ελληνική μουσική
    619 online   ·  210.869 μέλη

    Eλλαδα και Παιδεια στην Ευρωπη....

    bon_scott
    10.09.2007, 23:16
    Με αφορμη τον αυριανο αγιασμο, θυμηθηκα ενα ταξιδι που εκανα (πριν 3,5 μηνες) στη Φινλανδια με ενα προγραμμα ανταλλαγης μαθητων. Γιατι θα μου πειτε? Λοιπον....
    Αφου φτασαμε στην πολη την οποια θα μεναμε (80.000 κατοικοι το τονιζω) μας ενημερωσαν οτι θα παμε στο σχολειο οπου θα μας υποδεχτουν.... Περιμενω και εγω να δω το κλασικο σιδηροφρακτο κτιριο που μοιαζει με φυλακη. Και τι βλεπω? Ενα υπερσυγχρονο κτιριο με γκαζον ΧΩΡΙΣ καγκελα, βαμμενο ανθρωπινα τρεις φορες το μεγεθος ενος ελληνικου ''σχολειου''. Αφου συνερχομαι, ερχεται το 2ο σοκ. Μπηκαμε μεσα. Ειδα ενα πεντακαθαρο διαδρομο με υπολογιστες στους διαδρομους, πεντακαθαρες τουαλετες και ταξεις(οι οποιες φυσικα ειχαν απο PC μεχρι προτζεκτορα). Για να μην πολυλογω: 4 κτιρια, γυμναστηριο, κλειστο μπασκετ, εστιατοριο, 2 ΝΑΙ 2 στουντιο με οργανα ελευερα για τον καθενα, ΝΕΟΥΣ καθηγητες μοντερνους εμφανισιακα και πνευματικα, που μιλουσαν με ΟΛΟΥΣ τους μαθητες εγκαρδια χωρις κομπλεξ. Σε μια πολη 80.000 κατοικων επαναλαμβανω, οπου υπηρχε αλλο ενα ιδιο σχολειο, και οχι 1.000.000 (οπως η Θεσ/νικη μας). Ντραπηκα. Που ειμαι Ελληνας. Που τελικα ειμαι στην ευρωπη μονο στα χαρτια. Που τελικα δε θα τους φτασουμε ποτε. Που εχω λιγοτερς ευκαιριες. Που η Ελλας Ελληνων Χριστιανων κατηντησε ενα εθνος ιδανικο για διακοπες, αφου δεν κανει για τιποτε αλλο. Θα μπορουσα να γραφω ωρες για πολιτικους, καθηγητες, χρηματοδοτηση για την παιδεια, αλλα ειναι ματαιος κοπος. Τι εχετε να πειτε??

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : bon_scott στις 11-09-2007 11:57 ]


    kalouka
    11.09.2007, 08:54
    μερικές έξυπνες απαντήσεις

    Αντιδήμαρχος σε παρατήρηση μου πως βρίσκουμε σύριγγες στο προαύλιο του σχολείου(δημοτικό)
    -Εδώ τις βρίσκουν στα περίπτερα δεν θα έχει εδώ
    Γονιός σε παρατήρηση διευθυντή ότι καθυστερεί το παιδί συστηματικά το πρωί
    -Το λυπάμαι να το ξυπνάω νωρίς
    Γονιός σε παρατήρηση πως το παιδί απουσιάζει τακτικά από το σχολείο
    -Δουλεύω βράδυ και τις Δευτέρες δεν μπορώ να ξυπνάω να το φέρνω
    Εχετε σκεφτεί πόσοι ακατάλληλοι εκπαιδευτικοί είναι στα σχολεία;Και δεν μιλάω κατά τη γνώμη των παιδιών αλλά με χρόνιες σοβαρές παθήσεις με ψυχολογικά και άλλα και αυτοί εχουν οργανικές θέσεις.Πόσοι ανίκανοι διευθυντές-γυμνασιάρχες-λυκειάρχες υπάρχουν;Πόσοι γονείς πάνε και κάνουν φασαρία μαζί με τα παιδιά τους στους καθηγητές για βαθμούς η παρατηρήσεις;

    υ.γ. Δεν είμαι εκπαιδευτικός δεν μένω σε καμμία υποβαθμισμένη περιοχή απλά είμαι γονιός

    renabill
    11.09.2007, 13:12
    Φταίνε και οι γονείς αλλά και το σύστημα δε βοηθάει.Τι να λέμε ο bon_scott μια χαρα τα λέει.Όλοι βλέπουν την Ελλάδα σαν ένα όμορφο τόπο διακοπών, αλλά μονο γι αυτό κάνει.Πήγα στα 23 μου φέτος στη Γερμανία και τα 17χρονα που ήταν στην τάξη μου και κάναμε Γερμανικά ξέρανε περισσότερα πράγματα (Γεωγραφία, ιστορία, πολιτική-σε όλα μέσα.)
    okanenas
    11.09.2007, 14:26
    Φταίει ο χοντρός - Λουκιανός Κηλαηδόνης

    Τι θα πει δε φταίμε εμείς
    τι θα πει πως φταίγαν οι άλλοι
    τι θα πει πως φταίνε αυτοί
    τι θα πει ρε σεις τι θα πει;

    Θα πει πως φταίμε κι εμείς,
    φταίτε κι εσείς, ναι, φταίνε κι οι άλλοι.
    Φταίμε κι εμείς, φταίτε κι εσείς,
    φταίει κι ο Χατζηπετρής. (2)

    Τι θα πει μας τα ‘παν αλλιώς
    τι θα πει τα φάγαν οι άλλοι
    τι θα πει πως φταίει ο χοντρός;
    Φταίει κι ο χοντρός κι ο λιγνός.

    Θα πει πως φταίμε κι εμείς,
    φταίτε κι εσείς, ναι, φταίνε κι οι άλλοι.
    Φταίμε κι εμείς, φταίτε κι εσείς,
    να σου κι ο Χατζηπετρής.

    Φταίμε κι εμείς, φταίτε κι εσείς,
    ναι, φταίνε κι οι άλλοι.
    Φταίμε κι εμείς, φταίτε κι εσείς,
    ναι, φταίει κι ο Χατζηπετρής.

    Τι θα πει θα φάτε καλά
    τι θα πει δεν έχουμε μία
    τι θα πει χρωστάγαν πολλά
    ήτανε στημένο αλλά...

    Θα πει πως φταίμε κι εμείς
    φταίτε κι εσείς, ναι, φταίνε κι οι άλλοι.
    Φταίμε κι εμείς, φταίτε κι εσείς,
    φταίει κι ο Χατζηπετρής.

    Φταίμε κι εμείς, φταίτε κι εσείς,
    ναι, φταίνε κι οι άλλοι.
    Φταίμε κι οι τρείς, φταίμε κι οι τρείς,
    άντε κι ο Χατζηπετρής.



    esta
    11.09.2007, 14:52
    Τί να πω?!!!Η ελλάδα τριτοκοσμική χώρα ήταν είναι και θα είναι!!!Κι ας παριστάνουμε τους ευρωπαίους -μόνο στα χαρτιά...
    Zefuros
    11.09.2007, 15:07
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 11-09-2007 στις 01:52 έγραψε...

    Μερικές χαζές ερωτήσεις, παρακαλώ...

    Στη Φιλανδία, στις τελευταίες καταλήψεις που κάνανε, σπάσανε τους υπάρχοντες υπολογιστές, για να πάρουν πιο σύγχρονα μοντέλα ;;;;

    Στις τουαλέτες τους γυρίζουν προοδευτικά sex-video ;;;;

    Μετά το βάψιμο του σχολείου ξαμολιούνται με σπρέι και μαρκαδόρους να το "διακοσμήσουν" ;;;;

    Κοπάνες κάνουν ;;;

    Χασίσια στο σχολείο καπνίζουν ;;;

    Μήπως έχουν τίποτα "φασιστικές" πρακτικές, πως όποιος φθείρει περιουσία του σχολείου την αποζημιώνει ;;;

    Μήπως ο κοπανατζής κι ο αδιάφορος πάει σπιτάκι του, γιατί η Φιλανδία χρειάζεται και εργάτες ;;;

    Μήπως.....

    Μήπως....

    Μήπως.....

    Με φραπεδιές, χασίσια, τζάμπα μαγκιές και αραλίκι Ευρωπαίος δε γίνεσαι ....
    Διαλιέχτε !!



    Δυστυχώς σε μεγάλο βαθμό εχεις δίκιο...
    bon_scott
    11.09.2007, 19:41
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 11-09-2007 στις 16:23 έγραψε...

    Ζέφυρε, αντιγράφω απ' το blog σου.....

    Παράθεση:

    Ένα δωδεκάχρονο παιδάκι βλέποντας τις ειδήσεις ρωτάει τον μπαμπά του:
    - Μπαμπά, τι είναι η πολιτική;
    Ο πατέρας, που είναι φανερά ικανοποιημένος που ο γιος του δείχνει σημάδια ωρίμανσης, του απαντάει με ένα παράδειγμα:
    - Κοίταξε παιδί μου... Μια χώρα είναι σαν μια οικογένεια. Πάρε για παράδειγμα τη δική μας. Η μαμά, είναι σαν την κυβέρνηση, κανονίζει τα πάντα μέσα στο σπίτι. Εγώ, ο πατέρας, είμαι σαν το μεγάλο κεφάλαιο, στηρίζω την οικονομία του σπιτιού. Η υπηρέτρια, είναι σαν την εργατική τάξη, κάνει όλες τις εργασίες που πρέπει να γίνουν. Εσύ, είσαι η κοινή γνώμη που παρατηρεί τα όσα συμβαίνουν γύρω της. Τέλος, το μωρό που έχουμε σπίτι συμβολίζει το μέλλoν της χώρας. Σκέψου τα όλα αυτά το βράδυ, και αύριο θα συζητήσουμε για τα συμπεράσματα που έβγαλες, εντάξει;
    - Εντάξει μπαμπά, απαντάει ο μικρός, και σκεφτικός πηγαίνει στο κρεβάτι του.


    Στη διάρκεια της νύχτας και ενώ σκεφτόταν τα σοφά λόγια του πατέρα , ακούει κλάματα από την κούνια του μωρού. Σηκώνεται πάνω, πλησιάζει την κούνια και
    βλέπει ότι το μωρό έχει λερωθεί.. Πηγαίνει στην κρεβατοκάμαρα να το πει στην μητέρα του, ανοίγει την πόρτα και βλέπει μόνο τη μητέρα του στο κρεβάτι να κοιμάται . Ο πατέρας άφαντος! Τον πιάνει πανικός! Από την μισάνοιχτη πόρτα του δωματίου υπηρεσίας, ακούει ύποπτους θορύβους.. .πλησιάζει, κοιτάει και βλέπει τον πατέρα του με την υπηρέτρια στα
    τέσσερα! Κάγκελο ο πιτσιρίκος!!!


    - "Τι να κάνω;", σκέφτεται, "να ξυπνήσω την μαμά; θα δει τον μπαμπά με την υπηρέτρια, να διακόψω τον μπαμπά; ντρέπομαι, και ποιος θα αλλάξει το μωρό;;;, εγώ δεν ξέρω να το κάνω..."Αποφασίζει, λοιπόν να κάνει την πάπια και πάει για ύπνο.

    Το επόμενο μεσημέρι, μετά το φαγητό, λέει ο πατέρας στον γιο:
    - Λοιπόν; Σκέφτηκες αυτά που σου είπα εχθές;
    - Ναι πατέρα, τα σκέφτηκα.
    - Και τι συμπέρασμα έβγαλες;
    - Όταν η κυβέρνηση κοιμάται,

    το μεγάλο κεφάλαιο πηδάει την εργατική τάξη ,

    η κοινή γνώμη αδιαφορεί,

    και το μέλλον της χώρας είναι βυθισμένο στα σκατά !!


    Δυστυχώς, δυστυ-χέστατα, τα είπες όλα ...
    Γονιός είμαι κι εγώ και πληρώνω από πέρυσι, τα μαλλιοκέφαλά μου σε ιδιωτικό, για να πάρει ο γυιός μου τη στοιχειώδη, αυτονόητη μόρφωση που εμείς παίρναμε στο δημόσιο. Για παιδεία, ας μην το συζητάμε καλύτερα..
    Κι ύστερα μιλάμε για δημοκρατία ...


    --
    "ού τοις άρχειν βουλομένοις μέμφομαι, αλλά τοις υπακούειν ετοιμοτέροις ούσιν" Θουκυδίδης

    Stop Animal Tests

    Πολυ εξυπνη η "ιστοριουλα" και πολυ διδακτικη... Μονο εκει (Β.Ευρωπη) εχουν καταλαβει οτι το μονο πραγμα που θα δημιουργησει ενα κρατος με σωστους ανθρωπους ειναι η Παιδεια??? Παραδειγμα θλιβερο, η Γαλλια. 50 κατι εκατομμυρια ατομα και εκαναν δημοψηφισμα για ενα σημαντικο κρατικο θεμα (Ευρωσυνταγμα) ενω εδω ψηφισε το κοινοβουλιο!!!!!Γιατι? γιατι εδω δεν υπαρχει αυτο το κατι που χρειαζεται για να λειτουργησει η δημοκρατια. Α και το δικο τους δημοσιο, εχει πολυ καλυτερες εγκαταστασεις απο α διαφορα δικα μας ιδιωτικα......

    Υ.Γ. Μην προσπαθησετε να εξηγησετε σε ευρωπαιο για φροντηστηρια, καταληψεις και καθηγητες με προβληματα υγειας. Θα σας παρει για τρελο. Εχω πειρα....


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mnk στις 11-09-2007 16:38 ]




    punkster
    22.09.2007, 15:41
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 21-09-2007 στις 22:05 έγραψε...

    «Εδώ και έναν περίπου χρόνο έχουν αρχίσει να χρησιμοποιούνται σε πλήθος εφαρμογών τσιπ που ενσωματώνουν την τεχνολογία αναγνώρισης μέσω ραδιοσυχνοτήτων (RFID)… Οι υπεύθυνοι σχολείων στην Ιαπωνία και στη Δανία τοποθετούν τέτοια τσιπάκια σε διάφορους χώρους αλλά και στις τσάντες, ακόμα και στα ρούχα των μαθητών ώστε να γνωρίζουν ανά πάσα στιγμή πού βρίσκονται. Η κίνηση αυτή έγινε… και για λόγους ασφαλείας αλλά και για να περιορίσουν ή και να εξαφανίσουν το φαινόμενο της ‘κοπάνας’». (Το Βήμα, 16.7.2004).

    «Ολοένα και περισσότεροι νεαροί Φινλανδοί απαλλάσσονται της στρατιωτικής θητείας επειδή κρίνονται από τις αρμόδιες υγειονομικές υπηρεσίες ‘εθισμένοι στο Ίντερνετ’. Όπως ανακοίνωσε το υπουργείο Άμυνας της Φινλανδίας, το 9% όσων καλούνται σε υπηρεσία κάθε χρόνο απαλλάσσονται της θητείας για λόγους υγείας. Ωστόσο πολλοί είναι οι νεοσύλλεκτοι που δηλώνουν ότι δεν αντέχουν χωρίς τον ηλεκτρονικό υπολογιστή τους και οι γιατροί τους απαλλάσσουν αποδεχόμενοι ότι είναι εθισμένοι στο Ίντερνετ» (Βήμα, 4.8.2004)



    "ού τοις άρχειν βουλομένοις μέμφομαι, αλλά τοις υπακούειν ετοιμοτέροις ούσιν." Θουκυδίδης

    Stop Animal Tests


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mnk στις 21-09-2007 22:20 ]







    Τι να πω....
    Το πρωτο...........απλα ελεος.........
    Το δευτερο...........απλα τραγικο........
    demi11
    22.09.2007, 16:44
    Ολα πάνε απ το κακό στο χειρότερο, όχι μονο στον τομέα της παιδείας αλλά σε όλους!...
    esta
    22.09.2007, 18:02
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 21-09-2007 στις 22:05 έγραψε...
    ....
    . Η κίνηση αυτή έγινε… και για λόγους ασφαλείας αλλά και για να περιορίσουν ή και να εξαφανίσουν το φαινόμενο της ‘κοπάνας’

    «Ολοένα και περισσότεροι νεαροί Φινλανδοί απαλλάσσονται της στρατιωτικής θητείας επειδή κρίνονται από τις αρμόδιες υγειονομικές υπηρεσίες ‘εθισμένοι στο Ίντερνετ’. .....


    "ού τοις άρχειν βουλομένοις μέμφομαι, αλλά τοις υπακούειν ετοιμοτέροις ούσιν." Θουκυδίδης

    Stop Animal Tests


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mnk στις 21-09-2007 22:20 ]





    Έλεος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Termite
    23.09.2007, 08:58
    mnk ως ένας απο τους τυχερούς που ζήσανε την εκπαίδευση στην ευρώπη σου λέω οτι έχεις ενα δίκιο σε αυτό που λες. Αλλα δεν ξέρω τι εννοούσες.

    Ενας μαθητής, εχει ένα μυαλό σαν πλαστελίνη. Μπορεί να διαμορφωθεί όπως ακριβώς θέλει είτε ο δάσκαλός του, είτε ο γονιός του, είτε ο ίδιος. Στην Ελλάδα, ευτυχώς η δυστυχώς, αφήνουμε τους μαθητές να πλάθουν μόνοι τους το μυαλό τους σύμφωνα με αυτα που τους διδάσκουν, σύμφωνα με τους κανόνες του σπιτιού αλλα και σύμφωνα με τα ριάλιτι και τις ιστοσελίδες που κατα συρροή και ασύστολα επισκέπτονται.

    Στο εξωτερικό, υπάρχουν φραγμοί σε όλα αυτά. Ναι μεν υπάρχουν κορυφαίες σχολικές και πανεπιστημιακές εγκαταστάσεις ΑΛΛΑ δεν υπάρχει αυτη η ελευθερία στην διάπλαση του μυαλού. Ο δάσκαλος διδάσκει συγκεκριμένα πράγματα. Ο γονιός απαγορεύει συγκεκριμένα πραγματα κοκ.

    Το ερώτημα είναι τι θέλουμε να καταφέρουμε. Αν θέλουμε μια κοινωνία που τα παιδιά να μαθαίνουν για σεξ στο ίντερνετ και να πηγαίνουν στις τουαλέτες των σχολείων να γυρίζουν βίντεο...τοτε καλά είμαστε. Αν θέλουμε παιδιά στρατιώτες ας τα στείλουμε στη Φιλανδία, την Σουηδία και την Αγγλία.

    Προσωπικά πιστεύω και ακολουθώ, τη μέση λύση.

    Διοτι το μυαλό ενος νέου δε μπορείς να το περιορίσεις.

    Everything happens for the best

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Termite στις 23-09-2007 08:58 ]


    esta
    23.09.2007, 12:31
    We don't need no education
    We dont need no thought control
    No dark sarcasm in the classroom
    Teachers leave them kids alone
    Hey! Teachers! Leave them kids alone!
    All in all it's just another brick in the wall.
    All in all you're just another brick in the wall.

    We don't need no education
    We dont need no thought control
    No dark sarcasm in the classroom
    Teachers leave them kids alone
    Hey! Teachers! Leave them kids alone!
    All in all it's just another brick in the wall.
    All in all you're just another brick in the wall.

    "Wrong, Do it again!"
    "If you don't eat yer meat, you can't have any pudding. How can you
    have any pudding if you don't eat yer meat?"
    "You! Yes, you behind the bikesheds, stand still laddy!"

    Spirous
    23.09.2007, 13:36
    Παιδιά ειλικρινά μην σκέφτεστε σαν κακομοίρηδες. Υπάρχει πρόβλημα στην Ελληνική παιδεία; Ναι, υπάρχει. Εμπρός λοιπόν να το διορθώσουμε. Με το να κλαίμε τη μοίρα μας δεν βγαίνει τίποτα. Δουλειά και πάλι δουλειά χρειάζεται, όχι κακομοιριές.


    pastella
    23.09.2007, 14:27
    Οι ελληνικές κυβερνήσεις τόσα χρόνια απέτυχαν σε ένα πράγμα: Να επενδύσουν στην παιδεία. Όταν ο άνθρωπος δέχεται ερεθίσματα από μικρός και καταβολές ώστε να αναπτυχθεί, θα φέρεται καλύτερα ως μέλος της κοινωνίας. Η παιδεία είναι η βάση για μαι οργανωμένη και υγιή κοινωνία.

    Μεγάλωσα ακούγοντας παιδιά ηλικίας 15 ετών να λένε ότι θέλουν να γίνουν δημόσιοι υπάλληλοι. Έχει μεγάλη διαφορά από το να αποκτήσεις κάποιες γνώσεις σε κάποιον τομέα και στη συνέχεια να προσληφθείς στο δημόσιο. Έχω βαρεθεί να βλέπω συνομηλίκους μου και άτομα κάτω των 30 να κάνουν αιτήσεις σε ότι προκήρυξη βγαίνει. Αυτό δεν είναι ένα καρκίνωμα της ελληνικής κοινωνίας?

    Όταν το μόνο που κοιτάμε είναι να παιδιά να αποστηθίζουν ένα συγκεκριμένο βιβλίο πχ ιστορίας για να γράψουν στο τεστ γιατί έτσι θα μπούνε σε μια καλή σχολή και θα γίνουν δημόσιοι υπάλληλοι, πως θέλουμε να πάμε μπροστά ως κοινωνία?

    Από την άλλη είναι γεγονός ότι χώρες με σχολεία με υπερσύγχρονους υπολογιστές και αίθουσες κλπ κλπ, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι προσφέρουν και επαρκή ερεθίσματα στους νέους να δούνε μακρυά. Πάρτε για παράδειγμα νέους από τις ΗΠΑ που έχουν τα πάντα αλλά δεν ξέρουν τί γίνεται έξω από την Αμερική, και φτωχούς νέους από χώρες χωρίς υλική υποστήριξη (αφρικανικές κυρίως, νότιος αμερική, ακόμη και περιοχές της Τουρκίας και της αχανούς Ρωσίας) και με περιορισμούς στην πρόσβαση που ψάχνονται. Το λεγόμενο χρυσό κλουβί που ανέφερε και η mnk. Δεν χρειάζονται τόσο τα μέσα όσο ο τρόπος και η διάθεση. Απλά δεν αξιοποιούμε στο μέγιστο βαθμό τις δυνατότητες που μας προσφέρονται. Με βρίσκει σύμφωνη και το ποστ του Termite.
    Termite
    23.09.2007, 15:47
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 23-09-2007 στις 10:19 έγραψε...

    Σαφώς και υπάρχει ο μέσος δρόμος, που είναι και η υγιής λύση.
    Αλλά αν πρέπει να διαλέξω ανάμεσα στην πλήρη τάξη και την πλήρη αταξία, εξ ιδιοσυγκρασίας, θα προτιμούσα την αταξία.

    Προτιμάω να με δέρνει ο αστυφύλακας, παρά να έχω μετατραπεί εγώ η ίδια σε αστυφύλακα του μυαλού μου (και να μην το 'χω πάρει και χαμπάρι κιόλας).



    Η αλήθεια είναι οτι έχοντας γυρίσει στην Ελλάδα εδώ και περίπου 10 μήνες, δεν ξέρω τι θα προτιμούσα απο τα δύο. Ο τρόπος που σκέφτονται τα παιδιά εδώ, καθώς και οι "μεγαλύτεροι" με έχει προβληματίσει ιδιαίτερα. Παράδειγμα τρανό: Οι περυσινές πανεπιστημιακές καταλήψεις για το άρθρο 16. Μερικοί δεν γνώριζαν κάν γιατι γίνονται καταλήψεις και πορείες. Πηγαιναν για να παίξουν ξύλο, η για το "χαβαλε", η επειδή τους πιέζει η οργάνωση...Οι σκεπτόμενοι καταληψίες ήταν λίγοι. Οι σκεπτόμενοι παρελάυνοντες στις πορείες ήταν λίγοι. Και φυσικά με προβλημάτισε μέχρι αηδίας, ο τρόπος αντιμετώπισης αυτών απο την άρχουσα τάξη (αστυνομία) και την κυβέρνηση την ίδια.

    Δηλαδή, με τί τρόπο σκέφτονται όλοι αυτοί; Μήπως κάποιοι γαλουχήθηκαν ασύδοτα απο το σχολείο που άφησε παντελώς είδους ελευθερία; Και απο την άλλη...πόσο στενόμυαλοι (όπως τα παιδιά στη Σουηδία και την Αγγλία) ειναι όλοι αυτοί που πιστεύουν οτι η αστυνομία πρέπει να έχει τον τελευταίο λόγο σε όλα ακόμα και με τη βία;

    Ονειρεύομαι μια μέρα που στο κέντρο της Αθήνας θα επικρατεί ο σεβασμός στον συνάνθρωπο και όχι ο αυτοσεβασμός στα "Θέλω" του καθενός.

    Είμαστε μια χώρα με μια πολύ σκεπτόμενη νέα γενιά. Και αυτα τα μυαλά, δεν τα βοηθάμε καθόλου. Πάει το Ελληνόπουλο σε ξενόγλωσσο σχολείο και διαπρέπει έχοντας να αντιμετωπίσει και την ξένη γλώσσα. Η εξίσωση 3x+5=20 που εσύ την διδάσκεσαι στο γυμνάσιο, αποτελεί πανεπιστημιακού επιπέδου γνώση για άλλους. Που παρ'ολ αυτά αδυνατούν να κατανοήσουν την εννοια "εξίσωση" στα 18 τους χρόνια. Σκεφτείτε μόνο πόσο περισσότερο θα μπορούσαμε να συντελέσουμε ως Έλληνες στην παγκόσμια επιστήμη αν μπορούσαν κάποιοι να βοηθήσουν στην καλλιέργεια των γνώσεων μας...

    Πιστεύω επίσης ακράδαντα οτι αυτο το τελευταίο, ειναι κατεξοχήν δουλειά του κράτους. Κράτος χωρις παιδεία και πρόγραμμα γι αυτήν ειναι κράτος μηδαμινο και παντελώς ΑΧΡΗΣΤΟ.

    Και τα κράτη του εξωτερικού την έννοια της παιδείας την αντιλαμβάνονται με εξαιρετικό τρόπο. Ίσως γι αυτό όσοι Έλληνες μπορούν, ξενιτεύονται.
    manos_p
    23.09.2007, 21:21
    kathws o filos mas o bon-scott milise gia tin finlandia egw tha pw gia mi alli xwra pou exw zisei ta teleutaia xronia...
    Stin agglia briskomai edw kai 4 xronia kai meta apo epitiximeni poreia spoudwn twra ergazomai
    san kathigitis mousikis kati san wdeio...
    den tha tonisw auta pou eipe o bon oson afora ta ktiria (sto ena campus tou uni mou exei 2 gipeda basket,gumnastirio 2 aithouses,kathe taksi mesa exei pc,projector,ixitiko sustima,video tv kai dvd player,mia bibliothiki 2 orofwn me den kserw poses xiliades biblia klp klp xwris na milisw gia ta studios tis electronic music kai tis aithouses meletis mousikwn organwn kai ola auta se ena meros me 12.000 katoikous) alla tha ithela na milisw gia auto pou eipe gia tous kathigites kai to poso filikoi einai...
    kathe parakseui mazeuontai kathigites,ereunites kai didaktorikoi tou panepistimiou kai paizoun basket gia mia wra...egw etuxe na paw mia fora me enan ellina didaktoriko kai apo tote gnwristika kai paw kathe bdomada par oti o filos mou teleiwse kai gurise ellada...
    ekei blepeis diakekrimenous kathigites apo oli tin europi kai oxi mono...gnwrisa kathigites apo ameriki,swiss, germany akoma kai apo tin india kai 2 ellines kathigites pou o enas einai kai ereunitis...me ton ena malista pou einai apo tin germany me kalese sto spiti tou mazi me kati allous didactorikous kai fagame...se ena trap[ezi enas ellinas,enas ollandos,enas gallos kai enas italos.
    auto pou thelw na tonisw edw einai oti gi autous den exoume emeis oi aploi mathites kamia diafora...den tous noiazei an eimaste mathites oi didactorikoi,mousoulmanoi oi xristianoi,ellines oi germanoi...
    tous endiaferei to oti sou dwthike i eukeria na spoudaseis kati pou stin xwra sou den itheles ga tous logous sou kai autoi koitane na se boithisoun me kathe tropo akoma kai an den exoun sxesi me to thema sou...

    to panepistimio einai to MMU kai to campus brisketai sto Alsager..

    sorry an sas kourasa...
    deathminor88
    24.09.2007, 14:24
    Apoluth alh8eia... Ta idia kai sta panephsthmia... Kamia sxesh... Pantws gia na exume kai emeis tetoies eukairies prepei na plhrwsoume polla... Etuxe perusi na paw sto Kollegio A8hnwn-Psixikou... EMEINA... Les kai hmoun sto e3wteriko... Alla auta pou sto e3wteriko einai kai 8ewrountai dwrean edw prepei na ta plhrwnoume... Kai polu malista...
    bon_scott
    26.09.2007, 23:20
    Σε καμια περιπτωση δεν θελω να θεοποιησω οποιονδηποτε λαο. Ναι φυσικα και εχουν αρνητικα. Φυσικα δεν ειναι ανωτεροι απο τους υπολοιπους οι Βορειοευρωπαιοι. Αλλα σε θεματα παιδειας ΠΟΛΥ ΛΥΠΑΜΑΙ αλλα ειναι ετη φωτος μπροστα. Συμφωνω, να αλλαξουμε οτι μπορουμε. Αλλα αν η πλειονοτητα των μαθητων ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΙΔΕΑ για την κατασταση αυτη τοτε τι πρεπει να γινει?
    pepe-le-pew
    02.10.2007, 12:23
    Παράθεση:
    Στη Φιλανδία, στις τελευταίες καταλήψεις που κάνανε, σπάσανε τους υπάρχοντες υπολογιστές, για να πάρουν πιο σύγχρονα μοντέλα ;;;;


    Στη Φινλανδία δεν κάνουν καταλήψεις και δεν έχουν λόγο να κάνουν...Είναι η χώρα της ΕΕ που δίνει το μεγαλύτερο ποσοστό του προυπολογισμού στην παιδεία...
    Σε δικές μας καταλήψεις ποτέ δεν έχει γίνει κάτι παρόμοιο...Είχαμε λόγους που κάναμε κατάληψη,δεν είμασταν οι κάφροι που θέλαμε να καταστρέψουμε σχολεία και πανεπιστήμια....Άλλο τι παρουσίαζαν ο Πρετεντέρης και τα ΜΜΕ...

    Παράθεση:
    Κοπάνες κάνουν ;;;


    Δεν είμαστε ρομποτάκια...Άμα τρέχουμε από σχολείο σε φροντιστήριο και τούμπαλιν φυσικά και θα κάνουμε και καμιά κοπάνα....Δε νομίζω να φταίνε οι κοπάνες για την ποιότητα της παιδείας....Και μην ακούσω για υποχρεωτική παρακολούθηση στα πανεπιστήμια...Να τα πάτε στο deree τα παιδάκια άμα θέλετε υποχρεωτική παρακολούθηση...

    Παράθεση:
    Χασίσια στο σχολείο καπνίζουν ;;;


    Αν έχει συμβεί θα'ναι μεμονωμένο γεγονός...αλλά τέλος πάντων χασίσια βρίσκεις παντού,δε φταίει το σχολείο γι'αυτό...

    Παράθεση:
    Μετά το βάψιμο του σχολείου ξαμολιούνται με σπρέι και μαρκαδόρους να το "διακοσμήσουν" ;;;;


    Άμα είναι μαντρωμένα τα παιδιά σε τέσσερις γκρίζους τοίχους απόλυτα υγιές το θεωρώ να τους διακοσμήσουν με graffiti και συνθήματα και ό,τι άλλο...

    Παράθεση:
    Στις τουαλέτες τους γυρίζουν προοδευτικά sex-video ;;;;


    Πολύ πιο ανησυχητική ήταν η αντίδραση της αγίας ελληνικής κοινωνίας στο ζήτημα και όχι τόσο το sex-video στις τουαλέτες...Αυτό πρέπει να μας προβληματίσει....

    Παράθεση:
    Μήπως ο κοπανατζής κι ο αδιάφορος πάει σπιτάκι του, γιατί η Φιλανδία χρειάζεται και εργάτες ;;;


    Γιατί?Εδώ οι κοπανατζήδες και οι αδιάφοροι τι κάνουν?Τρώνε τσάμπα?
    bon_scott
    23.10.2007, 11:05
    Παράθεση:

    Το μέλος pepe-le-pew στις 02-10-2007 στις 12:23 έγραψε...

    Στη Φιλανδία, στις τελευταίες καταλήψεις που κάνανε, σπάσανε τους υπάρχοντες υπολογιστές, για να πάρουν πιο σύγχρονα μοντέλα ;;;;
    Στη Φινλανδία δεν κάνουν καταλήψεις και δεν έχουν λόγο να κάνουν...Είναι η χώρα της ΕΕ που δίνει το μεγαλύτερο ποσοστό του προυπολογισμού στην παιδεία...
    Σε δικές μας καταλήψεις ποτέ δεν έχει γίνει κάτι παρόμοιο...Είχαμε λόγους που κάναμε κατάληψη,δεν είμασταν οι κάφροι που θέλαμε να καταστρέψουμε σχολεία και πανεπιστήμια....Άλλο τι παρουσίαζαν ο Πρετεντέρης και τα ΜΜΕ...




    Και οι καταληψεις που γινονται τωρα γιατι γινονται???? Ημουνα μπροστα οταν ζητουσαν αιτηματα απο αλλα σχολεια γιατι δεν ειχαν δικα τους!!! Ποιους λογους ειχαμε??? Αποδεικνυεται περιτρανα οτι ολα γινονται γαι να χαθει μαθημα. Μην τα ριχνυμε ολα στην κακια μας τη μοιρα ε??? Γιατι αγαπητη μου οταν τους λεω "μα μπορουμε να κανουμε καταληψη με ουσιαστικα αιτηματα" τρωω δουλεμα του στυλ "ασε μας ρε αναρχοκουμουνι (ουδεποτε διεκδικησα τον τιτλο), τι βλακειες λες" Εγω ενα ξερω, ΞΕΦΤΙΛΙΖΟΥΜΕ το μονο τροπο που εχουμε για να μιλησουμε και να αντιδρασουμε.
    Δεν καταδικαζω βεβαια τη γενια μου , τη βρισκω μαλιστα πιο ξυπνια απο τις αλλες, μα παραμενουμε τραγικα Νεοελληνες.