ελληνική μουσική
    999 online   ·  210.851 μέλη

    Πιστεύετε οτι είστε πραγματικά ελεύθεροι;

    Liza32
    09.10.2007, 07:39
    Αναρωτηθείτε, κάνετε πάντα αυτό που θέλετε εσείς, ή αυτό που θέλουν οι άλλοι; Για πιο λόγο δεν μπορείτε να γίνετε κυρίαρχοι του εαυτού σας, και επιτρέπετε στους άλλους να επεμβαίνουν στη ζωή σας; (αυτό για όσους απαντήσουν αρνητικά).
    johnny8
    09.10.2007, 10:56
    Γεννηθηκαμε ελευθεροι και δε μπορει κανεις να μας στερησει την ελευθερια μας εκτος κι αν του το επιτρεψουμε εμεις
    Tren
    09.10.2007, 11:11
    Εξαρταται απο το τι θελουν οι αλλοι.. αν ταυτιζομαστε δεν ειναι καταπατηση σε καμια περιπτωση.

    Κατα τα αλλα δηλωνω πεισματικα και πραγματικα ελευθερη.
    Panos72
    09.10.2007, 12:13
    Τι πάει να πει ελεύθερος? Θα συμφωνήσω με τη Διόνη, αλλά να επισημάνω το εξής:
    Ελεύθερος συχνά σημαίνει και μόνος... If you know what I mean...



    ΜΕΓΑΛΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ Μillion Milles Away
    fanis_diathesopoulos_
    09.10.2007, 15:40
    είμαστε ελεύθεροι ,μέσα σε ένα κουτί..είμαστε ελεύθεροι να διαλεγουμε τι θα κάνουμε ,φυσικα παντα κατι απο αυτά που μας έχουν ''δείξει'' πως υπάρχουν..είμαστε ελεύθεροι να πάμε όπου θέλουμε , αφού πρώτα μας καταγράψουν στην αγέλη και μας ''δώσουν'' κάρτα - ταυτότητα- διαβατήριο ή όπως θες πες το, αυτοί που ορίζουν την ελευθερία μας και τα σύνορα αυτής..
    τελικά όντως ζούμε πραγματικά ελεύθεροι ..απλα με καποιους περιορισμούς ΠΑΝΩ απ'όλα...
    v-for-variemai
    09.10.2007, 16:48
    Είμαι της άποψης πως όλοι λίγο ή πολύ φοβόμαστε την πραγματική ελευθερία γι' αυτό υπάρχουν και οι περιορισμοί που εμείς οι ίδιοι δημιουργούμε εν τέλει...
    esta
    13.10.2007, 18:15
    Όχι απόλυτα.Πάντα κάποιοι θα μας επηρεάζουν και αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό αφού η άποψη του άλλου μπορεί να είναι και πιο σωστή.Άλλωστε σε μία κοινωνία πάντα πρέπει να γίνονται μικροί συμβιβασμοί για να μην είμαστε μόνοι..
    Morpheus91
    13.10.2007, 23:18
    Παράθεση:

    Το μέλος johnny8 στις 09-10-2007 στις 10:56 έγραψε...

    Γεννηθηκαμε ελευθεροι και δε μπορει κανεις να μας στερησει την ελευθερια μας εκτος κι αν του το επιτρεψουμε εμεις



    Πές το αυτό στη μάνα μου και στον πατέρα μου ...

    fanis_diathesopoulos_
    14.10.2007, 14:29
    Παράθεση:

    Το μέλος Morpheus91 στις 13-10-2007 στις 23:18 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος johnny8 στις 09-10-2007 στις 10:56 έγραψε...

    Γεννηθηκαμε ελευθεροι και δε μπορει κανεις να μας στερησει την ελευθερια μας εκτος κι αν του το επιτρεψουμε εμεις



    Πές το αυτό στη μάνα μου και στον πατέρα μου ...




    χιχιχι!!!
    καλο!
    despinakontogianni
    14.10.2007, 14:52
    Κι εγώ δεν πιστεύω πως είμαι πραγματικά ελεύθερη. Αλλά να μου πεις η ελευθερία είναι εντελώς υποκειμενική.
    Spirous
    14.10.2007, 16:09
    Η πραγματική ελευθερία ξεπροβάλει μέσα από φωτιές, φοράει ματωμένα ρούχα, κρατάει στα χέρια ένα σπαθί και περπατάει πάνω σε αγκάθια...
    StavmanR
    17.10.2007, 09:36
    Η μεγαλύτερη σκλαβιά είναι να γεννηθείς σε φυλακή που έχει χτιστεί για την προστασία σου...Τότε η ελευθερία γίνεται αέρας, μόνο όταν εισέρχεται από τα σίδερα που χωρίζουν το κελί σου από τον ουρανό.

    Δεν είναι τραγελαφικό το γεγονός ότι αισθανόμαστε ανελεύθεροι κοιτάζοντας μέσα από το πρίσμα της επίκτητης αντίληψης της έννοιας ελευθερία; Με άλλα λόγια, είτε γεννηθήκαμε ελεύθεροι και μάθαμε να βλέπουμε τον εαυτό μας σκλαβωμένο, είτε γεννηθήκαμε σκλαβωμένοι και ονομάσαμε τη σκλαβιά μας ελευθερία.
    absurdus_delirium
    17.10.2007, 14:38
    Despite all my rage,
    I am still just a rat in a cage...


    τραγουδούσαν στον προηγούμενο αιώνα οι Smashing Pumpkins..
    darbukaboy
    17.10.2007, 15:33
    Ποτε δεν ειμασταν ουτε θα ειμαστε πραγματικα ελευθεροι.Μεσα του ο καθενας μπορει να νιωθει ελευθερος αλλα μολις βγει λιγο παραεξω θα καταλαβει οτι καποιος αλλος θα του στερησει καποια στιγμη την ελευθερια του για να τον εκμεταλλευτει ή για να κερδισει κατι.Ωστοσο καθε ανθρωπος πρεπει να παλευει για την ελευθερια του ασχετα με το τι θα προκυψει στο τελος(μονο και μονο για προσωπικη ικανοποιηση).
    innuendo
    17.10.2007, 17:23
    Eξαρτάται από τον τρόπο που βιώνουμε την ελευθερία..
    Δε νομίζω όπως πως υπαρχει απόλυτη ελευθερία.
    Υπάρχουν τόσα πράγματα υλικά κ άυλα στα οποία ειμαστε δέσμιοι..
    Απλά ο καθένας προσπαθεί να διεκδικήσει ένα μεγαλύτερο κομμάτι ελευθέρίας και της περισσότερες φορές από τον ίδιο του τον εαυτό..
    Η δασκάλα στο δημοτικό μας έλεγε, η ελευθερια του ενός σταματά εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου...
    Το θυμάμαι ακόμα..
    Μας δεν μας είπε πως ακόμα και εμείς οι ίδιοι μπορούμε να καταδυναστεύσουμε τον εαυτό μας..
    Αυτό το μάθαμε μετά... και δεν πρέπει να το ξεχνάμε..
    Γιατί η ατομική ελευθερία ακόμα κι αν υπάρχει συλλογική, αν εκλέίπει δεν είμαστε ευτυχισμένοι..
    stroumfakigate7
    22.10.2007, 12:26
    pou ti edes oti eimaste eleftheri?sta sxoleia mas klidonoun mesa mas klinoun me sidera kapoia kommatia tou sxoleiou,oi kameres einai mesa stin kathimerini zoi mas apo tis kameres stous dromous gia tis tixon parabiaseis mexri tis kameres stis toualetes kapoias kafeterias i klamp!!!!apo tous orous kai tous kanones pou mas bazoun oi dikoi mas,sta sxoleia,ta kommata,oi fikoi,i sxesi mas ola
    24 ores to 24tetraoro mas parakolouthoun
    fantasma
    23.10.2007, 11:00
    σε καμία περίπτωση δεν είμαστε ελεύθεροι... μα σε καμία όμως!!
    ekati
    23.10.2007, 18:39
    "Οι περισσοτεροι ανθρωποι δεν συναισθανονται πως ειναι φυλακισμενοι μεσα σ'ενα
    γυαλινο μπουκαλι,ειναι πεπεισμενοι πως ειναι ελευθεροι.Η δυστυχια του ανθρωπου που εχει βαθυτερη αντιληψη απο τους αλλους, ειναι να συνηδειτοποιησει πως ειναι φυλακισμενος.Η μεγαλυτερη του χαρα πηγαζει απο το γεγονος της πιθανοτητας οτι το γυαλινο μπουκαλι ισως να να ειναι δυνατον να σπασει... "
    Ε.Τ.Α.Χοφφμαν
    αυτο που φοβαμαι ειναι αν θα μπορεσω να ζησω εξω απο το "γυαλινο μπουκαλι "
    η αν θελετε, εξω απο το "κοτετσι"......




    athinouli24
    23.10.2007, 19:58
    Η ελευθερία είναι κάτι το υποκειμενικό.
    Ο καθένας την αντιλαμβάνεται διαφορετικά.
    Πιστέυω οτι δεν είμαστε πραγματικά ελεύθεροι ακόμα κι όταν κάνουμε αυτό που θέλουμε και όχι αυτό που θέλουν οι άλλοι.
    gikostas
    25.10.2007, 20:18
    Είμαστε ξύπνιοι στα όνειρα κάποιων άλλων.Αυτό νομίζω τα λέει όλα.Μερικές στιγμές χαράς όμως μπορούν να μας κάνουν να νιώσουμε για λιγο ελεύθεροι.Ας τις εκμεταλευτούμε.