από την Ορθόδοξη
    γιατί η Ορθόδοξη Εκκλησία ποτε δεν κατηγόρησε για κάτι την επιστήμη
    τότε φτάνω στο συμπέρασμα δεν έχεις ψάξει καθόλου την Πατρική Ορθόδοξη διδασκαλεία
    (αυτό δεν το λέω να σε κατηγορήσω απλά ένα συμπέρασμα βγάζω μπορεί να είναι και λάθος)

    okanenas
    29.07.2007, 12:41
    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 29-07-2007 στις 12:18 έγραψε...

    Θεος υπαρχει !Απλα ειναι αχρηστος..



    Ένα μόνο θα πω
    αχ μακριά που είσαι νυχτωμένος, κρίμα