ελληνική μουσική
    578 online   ·  210.865 μέλη

    Ο Mark Knopfler των Dire Straits στο Λυκαβηττό

    CHE
    18.10.2007, 12:07


    Νωρίς-νωρίς ανακοινώθηκε η πρώτη συναυλία του επόμενου καλοκαιριού. Επιτέλους ένας από τους σπουδαιότερους κιθαρίστες της ροκ μουσικής, ο Mark Knopfler έρχεται για συναυλία στην Αθήνα την Παρασκευή 13 Ιουνίου.

    Θα θυμηθούμε αγαπημένα τραγούδια όπως ''Sultans Of Swing'', ''Twisting By The Pool'', ''Money For Nothing'', ''Private Investigation'', ''Walk Of Life'' από την εποχή που ήταν στους Dire Straits καθώς και τραγούδια από τη σόλο καριέρα του και το τελευταίο του δίσκο, με τίτλο ''Kill To Get Crimpson''.

    Ο 58χρονος Mark Knopfler ψηφίστηκε από το περιοδικό Rolling Stone ανάμεσα στους 100 Καλύτερους Κιθαρίστες όλων των εποχών. Έχει στην κατοχή του περίπου 70 κιθάρες και του έχει απονεμηθεί ο τίτλος του Dr στη Μουσική από τα Πανεπιστήμια του Newcastle και του Sunderland.

    Τιμή εισόδου: 40€ Οργανωτής: Didimusic Χώρος: Λυκαβητός

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 08-06-2008 15:58 ]


    lemonc
    18.10.2007, 12:43
    Πάω να πιάσω θέση από τώρα!!!!!!!!!!!!
    PashalinaMakia
    18.10.2007, 12:51
    Παιδιά εκείνη την ημέρα έχουμε με τον αδερφό μου τα γενέθλιά μας!Κ επειδή λατρεύουμε αυτόν τον μουσικό δεν υπάρχει περίπτωση να μην πάμε!
    Πού γίνεται η προπώληση των εισητηρίων ξέρουμε?
    kalouka
    18.10.2007, 14:10
    Μark Knopfler
    Τhe voice and the guitar of Dire Straits

    Παρασκευή 13 Ιουνίου 2008 - Αθήνα Θέατρο Λυκαβηττού

    Την Παρασκευή 13 Ιουνίου o Knopfler θα γεμίσει την σκηνή του Λυκαβηττού ερμηνεύοντας κομμάτια από όλες τις περιόδους της καριέρας του, από τις ημέρες των Dire Straits μέχρι σήμερα.
    «Δεν παίζω τίποτα που δεν θέλω να παίξω, δηλώνει ο ίδιος όταν ανέβω στη σκηνή και πάιξω το “Sultans Of Swing” το “Money For Nothing”, το ‘Romeo & Juliet’ ή το ‘Brothers In Arms’ είναι επειδή το θέλω. Σημαίνει πολλά για εμένα το γεγονός ότι κάποιο τραγούδι έχει σημαδέψει τις ζωές των ανθρώπων.»

    Η προπώληση των εισιτηρίων προς 40 euro ξεκινά ήδη από σήμερα (έως και τις 25 Οκτωβρίου) στην επίσημη ιστοσελίδα του www.markknopfler.com .Από τις 26 Οκτωβρίου και για την συνέχεια, εισιτήρια θα μπορείτε να προμηθευτείτε από το ticket house και μέσω internet στο www.ticketpro.gr.

    Mε δεδομένο το ενδιαφέρον για τον μεγάλο καλλιτέχνη που με τους Dire Straits άλλαξε τον ήχο του ροκ καλά θα κάνετε να βιαστείτε !!!

    Ο Mark Knopfler καταλαμβάνει μια θέση στο Πάνθεον των ηρών της rock μουσικής σαν ένας βιρτουόζος κιθαρίστας με χαρακτηριστικό δικό του ήχο και τεχνοτροπία ενώ είναι επίσης ένας προικισμένος συνθέτης καθώς τα περισσότερα τραγούδια των Straits ήταν δικές του συνθέσεις. Sultans of Swing, Romeo and Juliet, Money for Nothing, Calling Elvis , Tunnel Of Love, Brothers In Arms, Lady Writer αυτά είναι λίγα μόνο από τα τραγούδια του συγκροτήματος που έγραψε μια από τις μεγαλύτερες ιστορίες στη ροκ μουσική σκηνή.
    Από το 1996 ο Knopfler ακολουθεί σόλο καριέρα ηχογραφώντας προσωπικά άλμπουμ και περιοδεύοντας ενώ παράλληλα ασχολήθηκε με τη μουσική επένδυση σε ταινίες . Μέχρι σήμερα, ο Mark Knopfler τόσο ως μέλος των Dire Straits όσο και σαν σόλο καλλιτέχνης, έχει πουλήσει εκατομμύρια singles και πάνω από 120 εκατομμύρια άλμπουμ.
    Στην Ελλάδα τον περιμένουμε τον Ιούνιο του 2008 στα πλαίσια της παγκόσμιας περιοδείας για την προώθηση του Kill To Get Crimson που είναι και το 5ο solo άλμπουμ του. Η έναρξη της περιοδείας θα γίνει στο Άμστερνταμ στις 30 Μαρτίου.
    TIMEΣ ΕΙΣΙΤΗΡΙΩΝ
    Προπώληση : 40 €

    Ταμείο : 45 €
    ΣΗΜΕΙΑ ΠΡΟΠΩΛΗΣΗΣ: ΤΙCKET HOUSE Aθήνα ( Πανεπιστημίου 42 , 210 3608366 ) ΤΙCKETPRO.GR ΓΙΑ ΑΓΟΡΕΣ ΟΝ LINE www.ticketpro.gr

    alkyoni
    26.12.2007, 04:34
    Γεια σας και Χρονια Πολλα!!!!!!!

    ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΓΙΝΕ ΑΛΛΑΓΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑΣ!!!
    Μεταφερεται για τις 15 Ιουνιου η συναυλια, αντι για τις 13 που ειχε ανακοινωθει.
    Διαβαστε αναλυτικοτερα εδω:
    http://www.avopolis.gr/news/default.asp?ID=11303

    Ελπιζω να μαζεψει πολυ κοσμο γιατι του αξιζει, (ασχετως που μας θυμηθηκε κι αυτος μετα τοοοοοσα χρονια..... )
    Να 'στε ολοι καλα!

    margot
    04.06.2008, 15:29

    Ξέρει κάποιος αν υπάρχουν ακόμη διαθέσιμα εισιτήρια για τη συναυλία;


    blackdragon
    05.06.2008, 01:30

    Έφυγα!!!Smile Margot κοίτα στο ticket pro! Εγώ από εκεί πήρα, αλλά δεν ξέρω αν θα έχει τώρα...Βιάσου λοιπόν!!!!{#emotions_dlg.yes}


    Chitarrista
    06.06.2008, 11:25

    Γ@μ*%$νη εξεταστική....    {#emotions_dlg.mad}{#emotions_dlg.mad}{#emotions_dlg.mad}

     


    Όσοι μπορείτε πάντως να πάτε ίσως η καλύτερη φετινή συναυλία για μένα.


    gialina_giannina
    06.06.2008, 11:54

    Επικοινώνησα πριν από λίγο με την ticket pro και μου είπαν ότι υπάρχουν ακόμα εισητήρια.

    Όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω, το εισητήριο κοστίζει 40€.

    Ticketpro

    Πανεπιστημίου 42
    Τηλ: 210 3626540

    @Chitarrista: Πιστεύω κι εγώ, και το ελπίζω, ότι θα είναι η καλύτερη συναυλία για φέτος. Περιμένω πώς και πως να δω live έναν από τους πιο αγαπημένους μου καλλιτέχνες!

    {#emotions_dlg.walkman} {#emotions_dlg.rockon}


    astarth_18
    06.06.2008, 21:51

    Πραγματικα δεν ξερω καταριεμαι που ζω στν Θεσσαλονικη και που δεν εχω φιλους που θα εδιναν 40 ευρω για να πανε να ακουσουν κατι διαφορετικο..Πως εχεις κυριε λεφτα για να πας να κωλοχτυπηθεις στα κλαμπ, και δεν τα δινεις για κατι τετοιο?.. Τελος παντων, ενω ειμαι λατρης των Dire Straights και γενικα του Mark, δεν θα παω και πραγματικα ειναι η συναυλια για την οποια μετανιωνω καργα...

     

    Απλα οσοι πατε να περασετε τελεια και να ανεβασετε υλικο να δουμε και εμεις οι κακομοιρες...

     

    Παλι καλα υπαρχουν και οι Maiden...

     

    {#emotions_dlg.crying}


    Chitarrista
    07.06.2008, 12:07

    Ehehe

    astarth σε νοιώθω....

    Αν και πιστεύω πως για τον Mark αν ο μόνος λόγος ήταν ότι δεν έβρισκα παρέα θα πήγαινα και μόνος. Αλλά είναι και άλλοι λόγοι που δυστηχώς εγώ δεν πάω....{#emotions_dlg.mad}

     

    Αλλά μη στεναχωριέσαι, θα συνενοηθούμε εμείς και θα διοργανώσουμε του χρόνου συναυλία όχι του Mark αλλά των Dire Straits στη Θεσσαλονίκη!!!!!!! {#emotions_dlg.biggrin}

     

    {#emotions_dlg.beer}

     

    ΥΓ

    Ποιο χώρο λες να κλείσουμε?

    {#emotions_dlg.biggrin}

     

     


    gialina_giannina
    16.06.2008, 18:19

    Καλησπέρα σε όλους!

    Είμαι τόσο ενθουσιασμένη και χαρούμενη που ήθελα να μοιραστώ μαζί σας αυτό που όλοι ζήσαμε όσοι βρεθήκαμε χθες στο θέατρο του Λυκαβηττού.

    Αν μπορούσα να περιγράψω με μία λέξη αυτό που έζησα χθες,θα ήταν η εξής:

    ΜΑΓΕΙΑ!

    Πραγματικά,δεν το πίστευα ότι άκουγα ζωντανά έναν από τους πιο αγαπημένους μου καλλιτέχνες.Κι αυτό που άκουσα χθες ήταν καλύτερο από αυτό που θα μπορούσα να φανταστώ.

    Ο Mark Knopfler είναι ένας από τους πιο σπουδαίους ροκ κιθαριστές και πραγματικά χθες ακούσαμε καταπληκτική ροκ μουσική. Το Θέατρο του Λυκαβηττού γέμισε σχεδόν ασφυκτικά από ανθρώπους κάθε ηλικίας.Είδα από γονείς με τα παιδάκια τους μέχρι έφηβους και 70άρηδες που ήρθαν να ακούσουν αυτόν τον μεγάλο καλλιτέχνη.

    Ο άνθρωπος έκανε την κιθάρα να κελαηδάει στα χέρια του και μας έκανε όλους να ανατριχιάσουμε με το παίξιμο του.Και οι μουσικοί που τον πλαισίωναν ήταν όλοι τους εξαίρετοι.Έπαιξε αρκετά από τα δικά του κομμάτια αλλά και αρκετά από τις μεγάλες επιτυχίες των Dire Straits, όπως το Romeo and Juliette, Sultans of Swing, Telegraph Road, Brothers in Arms,κ.α.Ήταν όλα τα κομμάτια απίστευτα!Ειδικά στο άκουσμα των τελευταίων μοναδικών τραγουδιών, ο κόσμος εκστασιάστηκε!

    Ήταν από τις πιο όμορφες εμπειρίες που έχω ζήσει!Δεν χόρταινα να τον ακούω,δεν ήθελα με τίποτα να τελειώσει η συναυλία.Ήταν πραγματικά μαγευτικά και αυτή η συναυλία μου άφησε ένα αίσθημα απίστευτης χαράς αλλά και συγκίνησης.

    Πιστεύω κι ο κόσμος που βρέθηκε εκεί χτες να ένοιωσε το ίδιο όμορφα όπως κι εγώ!

    {#emotions_dlg.clap} {#emotions_dlg.rockon}

     


    Chitarrista
    16.06.2008, 19:15

    Παράθεση:

    Το μέλος gialina_giannina στις 16-06-2008 στις 18:19 έγραψε...

    Καλησπέρα σε όλους!

    Είμαι τόσο ενθουσιασμένη και χαρούμενη που ήθελα να μοιραστώ μαζί σας αυτό που όλοι ζήσαμε όσοι βρεθήκαμε χθες στο θέατρο του Λυκαβηττού.

    Αν μπορούσα να περιγράψω με μία λέξη αυτό που έζησα χθες,θα ήταν η εξής:

    ΜΑΓΕΙΑ!

    Πραγματικά,δεν το πίστευα ότι άκουγα ζωντανά έναν από τους πιο αγαπημένους μου καλλιτέχνες.Κι αυτό που άκουσα χθες ήταν καλύτερο από αυτό που θα μπορούσα να φανταστώ.

    Ο Mark Knopfler είναι ένας από τους πιο σπουδαίους ροκ κιθαριστές και πραγματικά χθες ακούσαμε καταπληκτική ροκ μουσική. Το Θέατρο του Λυκαβηττού γέμισε σχεδόν ασφυκτικά από ανθρώπους κάθε ηλικίας.Είδα από γονείς με τα παιδάκια τους μέχρι έφηβους και 70άρηδες που ήρθαν να ακούσουν αυτόν τον μεγάλο καλλιτέχνη.

    Ο άνθρωπος έκανε την κιθάρα να κελαηδάει στα χέρια του και μας έκανε όλους να ανατριχιάσουμε με το παίξιμο του.Και οι μουσικοί που τον πλαισίωναν ήταν όλοι τους εξαίρετοι.Έπαιξε αρκετά από τα δικά του κομμάτια αλλά και αρκετά από τις μεγάλες επιτυχίες των Dire Straits, όπως το Romeo and Juliette, Sultans of Swing, Telegraph Road, Brothers in Arms,κ.α.Ήταν όλα τα κομμάτια απίστευτα!Ειδικά στο άκουσμα των τελευταίων μοναδικών τραγουδιών, ο κόσμος εκστασιάστηκε!

    Ήταν από τις πιο όμορφες εμπειρίες που έχω ζήσει!Δεν χόρταινα να τον ακούω,δεν ήθελα με τίποτα να τελειώσει η συναυλία.Ήταν πραγματικά μαγευτικά και αυτή η συναυλία μου άφησε ένα αίσθημα απίστευτης χαράς αλλά και συγκίνησης.

    Πιστεύω κι ο κόσμος που βρέθηκε εκεί χτες να ένοιωσε το ίδιο όμορφα όπως κι εγώ!

    {#emotions_dlg.clap} {#emotions_dlg.rockon}

     



     

     

    {#emotions_dlg.ban}

     

    Δε σου ξαναμιλάω ρε....

     

    Αντί να μας πεις δεν ήταν κάτι το ιδιαιτερο ρε παιδια δε πειράζει όσοι δεν ήρθατε, κάθεσαι και μας λες την αλήθεια??????{#emotions_dlg.mad}{#emotions_dlg.mad}{#emotions_dlg.mad}

     

     

     

     

    {#emotions_dlg.tt2}{#emotions_dlg.rolleyes}

     

     


    -----------------
    Κι αν είμαι Ροκ...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Chitarrista στις 16-06-2008 19:16 ]


    kwstasagas
    16.06.2008, 21:16

    "Και οι μουσικοί που τον πλαισίωναν ήταν όλοι τους εξαίρετοι."

    Μπράβο συμφορουμίτισσα, ορθώς κάνεις μνεία για τους μουσικούς που πλαισίωναν τον κ. Knopfler. Εγώ ξεχώρισα καταρχήν τον τύπο που έπαιζε ΚΟΝΤΡΑΜΠΑΣΟ !!! Ήμουν αρκετά μπροστά και ... ρούφηξα όσο μπορούσα τους περίπλοκους - περίτεχνους δαχτυλισμούς του σε αυτό το υπέροχο μουσικό όργανο. Μιλάμε ότι .... το κοντραμπάσο κέντησε !!! Επίσης, μού άρεσε κι ο άλλος μουσικός που έπαιξε βιολί και ξύλινο φλάουτο [έτσι λέγεται ??? Πάντως ο Knopfler μάς συνέστησε το εν λόγω όργανο ως "whistler"]. Και, αν πρόσεξες, όποτε έπιανε να παίξει whistler, ο Knopfler συνόδευε με εκείνη την μαύρη ακουστική κιθάρα με το περίεργο σχήμα και με τον ιδιότυπο ήχο, ο οποίος .... θύμιζε πολύ κέλτικη άρπα [το όργανο αυτό απεικονίζεται στο ιρλανδέζικο ΕΥΡΩ] !!! Ω ναι, όταν άκουσα τα αρπίσματα αυτής της κιθάρας πρώτη φορά, έψαχνα ποιος μουσικός παίζει αυτή τη στιγμή κέλτικη άρπα [κατάλαβα, όμως, ότι αυτός ο ήχος προέρχεται από την ιδιότυπη κιθάρα του Μαρκ].

     

    Γενικά, ο ήχος της συναυλίας ήταν ..... να τον πιεις στο ποτήρι !!! Καθάριος, κρυστάλλινος, ακουγόντουσαν όλα τα όργανα όπως έπρεπε, η επί σκηνής ενορχήστρωση κάτι παραπάνω από τέλεια .... Το δε ύφος της συναυλίας .... Κάντρι - ροκ κυρίως, με πινελιές από ιρλανδέζικη παραδοσιακή μουσική, με μπλουζ και ροκενρόλ αναφορές .... Κι όλα μέσα σε ένα κλίμα ηρεμίας και ηπιότητας [ακόμη κι όταν σε κάποιο τραγούδι οι εντάσεις ανέβηκαν, το κλίμα συνέχισε να παραμένει έτσι]. Κι από πάνω απ' τα κεφάλια μας είχε έεεεεενα πανέμορφο αττικό φεγγάρι .... Ω ναι, η χθεσινή υπέροχη καλοκαιρινή βραδυά - με οδηγό τον Knopfler - μάς ταξίδεψε πολύ - πολύ μακριά .... 

    Δυο λόγια για τον Knopfler .... Την εποχή που ξεκινούσε η έκρηξη του πανκ, που χαρακτηριζόταν από οργή και επαναστατικότητα, αυτός παρέμενε ήρεμος και γαλήνιος και, με την ηπιότητα που τον διακρίνει, ανίχνευε τις μπλουζ κλίμακες και εντρυφούσε στις κιθαριστικές τεχνικές του B.B. King. Και ... δικαιώθηκε !!!! Όσο κι αν αγαπάμε τις άγριες "πτυχές" της ροκ μουσικής, άλλο τόσο πρέπει να αγαπάμε και τις "ήρεμες / ήπιες" πτυχές της. Η καθεμιά έχει την ξεχωριστή ομορφιά της. Αυτό προσπαθούσα εχθές να εξηγήσω στους φίλους, που ανεβήκαμε μαζί στον Λυκαβηττό, οι οποίοι - όντες μεγαλωμένοι με πανκ και χέβι μέταλ ακούσματα - κάποια στιγμή δυσανασχέτησαν από την "υπέρ το δέον" γαλήνια παρουσία του Μαρκ ..... 

     

     

     

       


    antreas_dr
    16.06.2008, 22:37

    Ήμουν και εγώ εκεί χθες Βράδυ...

    Πολύ καλή εμπειρία όντως! Η Μπάντα ήταν εκπληκτική... δέσιμο, δυναμικές, πειθαρχία... Πολύ καλοί μουσικοί όλοι τους!

    Ο Κύριος Knopfler ήταν άψογος και παρόλο που δεν έπαιξε τα κομμάτια που όλοι περιμέναμε Money for Nothing, Calling Elvis , Walk of Life... θα θυμόστε για καιρό το χθεσινό βράδυ...

     

    'Επόμενη στάση... WhiteSnake, Def Leppard...


    koukou-tsa
    16.06.2008, 23:43

    Ο παππούς . . . έσπειρε !!!!


    margot
    17.06.2008, 16:16

    Eγώ πάντως μαγεύτηκα (και)  από τον πιανίστα. Ιδίως στο τελευταίο ορχηστρικό κομμάτι που έπαιξαν, κάποια στιγμή είχα απομονώσει και άκουγα μόνο το πιάνο. ΜΑΓΕΙΑ!!!


    dessypris
    17.06.2008, 18:17

    Μια "ειλικρινής" συναυλία, από έναν "τίμιο" καλλιτέχνη!  Ούτε σάλτσες, ούτε σαχλαμαροκουνήματα! Μόνο μουσική, στίχος και ερμηνεία, από τον Mike και τους καταπληκτικούς μουσικούς του!

    Κρίμα που τα μέλη εδώ, όσα πήγαμε, δεν είχαμε δώσει προηγουμένως κάποιο ραντεβού...

    Φωτογραφίες...κινητού μου...

    Γρηγόρης.-


    -----------------
    CDs σε Μουσική & Ερμηνεία δική μου:"Τελικός Προορισμός"-1993-με Ταξιδιώτες-"Θα πάρω το τρένο"-1998-σε στίχους Σταμάτη Μεσημέρη-(download it @ www.dessypris.com)-"Απλά & Μπερδεμένα"-2005-buy it@www.mpgreek.com






    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : dessypris στις 21-06-2008 19:56 ]


    επισυναπτόμενα: mike1.jpg mike5.jpg 
    gialina_giannina
    17.06.2008, 23:38

    Απλά θα συμφωνήσω με όλους σας!Είναι έτσι όπως τα λέτε!

    Αλλά όπως είπε κι ο φίλος dessypris ήταν κρίμα που δεν κανονίσαμε να βρεθούμε

    τα μέλη που πήγαν στη συναυλία.

    Δεν πειράζει, να'μαστε καλά,θα κανονίσουμε σε μια μελλοντική συναυλία.

    Smile


    luce
    18.06.2008, 02:23

    Παρόν κι εγώ στη βραδιά του Knopfler, παρακολουθώντας τη δεύτερη σπουδαία συναυλία σε σύντομο χρονικό διάστημα,  μετά από εκείνη του Bruce Springsteen στις 25 Νοεμβρίου 2007 στη Μαδρίτη. Εξαίρετες οι εκτελέσεις των τραγουδιών του, αν και υπάρχουν αρκετά σημεία των καινούριων στα οποία πατάει πάνω σε προηγούμενα μονοπάτια του.

    Το μόνο που από την αρχή φανερώθηκε ως μειονέκτημα ήταν το ηχητικό κομμάτι ως προς κάποια σημεία του. Δηλαδή, ενώ στα πιο ακουστικά κομμάτια ο ήχος ήταν καθαρός, στα πιο έντονα τραγούδια υπήρχε αρκετή βαβούρα στα ηχεία, η φωνή δεν ακουγόταν καθόλου, ενώ η κιθάρα του Mark ακουγόταν πολύ πιο δυνατά από όσο θα έπρεπε ώστε να μην καλύπτει τα υπόλοιπα όργανα. Αυτό βέβαια δε μειώνει τις εντυπώσεις, αλλά θα βοηθούσε στο σύνολο της συναυλίας.