ελληνική μουσική
    700 online   ·  210.886 μέλη
    aggeliki
    15.09.2007, 23:04
    Κόμιξ διαβάζω και σήμερα ακόμα όμως το πιο αγαπημένο μου είναι ο Αστερίξ φυσικά...
    Έχω όλα τα τεύχη, τις ταινίες κτλ
    Μεγάλος έρωτας με τον Οβελίξ!
    tina15
    16.09.2007, 08:54
    Δεν ξέρω για σας αλλά εγώ τρελαόνομαι για τον ''φτωχό και μόνο cowboy''!!!
    donaldduck
    11.05.2008, 12:12

    εγώ διαβαζω φανατικά ντοναλντ κθώς ομως και αλλα περιοδικά του disney και λούκυ λουκ{#emotions_dlg.clap}


    pastella
    11.05.2008, 13:37

    Πως μου ξέφυγε αυτό το θέμα;{#emotions_dlg.whistling}

    Λατρεύω τα κομιξ. Εκτός από τα κλασσικά παιδικά (Μικυ Μαους, Ντόναλντ, Ποπάυ, Λούκυ Λουκ, Αστεριξ & Οβελίξ) και τον αξεπέραστο Αρκά, τα τελευταία χρόνια διαβάζω πολλά κόμικ στην αγγλική, κυρίως Marvel: Πολλές σειρές X-Men, Avengers εδώ και μερικούς μήνες και το ενδιαφέρον μου έχουν τραβήξει τα βιβλία της σειράς Dark Tower από Stephen King τα οποία θα αρχίσω να ψάχνω.

    Επίσης ακόμη δεν έχω ασχοληθεί με τον Frank Miller, έναν εξαιρετικό συγγραφέα κομικ, έργα του οποίου έχουν μεταφερθεί με επιτυχία στην μεγάλη οθόνη (Sin City, 300).

    Στη Θεσσαλονίκη υπάρχουν 2 καταστήματα που μπορεί να βρει κάποιος κομικ, παλιά και νέα τεύχη, το πρώτο είναι η Σπηλιά των comics στη Δημοσθένους με Μητροπόλεως (κοντά στην Αριστοτέλους, δίπλα από το κατάστημα της Adidas) με μεγάλη συλλογή από πολλούς εκδοτικούς οίκους και ένα σε έναν πεζόδρομο κοντά στην Αγίας Σοφίας (που ακριβώς δεν θυμάμαι) ούτε όνομα...

    Τα βιβλία κόμικ είναι εξαιρετική τέχνη, καθώς μέσα σε λίγες γραμμές μόνο και με εικονογράφιση  καταφέρνουν να συναρπάσουν τον αναγνώστη.


    Vanna
    11.05.2008, 15:03

    Λατρεμένη συνήθεια τα κόμιξ!

    Αρχικά Μίκυ Μάους και μετά Αστερίξ και Οβελίξ, Λούκυ Λουκ, Ιζνογκουντ και Αρκά.


    donaldduck
    11.05.2008, 15:09

    KSEXASA OMWS NA ANAFERW TON ANEPANALHPTO ARKA


    NoExit
    11.05.2008, 17:24

    Μόλις άρχισα να διαβάζω το Transmetropolitan το οποίο συστήνω ανεπιφύλακτα σε όσους τους ενδιαφέρουν πιο cyberpunk καταστάσεις.


    billaros
    11.05.2008, 17:32

    Ειδικά μικρότερος διάβαζα συνέχεια κόμικς!! Και τώρα διαβάζω ,αλλά όχι και τόσο συχνά. Ας πούμε τελευταία έπεσε στα χέρια μου "το καραβάνι" του Λούκυ Λούκ! Σε μια πρόχειρη σειρά, τα αγαπημένα μου κόμικς είναι:

     

    ΑΣΤΕΡΙΞ

    ΚΟΜΙΞ

    ΑΡΚΑΣ

    ΜΑΦΑΛΝΤΑ

    ΓΚΑΡΦΙΛΝΤ

    AΛΜΑΝΑΚΟ

    ΛΟΥΚΥ ΛΟΥΚ

    ΟΥΜΠΑ ΠΑ

    ΡΑΝΤΑΝΠΛΑΝ

     


    Moonchild92
    11.05.2008, 17:49

    Εξαιρετικό μαγαζί για κόμικς είναι και το Jemma στην Καλλιθέα...


    Sweet-Killer
    13.05.2008, 19:29

    Παράθεση:

    Το μέλος sunnybeach στις 10-09-2007 στις 12:17 έγραψε...

    Οτιδήποτα έπεφτε στα χέρια μου. Μίκυ Μαους, Κλασσικά, Αλμανάκο, Βαβούρα, Ποπάϊ, Άρτσι, Λούκυ Λουκ, Αστερίξ και Οβελίξ, κα...

    Φανατικά (ακόμα και τώρα) το ΚΟΜΙΞ της Ντίσνευ.

    Κορυφαία δουλειά που παρουσιάστηκε και ως επεισόδια στο ΚΟΜΙΞ αλλά και ως σύνολο αργότερα είναι ο "Βίος και Πολιτεία του Σκρουτζ Μακ Ντακ", σε σχέδιο του Ιταλού Ντον Ρόσα, με αναφορές στις ιστορίες του άλλου παπιάνθρωπου, Καρλ Μπάρκς, εμπνευστή του Σκρουτζ.


    Συμφωνώ για ό,τι ειπώθηκε για το ΚΟΜΙΞ και επαυξάνω... Πραγματικά κορυφαία δουλειά, αν και δεν έχω διαβάσει όλα τα επεισόδια... Δυστυχώς!

    Κόμιξ - Μίκυ Μάους - Μεγάλο Μίκυ - Μίκυ Μυστήριο - Ντόναλντ - Κλασσικά - Χαρούμενες Ιστορίες - Μίννι - Αλμανάκο - Πασατέμπος - Ποπάυ - Αστερίξ & Οβελίξ - Λούκυ Λουκ - Άρτσι - Μπέτυ & Βερόνικα - Barbie

    Επίσης κάποια στιγμή έπεσε στα χέρια μου ο Μικρός Ήρωας...


    mariachi
    14.05.2008, 00:07

    Παράθεση:

    Το μέλος tina15 στις 16-09-2007 στις 08:54 έγραψε...

    Δεν ξέρω για σας αλλά εγώ τρελαόνομαι για τον ''φτωχό και μόνο cowboy''!!!

    Η μεγάλη μου αγάπη από πολύ μικρή ηλικία-συνεχίζει να είναι κ θα είναι ες αεί πιστεύω.Έχω μαζέψει σχεδόν όλα τα τεύχη του Λούκυ Λουκ και όποτε βρω κανένα ''ξώφαλτσο'' το αγοράζω.Τί να κάνω?Πρέπει να τα χω όλα!{#emotions_dlg.thumbup}