ελληνική μουσική
    857 online   ·  210.851 μέλη
    renabill
    26.10.2007, 15:56
    Παράθεση:

    Το μέλος MARIAXANIA στις 12-09-2007 στις 14:39 έγραψε...

    Το θέμα το έθεσα όπως ακριβώς είναι τουλάχιστον σε 'μένα. Η κατάσταση είναι τραγική και πραγματικά θυμίζει 15χρονα. Προς το παρόν το κλείνω που και που μέχρι να συνηθίσω να μην το κοιτάω κάθε 2 λεπτά. Τα κινητά βγήκαν για καλό και κανείς δεν αμφιβάλλει γι' αυτό. Εμείς δεν ξέρουμε να τα χρησιμοποιούμε. (Εγώ για την ακρίβεια.)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : MARIAXANIA στις 12-09-2007 14:41 ]





    Σ'αυτό Μαρία μου φταίνε και οι γονείς που παίρνουν στα παιδιά απο τα 15 τους συσκευή. Εντάξει δε λέω, θέλουν να τα ελέγχουν αλλά κάθε άλλο παρά κακό τους κάνουν σε αυτή την ηλικία.Δεν ξέρουν όρια αλλά ακόμα κι αν τα ξέρουν οι πειρασμοί είναι τεράστιοι.
    Brokenchord
    26.10.2007, 16:44
    Παράθεση:

    Το μέλος MARIAXANIA στις 09-09-2007 στις 15:08 έγραψε...

    ...ότι τα τελευταία χρόνια έχουν συμβεί πολλά που υπονομεύουν τις σχέσεις μας; Αυτά τα κινητά πιστεύω πραγματικά ότι άν δεν είχαν ανακαλυφθεί δεν θα είχαμε έξασρση ζήλειας. Προκαλούν ανασφάλειες. Γιατι δε μου έστειλες? γιατί δε μου έκανες αναπάντητη; Γιατί δεν το άκουγες; Γιατί δεν ενδιαφέρθηκες; Αρρώστια. Τα περισσότερα γλυκόλογα πλέον τα λέμε μέσω μηνυμάτων. Όσο για τους τσακωμούς γίνονται πλέον μέσω κινητού φουσκώνοντας τους λογαριασμούς κι όταν πια τελειώσουν τα προνομιακά προγράμματα (πχ250 λεπτά, τσαμπα μηνύματα κτλ) αρρωσταίνουμε μέχρι να μπορέσουμε να ξαναβάλουμε. Νιώθουμε αποκλεισμένοι από τον έξω κόσμο. Πόσες φορές σας έχει τύχει να είστε από πάνω από το κινητό μήπως και στείλει; Άσε τη ραδιενέργεια. Παράνοια... Ξέρετε άλλα πράγματα που καταστρέφουν σχέσεις ερωτικές και μη;



    Όλα σωστά και συμφωνώ αλλά έχω ένσταση στο εξής. Το κινητό ΔΕΝ εκπέμπει ραδιενέργεια!!!!! Είναι ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία, μεγάλη διαφορά. Αλίμονο μας αν ήταν ραδιενέργεια!!! . Ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία είναι η ενέργεια που εκπέμπει στο περιβάλλον ένα ηλεκτρόνιο όταν μεταπίπτει σε χαμηλότερη στιβάδα ενέργειας. Από την μετάπτωση που κάνει εξαρτάτε και η συχνότητα του.Λογικό αν σκεφτεί κανείς την αρχή διατήρησης της ενεργείας. Πάει σε χαμηλότερη στάθμη γιατί μειώθηκε η ενέργεια που είχε. Ραδιενέργεια είναι το ακριβώς αντίθετο. Φεύγει το ηλεκτρόνιο από τον πυρήνα. Φεύγει γιατί πήρε ενέργεια και ο πυρήνας δεν μπορεί πλέον να το κρατήσει!!

    Βρε λες τις κεραίες τελικά να τις φτιάχνουν από πλουτώνιο. Ποπό το Chernobyl μέσα στο ίδιο μου το τηλέφονο

    Δεν κάνω μάθημα απλά κάποια πράγματα δεν πρέπει να τα μπερδεύουμε γιατί δημιουργούμε λάθος εντυπώσεις. Όχι βέβαια ότι η ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία είναι αθώα προς θεού ίσα ίσα! Το σίγουρο παντός είναι ότι είναι κατά πολύ λιγότερο βλαβερή από την ραδιενέργεια!!!