ελληνική μουσική
    813 online   ·  210.851 μέλη

    Κατα της αυριανης βουβης διαμαρτυριας η υπερ?

    asxetos
    30.08.2007, 20:47
    φυσικα ...μιλαμε για "ασυμμετρη" ποιηση.
    esta
    01.09.2007, 16:52
    Παράθεση:

    Το μέλος asxetos στις 30-08-2007 στις 18:47 έγραψε...

    Και μικρα κομματα να ψηφισουμε δεν θα αλλαξει το σκηνικο με το υπαρχον καθεστως.
    Πολυ απλα θα "φανε" και αλλοι που θα μπουν στη βουλη εκτος απο τα 4 κομματα που υπαρχουν ως τωρα. Εκτος αν το ποσοστο των 2 μεγαλων κομματων φτασει στο επιπεδο του ποσοστου που εχει το ΚΚΕ ο ΣΥΝ και αλλα μικρα κομματα. Πραγμα που ποτε δεν προκειται να συμβει στο μικρο Ελλαδισταν.(πως λεμε πακισταν, αφγανισταν κ.λ.π.
    Απο τη στιγμη που την πλειοψηφια θα την εχει το κυβερνων κομμα, το νομοθετικο πλαισιο θα ειναι το ιδιο, αφου δεν υπαρχει ενοτητα στα μικρα αριστερα κομματα. Φυσικα δεν μιλαμε για τα αλλα μικρα.
    Το ΛΑΟΣ παραδοσιακα θα υποστηριζει τη ΝΔ σε διαταγματα και νομοθεσιες, το ΚΚΕ παντα μονο του, ο ΣΥΝ μαλλον το ΠΑΣΟΚ, και τα γνωστα.
    Εγω δεν εχω να κανω καμια προταση περα απο την αποχη. Ισως ενα μεγαλο αλλα πραγματικα μεγαλο ποσοστο αποχης θα σχηματιζε μια κυβερνηση εθνικης συμμαχιας ή μια οικουμενικη.
    Θα προτιμουσα αξιολογα ατομα που βρισκονται σε ολα τα κομματα να παρουν τα καταλληλα υπουργεια. Θα προτιμουσα εναν συγγραφεα για υπουργο πολιτισμου. Θα προτιμουσα εναν γιατρο για υπουργο υγειας, θα προτιμουσα εναν διανοουμενο για υπουργο δικαιοσυνης. Εναν ποιητη για υπουργο δημοσιας ταξεως.
    Ουτοπια φυσικα γιατι στις ταξεις των κομματων ειδικα των μεγαλων δεν υπαρχουν τετοια ατομα.



    You may say I'm a dreamer but I'm not the only one....
    Tren
    05.09.2007, 23:00
    Mnk μου και σμουτσουυυυυυυυ!!!



    Η φωτο........