ελληνική μουσική
    822 online   ·  210.851 μέλη

    Ποιά η γνώμη σας για τους Red Hot Chili Peppers;

    NikoS90
    07.09.2007, 22:59
    Βασικά πιστεύω πως είναι από τα κορυφαία συγκροτήματα στον κόσμο έτσι?Πραγματικά έχουν βελτιωθεί πάρα πολύ μουσικά τα τελευταία χρόνια.πλέον είναι πιο ώριμοι κατά πολύ και ο ήχος τους δεν έχει καμεία σχέση με αυτόν του παρελθόντος ιδίως τώρα που είναι όλοι τους καθαροί(έτσι πιστεύω τουλάχιστον).τέλος πάντων περιμένω να ακούσω και τις δικές σας γνώμες.τα λέμε...
    Apataggelos
    07.09.2007, 23:05
    Λοιπόν...όμορφες μελωδίες, ιδιαίτερη φωνή, χαβαλετζίδικοι, τρελοί (ίσως και πάνω από το μέσο όρο!), βελτιώνονται σε κάθε δίσκο, τι μένει να προσθέσω;! Μου αρέσουν πολύ και ανυπομονώ να τους δω ζωντανά...

    ....ελπίζω μόνο να μας θυμηθούν πριν φτάσουν τα 60 όπως -καλή ώρα- κάποιοι άλλοι!



    NikoS90
    07.09.2007, 23:29
    Παράθεση:

    Το μέλος Apataggelos στις 07-09-2007 στις 23:05 έγραψε...

    Λοιπόν...όμορφες μελωδίες, ιδιαίτερη φωνή, χαβαλετζίδικοι, τρελοί (ίσως και πάνω από το μέσο όρο!), βελτιώνονται σε κάθε δίσκο, τι μένει να προσθέσω;! Μου αρέσουν πολύ και ανυπομονώ να τους δω ζωντανά...

    ....ελπίζω μόνο να μας θυμηθούν πριν φτάσουν τα 60 όπως -καλή ώρα- κάποιοι άλλοι!




    Aπό το στόμα σου και στου Kiedis το αυτί .είχε ακουστεί κάτι για φέτος ότι θα έρθουν Ελλάδα...Anyway...Ελπίζω να τους δούμε κάποτε.
    Efklidis
    10.09.2007, 14:23
    Exw euxarista NEA sto ntermpi PAO-OSFP o proedros tou Panathinaikou eipe pws gia ta 100 xronia tou PANATHINAIKOU tha erthoun Megala sugkrotimata kai amefere tous RHCP MAKARI NA ERTHOUN OI TYPOI EINAI FOVEROI kai to teleutaio tous almpoun emena mou arese para poli asxeta ti lene oi ALOI
    koukou-tsa
    10.09.2007, 15:09
    Να έρθουνε ,δε λέω …όμως ρε παιδιά να προσέξουμε λίγο το support group …
    μην είναι τίποτα κοργιαλάς ή μίχας γιατί δεν θα το (ξανά) αντέξω ….

    Τώρα όσο για τους Red Hot… είναι απλά το πιο δεμένο – εμπνευσμένο γκρουπ στο είδος τους κι εγώ απλά …κόβω φλέβες με τη πάρτη τους !!!!!

    punkster
    10.09.2007, 17:09
    Καλοι οι πεπερς, δεν λεω! Πολυ καλοι!!! Μου αρεσουν και αρκετα κομματια τους!
    Αλλα...λιγο βαρετοι...και επαναλαμβανομενοι... Προσωπικη αποψη παντα, ετσι!

    jacamar
    10.09.2007, 17:15
    Πες τα ρε punkster!!! Εκείνο το έρημο το snow όλο το κομμάτι 5 συνχορδίες είναι.....
    Efklidis
    10.09.2007, 17:47
    Ok eseis den kseretai kati alla tragoudia alla mono auta pou agougontai sto radiofwno p.x to Stadium Arcadium einai komatara g mena alla den exei akoustei katholou sto radiofwno h to storm in the cup auta einai komatares alla oi pio poli den ta kseroun auta.. kseroun mono to snow kai na dio alla kai lene oti gnwrizoun apo peppers Anyway auto g to snow simfwnw.... o kathenas exei tin apopsi tou.....
    punkster
    10.09.2007, 18:12
    Παράθεση:

    Το μέλος Efklidis στις 10-09-2007 στις 17:47 έγραψε...

    Ok eseis den kseretai kati alla tragoudia alla mono auta pou agougontai sto radiofwno p.x to Stadium Arcadium einai komatara g mena alla den exei akoustei katholou sto radiofwno h to storm in the cup auta einai komatares alla oi pio poli den ta kseroun auta.. kseroun mono to snow kai na dio alla kai lene oti gnwrizoun apo peppers Anyway auto g to snow simfwnw.... o kathenas exei tin apopsi tou.....



    Γινεσαι λιγουλακι κακιασμενος....
    Επειδη θεωρουμε (εγω και ισως και καποιοι αλλοι) τους πεπερς...βαρετους, δεν σημαινει οτι δεν εχουμε ακουσει πολλα τραγουδια τους και δεν ξερουμε την μουσικη τους!
    Ισα ισα μαλλον το αντιθετο δειχνει...Γιατι πως μπορεις να θεωρησεις καποιον βαρετο και επαναλαμβανομενο αν εχεις ακουσει ελαχιστα κομματια??

    Τελος παντων, γουστα ειναι αυτα...
    Μου εχει τυχει και εμενα να μου πει καποιος για καποια μπαντα που λατρευω οτι ειναι επαναλαμβανομενοι και εγω να κουφαθω! Απλα σε καποιους ανθρωπους καποιες μελωδιες δεν ταιριαζουν, δεν μπορουν να τις ακουνε πολυ, δεν τους καθονται καλα στο αυτι, πως το λενε!!




    www.myspace.com/xamenakormiaxk

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : punkster στις 10-09-2007 18:13 ]


    jacamar
    10.09.2007, 18:18
    efklidi... δεν μιλάμε αν δεν γνωρίζουμε το αντικείμενο σχολιασμου...τουλαχιστον εγω....ακουω πολλά χρόνια πεπερς για να μπορώ να σου πω οτι βαρεθικα τον ΄ήχο τους....εγώ απο ραδιο ακουώ διεση και μόνο οποτε δεν έμαθα απο εκει το snow...το εφερα ως παραδειγμα γιατι ειναι πολυ γνωστο....τώρα αν δεν μπορουμε να λέμε την γνώμη μας....άλλο θέμα....
    twr
    10.09.2007, 18:19
    Έχω ακούσει σχεδόν όλη τη δισκογραφία τους (ήμουν μεγάλος φαν κάποτε)...


    Θα διαφωνήσω με όσους λένε πως πάνε απ το καλό στο καλύτερο και πως τελευταία έχουν βελτιωθεί πολύ!! Μάλλον το αντίθετο θα έλεγα...


    Κάποτε είχαν κορυφαία τραγούδια...
    Τώρα τα τραγούδια τους είναι μόνο για να τα παίζει το mad!!

    Sad but True!!
    swkraths
    11.09.2007, 17:00
    Το ίδιο θέμα θα βρείτε εδώ και εδώ(e-περιοδικό)
    Και Efklidis ίσως
    αυτό σε βοηθήσει
    Efklidis
    11.09.2007, 20:27
    1. Σωκράτη εγώ δεν έχω κανένα προβλημα να γράφω σε ελληνικά και οχι σε greekenglishαπλά με βολεύουν αυτα και τα προτιμω περισσότερο αλλά οχι οτί εχω και προβλημα. ΚΑι πάρτο και αλλιως σημερα στην ζωη μας εχουν μπει χιλιαδες αγγλικες λεξεις και ειναι σπαστικο για να αλλαξεις από ελληνικα σε αγγλικα συνεχως για δοκιμασέ το λιγο.......
    2. Αυτο που ειπές για το περιοδικό να παω να το δω μηπως δεν ξέρω καπια πραγματα ηταν πολυ προσβητικό για μεναν να εισαι σίγουρος οτί ξέρω πολλα περισσότερα από αυτα που γραφει εκει
    3. ΅ΤWR αυτό που λες οτι τα τραγουδια των ΡΗCP ειναι μονο για να τα παίζει το mad τι να πω ΕΛΕΟΣ Συμφωνω οτι εχουν χαλασει τα τραγουδια τους αλλα οχι σε τετοιο σημειο οπως τα λες εσυ Δηλαδη οι Slipknot που δεν παιζει βιντεο clip to mad ειναι καλύτεροι από τους ππεππερς????? ΑΑΑ και συμφωνω απόλυτα εκει που διαφωνεις με αυτα που λενε καπιοι....
    4. Punkster εγλω το είπα αυτο από την άποψη οτί οταν ακους συνέχεια ενα κομματι φυσικό ειναι να βαρεθεις... ¨ Πραγμα που δεν νομιζω να ισχυει για εσενα και για καπιους αλλους¨
    NikoS90
    11.09.2007, 20:42
    Παράθεση:

    Το μέλος Efklidis στις 10-09-2007 στις 14:23 έγραψε...

    Exw euxarista NEA sto ntermpi PAO-OSFP o proedros tou Panathinaikou eipe pws gia ta 100 xronia tou PANATHINAIKOU tha erthoun Megala sugkrotimata kai amefere tous RHCP MAKARI NA ERTHOUN OI TYPOI EINAI FOVEROI kai to teleutaio tous almpoun emena mou arese para poli asxeta ti lene oi ALOI

    efklidi mallon plaka tha kaneis.pantos an einai alitheia ti na po...xilia bravo ston proedro pou den to nomizo.eidomen...
    NikoS90
    11.09.2007, 20:48
    Παράθεση:

    Το μέλος koukou-tsa στις 10-09-2007 στις 15:09 έγραψε...

    Να έρθουνε ,δε λέω …όμως ρε παιδιά να προσέξουμε λίγο το support group …
    μην είναι τίποτα κοργιαλάς ή μίχας γιατί δεν θα το (ξανά) αντέξω ….

    Τώρα όσο για τους Red Hot… είναι απλά το πιο δεμένο – εμπνευσμένο γκρουπ στο είδος τους κι εγώ απλά …κόβω φλέβες με τη πάρτη τους !!!!!


    Συμφωνώ KOUKOU-TSA αν έρθουν που διστυχώς δεν το βλέπω ελπίζω να εχουν κανένα σωστό γκρουπ.αλλά από την άλλη αν είναι να έρθουν αυτό σκέφτεσε??
    NikoS90
    11.09.2007, 20:52
    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 10-09-2007 στις 17:09 έγραψε...

    Καλοι οι πεπερς, δεν λεω! Πολυ καλοι!!! Μου αρεσουν και αρκετα κομματια τους!
    Αλλα...λιγο βαρετοι...και επαναλαμβανομενοι... Προσωπικη αποψη παντα, ετσι!


    Punkster άποψή σου είναι αυτή και καλά κάνεις και την εκφράζεις.πάντως,κατά την γνώμη μου,επέτρεψε μου να διαφωνήσω.σε αυτόν τον δίσκο έκαναν πολλέσ αλλαγέσ.
    NikoS90
    11.09.2007, 20:57
    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 10-09-2007 στις 17:15 έγραψε...

    Πες τα ρε punkster!!! Εκείνο το έρημο το snow όλο το κομμάτι 5 συνχορδίες είναι.....


    ε όχι και από ένα τραγούδι να βγάλεις συμπέρασμα ρε συ punkster.
    NikoS90
    11.09.2007, 21:00
    Παράθεση:

    Το μέλος Efklidis στις 10-09-2007 στις 17:47 έγραψε...

    Ok eseis den kseretai kati alla tragoudia alla mono auta pou agougontai sto radiofwno p.x to Stadium Arcadium einai komatara g mena alla den exei akoustei katholou sto radiofwno h to storm in the cup auta einai komatares alla oi pio poli den ta kseroun auta.. kseroun mono to snow kai na dio alla kai lene oti gnwrizoun apo peppers Anyway auto g to snow simfwnw.... o kathenas exei tin apopsi tou.....


    Πέστα efklidi.στα ραδιόφωνα και εδώ στη Σέρρες μόνο το snow παίζουν.υπάρχουν και άλλα πολυ ωραία κομμάτια και από παλιότερους δίσκους τους.
    NikoS90
    11.09.2007, 21:05
    Παράθεση:

    Το μέλος twr στις 10-09-2007 στις 18:19 έγραψε...

    Έχω ακούσει σχεδόν όλη τη δισκογραφία τους (ήμουν μεγάλος φαν κάποτε)...


    Θα διαφωνήσω με όσους λένε πως πάνε απ το καλό στο καλύτερο και πως τελευταία έχουν βελτιωθεί πολύ!! Μάλλον το αντίθετο θα έλεγα...


    Κάποτε είχαν κορυφαία τραγούδια...
    Τώρα τα τραγούδια τους είναι μόνο για να τα παίζει το mad!!

    Sad but True!!


    twr μάλλον γίνεσαι λίγο υπερβολικός.απλά παλια είχαν πιο και πιο σκληρό ήχο.ήταν καθαρό πανκ.με τα χρόνια όμως ο ήχος τους έχει αλλάξει μα πόλλα φάνκυ στοιχεία.αυτό δεν σημαίνει ότι έχουν χαλάσει κιόλας.όσο για αυτό με το mad όλο και όλο 2 τραγούδια τους παίζει που και που.
    Efklidis
    11.09.2007, 21:30
    Niko εγώ αποκλείεται να σου κανω πλακα τωρα αν ο προεδρος τα εχει χαμενα τι να Πω Ααα και για τα αλλα πουλες κερναω κιολας