ελληνική μουσική
    1004 online   ·  210.856 μέλη
    vouliakis
    14.08.2007, 12:16


    Σύμφωνα με πληροφορίες,, ο όμιλος Ρέστη φέρεται να έχει ήδη συμφωνήσει με τη διαχειρίστρια εταιρεία του γνωστού μουσικού καναλιού MTV για το λανσάρισμά του στην ελληνική αγορά.

    Εάν η εξέλιξη αυτή επιβεβαιωθεί, εκτιμάται ότι θα υπάρξουν ραγδαίες εξελίξεις στο τηλεοπτικό σκηνικό, αφού όπως αναφέρουν πληροφορίες, υπάρχουν και άλλοι ενδιαφερόμενοι για το λανσάρισμα μουσικών καναλιών και όχι μόνο Έλληνες.

    (Περισσότερα για την τηλεοπτική μάχη μετά μουσικής από τη νέα σεζόν, στη Ναυτεμπορική...)


    dessypris
    14.08.2007, 17:50
    Ο ανταγωνισμός, φέρνει πάντα καλύτερα αποτελέσματα για τον καταναλωτή/κοινό, σ ένα υγιές επιχειρηματικό περιβάλον...
    Αν είναι να ρθει, θε να ρθει!
    Θα σταματήσει έτσι το μονοπώλιο του MAD...

    renabill
    14.08.2007, 19:53
    Mάκάρι.Όσο περισσότερα κανάλια, τόσο το καλύτερο. Και περισσότερες επιλογές, και περισσότερη ποικιλία.
    CHE
    15.08.2007, 07:52
    Αν είναι το ίδιο με το MTV που ξέρουμε τότε να λείπει το βύσιννο. Αυτό το κανάλι πάει από το κακό στο χειρότερο. Κρίμα γιατί κάποτε είχε πολύ καλύτερες εκπομπές και μπορούσες να το βλέπεις όλη μέρα.
    Όσοι έχουν NOVA νομίζω ότι το VH1 δεν το αλλάζουν με τίποτα. Δεν ξέρω ποιοι το έχουν το κανάλι αλλά η μουσική που παίζει είναι απλά Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Η!
    rompa
    15.08.2007, 08:50
    Παράθεση:
    Αν είναι να ρθει, θε να ρθει!
    Θα σταματήσει έτσι το μονοπώλιο του MAD...

    Συμφωνώ!!
    swkraths
    06.12.2007, 15:53
    Χθες, 26 χρόνια από την ίδρυση του μεγαλύτερου μουσικού καναλιού του πλανήτη και σχεδόν 20 από τη δειλή εμφάνισή του στα ελληνικά πράγματα μέσω των συχνοτήτων της ΕΡΤ, ανακοινώθηκε επισήμως και η γέννηση του ελληνικού ΜΤV: ως την άνοιξη του 2008 το εγχώριο κοινό θα μπορεί να το παρακολουθεί από τη συχνότητα που εκπέμπει το κανάλι Smart. Την παραπάνω ανακοίνωση έκανε ο κ. Βίκτωρ Ρέστης του ομίλου Ρέστη- οι υπόλοιποι επενδυτές θα είναι η Star Μedia και ο Πάνος Γερμανός των Ρublic.

    Ο κ. Ρέστης τόνισε μεταξύ άλλων: «Μεγάλωσα βλέποντας ΜΤV. Τότε φάνταζε ως όνειρο ένα αντίστοιχο ελληνικό κανάλι. Είμαι ευτυχής που παίρνω μέρος στο λανσάρισμα του ΜΤV Ελλάς,το οποίο μέσα από τον φακό του ανοίγει ένα παράθυρο στον κόσμο,στο νεανικό κοινό της χώρας». Δίπλα του βρέθηκε και ο διευθύνων σύμβουλος του ΜΤV South κ. Αντόνιο Κάμπο νταλ΄ Ορτο ο οποίος μεταξύ άλλων είναι υπεύθυνος για την «εγκατάσταση» του καναλιού στην Πορτογαλία, στην Ισπανία, στη Γαλλία και στην Ιταλία. Σκοπός τους, όπως δήλωσε, είναι να συμβαδίσουν με την ελληνική κουλτούρα και τις ιδιαιτερότητες της χώρας, παρουσιάζοντας παράλληλα τα όσα σημαντικά συμβαίνουν στην ελληνική μουσική.

    Το ΜΤV Ελλάς δεν θα διστάσει να προκαλέσει, ενώ φιλοδοξεί να ασχοληθεί με κοινωνικά και πολιτικά θέματα- ακόμη και αν δεν κρίνονται ιδιαιτέρως ψυχαγωγικά για τις ηλικίες στις οποίες κατά κύριο λόγο θα απευθύνεται. Στο πρόγραμμά του θα περιλαμβάνονται μεγάλες διοργανώσεις, οι απονομές των πιο δημοφιλών μουσικών βραβείων, ακουστικές συναυλίες, καθώς και διάφορα ψυχαγωγικά «ριάλιτι». Ενας από τους λόγους που δεν έχει αποφασιστεί ακόμη η ημερομηνία έναρξης του προγράμματος είναι ότι οι υπεύθυνοι προσπαθούν να διοργανώσουν μια μεγάλη συναυλία με δημοφιλή ονόματα της ποπ και ροκ μουσικής.

    Το ΜΤV Ελλάς θα είναι το 36ο κατά σειρά ΜΤV στην Ευρώπη, αποτελώντας έτσι τμήμα ενός από τα μεγαλύτερα εμπορικά σήματα του κόσμου. Τα διεθνή δίκτυα του ΜΤV έχουν παρουσία σε 160 χώρες, διαθέτουν περισσότερα από 141 κανάλια και εκπέμπουν σε 506 εκατομμύρια σπίτια σε ολόκληρο τον κόσμο.

    Copyright © ΤΟ ΒΗΜΑ - Ημερομηνία δημοσίευσης 6/12/2007

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : swkraths στις 06-12-2007 15:55 ]


    swkraths
    06.12.2007, 15:57
    Aν και πιστεύω ότι θα κάνει ακόμα χειρότερα τα μουσικά δρώμενα στην Ελλάδα, ας μην σταματήσω να ευελπιστώ...
    Termite
    06.12.2007, 17:09
    Παράθεση:

    Το μέλος swkraths στις 06-12-2007 στις 15:57 έγραψε...

    Aν και πιστεύω ότι θα κάνει ακόμα χειρότερα τα μουσικά δρώμενα στην Ελλάδα, ας μην σταματήσω να ευελπιστώ...



    Συμφωνώ και εγώ με τον Σωκράτη...Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία.

    Στο τέλος όμως θα μείνουμε εμείς και η Μπήλιω (που και αυτή ειναι αθλιότατη παρουσιάστρια σε μια άθλια παραγωγή)
    freakhood
    06.12.2007, 20:02
    Ας μην πω καλύτερα την γνωμη μου για το mad.
    Μια από τα ίδια και χειρότερα θα είναι.
    Δεν περιμένω κάτι εξάλλου από την Ελληνική τηλεόραση και εν γένει την τηλεόραση.

    rompa
    07.12.2007, 09:38
    Όπως όλοι ελπίζω σε κάτι καλό και οργανωμένο
    kontras
    07.12.2007, 10:22
    Προσωπικά είμαι απαισιόδοξος. Νομίζω ότι θα μας λανσάρουν ό,τι έπαιζε το αντίστοιχο κανάλι στο εξωτερικό, μπορεί να δούμε και κανα Beavis και Butthead σε μεταγλώττιση Σάκη Ρουβά (χο χο), και εννοείται οτι θα θριαμβεύσουν τα σκυλομπαρόκ, όπως πάντα σ αυτή τη χώρα. ΔΗλαδή τί θα γίνει; Θα κάνει χαζοπαρτάκια και θα βγαίνουν πάλι τίποτα ΕΜΟ (όχι ότι με χαλάνε, απλά τονίζω τη μόδα) και θα μας λένε αν έπεσε ο κώλος της Lopez.
    Θα το δούμε όμως. Ας του δώσουμε ένα διάστημα χάριτος, και βλέπουμε τί θα κάνουν τα τζιμάνια μας
    piou-piou
    07.12.2007, 12:12
    δεν γινετε να φερουν καποιο καναλι που να παιζει αποκλειστικα rock και metal ??

    here comes the pain ...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : piou-piou στις 07-12-2007 12:12 ]


    xristos_rock
    07.12.2007, 12:21
    Παράθεση:

    Το μέλος piou-piou στις 07-12-2007 στις 12:12 έγραψε...

    δεν γινετε να φερουν καποιο καναλι που να παιζει αποκλειστικα rock και metal ??

    here comes the pain ...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : piou-piou στις 07-12-2007 12:12 ]





    Κι εγώ αυτό θα ήθελα... Εντάξει, σε όλα τα άλλα είδη έχουμε πήξει...
    Αλλά κάτι μου λέει ότι θα πέσει πολύς Πλούταρχος...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : xristos_rock στις 07-12-2007 12:22 ]


    Tommymoto
    07.12.2007, 13:26
    Eμπορικιλας και επαναληψης συνεχεια....η μουσικη ειναι καθαρα ακουστικη και πιστευω οτι δεν μπορεις να την εκφρασεις οπτικα.Οπτικα ειναι αλλα συμφεροντα
    Stroumfita456
    07.12.2007, 21:02
    Παράθεση:

    Το μέλος renabill στις 14-08-2007 στις 19:53 έγραψε...

    Mάκάρι.Όσο περισσότερα κανάλια, τόσο το καλύτερο. Και περισσότερες επιλογές, και περισσότερη ποικιλία.



    Συμφωνω και εγω με αυτο!
    seras
    08.12.2007, 11:57
    Παράθεση:

    Το μέλος piou-piou στις 07-12-2007 στις 12:12 έγραψε...

    δεν γινετε να φερουν καποιο καναλι που να παιζει αποκλειστικα rock και metal ??

    here comes the pain ...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : piou-piou στις 07-12-2007 12:12 ]






    piou-piou
    08.12.2007, 19:41
    Παράθεση:

    Το μέλος xristos_rock στις 07-12-2007 στις 12:21 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος piou-piou στις 07-12-2007 στις 12:12 έγραψε...

    δεν γινετε να φερουν καποιο καναλι που να παιζει αποκλειστικα rock και metal ??

    here comes the pain ...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : piou-piou στις 07-12-2007 12:12 ]





    Κι εγώ αυτό θα ήθελα... Εντάξει, σε όλα τα άλλα είδη έχουμε πήξει...
    Αλλά κάτι μου λέει ότι θα πέσει πολύς Πλούταρχος...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : xristos_rock στις 07-12-2007 12:22 ]




    και εγω την ιδια εντυπωση εχω ......
    movflower
    08.12.2007, 20:51
    Αν ο σκοπός της εισαγωγής του MTV είναι η επιπλέον προώθηση της ξένης μουσικής, να μας λείπει!!!!
    Καλό θα ήτανε να υπογραφεί κάποια συμφωνία, ότι τουλάχιστον ένα μεγάλο ποσοστό της μουσικής που θα προβάλλεται από το κανάλι, να προέρχεται από τον ελληνικό χώρο.

    Το συγκεκριμένο κανάλι, όμως δεν είναι καθαρά μουσικό. Θα υπάρχουνε δεκάδες εκπομπές με πραγματικά ελεινό lifestyle και πολύ χαμηλού επιπέδου. Όσοι έτυχε να παρακολουθήσουνε στο εξωτερικό, σίγουρα ξέρουνε περί τίνος πρόκειται.
    freakhood
    10.12.2007, 13:44
    Παράθεση:

    Το συγκεκριμένο κανάλι, όμως δεν είναι καθαρά μουσικό. Θα υπάρχουνε δεκάδες εκπομπές με πραγματικά ελεινό lifestyle και πολύ χαμηλού επιπέδου. Όσοι έτυχε να παρακολουθήσουνε στο εξωτερικό, σίγουρα ξέρουνε περί τίνος πρόκειται.



    Οντως. Κατα τα αλλα διαφωνω καθετως. Πολυ σωβινιστικο αυτο περι Ελληνικής και ξενης μουσικής (για να μην πω κατι αλλο...)
    movflower
    10.12.2007, 18:34
    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 10-12-2007 στις 13:44 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το συγκεκριμένο κανάλι, όμως δεν είναι καθαρά μουσικό. Θα υπάρχουνε δεκάδες εκπομπές με πραγματικά ελεινό lifestyle και πολύ χαμηλού επιπέδου. Όσοι έτυχε να παρακολουθήσουνε στο εξωτερικό, σίγουρα ξέρουνε περί τίνος πρόκειται.



    Οντως. Κατα τα αλλα διαφωνω καθετως. Πολυ σωβινιστικο αυτο περι Ελληνικής και ξενης μουσικής (για να μην πω κατι αλλο...)




    Γιατί σωβινιστικό;
    Όποιος δεν είναι υπέρ της αγγλοποίησης της μουσικής είναι σωβινιστής;
    Σε χώρες με μεγάλη μοντέρνα μουσική παράδοση, και γίνεται πόλεμος για την επιβίωση της ντόπιας παραγωγής πόσο μάλλον στον δικό μας χώρο που η ντόπια παραγωγή είναι ήδη ξενομανής.