ελληνική μουσική
    679 online   ·  210.851 μέλη

    Ο έρωτας κάνει καλό στην καρδιά!!!!!

    SOPHIA-MX-4EVER
    09.09.2007, 14:04
    Η Διεθνής Καρδιολογική Εταιρεία μας στέλνει το μήνυμα "Ο έρωτας κάνει καλό στην καρδιά", γεγονός που έρχεται να χαροποιήσει τους ερωτευμένους.



    Σύμφωνα με την ανακοίνωση του μη κυβερνητικού οργανισμού, που εδρεύει στη Γενέυη και έχει ως αντικείμενο την πρόληψη των καρδιακών νοσημάτων, ο έρωτας παίζει σημαντικό ρόλο στη μείωση του άγχους, του στρες και της κατάθλιψης.



    Σύμφωνα με τον Φίλιπ Πουλ-Ουίλσον, καθηγητή Καρδιολογίας στο Imperial College του Λονδίνου και πρόεδρο της εταιρείας, ένας στους τρεις θανάτους παγκοσμίως οφείλεται σε καρδιοπάθεια ή σε εγκεφαλικό επεισόδιο.



    Ο δρ. Ουίλσον υπογραμμίζει πόσο σημαντικό είναι να βάλουμε τον έρωτα στη ζωή μας... Επιπλέον, επισημαίνει ότι σύμφωνα με πενταετή μελέτη που έγινε σε δείγμα 10.000 ανδρών με υψηλό κίνδυνο στεφανιαίας νόσου προέκυψε ότι όσοι δέχονταν έκδηλη την αγάπη της συζύγου τους είχαν τις μισές πιθανότητες να εμφανίσουν τη νόσο.
    Panos72
    09.09.2007, 18:02
    Παράθεση:

    Το μέλος SOPHIA-MX-4EVER στις 09-09-2007 στις 14:04 έγραψε...

    Σύμφωνα με την ανακοίνωση του μη κυβερνητικού οργανισμού, που εδρεύει στη Γενέυη και έχει ως αντικείμενο την πρόληψη των καρδιακών νοσημάτων, ο έρωτας παίζει σημαντικό ρόλο στη μείωση του άγχους, του στρες και της κατάθλιψης.



    Πες του κύριου Καθηγητή ότι έχει μαύρα μεσάνυχτα....
    Εγώ γιατί, σύμφωνα με δικές μου έρευνες, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι 7 στους 10 (περίπου 6,3 είναι) ερωτευμένους πάσχουν κι από τα τρία....?
    Conspiratus
    09.09.2007, 18:30
    Παράθεση:

    Το μέλος Panos72 στις 09-09-2007 στις 18:02 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος SOPHIA-MX-4EVER στις 09-09-2007 στις 14:04 έγραψε...

    Σύμφωνα με την ανακοίνωση του μη κυβερνητικού οργανισμού, που εδρεύει στη Γενέυη και έχει ως αντικείμενο την πρόληψη των καρδιακών νοσημάτων, ο έρωτας παίζει σημαντικό ρόλο στη μείωση του άγχους, του στρες και της κατάθλιψης.



    Πες του κύριου Καθηγητή ότι έχει μαύρα μεσάνυχτα....
    Εγώ γιατί, σύμφωνα με δικές μου έρευνες, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι 7 στους 10 (περίπου 6,3 είναι) ερωτευμένους πάσχουν κι από τα τρία....?



    Συμφωνω κ επαυξανω...οχι μονο τα εχουν κ τα 3...αλλα τα εχουν κ σε αυξημενες ποσοτητες!!!
    Hastaroth
    09.09.2007, 18:33
    Εγώ πάλι,πιστεύω οτι τέτοιου είδους έρευνες κάνουν καλό μόνο στά πορτοφόλια τών ερευνητών.........

    Στάχτη και Burberry's

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 09-09-2007 18:34 ]


    Astron
    09.09.2007, 18:35
    Μιλάμε για τον έρωτα την σεξουαλική πράξη ή τον έρωτα το συναίσθημα;

    Αν μιλας για το συναίσθημα μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση, μιας και όπως είναι γνωστό είναι ιδιαίτερα αγχωτικό και μάλλον ...επιβαρύνει την καρδιά.

    Αν μιλάμε όμως για την πράξη του έρωτα, είναι κάτι που μας κάνει να αισθανόμαστε πανέμορφα ενώ ταυτόχρονα ασκούμαστε, επομένως είναι λογικό να βοηθάει.

    Στο τέλος βάζεις λίγο και την αγάπη πράγμα που τα μπερδεύει λίγο...
    LathosPathos
    09.09.2007, 19:02
    Παράθεση:

    Το μέλος Conspiratus στις 09-09-2007 στις 18:30 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Panos72 στις 09-09-2007 στις 18:02 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος SOPHIA-MX-4EVER στις 09-09-2007 στις 14:04 έγραψε...

    Σύμφωνα με την ανακοίνωση του μη κυβερνητικού οργανισμού, που εδρεύει στη Γενέυη και έχει ως αντικείμενο την πρόληψη των καρδιακών νοσημάτων, ο έρωτας παίζει σημαντικό ρόλο στη μείωση του άγχους, του στρες και της κατάθλιψης.



    Πες του κύριου Καθηγητή ότι έχει μαύρα μεσάνυχτα....
    Εγώ γιατί, σύμφωνα με δικές μου έρευνες, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι 7 στους 10 (περίπου 6,3 είναι) ερωτευμένους πάσχουν κι από τα τρία....?



    Συμφωνω κ επαυξανω...οχι μονο τα εχουν κ τα 3...αλλα τα εχουν κ σε αυξημενες ποσοτητες!!!







    Χμ, κι εμένα λίγο περίεργο μου φαίνεται.... Πάντως, νομίζω μια φράση που ορίζει τέλεια τον έρωτα είναι αυτή που υπάρχει στο "Αλφαβητάρι του Διαβόλου", του Ambrose Bierce:

    "Έρωτας:

    Παροδική φρενοβλάβεια, η οποία θεραπεύεται με γάμο ή απομάκρυνση του ασθενούς από τους παθογόνους παράγοντες. Η πάθηση αυτή, όπως η τερηδόνα και πολλές άλλες, είναι διαδεδομένη μόνο στους πολιτισμένους λαούς που ζουν σε τεχνητό περιβάλλον, ενώ οι βάρβαροι που αναπνέουν καθαρό αέρα και τρέφονται λιτά, παρουσιάζουν ιδιαίτερη ανοσία. Μερικές φορές, ο έρωτας επιφέρει το θάνατο, κυρίως στους γιατρούς και λιγότερο συχνά στους ίδιους τους ασθενείς".


    sentoni
    09.09.2007, 22:53
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 09-09-2007 στις 18:35 έγραψε...

    Μιλάμε για τον έρωτα την σεξουαλική πράξη ή τον έρωτα το συναίσθημα;

    Αν μιλας για το συναίσθημα μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση, μιας και όπως είναι γνωστό είναι ιδιαίτερα αγχωτικό και μάλλον ...επιβαρύνει την καρδιά.

    Αν μιλάμε όμως για την πράξη του έρωτα, είναι κάτι που μας κάνει να αισθανόμαστε πανέμορφα ενώ ταυτόχρονα ασκούμαστε, επομένως είναι λογικό να βοηθάει.

    Στο τέλος βάζεις λίγο και την αγάπη πράγμα που τα μπερδεύει λίγο...





    . . . ακριβώς την ίδια απορία έχω κι εγώ . . .
    SOPHIA-MX-4EVER
    10.09.2007, 01:46
    Παράθεση:

    Το μέλος Panos72 στις 09-09-2007 στις 18:02 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος SOPHIA-MX-4EVER στις 09-09-2007 στις 14:04 έγραψε...

    Σύμφωνα με την ανακοίνωση του μη κυβερνητικού οργανισμού, που εδρεύει στη Γενέυη και έχει ως αντικείμενο την πρόληψη των καρδιακών νοσημάτων, ο έρωτας παίζει σημαντικό ρόλο στη μείωση του άγχους, του στρες και της κατάθλιψης.



    Πες του κύριου Καθηγητή ότι έχει μαύρα μεσάνυχτα....
    Εγώ γιατί, σύμφωνα με δικές μου έρευνες, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι 7 στους 10 (περίπου 6,3 είναι) ερωτευμένους πάσχουν κι από τα τρία....?



    ελα ντε
    κι εγω αυτο σκεφτομουν οταν το διαβαζα
    γιατι σε αυτο το ποσοστο που γραφεις,
    δυστυχως,
    ανοικω κι εγω
    ισως μιλαει για τον υγειη ερωτα....

    SOPHIA-MX-4EVER
    10.09.2007, 01:49
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 09-09-2007 στις 18:35 έγραψε...

    Μιλάμε για τον έρωτα την σεξουαλική πράξη ή τον έρωτα το συναίσθημα;

    Αν μιλας για το συναίσθημα μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση, μιας και όπως είναι γνωστό είναι ιδιαίτερα αγχωτικό και μάλλον ...επιβαρύνει την καρδιά.

    Αν μιλάμε όμως για την πράξη του έρωτα, είναι κάτι που μας κάνει να αισθανόμαστε πανέμορφα ενώ ταυτόχρονα ασκούμαστε, επομένως είναι λογικό να βοηθάει.

    Στο τέλος βάζεις λίγο και την αγάπη πράγμα που τα μπερδεύει λίγο...



    μην απευθυνεστε σε μενα
    εγω ενα απλο copy - paste εκανα
    SOPHIA-MX-4EVER
    10.09.2007, 01:52
    Παράθεση:

    Το μέλος LathosPathos στις 09-09-2007 στις 19:02 έγραψε...

    Μερικές φορές, ο έρωτας επιφέρει το θάνατο, κυρίως στους γιατρούς και λιγότερο συχνά στους ίδιους τους ασθενείς".





    μπορεις να μου το εξηγησεις λιγο αυτο?
    punkster
    10.09.2007, 13:12
    Μονο εγω δεν "αγχωνομαι" οταν ειμαι ερωτευμενη????

    Εγω ρε παιδια ουτε στρες εχω, ουτε αγχος ουτε καταθλιψης οταν ειμαι in love!
    Αντιθετως ειμαι καλυτερα απο ποτε! Ολα ειναι υπεροχα, ολα ειναι ροζ, η ζωη ειναι ωραιο, αχ τι ομορφα που κελαηδανε τα πουλακια κτλ κτλ
    Δε με ενοχλει τιποτα, δεν με νοιαζει τιποτα, δεν επηρεζομαι απο τιποτα...

    Μηπως κανω κατι λαθος????
    Astron
    10.09.2007, 13:27
    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 10-09-2007 στις 13:12 έγραψε...

    Μονο εγω δεν "αγχωνομαι" οταν ειμαι ερωτευμενη????

    Εγω ρε παιδια ουτε στρες εχω, ουτε αγχος ουτε καταθλιψης οταν ειμαι in love!
    Αντιθετως ειμαι καλυτερα απο ποτε! Ολα ειναι υπεροχα, ολα ειναι ροζ, η ζωη ειναι ωραιο, αχ τι ομορφα που κελαηδανε τα πουλακια κτλ κτλ
    Δε με ενοχλει τιποτα, δεν με νοιαζει τιποτα, δεν επηρεζομαι απο τιποτα...

    Μηπως κανω κατι λαθος????


    Ήσουν ποτέ ερωτευμένη χωρίς να είσαι μέσα σε σχέση και χωρίς να ξέρεις αν ο άλλος αισθάνεται τα ίδια για σένα; Εξέφρασες τα βαθιά συναισθήματά σου σε κάποιον που δεν ήξερες αν θα σε αποδεχτεί ή θα σε απορρίψει;
    Εκεί να δεις άγχος, θλίψη και στρες...
    Conspiratus
    10.09.2007, 13:37
    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 10-09-2007 στις 13:12 έγραψε...

    Μονο εγω δεν "αγχωνομαι" οταν ειμαι ερωτευμενη????

    Εγω ρε παιδια ουτε στρες εχω, ουτε αγχος ουτε καταθλιψης οταν ειμαι in love!
    Αντιθετως ειμαι καλυτερα απο ποτε! Ολα ειναι υπεροχα, ολα ειναι ροζ, η ζωη ειναι ωραιο, αχ τι ομορφα που κελαηδανε τα πουλακια κτλ κτλ
    Δε με ενοχλει τιποτα, δεν με νοιαζει τιποτα, δεν επηρεζομαι απο τιποτα...

    Μηπως κανω κατι λαθος????



    Δεν νομιζω να κανεις λαθος πουθενα...υποθετω απλα οτι εχεις μεγαλη αυτοπεπηθηση...κατι το οποιο ειναι καλο...αλλα μην μου πεις οτι δεν αγχονεσαι οταν δεν στειλει μηνυμα η δεν σε παρει τηλεφωνο μια μερα που ξερεις οτι ειναι ελευθερος γιατι τοτε σημαινει οτι δεν νοιαζεσαι...δεν θυμαμαι νομιζεις τι περασαμε τοτε με τον Διονυση???
    punkster
    10.09.2007, 15:32
    Παράθεση:

    Το μέλος Conspiratus στις 10-09-2007 στις 13:37 έγραψε...

    δεν θυμαμαι νομιζεις τι περασαμε τοτε με τον Διονυση???



    ΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Γιατι μου το κανεις τωρα αυτο, εεε???
    Δεν ειπαμε οτι το ονομα του δεν πρεπει να ξαναειπωθει???

    Αι βαι βαι.........



    punkster
    10.09.2007, 15:41
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 10-09-2007 στις 13:27 έγραψε...

    Ήσουν ποτέ ερωτευμένη χωρίς να είσαι μέσα σε σχέση και χωρίς να ξέρεις αν ο άλλος αισθάνεται τα ίδια για σένα; Εξέφρασες τα βαθιά συναισθήματά σου σε κάποιον που δεν ήξερες αν θα σε αποδεχτεί ή θα σε απορρίψει;
    Εκεί να δεις άγχος, θλίψη και στρες...



    Αν εχω υπαρξει ερωτευμενη χωρις να ειμαι μεσα σε σχεση λεει.....!
    Οσο δεν φανταζεσαι!
    Αν εξεφρασα τα βαθια συναισθηματα μου?? Εννοειται! Βλακεια μου αποδειχτηκε τελικα....αλλα το εκανα και αυτο!

    Η αληθεια ειναι οτι ενα αγχος το ενιωθα, αλλα ομορφο αγχος, αυτο που καποιοι το αποκαλουν "πεταλουδες στο στομαχι", οχι το αγχος που νιωθω πριν γραψω διαγωνισμα στη φυσικη! Και αυτο μονο σε ορισμενες περιπτωσεις και για λιγο, οχι συνεχεια!

    Και οσο ημουν στην αγνοια μαδοντας μαργατιτες (μ αγαπα, δε μ αγαπα) μια χαρα ημουν!! Η χαρα η ιδια! Ενιωθα δυνατη και δεν φοβομουν να του δειξω αυτα που ενιωθα! Ηθελα μαλλον να αρπαξω την ευκαιρια απ τα μαλλια, δεν το δεχομουν να τον αφησω να φυγει χωρις να δωσω τον αγωνα μου και φερομουν σαν λυσσασμενη βλαχαρα γιατι ηταν και ο πρωτος μου αληθινος ερωτας το παλικαρι! Αλλα οταν την επιασα απ τα μαλλια (την ευκαιρια) της εφυγε η περουκα, οποτε...οταν εσκασε η χυλοπιτα, τοτε ηταν που ηρθε η καταθλιψη!!



    www.myspace.com/xamenakormiaxk

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : punkster στις 10-09-2007 15:43 ]


    SOPHIA-MX-4EVER
    10.09.2007, 15:47
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 10-09-2007 στις 13:27 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 10-09-2007 στις 13:12 έγραψε...

    Μονο εγω δεν "αγχωνομαι" οταν ειμαι ερωτευμενη????

    Εγω ρε παιδια ουτε στρες εχω, ουτε αγχος ουτε καταθλιψης οταν ειμαι in love!
    Αντιθετως ειμαι καλυτερα απο ποτε! Ολα ειναι υπεροχα, ολα ειναι ροζ, η ζωη ειναι ωραιο, αχ τι ομορφα που κελαηδανε τα πουλακια κτλ κτλ
    Δε με ενοχλει τιποτα, δεν με νοιαζει τιποτα, δεν επηρεζομαι απο τιποτα...

    Μηπως κανω κατι λαθος????


    Ήσουν ποτέ ερωτευμένη χωρίς να είσαι μέσα σε σχέση και χωρίς να ξέρεις αν ο άλλος αισθάνεται τα ίδια για σένα; Εξέφρασες τα βαθιά συναισθήματά σου σε κάποιον που δεν ήξερες αν θα σε αποδεχτεί ή θα σε απορρίψει;
    Εκεί να δεις άγχος, θλίψη και στρες...



    σαν να μιλας για μενα
    StavmanR
    10.09.2007, 15:56
    Θα κάνω για άλλο ένα θέμα τον σπαστικό λέγοντας ότι ακόμα και ο έρωτας έχει γίνει μία απέραντη αοριστολογία στη ζωή μας. Έτσι, άλλος ερωτεύεται τον υπολογιστή του, άλλος την μηχανή του, τον φίλο του, την μουσική, το κινητό, τον εαυτό του, έναν πίνακα ζωγραφικής κλπ. Σε τέτοια επίπεδα αφορισμού των εννοιών αδυνατώ να προσδιορίσω το γενικότερο πλαίσιο και να συζητήσω επί της ουσίας για το θέμα που έθεσε αρχικώς η Σοφία.

    Όσον αφορά δε το "κάνω έρωτα" έχει καταντήσει άστοχη σαν έκφραση, διότι στις μέρες μας έχει αντικατασταθεί πλήρως από το "κάνω σεξ". Όπως παλαιότερα το θέμα του "οικογενεικού τραπεζιού" ήταν μια κοινωνική έκφραση που συνένωνε τα μέλη της οικογένειας κάτω από την ίδια βασική ανάγκη (σίτιση) και σήμερα έχει εξαλειφθεί, αντίστοιχα το ντύσιμο της συναισθηματικής φόρτισης στη διαδικασία του έρωτα τείνει να διαρρηχθεί στα σύγχρονα "ήθη" και να πάμε κατευθείαν στο "ψητό". Άλλη μία απλή έκπτωση της κοινωνικής συνείδησης στη ζωή μας με άλλα λόγια, ασχέτως αν το κοινωνικό σύνολο περιλαμβάνει 2,3,5 ή 10 μέλη (στη συγκεκριμένη περίπτωση "συνήθως" 2).


    "Ονειρεύομαι τη ζωή σαν ένα γαλάζιο ουρανό, αεράκι αγνό και καθάριο η ζωή μου να πνέει, πουλί λευκό η ελπίδα μου θε πάντα να πετά ψηλά..."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 10-09-2007 16:52 ]


    givaeri
    10.09.2007, 18:15
    Αν παρουμε υποψη μας πως ο ερωτας ειναι η κινητηρια δυναμη της ζωης , αποτελει υπαρξιακο ερωτημα.
    Δυσεκατομυρια ανθρωποι σε ολο τον κοσμο εχουν προβληματιστει πανω σε αυτο χωρις να μπορουν να δωσουν σαφή απαντηση λογω της πολυπλοκοτητας του ΕΡΩΤΑ.
    Αν παντως ο ερωτας είναι αληθινος και εχει ανταποκριση τοτε ειναι το απολυτο φαρμακο για καθε αρρωστια διοτι προκαλει εκριση ενδορφινων απο τον εγκεφαλο που προκαλουν γαληνη κι ευτυχια που νταπαρουν τον οργανισμο μας απεναντι σε καθε απειλη.



    SOPHIA-MX-4EVER
    10.09.2007, 22:43
    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 10-09-2007 στις 15:56 έγραψε...

    Θα κάνω για άλλο ένα θέμα τον σπαστικό λέγοντας ότι ακόμα και ο έρωτας έχει γίνει μία απέραντη αοριστολογία στη ζωή μας. Έτσι, άλλος ερωτεύεται τον υπολογιστή του, άλλος την μηχανή του, τον φίλο του, την μουσική, το κινητό, τον εαυτό του, έναν πίνακα ζωγραφικής κλπ.


    Άλλος την μπάλα
    (τουλάχιστον μου τον έφαγε η μπάλα)...
    renabill
    11.09.2007, 12:34
    Εγώ νομίζς ότι κάνει καλό στην καρδιά!!! Πάει το άγχος και η κατάθλιψη