ελληνική μουσική
    875 online   ·  210.853 μέλη

    τεχνικες στην ηλεκτρικη κιθαρα

    johnnyguitar
    12.10.2007, 18:50
    Υ.Γ.Στο whammy bar για καλύτερα αποτελεσματα ξεκίνα από τη σολ χορδη 12ο τάστο.
    filosofiki
    19.10.2007, 04:28
    Παράθεση:

    Το μέλος twr στις 12-10-2007 στις 15:12 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος filosofiki στις 12-10-2007 στις 13:07 έγραψε...

    παιδια ο aiolos για αρχη είχε πάρει γράμμη... γιατί τη χαλάτε???
    ο άνθρωπος δεν ΄ψάχνει κάτι ...............
    χαβαλέ κάνει ρωτώντας......
    ΥΓ:lordmoon εχω κάνει το πιάνο και σκούζει πάντως..... από κιθάρα δεν ξέρω!!!



    Αφού όπως λες, από κιθάρα δεν ξέρεις...

    Τότε πού ξέρεις αν ο άνθρωπος κάνει χαβαλέ ή τι τεχνικές έχει η κιθάρα?
    Λες να μην είχε τι να κάνει και λέει ας κάνω λίγο χαβαλέ ανοίγοντας θέμα με τίτλο: τεχνικές στην ηλεκτρική κιθάρα?

    Άκου ''χαβαλέ κάνει ρωτώντας''!!!

    Λοιπόν, για να σε διαφωτίσω λιγάκι, υπάρχει η τεχνική που περιγράφει το παλικάρι... για να ρωτάει όμως πώς γίνεται, προφανώς δεν ξέρει το όνομά της και βγήκατε όλοι οι έξυπνοι να σπαμάρετε!!!
    Εσύ μπορεί να είσαι παιδί του ωδείου ή του δασκάλου (χωρίς να λέω ότι αυτό είναι κακό - αντιθέτως) κάποιοι όμως δεν έχουν αυτές τις πολυτέλειες και αναγκάζονται να ρωτάνε σε forums...!!

    Οπότε λοιπόν, αντί να σπαμάρεις, φρόντισε να απαντάς σε θέματα που έχεις κάτι να δώσεις...


    Υ.Γ. Σόρρυ για τον τόνο αλλά επειδή έχω βρεθεί και εγώ στην θέση του lordmoon, ξέρω πώς είναι να πετάγεται ο καθένας και να λέει ό,τι μλκία του κατέβει ενώ εσύ έχεις μια απορία!!!




    να ρωτήσω΄κάτι??΄μήπως ειναι αναγκασμένος κανεις η εσυ να διαβάζεις τι γράφω??σε συμβουλεύω να μη διαβάζεις τι γράφω αφου σε ενοχλεί τόσο και ο lordmoon αλλωστε εγραψε το topic κ εφυγε δεν μπηκε στη διαδικασία να το συζητησει.... λες λοιπον αν δει πάλι το θέμα να δυσκολευτεί να βρει τις απαντησεις του?οσο για το αν ειμαι απο ωδειο και σε ποια topics θα γραφω δε νομιζω οτι σε αφορα!

    συγνώμη για τον τόνο επίσης.....
    byss
    15.08.2011, 15:58

    Μήπως εννοεί το vibrato;;;;


    inkve
    15.08.2011, 22:18

    εγω αναμεσα σε δυο πραγματα ειμαι απο αυτο που ισως εννοει ο φιλος...

    η pinched harmonics η το whammy bar...η αλλιως τρεμολο...η αλλιως floyd rose...η double locking tremolo και ολες αυτες τις αρτηριοσκληρωτικες ονομασιες που το μονο που καταφερνουν ειναι να μπερδευουν και να αποπροσανατολιζουν...

    το πως πετυχαινεις  pinched harmonics στο περιεγραψε παραπανω ενας φιλος...και πιστεψε με lordmoon προσπαθησε πολυ να στο περιγραψει οσο καλυτερα μπορουσε...ισως δε σε καλυπτει η απαντηση του και να μπερδευει αλλα ετσι γινεται της περισσοτερες φορες,,,

    να αναφερω οτι αυτο που οι ηλεκτρικοι κιθαριστες ονομαζουμε pinched harmonics δεν ειναι μονο προνομιο των ηλεκτρικων κιθαριστων...και οι κλασσικοι επισης το χρησιμοποιουν αλλα με διαφορετικο τροπο και τις περισσοτερες φορες με πολυ περισσοτερο μουσικο ενδιαφερον απο οτι οι ηλεκτρικοι κιθαριστες!!!απλως το κανουν διαφορετικα....

    τωρα οταν λες ουρλιαγμα εννοεις αυτο το χαρακτηριστικο κολπο με το floyd rose που συνηθως oi vai-satriani επαναλαμβανουν οπου μπορουν θα βρεις πολλα βιντεο στο you tube...νομιζω και ο ιδιος ο satriani το δειχνει σε καποιο απο αυτα

    καλο ψαξιμο σου ευχομαι αν και για αρχη θα σε συμβουλευα να αφησεις στην ακρη τα ακροβατικα και να συγκεντρωθεις στο να μαθεις να κανεις καλα σηκωματα(bends) και vibrato(χωρις το τρεμολο ομως...μονο με τα χερια σου)...gary moore λοιπον και λιωσιμο!!!{#emotions_dlg.lol}


    DinosWildchildLaiho
    25.08.2011, 16:10
    θα στο πω στα english: 1)παρε wah pedal 2)μαθε string bending xD