ελληνική μουσική
    668 online   ·  210.857 μέλη

    Βοήθεια γα πιατίνια

    billy_cobham_2005
    11.09.2007, 22:57
    Παράθεση:

    Το μέλος cobal στις 11-09-2007 στις 18:07 έγραψε...


    Ακόμα και οι εγνωσμένης φήμης κατασκευαστές έχουν βγάλει σειρές που δέν θα μπορούσα να πώ οτι έχουν ικανοποιητικό ήχο.

    Τα παντα ειναι θεμα γουστου, Συμφωνω πως ακομη και ενα φτηνο πιατινι μπορει να αρεσει σε καποιον και να το συμπεριλαβει στο σετ του αλλωστε και εγω εχω ενα τετοιο (Zanchi 15" crash).
    Υπαρχουν ενα σωρο σειρες και μαρκες για καθε γουστο και σιγουρα αν δεν ξερεις καποια απ' αυτα καλα θα ηταν να τα δοκιμασει καποιος πριν αγορασει.
    Το Zildjian A custom 16" crash το αγορασα περυσι απο Νακα 260 ευρω.
    Η Ζildjian ειναι σιγουρα η κορυφαια εταιρια αυτη τη στιγμη στον κοσμο και δεν τιθεται θεμα συγκρισης με την Paiste, ακομη και η Sabian αυτη τη στιγμη ειναι ενα σκαλι πιο πανω.
    Τα Instanbul πολυ αξιολογα πιατινια με πολυ καλη τιμη. Τα China της ειναι φοβερα και στο μελλον θα αποκτησω ενα 18"


    Το 18αρι το Mehmet είναι απίστευτο! Που να ακούσεις όμως το 20αρι! Τα έχω φέρει και τα 2 από την Πόλη στο τελευταίο μου ταξίδι! Εκεί βέβαια που θα πάθεις πλάκα είναι με τα μικρά! Άλλος ήχος και το 12αρι και το 14αρι China Hand Percussion
    McJohn
    12.09.2007, 09:59
    Παράθεση:

    Το μέλος cobal στις 11-09-2007 στις 18:07 έγραψε...


    Ακόμα και οι εγνωσμένης φήμης κατασκευαστές έχουν βγάλει σειρές που δέν θα μπορούσα να πώ οτι έχουν ικανοποιητικό ήχο.

    Τα παντα ειναι θεμα γουστου, Συμφωνω πως ακομη και ενα φτηνο πιατινι μπορει να αρεσει σε καποιον και να το συμπεριλαβει στο σετ του αλλωστε και εγω εχω ενα τετοιο (Zanchi 15" crash).
    Υπαρχουν ενα σωρο σειρες και μαρκες για καθε γουστο και σιγουρα αν δεν ξερεις καποια απ' αυτα καλα θα ηταν να τα δοκιμασει καποιος πριν αγορασει.
    Το Zildjian A custom 16" crash το αγορασα περυσι απο Νακα 260 ευρω.
    Η Ζildjian ειναι σιγουρα η κορυφαια εταιρια αυτη τη στιγμη στον κοσμο και δεν τιθεται θεμα συγκρισης με την Paiste, ακομη και η Sabian αυτη τη στιγμη ειναι ενα σκαλι πιο πανω.
    Τα Instanbul πολυ αξιολογα πιατινια με πολυ καλη τιμη. Τα China της ειναι φοβερα και στο μελλον θα αποκτησω ενα 18"


    Opos eipes kai o idios ta panta einai thema goustou.Ara den simainei pos epeidei sou aresei i zildjian einai kai i kaliteri.Epipleon 260 evro gia ena crash den einai para polla lefta an ipologiseis pos to agorazeis apo ton NAKA pou poulaei mia kithara 400 evro gia 1000!Psonizo dermata kai mpagketes 4 xronia apo kei kai parakoloutho mathimata sto odeio tou edo kai dio xronia.Opote den dexomai amfisvitiseis.Den iparxei amfisvitisi pos i zildjian einai korifea kai gemati empiria etairia alla den simainei pos einai i kaliteri.Iparxei tosi megali e3idikefsi stis meres mas pou o kathenas exei to kati pou den to exei o allos.Pare px Dave Weckl me Giorgo Kollia.O Giorgos paizei sto 275 metronomou 16a stin mpota kai o Dave einai teras ane3artisias,groove kai feeling.Den mporeis na peis oti kapoios apo tous dio den 3erei drumms giati tha itan xazo ek merous sou kai tou opoioudipote.
    cobal
    14.09.2007, 18:19
    Παράθεση:

    Το μέλος McJohn στις 12-09-2007 στις 09:59 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος cobal στις 11-09-2007 στις 18:07 έγραψε...


    Ακόμα και οι εγνωσμένης φήμης κατασκευαστές έχουν βγάλει σειρές που δέν θα μπορούσα να πώ οτι έχουν ικανοποιητικό ήχο.

    Τα παντα ειναι θεμα γουστου, Συμφωνω πως ακομη και ενα φτηνο πιατινι μπορει να αρεσει σε καποιον και να το συμπεριλαβει στο σετ του αλλωστε και εγω εχω ενα τετοιο (Zanchi 15" crash).
    Υπαρχουν ενα σωρο σειρες και μαρκες για καθε γουστο και σιγουρα αν δεν ξερεις καποια απ' αυτα καλα θα ηταν να τα δοκιμασει καποιος πριν αγορασει.
    Το Zildjian A custom 16" crash το αγορασα περυσι απο Νακα 260 ευρω.
    Η Ζildjian ειναι σιγουρα η κορυφαια εταιρια αυτη τη στιγμη στον κοσμο και δεν τιθεται θεμα συγκρισης με την Paiste, ακομη και η Sabian αυτη τη στιγμη ειναι ενα σκαλι πιο πανω.
    Τα Instanbul πολυ αξιολογα πιατινια με πολυ καλη τιμη. Τα China της ειναι φοβερα και στο μελλον θα αποκτησω ενα 18"


    Opos eipes kai o idios ta panta einai thema goustou.Ara den simainei pos epeidei sou aresei i zildjian einai kai i kaliteri.Epipleon 260 evro gia ena crash den einai para polla lefta an ipologiseis pos to agorazeis apo ton NAKA pou poulaei mia kithara 400 evro gia 1000!Psonizo dermata kai mpagketes 4 xronia apo kei kai parakoloutho mathimata sto odeio tou edo kai dio xronia.Opote den dexomai amfisvitiseis.Den iparxei amfisvitisi pos i zildjian einai korifea kai gemati empiria etairia alla den simainei pos einai i kaliteri.Iparxei tosi megali e3idikefsi stis meres mas pou o kathenas exei to kati pou den to exei o allos.Pare px Dave Weckl me Giorgo Kollia.O Giorgos paizei sto 275 metronomou 16a stin mpota kai o Dave einai teras ane3artisias,groove kai feeling.Den mporeis na peis oti kapoios apo tous dio den 3erei drumms giati tha itan xazo ek merous sou kai tou opoioudipote.



    Kαταρχην στο Thomann το Zildjian A custom 16" crash κοστιζει 233 ευρω, ως ποτε η τιμη που το πηρα εγω απο Νακα νομιζω πως ειναι λογικη για Ελλαδα.
    Εγω ειπα πως η Zildjian ειναι η κορυφαια εταιρια. Ποια εταιρια ειναι η καλυτερη ειναι θεμα γουστου. Καλα κανεις και γουσταρεις την Paiste, εγω δεν εχω κανενα προβλημα αν εσυ την θεωρεις καλυτερη, αν και αμφιβαλω πολυ και δεν νομιζω πως ειμαι ο μονος.
    Δεν μπορω να καταλαβω γιατι φερνεις για παραδειγμα Drummers οταν μιλαμε για πιατινια.
    Προφανως οι ταχυτητες που παιζει ο Κολιας ειναι πολυ παραπανω απο 16α.
    Σιγουρα ο Weckl ειναι ενας απο τους κορυφαιους αλλα οταν μιλας για ανεξαρτησια το τερας ειναι ο Horacio Hernandez, Αν δεν τον ξερεις, πρεπει να τον μαθεις.
    Και κατι αλλο. Δεν μ' αρεσουν οι συγκρισεις αναμεσα σε μουσικους διαφορετικου στυλ, προτιμω να βλεπουμε τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα του καθενος


    antreas_dr
    14.09.2007, 20:29
    Εγώ πάντως δεν μπορώ να αγοράσω πιατίνια μέσω ίντερνετ. Αν δεν το ακούσεις πως θα το πάρεις?

    Με τα τύμπανα Οκ... το πιάτο όμως πρέπει να το ακούσεις...
    cobal
    15.09.2007, 02:44
    Παράθεση:

    Το μέλος antreas_dr στις 14-09-2007 στις 20:29 έγραψε...

    Εγώ πάντως δεν μπορώ να αγοράσω πιατίνια μέσω ίντερνετ. Αν δεν το ακούσεις πως θα το πάρεις?

    Με τα τύμπανα Οκ... το πιάτο όμως πρέπει να το ακούσεις...

    Δεν εκανα αγορα απο ιντερνετ, απο τον Νακα το πηρα οπως ειπα αλλα απο εδω και περα τα επομενα πιατινια που θα παρω θα ειναι απο ιντερνετ αφου ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την σειρα Α custom κι ετσι ξερω τι να περιμενω. Παντως σιγουρα εχεις δικιο σ' αυτο.
    Εσυ δεν εισαι που ελεγες να παρεις καινουρια τυμπανα και σκεφτοσουν για την Μapex Saturn Pro? E λοιπον εγω αυτην την παραγειλα απο Thomann, Fusion set με ενα extra Floor tom, 16". Πιστευω οτι εχει την καλυτερη ποιοτητα σε αυτη τη τιμη
    tntthanos
    16.09.2007, 21:57
    μίλαγα με ένα παιδι απο το οδείο μου κ μ είπε οτι μ 30 ευρο πήρε ride,crash,hi-hat (istanbul) κ πήγα κ τα άκουσα και μάρεσαν πολύ ,δηστυχώς αυτη η σιρα πίατων έχει σταματήσει να βγαίνει αλλα θα ψάξω όμως για κάπια παρόμια σειρά, αμα εχει κάπιοσ κάπια σειρά istanbul(εστω κ χωρίς hi-hat) ας μπεί στον κόπο να πεί εντύπωση και τιμή
    tntthanos
    16.09.2007, 22:00
    εεε μικρή διώρθωση δν ήθελα ν γράψω 300 προφανώς

    McJohn
    17.09.2007, 10:00
    Παράθεση:

    Kαταρχην στο Thomann το Zildjian A custom 16" crash κοστιζει 233 ευρω, ως ποτε η τιμη που το πηρα εγω απο Νακα νομιζω πως ειναι λογικη για Ελλαδα.
    Εγω ειπα πως η Zildjian ειναι η κορυφαια εταιρια. Ποια εταιρια ειναι η καλυτερη ειναι θεμα γουστου. Καλα κανεις και γουσταρεις την Paiste, εγω δεν εχω κανενα προβλημα αν εσυ την θεωρεις καλυτερη, αν και αμφιβαλω πολυ και δεν νομιζω πως ειμαι ο μονος.
    Δεν μπορω να καταλαβω γιατι φερνεις για παραδειγμα Drummers οταν μιλαμε για πιατινια.
    Προφανως οι ταχυτητες που παιζει ο Κολιας ειναι πολυ παραπανω απο 16α.
    Σιγουρα ο Weckl ειναι ενας απο τους κορυφαιους αλλα οταν μιλας για ανεξαρτησια το τερας ειναι ο Horacio Hernandez, Αν δεν τον ξερεις, πρεπει να τον μαθεις.
    Και κατι αλλο. Δεν μ' αρεσουν οι συγκρισεις αναμεσα σε μουσικους διαφορετικου στυλ, προτιμω να βλεπουμε τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα του καθενος




    An mou milas me times akou afto.Otan to pio akrivo ride tis zildian ekane 450evro to akrivotero tis paiste ekane 680.Den mporeis na les gia mia etairia pou exei ixografithei se ola ta clasick rock album tin xrisimopoiei i misi metal oli i punk kai i misi+ jazz pos einai piso kai den einai korifaia.I apopsi mou einai pos apla den mporeis na peis pia einai korifaia giati apla einai teleios ipokoimeniko. Den prosexes pos eipa paizei 16a sto 275 tou metronomou.An itan sto 150 tha itan 32a...As poume...Mou eixe pei o kathigitis mou giafton.Exo dei ena videaki tou.Den simanei oti o Wackle den einai teras ane3artisias.Ase pou ton theoro poli pio olokliromeno drummer.Tha mou peis me ena videaki ti katalaves.Me ena vidaki 4aron lepton mporeis na ktalaveis to pos skeftetai enas mousikos.Ti exei meletisei kai pies einai oi epiroes tou.Me sigxoreis den einai katholou adiko na sigrineis mousikous apo alla idi.Iparxoun pragmata pou menoun stathera kai den allazoun kai epireazoun to pai3imo sou.To wraio groove akougetai i swsti texniki fainetai i meleti pou exeis kanei fainetai, i stasi tou somatos sou pano apo to kit fainetai.Mexri kai to pos exeis topothetisei to kit prodidei tis gnoseis sou(an kai sigoura einai diaforetiko analoga me to stil pou paizeis).Oson afora me tous drummers kai ta piatinia skepsou to kalitera.Giati na min exoun sxesi.Milisa gia tin e3idikefsi ego.
    agapoulis0
    16.03.2008, 03:33
    exw ena set ludwing accent katarxhn einai kalo?exw valei remo diafana me stagona ladiou dermata.hi hat paiste 101einai kalo?kai den exw ka8olou piatinia.vevea eimai stin arxi kai twra ma8enw.tin exw 1 xrono peripou kai den mporw na peksw dioti exw ena piatini marka mekapses kai den kserw ti einai!!!ti piatinia na valw?kai ti diametrous?parakalw voi8iste!!!!!!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : agapoulis0 στις 16-03-2008 03:42 ]


    Bgre
    16.03.2008, 16:04
    προσωπικα πιστεύω πως σετ - δερματα και hi hat είναι καλά....τώρα για πιατίνια , μιας και είσαι αρχάριος θα σου πρότεινα κάτι φθηνο
    υπάρχουν πολλά είδη...με 200-300 ευρώ νομίζω πως μπορεις να βρείς κάτι στα μέτρα σου..
    οσο για τα μεγέθη , τα κλασσικά είναι 16αρι crash και 20αρι Ride
    sintorin
    17.03.2008, 14:35
    Tha sou proteina na ksekiniseis me paketa sets pou diafores etairies poulane:

    Opos ta Sabian B8 ta opia einai polu kala gia tin timi tous, kai ta Zildjian ZBT. Periexoun hi-hats, crash kai ride kai oi times tous einai apo 180-300 euro. Paiste den sou protino sta ftina, einai apesia, ta Sabian eina para polu kalutera gia pano kato tin idia timi.

    Rikse mia matia se auto to link tou thomann, exei ena soro sets pou mporeis na dialekseis.

    http://www.thomann.de/gr/cymbal_sets.html
    mikefrag93
    05.06.2008, 21:50

    loipon paidia dn 8elw na 8ixw thn gnomh sas alla pistebw pws dn einai anagh kapoios na dwsei polla lefta gia piatini.......

    egw (an 8elete to pistebete an odn 8elete oxi)alla brika ena arketa kalo stagg piatinaki me 35 euro!!!to xerw pws akougete gelio alla emena mou aresei......

    stagg Sh 16' crash medium regoular.......apo drum store to peira......

    an nomizete pws lew xazomares pigete aplos gia na to deite.egw to peira kai mou fenetai mia xara.afiste pou enas arxarios gia to spiti dn einai anagh na parei kai to teleiw piatini......