ελληνική μουσική
    973 online   ·  210.856 μέλη

    Τι θα ζητούσατε απο το Θεό...

    absurdus_delirium
    08.02.2008, 12:30
    ...να υπήρχε...
    givaeri
    14.02.2008, 10:46
    Το π' αγαπάω έχω το
    να το κρατήσω θέλω
    για πάντα μέσα στη καρδιά
    και σ' εκκλησιά με βέλο.
    darian
    14.02.2008, 10:54
    Θα του ζητούσα να μου ορίσει τον εαυτό του...
    fantasy
    14.02.2008, 12:13
    Καλημέρα.

    Μου άρεσε πολύ αυτό που είπες Darian!!!(μεγάλη κουβέντα είπες).

    Μη ξεχνάς όμως ότι ο Θεός έφτιαξε τον άνθρωπο καθ'εικονα και καθ' ομοιωσιν του εαυτού του.Επομένως αν ορίσεις το Θεό έχεις ορίσει ουσιαστικά τον εαυτό σου.


    kamelia8
    05.03.2008, 23:00
    Παράθεση:

    Το μέλος MISangie στις 07-08-2007 στις 17:08 έγραψε...

    Για να ζητήσεις κάτι απο τον πατέρα σου δεν του δίνεις ανταλλάγματα.Δεν θέλει ο θέος αντάλλαγμα και πόσο μάλλον την ζωή σου.Περιμένει πάντα να τον ζητήσεις για να έρθει..και σου δίνει αυτά που θα σου κάνουν καλό και τα έχεις ανάγκη.Τα πράγματα ειναι απλά..εμείς τα κάνουμε δύσκολα.Απλά ζητάς με ειλικρινή καρδιά



    Συμφωνώ!
    kamelia8
    12.03.2008, 23:30
    Παράθεση:

    Το μέλος neerie στις 08-02-2008 στις 11:58 έγραψε...



    Και on topic: τη σωτηρία της ψυχής μας (για εμένα προσωπικά το έλεος Του)







    NIKOSPI
    22.03.2008, 15:57
    Θα ζητούσα από τον Θεό όταν έρθει η κρίση να έχει λίγο επιείκεια με τους άθεους αλλά όχι εντελώς, γιατί υπήρχαν κάποτε κάποιοι άνθρωποι που φωνάζαν, ο Θεός ζει, είναι κοντά μας, και εσείς κοροιδεύατε, μέχρι και αποδείξεις σας δώσανε αλλά απο την αμαρτία δεν τα πιστέψατε! Μπα, όμως δεν πιστεύω να μου κάνει αυτό το χατήρι, όλη η οργή Του θα ξεχυθεί πάνω σε κάθε άθεο που χλέυαζε με κακία τον Θεό που δεν τον πίστευε!!!
    Θα με θυμηθείτε αλλά θα είναι αργά!!!
    punkster
    23.03.2008, 16:47
    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 22-03-2008 στις 15:57 έγραψε...

    Θα ζητούσα από τον Θεό όταν έρθει η κρίση να έχει λίγο επιείκεια με τους άθεους αλλά όχι εντελώς, γιατί υπήρχαν κάποτε κάποιοι άνθρωποι που φωνάζαν, ο Θεός ζει, είναι κοντά μας, και εσείς κοροιδεύατε, μέχρι και αποδείξεις σας δώσανε αλλά απο την αμαρτία δεν τα πιστέψατε! Μπα, όμως δεν πιστεύω να μου κάνει αυτό το χατήρι, όλη η οργή Του θα ξεχυθεί πάνω σε κάθε άθεο που χλέυαζε με κακία τον Θεό που δεν τον πίστευε!!!
    Θα με θυμηθείτε αλλά θα είναι αργά!!!



    Ο χριστιανικος θεος δεν διδασκε την αγαπη??

    Ενας βουδιστης που κρυβει μεσα του την αγαπη ολου του κοσμου, που η καρδια του ειναι αγνη, που ειναι ανθρωπος εντιμος και παντα νοιαζονταν για τους αλλους, που απλως προσευχονταν σε εναν θεο που τον φωναζε με διαφορετικο ονομα, για ποια ακριβως αμαρτια θα κριθει???


    NIKOSPI
    23.03.2008, 16:58
    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 23-03-2008 στις 16:47 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 22-03-2008 στις 15:57 έγραψε...

    Θα ζητούσα από τον Θεό όταν έρθει η κρίση να έχει λίγο επιείκεια με τους άθεους αλλά όχι εντελώς, γιατί υπήρχαν κάποτε κάποιοι άνθρωποι που φωνάζαν, ο Θεός ζει, είναι κοντά μας, και εσείς κοροιδεύατε, μέχρι και αποδείξεις σας δώσανε αλλά απο την αμαρτία δεν τα πιστέψατε! Μπα, όμως δεν πιστεύω να μου κάνει αυτό το χατήρι, όλη η οργή Του θα ξεχυθεί πάνω σε κάθε άθεο που χλέυαζε με κακία τον Θεό που δεν τον πίστευε!!!
    Θα με θυμηθείτε αλλά θα είναι αργά!!!



    Ο χριστιανικος θεος δεν διδασκε την αγαπη??

    Ενας βουδιστης που κρυβει μεσα του την αγαπη ολου του κοσμου, που η καρδια του ειναι αγνη, που ειναι ανθρωπος εντιμος και παντα νοιαζονταν για τους αλλους, που απλως προσευχονταν σε εναν θεο που τον φωναζε με διαφορετικο ονομα, για ποια ακριβως αμαρτια θα κριθει???




    Ναι ο χριστιανικός θεός δείχνει αγάπη, δεν είπα κάτι το αντίθετο.
    Ο καθένας θα κριθεί με της πράξεις του και διαφορά παίζουν και με τι(?) συνθήκες ζωής επικράτουσαν. Άλλα δεν ξέρω κανέναν βουδιστή και γενικά άνθρωπο να είναι αναμάρτητος εκτός από τον θεάνθρωπο μου!
    mitskinis
    23.03.2008, 18:01
    Εγώ από τον καλό Θεούλη θα ζητούσα υγεία για μένα και για όλο τον κόσμο,
    ειρήνη παντού , χαρά και αγάπη για όλους τους ανθρώπους και δουλειά για όλους
    Astron
    23.03.2008, 19:24
    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 22-03-2008 στις 15:57 έγραψε...
    Θα ζητούσα από τον Θεό όταν έρθει η κρίση να έχει λίγο επιείκεια με τους άθεους αλλά όχι εντελώς, γιατί υπήρχαν κάποτε κάποιοι άνθρωποι που φωνάζαν, ο Θεός ζει, είναι κοντά μας, και εσείς κοροιδεύατε, μέχρι και αποδείξεις σας δώσανε αλλά απο την αμαρτία δεν τα πιστέψατε! Μπα, όμως δεν πιστεύω να μου κάνει αυτό το χατήρι, όλη η οργή Του θα ξεχυθεί πάνω σε κάθε άθεο που χλέυαζε με κακία τον Θεό που δεν τον πίστευε!!!
    Θα με θυμηθείτε αλλά θα είναι αργά!!!



    Δε φτάνει που έχουμε να αντιμετωπίσουμε οργή Θεού εις την αιωνιότητα, έχουμε κι εσένα να μας spammάρεις τα ίδια και τα ίδια σε κάθε τόπικ. Ηρέμησε πια...
    NIKOSPI
    23.03.2008, 20:53
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 23-03-2008 στις 19:24 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 22-03-2008 στις 15:57 έγραψε...
    Θα ζητούσα από τον Θεό όταν έρθει η κρίση να έχει λίγο επιείκεια με τους άθεους αλλά όχι εντελώς, γιατί υπήρχαν κάποτε κάποιοι άνθρωποι που φωνάζαν, ο Θεός ζει, είναι κοντά μας, και εσείς κοροιδεύατε, μέχρι και αποδείξεις σας δώσανε αλλά απο την αμαρτία δεν τα πιστέψατε! Μπα, όμως δεν πιστεύω να μου κάνει αυτό το χατήρι, όλη η οργή Του θα ξεχυθεί πάνω σε κάθε άθεο που χλέυαζε με κακία τον Θεό που δεν τον πίστευε!!!
    Θα με θυμηθείτε αλλά θα είναι αργά!!!



    Δε φτάνει που έχουμε να αντιμετωπίσουμε οργή Θεού εις την αιωνιότητα, έχουμε κι εσένα να μας spammάρεις τα ίδια και τα ίδια σε κάθε τόπικ. Ηρέμησε πια...


    Ηρεμώ αλλά από ενδιαφέρον το κάνω:)
    rory166
    23.03.2008, 21:09
    Nα μην ανοιξουν αλλα topics για εκκλησιες και θρησκειες σε αυτο το φορουμ!!
    santourman
    23.03.2008, 21:18
    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 22-03-2008 στις 15:57 έγραψε...

    Θα ζητούσα από τον Θεό όταν έρθει η κρίση να έχει λίγο επιείκεια με τους άθεους αλλά όχι εντελώς, γιατί υπήρχαν κάποτε κάποιοι άνθρωποι που φωνάζαν, ο Θεός ζει, είναι κοντά μας, και εσείς κοροιδεύατε, μέχρι και αποδείξεις σας δώσανε αλλά απο την αμαρτία δεν τα πιστέψατε! Μπα, όμως δεν πιστεύω να μου κάνει αυτό το χατήρι, όλη η οργή Του θα ξεχυθεί πάνω σε κάθε άθεο που χλέυαζε με κακία τον Θεό που δεν τον πίστευε!!!
    Θα με θυμηθείτε αλλά θα είναι αργά!!!



    Νίκο όπως ο Θεός (σου, μου, μας) θέλει τη σωτηρία όλων των ανθρώπων, ακόμα και των αθέων, έτσι κι εσύ θα πρεπε να εύχεσαι το ίδιο και όχι να το πας 'κάψε τους γιατί δε σε πιστεύουν και κοροϊδεύουν' !! Επιπλέον στο κατηχητικό (που δε φαντάζομαι να μην πήγαινες) θα είχες μάθει πιστεύω να είσαι το καλό παράδειγμα για τους άλλους, πράγμα το οποίο δεν το βλέπω καθόλου με τόσο φανατισμό και ειρωνίες που εκτοξεύεις. Ετσι πετυχαίνεις το αντίθετο ακριβώς. Ακόμα κι αν νομίζεις ότι αδικείσαι, σκέψου τι είπε ο Χριστός : όταν σε χαστουκίσουν, γύρνα και το άλλο μάγουλο!
    NIKOSPI
    23.03.2008, 21:28
    Παράθεση:

    Το μέλος rory166 στις 23-03-2008 στις 21:09 έγραψε...

    Nα μην ανοιξουν αλλα topics για εκκλησιες και θρησκειες σε αυτο το φορουμ!!


    Επειδή το είπες αυτό θα γίνουν πολλά πράγματα από εδώ και εμπρός, χεχεχεχε!!!ότι δεν θες να γίνετε αυτό θα κάνω να γίνετε!
    NIKOSPI
    23.03.2008, 21:32
    Παράθεση:

    Το μέλος santourman στις 23-03-2008 στις 21:18 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 22-03-2008 στις 15:57 έγραψε...

    Θα ζητούσα από τον Θεό όταν έρθει η κρίση να έχει λίγο επιείκεια με τους άθεους αλλά όχι εντελώς, γιατί υπήρχαν κάποτε κάποιοι άνθρωποι που φωνάζαν, ο Θεός ζει, είναι κοντά μας, και εσείς κοροιδεύατε, μέχρι και αποδείξεις σας δώσανε αλλά απο την αμαρτία δεν τα πιστέψατε! Μπα, όμως δεν πιστεύω να μου κάνει αυτό το χατήρι, όλη η οργή Του θα ξεχυθεί πάνω σε κάθε άθεο που χλέυαζε με κακία τον Θεό που δεν τον πίστευε!!!
    Θα με θυμηθείτε αλλά θα είναι αργά!!!



    Νίκο όπως ο Θεός (σου, μου, μας) θέλει τη σωτηρία όλων των ανθρώπων, ακόμα και των αθέων, έτσι κι εσύ θα πρεπε να εύχεσαι το ίδιο και όχι να το πας 'κάψε τους γιατί δε σε πιστεύουν και κοροϊδεύουν' !! Επιπλέον στο κατηχητικό (που δε φαντάζομαι να μην πήγαινες) θα είχες μάθει πιστεύω να είσαι το καλό παράδειγμα για τους άλλους, πράγμα το οποίο δεν το βλέπω καθόλου με τόσο φανατισμό και ειρωνίες που εκτοξεύεις. Ετσι πετυχαίνεις το αντίθετο ακριβώς. Ακόμα κι αν νομίζεις ότι αδικείσαι, σκέψου τι είπε ο Χριστός : όταν σε χαστουκίσουν, γύρνα και το άλλο μάγουλο!


    Μπα δεν είδα κάπου να λέω κάψε τους, η μάλλον νομίζετε γενικά όλοι οτί θέλω το κακό σας από τον θεό(άθεους) άλλα δεν είναι έτσι τα πράγματα, μπορεί να δίνω τέτοια εντύπωση αλλά είναι ακριβώς αντίθετα τα πράγματα.....
    rory166
    23.03.2008, 21:42
    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 23-03-2008 στις 21:28 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος rory166 στις 23-03-2008 στις 21:09 έγραψε...

    Nα μην ανοιξουν αλλα topics για εκκλησιες και θρησκειες σε αυτο το φορουμ!!


    Επειδή το είπες αυτό θα γίνουν πολλά πράγματα από εδώ και εμπρός, χεχεχεχε!!!ότι δεν θες να γίνετε αυτό θα κάνω να γίνετε!



    οκ...


    δε θελω να ΜΗΝ ανοιγονται τοσα πολλα topics με εκκλησιες και θρησκειες και αιρεσεις
    santourman
    23.03.2008, 21:52
    Παράθεση:

    Το μέλος rory166 στις 23-03-2008 στις 21:42 έγραψε...

    δε θελω να ΜΗΝ ανοιγονται τοσα πολλα topics με εκκλησιες και θρησκειες και αιρεσεις



    Ενα τόπικ για τον ΠΑΟ θρησκεία θύρα 13 παρακαλώ! Κι άλλο ένα για τον Ναό της Λεωφόρου!!!

    ΥΓ τι λέω βραδιάτικα...
    konvoulis
    10.04.2009, 15:40

    Να μην γινονται παρελασεις και επισης να μου δωσει ευτυχια στη ζωη μου!!!!:) 


    NikosRoman
    11.04.2009, 16:34

    Να τα βρει με τον Αλλαχ .τον Μωαμεθ και τον Βουδα γιατι εμεις οι ανθρωποι δεν φταιμε σε τιποτα να σκοτωνομαστε για παρτι τους.Αρκετα με τα αστεια τους.Αν δεν με ηθελαν εδω ας μην με εφερναν.Εκτος αν ειμαστε ανεκδοτο.