ελληνική μουσική
    721 online   ·  210.861 μέλη
    MARIAXANIA
    07.10.2007, 20:26
    Τι θα πει ''αυτός είναι ο άνθρωπός μου''; Δεν πιστεύω ότι είναι απλά η σχέση σου ή κλατι τέτοιο. Αυτό πρέπει να είναι πολύ πιο ουσιαστικο. Τι πρέπει να νιώθεις τελικά για να πεις σε κάποιον ότι είναι ο άνθρωπός σου;
    cat22
    07.10.2007, 21:05
    Ο άνθρωπος μας είναι αυτός που στέκεται δίπλα μας και μας στηρίζει στις επιτυχίες, αποτυχίες στα καλά και στα κακά της ζωής μας χωρίς να ζητάει αντάλλαγμα και είναι για πάντα εκεί μέχρι το τέλος…
    noizreduction
    07.10.2007, 21:33
    Απλα ειναι ο,τι εχουμε πιο κοντινο μετα τον εαυτο μας. Τοσο στις εξομολογησεις, οσο και στις συζητησεις.
    punkster
    07.10.2007, 21:44
    Ο ανθρωπος μου θα ειναι αυτος με τον οποιο θα μπορω να πω τα μεγαλυτερα λογια μεσα απ την σιωπη και αυτος που οταν θα με εχει αγκαλια δεν θα χρειαζομαι τιποτα αλλο για να περασω υπεροχα...

    www.myspace.com/xamenakormiaxk

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : punkster στις 07-10-2007 21:44 ]


    papastroumf
    08.10.2007, 09:42
    o anthropos mou???o anthropos mou einai ena prosopo to opoio pote den tha me poulisi mpori na min iparxi kai na nai o eautos mou mpori omos kai na iparxi kai na min ton exo gnorisi i na min to xo katalabi akoma
    Stroumfita456
    08.10.2007, 11:59
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 07-10-2007 στις 21:33 έγραψε...

    Απλα ειναι ο,τι εχουμε πιο κοντινο μετα τον εαυτο μας. Τοσο στις εξομολογησεις, οσο και στις συζητησεις.



    Συμφωνω απολύτως!!!
    vero
    08.10.2007, 13:24
    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 07-10-2007 στις 21:44 έγραψε...

    Ο ανθρωπος μου θα ειναι αυτος με τον οποιο θα μπορω να πω τα μεγαλυτερα λογια μεσα απ την σιωπη και αυτος που οταν θα με εχει αγκαλια δεν θα χρειαζομαι τιποτα αλλο για να περασω υπεροχα...

    www.myspace.com/xamenakormiaxk

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : punkster στις 07-10-2007 21:44 ]





    συμφωνω
    stroumfakigate7
    08.10.2007, 13:42
    o anthropos mou otan ton gnoriso tha sou po
    Liza32
    08.10.2007, 13:47
    Είναι ο άνθρωπος που μας στηρίζει σε όλα!
    rouli726
    08.10.2007, 13:52
    ποτε δεν πιστευα οτι ο ανθρωπος μου μπορει να ειναι αλλο προσωπο περα απο τη μητερα μου...ε,οσο περνουν τα χρονια το επιβεβαιωνω ολο κ περισσοτερο...ολοι οι αλλοι ερχονται κ παρερχονται φιλοι μου...
    johnny8
    08.10.2007, 17:37
    Η φραση ο ανθρωπος μου δηλωνει κτητικοτητα,οτι ο αλλος ειναι κτημα μας και μας ανηκει.Ας μην προσπαθουμε να φυλακισουμε καποιον στον οποιο μας γοητευσε και μας εκανε να τον ερωτευτουμε η ελευθερια του.Ενα πουλι στο οποιο λατρευεις τα φτερα του αντο κανεις δικο σου,του στερεις την ελευθερια.Κι αυτο σιγα σιγα αλλοιωνεται και αν τα καταφερει ποτε θα σου φυγει...αλλιως (λυπαμαι που το λεω) πεθαινει.
    Ο ανθρωπος λοιπον οχι ο δικος μου αλλα αυτος που με κανει να νιωθω οτι γινομαι καλυτερη,αυτος που μαζι του βγαζω τον καλυτερο μου εαυτο.Ας μη χρησιμοποιουμε κτητικες αντωνυμιες για τους ανθρωπους.Κανεις δεν ανηκει σε κανεναν.
    punkster
    08.10.2007, 18:04
    Παράθεση:

    Το μέλος johnny8 στις 08-10-2007 στις 17:37 έγραψε...

    Η φραση ο ανθρωπος μου δηλωνει κτητικοτητα,οτι ο αλλος ειναι κτημα μας και μας ανηκει.Ας μην προσπαθουμε να φυλακισουμε καποιον στον οποιο μας γοητευσε και μας εκανε να τον ερωτευτουμε η ελευθερια του.Ενα πουλι στο οποιο λατρευεις τα φτερα του αντο κανεις δικο σου,του στερεις την ελευθερια.Κι αυτο σιγα σιγα αλλοιωνεται και αν τα καταφερει ποτε θα σου φυγει...αλλιως (λυπαμαι που το λεω) πεθαινει.
    Ο ανθρωπος λοιπον οχι ο δικος μου αλλα αυτος που με κανει να νιωθω οτι γινομαι καλυτερη,αυτος που μαζι του βγαζω τον καλυτερο μου εαυτο.Ας μη χρησιμοποιουμε κτητικες αντωνυμιες για τους ανθρωπους.Κανεις δεν ανηκει σε κανεναν.



    Ωπ, δεν ειχα σκεφτει αυτην την εκδοχη!


    Εγω παντως το "ο ανθρωπος μου" δεν το καταλαβαινω ετσι....Οτι δηλαδη ειναι ΔΙΚΟΣ μου, οτι μου ανηκει! Εννοω οτι ειναι ενας ανθρωπος που τον νιωθω πολυ κοντα μου, σαν κομματι του εαυτου μου.

    www.myspace.com/xamenakormiaxk

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : punkster στις 09-10-2007 15:36 ]


    manos_p
    09.10.2007, 02:33
    anthrwpos mou...

    Autos pou kserw oti tha einai panta ekei gia mena...tha me sebetai,den tha me poulisei
    kai tha edine ta panta gia na me kanei eutixismeno...kai na me blepei na eimai eutixismenos...
    StavmanR
    09.10.2007, 03:57
    Παράθεση:

    Το μέλος johnny8 στις 08-10-2007 στις 17:37 έγραψε...

    Η φραση ο ανθρωπος μου δηλωνει κτητικοτητα,οτι ο αλλος ειναι κτημα μας και μας ανηκει.Ας μην προσπαθουμε να φυλακισουμε καποιον στον οποιο μας γοητευσε και μας εκανε να τον ερωτευτουμε η ελευθερια του.Ενα πουλι στο οποιο λατρευεις τα φτερα του αντο κανεις δικο σου,του στερεις την ελευθερια.Κι αυτο σιγα σιγα αλλοιωνεται και αν τα καταφερει ποτε θα σου φυγει...αλλιως (λυπαμαι που το λεω) πεθαινει.
    Ο ανθρωπος λοιπον οχι ο δικος μου αλλα αυτος που με κανει να νιωθω οτι γινομαι καλυτερη,αυτος που μαζι του βγαζω τον καλυτερο μου εαυτο.Ας μη χρησιμοποιουμε κτητικες αντωνυμιες για τους ανθρωπους.Κανεις δεν ανηκει σε κανεναν.




    Και όχι μόνο σε μεμονωμένους ανθρώπους, αλλά και σε κοινωνικά και ιδεολογικά σύνολα πχ. η ομάδα μου, η πατρίδα μου, η θρησκεία μου...κλπ. Δεν μας ανήκει τίποτα από τα παραπάνω. Εμείς "ανήκουμε" σε αυτά τάσσοντας τον εαυτό μας στη διάθεσή τους.
    katerinni
    09.10.2007, 14:30
    ο ανθρωπός μου θα είναι αυτός που χωρίς να του μιλάω θα καταλαβαίνει τα πάντα
    Stroumfita456
    09.10.2007, 20:31
    Παράθεση:

    Το μέλος stroumfakigate7 στις 08-10-2007 στις 13:42 έγραψε...

    o anthropos mou otan ton gnoriso tha sou po



    Σωστηηηηηηηη!!!!!
    v-for-variemai
    09.10.2007, 22:19
    Παίζει η απάντηση
    "Νομίζω πως έχω βρει δύο απο τους ανθρώπους μου, και όντως είναι κάτι πολύ βαθύτερο απο μια σχέση ή μια φιλία" ?

    Γιατί αυτή είναι η απάντησή μου
    Peace18
    10.10.2007, 01:54
    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 09-10-2007 στις 03:57 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος johnny8 στις 08-10-2007 στις 17:37 έγραψε...

    Η φραση ο ανθρωπος μου δηλωνει κτητικοτητα,οτι ο αλλος ειναι κτημα μας και μας ανηκει.Ας μην προσπαθουμε να φυλακισουμε καποιον στον οποιο μας γοητευσε και μας εκανε να τον ερωτευτουμε η ελευθερια του.Ενα πουλι στο οποιο λατρευεις τα φτερα του αντο κανεις δικο σου,του στερεις την ελευθερια.Κι αυτο σιγα σιγα αλλοιωνεται και αν τα καταφερει ποτε θα σου φυγει...αλλιως (λυπαμαι που το λεω) πεθαινει.
    Ο ανθρωπος λοιπον οχι ο δικος μου αλλα αυτος που με κανει να νιωθω οτι γινομαι καλυτερη,αυτος που μαζι του βγαζω τον καλυτερο μου εαυτο.Ας μη χρησιμοποιουμε κτητικες αντωνυμιες για τους ανθρωπους.Κανεις δεν ανηκει σε κανεναν.




    Και όχι μόνο σε μεμονωμένους ανθρώπους, αλλά και σε κοινωνικά και ιδεολογικά σύνολα πχ. η ομάδα μου, η πατρίδα μου, η θρησκεία μου...κλπ. Δεν μας ανήκει τίποτα από τα παραπάνω. Εμείς "ανήκουμε" σε αυτά τάσσοντας τον εαυτό μας στη διάθεσή τους.


    demi11
    10.10.2007, 14:25
    My kind of guy-Kaiser Chiefs

    You're my kind of guy
    'cause I like your style
    And you sound as horrible as me
    And I don't mind if you're unkind
    you're reminding me of me...


    thank
    11.10.2007, 00:57
    Παράθεση:

    Το μέλος v-for-variemai στις 09-10-2007 στις 22:19 έγραψε...

    Παίζει η απάντηση
    "Νομίζω πως έχω βρει δύο απο τους ανθρώπους μου, και όντως είναι κάτι πολύ βαθύτερο απο μια σχέση ή μια φιλία" ?

    Γιατί αυτή είναι η απάντησή μου



    Νομίζω πως τελικά κάπου εκεί βρίσκεται ο "ορισμός". Και οι άνθρωποι που τους νοιώθουμε "δικούς" μας (οχι με τη κτητική έννοια) δεν συνδέονται αναγκαστικά με μία ορισμένη μορφή σχέσης. Οκ, πολλές φορές αυτό είναι δύσκολο να γίνει αποδεκτό τόσο από εμάς (.. έχουμε συνηθίσει τις τοποθετήσεις και βολευουν είναι αλήθεια) αλλά και από το περιβάλλον μας. Πολλές φορές μάλιστα, ο / η σχέση, ο / η φίλος / η βλέπει αυτόν τον "δικό μας άνθρωπο ανταγωνσιτικά. Και μετά ξεκινάνε οι ενοχές, οι ταξινομήσεις κλπ.

    Αλλά από τη στιγμή που κάποιος νοιώθει και ξεχωρίζει τέτοιους ανθρώπους, τότε όλα τα άλλα λύνονται.

    Ευχαριστώ.