ελληνική μουσική
    776 online   ·  210.851 μέλη
    freakhood
    11.12.2007, 12:38
    Η λέξη "ξενομανής" φανερώνει πολλά. Μία ολόκληρη αντίληψη περί πραγμάτων και Ελληναράδικης "κουλτούρας" η οποία επικράτησε από τα χρόνια του μεσοπολέμου κανοντας μας φοβικούς προς καθε τι το διαφορετικό.
    Άστο. Ας μην το συζητησουμε. Θα διαφωνήσουμε καθέτως.
    Ας επικεντρώσουμε στο θέμα του topic καλύτερα.
    SKINDIVERS
    11.12.2007, 15:27
    Θεσσαλονίκη από ποιά συχνότητα θα πιάνουμε το ΜΤV το ελληνικό? Ας μου απαντήσει κάποιος.
    movflower
    11.12.2007, 18:48
    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 11-12-2007 στις 12:38 έγραψε...

    Η λέξη "ξενομανής" φανερώνει πολλά. Μία ολόκληρη αντίληψη περί πραγμάτων και Ελληναράδικης "κουλτούρας" η οποία επικράτησε από τα χρόνια του μεσοπολέμου κανοντας μας φοβικούς προς καθε τι το διαφορετικό.
    Άστο. Ας μην το συζητησουμε. Θα διαφωνήσουμε καθέτως.
    Ας επικεντρώσουμε στο θέμα του topic καλύτερα.



    Μα αυτό είναι ένα μεγάλο μέρος του θέματος!
    Όσο για αυτά που υποστηρίζεις, νομίζω ότι πολλά μέλη του ΜΗ καθημερινά τα ακυρώνουμε. Ασχολούμαστε τόσο με την ελληνική όσο και με τη ξένη μουσική.

    Συνεχίζω να θεωρώ σωστή την "εξασφάλιση" μεγάλου ποσοστού ελληνικής μουσικής. Και φυσικά δικαιούσαι να το μεταφράζεις όπως και όσο λανθασμένα θέλεις. Και να υποστηρίζεις όποια γνώμη θες.
    :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
    swkraths
    11.12.2007, 19:31
    Κι εγώ θα συμφωνήσω να οριστεί ένα ποσοστό συμμετοχής ελληνικής και ξένης μουσικής.Αν και είμαι σίγουρος ότι δεν πρόκειται να γίνει.Άλλωστε δεν έχει και μεγάλη διαφορά πια....Σε κάποια ούτε ο στίχος δεν είναι ελληνικός.Υπάρχουν κάποια είδη όπως ροκ,πανκ,μέταλ που ευνοείται η χρήση αγγλικού στίχου αλλά υπάρχουν και θαυμάσια παραδείγματα με ελληνικό ή/και αρχαίο ελληνικό στίχο.Οπότε μάλλον είναι θέμα σωστής γνώσης και χρήσης της γλώσσας.... Ξέφυγα αρκετά από το θέμα,συγχωρήστε με.
    xristos_rock
    11.12.2007, 23:25
    Παράθεση:

    Το μέλος piou-piou στις 08-12-2007 στις 19:41 έγραψε...


    και εγω την ιδια εντυπωση εχω ......



    Έλα να κλάψουμε παρέα...
    Αν έχει και εκπομπές σαν κι αυτές που έχει στο εξωτερικό θα είναι ακόμα χειρότερα τα πράγματα... Αλλά ας το δούμε πρώτα και μετά βλέπουμε...
    Συνεχίζουμε να κλαίμε τώρα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : xristos_rock στις 11-12-2007 23:27 ]


    rompa
    30.08.2008, 14:21

    Θα ξεκινήσει να εκπέμπει από 1η Σεπτεμβρίου . Να δούμε ...


    deathminor88
    30.08.2008, 14:35

    Ξέρει κανείς τη συχνότητα?

     

    ΥΓ Χα, κάνανε συνεντεύξεις στην Πούντα πριν λίγες μέρες. Πολύ φάση είχε. Έβλεπες και την κουτσή μαρία να θέλει να γίνει παρουσιάστρια!!! {#emotions_dlg.happycrazy}


    rompa
    30.08.2008, 14:51

    Νομίζω ότι θα αντικαταστήσει το κανάλι Smart


    Crocodile
    30.08.2008, 15:18

    Παράθεση:

    Το μέλος rompa στις 30-08-2008 στις 14:51 έγραψε...

    Νομίζω ότι θα αντικαταστήσει το κανάλι Smart



    Το ίδιο νομίζω κι εγώ. Ήδη έχει αρχίσει να προβάλλει σχετικές διαφημίσεις. Αυτό θα γίνει πλέον γνωστό την ερχόμενη εβδομάδα.


    tsibitos
    30.08.2008, 15:40

    Παράθεση:

    Το μέλος Crocodile στις 30-08-2008 στις 15:18 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος rompa στις 30-08-2008 στις 14:51 έγραψε...

    Νομίζω ότι θα αντικαταστήσει το κανάλι Smart



    Το ίδιο νομίζω κι εγώ. Ήδη έχει αρχίσει να προβάλλει σχετικές διαφημίσεις. Αυτό θα γίνει πλέον γνωστό την ερχόμενη εβδομάδα.



     

    ήδη το Smart εδώ και ένα μήνα έχει βάλει αντίστροφή μέτρηση στην πάνω δεξιά γωνία της οθόνης. Από τις αρχές του έτους έχει κόψει τα ελληνικά βιντεοκλιπ και βάζει σύνεχως τα ίδια ξένα (μάλλον παιζει το ίδιο dvd) που οφείλω να ομολογήσω ότι πολλά από αυτα δεν τα έχω δει ποτέ στο Mad. Οπως π.χ το Don't Cry από Guns και το thriller από Jackson..


    MissRoro
    30.08.2008, 15:41

    Διάβασα τα εξής σε σημερινό ένθετο εφημερίδας: Μεθαύριο, Δευτέρα 1 Σεπτεμβρίου 2008, θα κάνει πρεμιέρα στις οθόνες μας το ελληνικό μουσικό κανάλι MTV. Μπορεί να μην έχει διαφημιστεί ακόμα με την ένταση που θα αναμενόταν, όμως η αντιστροφη μέτρηση για την αντικατάσταση του καναλιού Smart από το νεανικό σταθμό του Βίκτωρα Ρέστη έχει ήδη αρχίσει. Τις πρώτες μέρες δεν θα εκπέμψει με πλήρες πρόγραμμα, βασιζόμενο κυρίως σε videclip και μουσικές εκπομπές. Από τον επόμενο μήνα, θα ενταχθούν στο πρόγραμμα του καναλιού σίριαλ από το εξωτερικό [τύπου reality Paris Hilton κτλ δηλαδή;;;] που έχουν εξασφαλιστεί.

    Αυτά έλεγε...!


    DimAn85
    31.08.2008, 03:40

    ας το δούμε πρώτα και βλέπουμε. πάντως στην τηλεόραση πάντα προτεραιότητα έχει το πιο εύκολο στην ανάδειξη και στη πτώση και όχι το καλό τραγούδι!!!! αν αρχίσει και τα reality!!!!!

    {#emotions_dlg.thumbdown}


    NiKiTaS25
    31.08.2008, 08:48

    Να είστε έτοιμοι να ταραξει τα νερα. Ετοιμάζει για εγκαίνια μια τεράστια συναυλια με free είσοδο στο Καλλιμάρμαρο και καλεσμένους δύο από τα μεγαλύτερα ξένα συγκροτήματα αυτή τη στιγμή. Ένα παλιό κι ένα νέο. Αυτό αρχές οκτωβρίου. Θα γίνει το αδιαχώρητο.


    kamelia8
    31.08.2008, 11:31

    Για να δούμε... Αρχικά που το άκουσα, η ιδέα με ενθουσίασε σχεδόν! Οψόμεθα..!


    rompa
    31.08.2008, 11:45

    "Να είστε έτοιμοι να ταραξει τα νερα. Ετοιμάζει για εγκαίνια μια τεράστια συναυλια με free είσοδο στο Καλλιμάρμαρο και καλεσμένους δύο από τα μεγαλύτερα ξένα συγκροτήματα αυτή τη στιγμή. Ένα παλιό κι ένα νέο. Αυτό αρχές οκτωβρίου. Θα γίνει το αδιαχώρητο."

     

    Μια χαρά ακούγεται αυτό !!! Γι' αυτό και το Mad έχει αρχίσει και έχει κάνει 2 Mad live με τους Good Charlotte και Grande Avenue .. Ας ελπίσουμε ότι η κόντρα θα είναι καλή για μας τους τηλεθεατές .


    -----------------
    Is it so hard to believe our hearts are made to be broken??

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rompa στις 31-08-2008 11:51 ]


    MissRoro
    31.08.2008, 12:05

    Παράθεση:

    Το μέλος rompa στις 31-08-2008 στις 11:45 έγραψε...

    "Να είστε έτοιμοι να ταραξει τα νερα. Ετοιμάζει για εγκαίνια μια τεράστια συναυλια με free είσοδο στο Καλλιμάρμαρο και καλεσμένους δύο από τα μεγαλύτερα ξένα συγκροτήματα αυτή τη στιγμή. Ένα παλιό κι ένα νέο. Αυτό αρχές οκτωβρίου. Θα γίνει το αδιαχώρητο."

     

    Μια χαρά ακούγεται αυτό !!! Γι' αυτό και το Mad έχει αρχίσει και έχει κάνει 2 Mad live με τους Good Charlotte και Grande Avenue .. Ας ελπίσουμε ότι η κόντρα θα είναι καλή για μας τους τηλεθεατές .


    -----------------
    Is it so hard to believe our hearts are made to be broken??

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rompa στις 31-08-2008 11:51 ]



     

    Aυτό φαίνεται πολύ καλό! Έτσι ερχόμαστε και εμεις σε επαφή με συγκροτήματα και γενικά καλλιτέχνες του εξωτερικού και όποτε μεγαλώνει ο ανταγωνισμός... όλοι γίνονται καλύτερα! [στην περίπτωση αυτή τα δύο κανάλια]


    rompa
    31.08.2008, 15:11

    Από την 1η Σεπτεμβρίου στις 00.00.01 το ελληνικό MTV θα εκπέμπει non stop music video clips, ελεύθερα στην Αττική. Το MTV θα παρουσιαστεί στο ελληνικό κοινό με τη συμμετοχή και το καλωσόρισμα από διάσημους ξένους και Έλληνες καλλιτέχνες. Η πιο σημαντική στιγμή όμως στην ιστορία του ελληνικού MTV θα γραφτεί με την προβολή του πρώτου video, του Live Show των Red Hot Chili Peppers το οποίο γυρίστηκε αποκλειστικά για το MTV Ιταλίας, στα studios του καναλιού. Και η ιστορία του ελληνικού MTV θα συνεχίσει να γράφεται με την πρώτη, αποκλειστική τηλεοπτική μετάδοση, καινούριου video clip καταξιωμένου ξένου συγκροτήματος...

    Παράλληλα με την τηλεόραση, το ελληνικό MTV, θα έχει τον δικό του χώρο στο διαδίκτυο  στην ηλεκτρονική διεύθυνση www.mtv.gr, με non stop music, non stop μουσική ενημέρωση, non stop παιχνίδια, chatting και πολλά άλλα.

    madata.gr


    MissRoro
    31.08.2008, 15:17

    Παράθεση:

    Το μέλος rompa στις 31-08-2008 στις 15:11 έγραψε...

    Από την 1η Σεπτεμβρίου στις 00.00.01 το ελληνικό MTV θα εκπέμπει non stop music video clips, ελεύθερα στην Αττική. Το MTV θα παρουσιαστεί στο ελληνικό κοινό με τη συμμετοχή και το καλωσόρισμα από διάσημους ξένους και Έλληνες καλλιτέχνες. Η πιο σημαντική στιγμή όμως στην ιστορία του ελληνικού MTV θα γραφτεί με την προβολή του πρώτου video, του Live Show των Red Hot Chili Peppers το οποίο γυρίστηκε αποκλειστικά για το MTV Ιταλίας, στα studios του καναλιού. Και η ιστορία του ελληνικού MTV θα συνεχίσει να γράφεται με την πρώτη, αποκλειστική τηλεοπτική μετάδοση, καινούριου video clip καταξιωμένου ξένου συγκροτήματος...

    Παράλληλα με την τηλεόραση, το ελληνικό MTV, θα έχει τον δικό του χώρο στο διαδίκτυο  στην ηλεκτρονική διεύθυνση www.mtv.gr, με non stop music, non stop μουσική ενημέρωση, non stop παιχνίδια, chatting και πολλά άλλα.

    madata.gr



    Για να δούμε... Όλα αυτά φαίνονται πολύ ενδιαφέροντα και οργανωμένα πάντως...


    fireroc
    31.08.2008, 18:37

    δεν με νοιαζει εγω ειμαι αντιθετος  και με το mad kai με το mtv! δειχνουν την αφροκρεμα μιασ ξεπεσμενης κοινονιασ!


    MissRoro
    31.08.2008, 22:19

    Πάντως και η εικόνα καλώς ή κακώς - videoclips κτλ - είναι μέρος της δουλειάς των καλλιτεχνών και προβάλλεται από αυτά τα κανάλια... Μακάρι το MTV να βάλει τον πήχη ψηλά!