ελληνική μουσική
    866 online   ·  210.851 μέλη
    vero
    05.10.2007, 15:16
    Παράθεση:

    Το μέλος xaris- στις 05-10-2007 στις 15:03 έγραψε...

    Βασικα ποσες εχεις εγω εχω 500+ και δεν εχω καποιο προβλημα εχεις περισσοτερες?λολ
    κοιτα απλα κσανακατεβασε το μσν μεσενζερ και ξανα καντω εγκατασταση...



    εχω 98 επαφες
    το εκανα 3 φορες εγκατασταση ..... και παλι εχει το προβλημα
    alkyoni
    02.11.2007, 00:15
    Πριν καμια ωρα μου ετυχε κι εμενα να πεταχτει ενα παρομοιο μηνυμα μεσα στο msn, και μαλιστα απο ατομο που ηταν offline εκεινη την ωρα!!!!!

    Ευτυχως ειχα διαβασει πριν καιρο το σχετικο ποστ κι ετσι δεν εκανα κλικ πουθενα κι εκλεισα το msn.

    Ευχαριστω το μελος xaris- και γενικοτερα ολους οσους μας ενημερωνουν για θεματα ασφαλους πλοηγησης στο διαδικτιο.
    Τωρα που το ειπα, καντε και μια βολτα απο το http://www.saferinternet.gr/ για να ενημερωθειτε. Εχει πολλα κι ενδιαφεροντα.
    Ενα ενδιαφερον αρθρο εχει κι εδω (στα αγγλικα):
    http://www.heritage-tech.net/467/potential-web-malware-warning-blockoocom/

    Εμενα το μηνυματακι που πεταχτηκε, μ' εστελνε στο υποπτο www . mikyblock . info . / en

    ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ.
    Ευχαριστω για το χρονο σας!

    Παράθεση:

    Το μέλος xaris- στις 27-08-2007 στις 11:28 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 26-08-2007 στις 18:49 έγραψε...


    Ούτε σε ποιο site αναφέρεσαι μας έγραψες, ούτε τί σχέση έχει η δυνατότητα του MSN "αποκλεισμός επαφής" με όλα αυτά...




    Αναφερομαι σε υποτιθεμενες υπηρεσιες που σου δινουν τι δυνατοτητα να δεις ποιοι σε εχουν κανει block οσοι εχουν μσν mesenger καταλαβαινουν τι εννοω .Παιδια δεν μπορω να δωσω ολα τα σιτε γιατι ειναι χιλιαδες που το κανουν και γιαυτο δεν μπορουμε να τα κλεισουμε.
    Παράθεση:

    Το μέλος SOPHIA-MX-4EVER στις 27-08-2007 στις 00:52 έγραψε...

    αλλα πως ξερουν οντως ποιες απο τις επαφες μου με εχουν κανει block?




    Οσο πως το κανουν αυτο ειναι πολυ ευκολο να σκευτεις πως οπως εσυ και αλλοι τοσοι την εχουνε πατισει.Επισης κατι που δεν ξερουν πολλοι ειναι πως υπαρχει τροπος να δειτε χωρις να μπειτε σε καποιο σιτε ποιοι σας εχουν διαγραψει.Μεσα απο το ιδιο το μσν.Οποτε να ενας αλλος ενας τροπος



    Οποτε λυθικε και αυτη η απορεια.



    ***********Τροποι αντιμετωπησεις***************
    1)Αλλαγε του κωδικου σας user password
    2)Αλλαγε κρυφης ερωτισης Password reset
    3)* μονο σε περιπτωσει hacking τον προσωπικων σας στοιχιων
    Ενημερωσει την διωξη.

    SOUGIAS


    Tropaiatissa
    02.11.2007, 10:05
    Αφού μιλάμε για προβλήματα στο msn, έχω κι εγώ μερικές απορίες...

    1) 1-2 φορές μου έχει τύχει να λάβω από 2 επαφές μου, την ώρα που μιλούσαμε ένα μήνυμα (κανονικό σα να το είχαν στείλει εκείνοι) που έλεγε (δε το θυμάμαι ακριβώς) π.χ.:
    Giannis says:
    Hey I found your photo on the web (κάτι τέτοιο)
    κι έρχεται μαζί κι ένα συνημμένο σε zip με ονομα π.χ. image26 το οποίο αν το ανοίξεις έχει μέσα ένα αρχείο exe. Φυσικά το exe δεν το άνοιξα... Αλλά τί είναι αυτό? Σας έχει τύχει κι εσάς?

    2) Επίσης 1-2 φορές μου είχε προσθέσει σαν επαφή e-mail μια με όνομα Qxx (xx=αριθμός, δε θυμάμαι τι νούμερο ήταν). Την έσβησα και δε μου 'χει ξαναεμφανιστεί προς το παρόν...

    και 3) Τον τελευταίο καιρό με πετάει πάρα πολύ συχνά έξω! Εντάξει, και παλιότερα μου συνέβαινε, αλλά τώρα το 'χει παρακάνει! Μου 'χει σπάσει τα νεύρα! Ώρες-ώρες με πετάει ένα δευτερόλεπτο αφού έχω συνδεθεί! Μπορεί π.χ. να θέλω να πω σε κάποιον ένα "Ναι"! και να μη μπορώ να το πω!! Μήπως φταίει που έχω beta version? Αλλά και όταν δε με πετούσε, αυτή την έκδοση είχα! Βασικά άρχισε να με πετάει περισσότερο απ' όταν άρχισε να μου βγάζει το μήνυμα ότι υπάρχει νεώτερη έκδοση κι αν θέλω να την κατεβάσω, άν αυτό έχει κάποια σχέση...


    ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟ MSN????
    TarzaN151
    02.11.2007, 14:59
    Παράθεση:

    Το μέλος Dalarofili στις 02-11-2007 στις 10:05 έγραψε...

    Αφού μιλάμε για προβλήματα στο msn, έχω κι εγώ μερικές απορίες...

    1) 1-2 φορές μου έχει τύχει να λάβω από 2 επαφές μου, την ώρα που μιλούσαμε ένα μήνυμα (κανονικό σα να το είχαν στείλει εκείνοι) που έλεγε (δε το θυμάμαι ακριβώς) π.χ.:
    Giannis says:
    Hey I found your photo on the web (κάτι τέτοιο)
    κι έρχεται μαζί κι ένα συνημμένο σε zip με ονομα π.χ. image26 το οποίο αν το ανοίξεις έχει μέσα ένα αρχείο exe. Φυσικά το exe δεν το άνοιξα... Αλλά τί είναι αυτό? Σας έχει τύχει κι εσάς?

    2) Επίσης 1-2 φορές μου είχε προσθέσει σαν επαφή e-mail μια με όνομα Qxx (xx=αριθμός, δε θυμάμαι τι νούμερο ήταν). Την έσβησα και δε μου 'χει ξαναεμφανιστεί προς το παρόν...

    και 3) Τον τελευταίο καιρό με πετάει πάρα πολύ συχνά έξω! Εντάξει, και παλιότερα μου συνέβαινε, αλλά τώρα το 'χει παρακάνει! Μου 'χει σπάσει τα νεύρα! Ώρες-ώρες με πετάει ένα δευτερόλεπτο αφού έχω συνδεθεί! Μπορεί π.χ. να θέλω να πω σε κάποιον ένα "Ναι"! και να μη μπορώ να το πω!! Μήπως φταίει που έχω beta version? Αλλά και όταν δε με πετούσε, αυτή την έκδοση είχα! Βασικά άρχισε να με πετάει περισσότερο απ' όταν άρχισε να μου βγάζει το μήνυμα ότι υπάρχει νεώτερη έκδοση κι αν θέλω να την κατεβάσω, άν αυτό έχει κάποια σχέση...


    ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟ MSN????



    1. Αυτό το .exe είναι ιός. Αρκετοί φίλοι μου που το έτρεξαν αυτό το .exe τους χάλασε ο σκληρός δίσκος (ο root άμα θυμάμαι καλά). Οπότε μην το ανοίξει κανείς!!

    2. Αυτό δεν το έχω ξανακούσει.. Λογικά ή θα ήταν κάποια ξέμπαρκη επαφή ή κανένα spam bot.

    3. Αυτό το έχουν πάρα πολύ χρήστες του MSN. Αυτό μπορεί να ωφείλεται σε πάααααρα πολλά πράγματα. Εγώ θα σου πρότεινα να το κάνεις Re-Install ή όπως είπες να κατεβάσεις το καινούργιο. Άμα συνεχίσει να γίνεται θα σου πρότεινα να ελένξεις το Firewall, να ελένξεις για Virus Trojan κτλ κτλ και μετά να ελένξεις για κανένα πρόβλημα με τα ports .
    xaris-
    02.11.2007, 15:16
    Dalarofili Κοιτα θα τα παρω απο την αρχη για να μην εχεις κανενα προβλημα.

    1ον Σε ολους εχει τυχει δλδ σε οσους δεν ξερουν πως υπαρχει ιος.Κοιτα ειναι ιος ο οποιος εχει καταφερει να μπει ενα viruw s c r i p t και εχει αποθυκευτει στου θυμα το msn.Απλα πως λειτουργει καποιος δεχτικε το αρχειο αυτο και το ανοιξε μετα αυτοματα το msn ειναι μολυσμενο και μολυνει με τον εξης τροπο......στελνει αυτοματα μηνυματα με ενα συγκεκριμενο χρονικο πλαισιο (αυτο καθοριζεται απο τον προγραμματιστη του ιου) μηνυματα σε ολες τις επαφες (το θυμα δεν το γνωριζει γτ δεν του φενεται κατι στο msn του).Τωρα απο εδω και περα το εχεις δει ειτε το δεχεσαι και αυτοματα εισαι και εσυ μολυσμενος ειτε δεν το δεχεσαι και εισαι οκ.(προς το παρον και λεω προς το παρον γιατι οσο καλυτερος ο προγραμματιστης τοσο καλυτερο και πιο δυνατο ειναι ο ιος.Και κατι τελευταιο ΤΙΠΟΤΑ ΜΑ ΤΙΠΟΤΑ DEN ΑΝΟΙΓΕΙΣ γτ μπορει ο ιος να ειναι κρυμενος στο code της φωτογραφιας.

    2ον Αυτο ειναι ενα νεο trojan horse virus δυστιχος ακομα δεν εχω βρει αποτελεσματικο τροπο για να σας βοηθισω να απαλαγειτε.Απλα προσεχτε ποιους κανετε add γιατι αν εχετε καποιον ιο απο παλιοτερα στο η/υ μπορει να σας στειλει μια επαφη την ωρα που ενας αλλος σας στελνει και εσεις να μπερδευτιτε και αν τον δεχτητε.Το οτι δεν σ εχει εμφανιστει μεχρι τωρα με παρεξενευει γτ σε αλαλ ατομα δεν τους διαγραφετε η οταν γινετε αυτο και αυτη επανεκκινουν το msn η επαφη ξαναερχετε.

    3ον σε ολους μας συμβαινει αυτο αναλογα τον παροχο adsl που εχεις.Ωστοσο μπορει να ειναι και αλλα αν και ειναι λιγοτερο πιθανο πχ ιος ,dns και αλλα.
    BETA =ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΗ ΕΚΔΩΣΗ που συμαινει πως μπορει να εμφανιζει προβλημα οπως οι περισσοτερα προγραμματα τα οποια δινοντε στο εμποριο δοκιμαστικα....γιαυτο κ το name ..beta version 0.1 .Οπωτε ισως ειναι και αυτο.


    Ελπιζω να μην σας κουρασα
    xaris-
    02.11.2007, 15:23
    vero μοιπος εχεις πειραξει τπτ στην registry τον windows?????Anyway οτι σ αργει πχ. 1 λεπτο ειναι οκ λογικο αναλογα και τι συνδεσει adsl εχεις.Ελενξε το firewall ton Windows η του antivivirus που εχεις.Καλο ταη ειναι να κανεις και κανενα update.Τωρα αργει αν εχεις πολλα plug in kai s c r i p t sto msn .Αν θες και εχεις ορεξη κατεβασε μια παλιοτερη εκδοση του μσν που λογικα ειναι πιο ''ελαφρια'' και το συστημα σου θα ειναι σιο ευκολο να κινητε.
    PIXIEMEL
    27.11.2007, 09:48
    afto diladi sou katastrefei kati mesa ston ypologisti i mono gnorizei o programmatistis to password sou?
    manos_p
    27.11.2007, 15:26
    Παράθεση:

    Το μέλος TarzaN151 στις 02-11-2007 στις 14:59 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Dalarofili στις 02-11-2007 στις 10:05 έγραψε...

    Αφού μιλάμε για προβλήματα στο msn, έχω κι εγώ μερικές απορίες...

    1) 1-2 φορές μου έχει τύχει να λάβω από 2 επαφές μου, την ώρα που μιλούσαμε ένα μήνυμα (κανονικό σα να το είχαν στείλει εκείνοι) που έλεγε (δε το θυμάμαι ακριβώς) π.χ.:
    Giannis says:
    Hey I found your photo on the web (κάτι τέτοιο)
    κι έρχεται μαζί κι ένα συνημμένο σε zip με ονομα π.χ. image26 το οποίο αν το ανοίξεις έχει μέσα ένα αρχείο exe. Φυσικά το exe δεν το άνοιξα... Αλλά τί είναι αυτό? Σας έχει τύχει κι εσάς?

    2) Επίσης 1-2 φορές μου είχε προσθέσει σαν επαφή e-mail μια με όνομα Qxx (xx=αριθμός, δε θυμάμαι τι νούμερο ήταν). Την έσβησα και δε μου 'χει ξαναεμφανιστεί προς το παρόν...





    To 1o mou etuxe ki emena....kai malista mou esteile 2-3 fores auto to zip....alla eutuxws xrisimopoiw Mac kai den douleuei oute ta exe files oute kai ioi mporoun na mpoun sto sustima mou...

    kai sto telos ton ekana block kai den mou ksanaesteile apo tote tipota...polu periergo....
    alla eilikrina to msn twra teleutaia to exei parei o diaolos...exw akousei kai alla parapona apo filous pou xrisimopoioun msn se Windows....
    koukli
    27.11.2007, 17:12


    Παράθεση:

    Το μέλος Dalarofili στις 02-11-2007 στις 10:05 έγραψε...

    Αφού μιλάμε για προβλήματα στο msn, έχω κι εγώ μερικές απορίες...

    1) 1-2 φορές μου έχει τύχει να λάβω από 2 επαφές μου, την ώρα που μιλούσαμε ένα μήνυμα (κανονικό σα να το είχαν στείλει εκείνοι) που έλεγε (δε το θυμάμαι ακριβώς) π.χ.:
    Giannis says:
    Hey I found your photo on the web (κάτι τέτοιο)
    κι έρχεται μαζί κι ένα συνημμένο σε zip με ονομα π.χ. image26 το οποίο αν το ανοίξεις έχει μέσα ένα αρχείο exe. Φυσικά το exe δεν το άνοιξα... Αλλά τί είναι αυτό? Σας έχει τύχει κι εσάς?

    2) Επίσης 1-2 φορές μου είχε προσθέσει σαν επαφή e-mail μια με όνομα Qxx (xx=αριθμός, δε θυμάμαι τι νούμερο ήταν). Την έσβησα και δε μου 'χει ξαναεμφανιστεί προς το παρόν...

    και 3) Τον τελευταίο καιρό με πετάει πάρα πολύ συχνά έξω! Εντάξει, και παλιότερα μου συνέβαινε, αλλά τώρα το 'χει παρακάνει! Μου 'χει σπάσει τα νεύρα! Ώρες-ώρες με πετάει ένα δευτερόλεπτο αφού έχω συνδεθεί! Μπορεί π.χ. να θέλω να πω σε κάποιον ένα "Ναι"! και να μη μπορώ να το πω!! Μήπως φταίει που έχω beta version? Αλλά και όταν δε με πετούσε, αυτή την έκδοση είχα! Βασικά άρχισε να με πετάει περισσότερο απ' όταν άρχισε να μου βγάζει το μήνυμα ότι υπάρχει νεώτερη έκδοση κι αν θέλω να την κατεβάσω, άν αυτό έχει κάποια σχέση...


    ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟ MSN????



    Εμένα μου έχει τύχει το 2ο αλλά κάνει αυτόματο add σε αυτόν, χωρίς να το καταλάβω ή να κάνω οτιδήποτε... Σε καμία άλλη επαφή δεν το κάνει αυτό... Συγκεκριμένα η επαφή είναι Q25... Τι να κάνω??

    xaris-
    28.11.2007, 13:26
    Παρακατω εχω ενα προγραμμα που θα σας βοηθησει στο να απαλαγειτε απο τους ιους του msn
    Msn Cleaner

    Και απο τις κα8ος επαφες :)

    Opeth
    02.12.2007, 17:29
    mias k exoume to thema msn edw pera ,thelw na kanw mia asxeth erwtish : pws mporw na katalabw oti o allos einai on line ase pou dixnei oti einai ektos sindeshs?
    xaris-
    02.12.2007, 19:06
    Παράθεση:

    Το μέλος Opeth στις 02-12-2007 στις 17:29 έγραψε...

    mias k exoume to thema msn edw pera ,thelw na kanw mia asxeth erwtish : pws mporw na katalabw oti o allos einai on line ase pou dixnei oti einai ektos sindeshs?




    Αυτο που εσυ μαλλον θες να μαθεις ειναι αν μπορεις με καποιον τροπο να δεις εαν ειναι συνδεδεμενος καποιος χρηστης ενω σε εχει μπλοκαρει....Κοιτα αυτο δεν γινεται.Μην επιρεαζεσαια πο καποια σαΐτ που λενε οτι μπορει να το δεις ειναι παγιδα.Πιο πανω εχω αναφερει εναν ασφαλει τροπο να δεις αν σε __εχει διαγραψη καποιος__
    Opeth
    02.12.2007, 19:30
    oxi allo ennow. sto msn mporeis na dialekseis an thes na se dixnei sindedemeno ,apasxolimeno ... .... ... k telos ektos sindeshs. rwtisa an mporeis na deis me kapoio tropo ton allo otan einai ektos sindeshs ase pou einai online xoris na se exei block-arei
    xaris-
    02.12.2007, 19:43
    Παράθεση:

    Το μέλος Opeth στις 02-12-2007 στις 19:30 έγραψε...

    oxi allo ennow. sto msn mporeis na dialekseis an thes na se dixnei sindedemeno ,apasxolimeno ... .... ... k telos ektos sindeshs. rwtisa an mporeis na deis me kapoio tropo ton allo otan einai ektos sindeshs ase pou einai online xoris na se exei block-arei




    Δεν μπορεις..
    Opeth
    02.12.2007, 20:36
    ftou .... krima
    BlahblahBlah
    15.08.2008, 04:25

    Λοιπόν έχω το εξής πρόβλημα:
    Έχω μια επαφή που είμαι σίγουρος ότι με έχει κάνει block αλλα παρόλα αυτά στο tab που είπε το παλικάρι πριν μου εμφανίζει σαν available το delete.Ξέρει κανεις τι παίζει?

    Υπάρχει περίπτωση να με έχει κάνει block αλλα το delete να παραμένει ενεργό?Please αν μπορείτε λίγο σύντομα την απάντηση γιατί είναι επείγον...thnx.


    xaris-
    15.08.2008, 19:12

    Παράθεση:

    Το μέλος BlahblahBlah στις 15-08-2008 στις 04:25 έγραψε...

    Λοιπόν έχω το εξής πρόβλημα:
    Έχω μια επαφή που είμαι σίγουρος ότι με έχει κάνει block αλλα παρόλα αυτά στο tab που είπε το παλικάρι πριν μου εμφανίζει σαν available το delete.Ξέρει κανεις τι παίζει?

    Υπάρχει περίπτωση να με έχει κάνει block αλλα το delete να παραμένει ενεργό?Please αν μπορείτε λίγο σύντομα την απάντηση γιατί είναι επείγον...thnx.



     

    Λογικα εχεις το μσν πλας οπωτε υπαρχει η πιθανοτητα να μην στο δειχνει...


    BlahblahBlah
    16.08.2008, 02:20

    Ναι αυτο εχω...υπαρχει περιπτωση να το μαθω καπως αλλιως?


    xaris-
    16.08.2008, 22:51
    Παράθεση:

    Το μέλος BlahblahBlah στις 16-08-2008 στις 02:20 έγραψε...

    Ναι αυτο εχω...υπαρχει περιπτωση να το μαθω καπως αλλιως?



    Δυστιχως μεχρι τωρα δεν εχω βρει καποιο bug
    marakiasteraki
    15.01.2009, 18:43

    Είχα κι εγώ κάποιες διευθύνσεις, όμως δε μπήκα ποτέ...Από βαρεμάρα πρωτίστως!!!!!!Ευτυχώς να λέω με αυτά που διάβασα!!!!!!!